Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#7 - Colectivo Coffee Bean Classic (Waukesha) Cat 2 (Sport) Male

XC#7 - Colectivo Coffee Bean Classic (Waukesha) Cat 2 (Sport) Male

July 21, 2019


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 13 to 14

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 2069 Dylan Hagen Waukesha WI 14 1:07:22.2 0:00.0 Asu Devo 2 25 2045 James Wardle Oconomowoco WI 12 1:10:43.6 3:21.4 ASU DEVO 3 50 2015 Thaddeus Sahs Sturgeon Bay WI 12 1:13:28.4 6:06.1 Broken Spoke Racing 4 57 2058 Sam Cherchian Sun Prairie WI 13 1:14:14.3 6:52.0 SPYC Red Fury 5 61 2120 Hunter Gengler Kiel WI 13 1:14:28.5 7:06.3 ASU Devo 6 99 2595 Brody Flament Wadsworth IL 14 1:19:28.0 12:05.7 Zion Cyclery

Male 15 to 16

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2580 Nathaniel Osborne Mequon WI 16 1:07:01.6 0:00.0 Team Extreme 2 8 2581 Lucas Lirette North Prairie WI 16 1:08:27.7 1:26.0 Ripcity Rollers 3 16 2579 Connor Buchanan Pleasant Prairie WI 16 1:09:49.7 2:48.0 Kenosha Kutters 4 18 2004 Alex Martin Kenosha WI 15 1:09:54.5 2:52.9 TreadHeads 5 19 2141 Ben Dohlby Pewaukee WI 15 1:10:01.9 3:00.3 Colectivo Coffee 6 22 2007 Eli Kotz Eau Claire WI 16 1:10:13.5 3:11.9 ECBC 7 27 2602 Adam Ptaszek Lemont IL 15 1:11:04.0 4:02.4 RBikes 8 28 2569 Ean Benson Hartford WI 16 1:11:04.6 4:03.0 9 37 2588 Jamison Olson Waukesha WI 16 1:11:35.5 4:33.9 10 40 2100 Isaac Johnson Brookfield WI 15 1:12:01.5 4:59.9 ASU Devo 11 42 2003 Matthew Peppel Hartland WI 16 1:12:13.8 5:12.1 Velocause Centraal 12 49 2599 Roscoe Guagliardo Barrington IL 15 1:13:17.4 6:15.7 13 52 2598 Raife Davies Lake Mills WI 15 1:14:01.6 6:59.9 Camrock 14 56 2118 David Litton Milwaukee WI 16 1:14:10.8 7:09.2 15 72 2140 Elijah Kalbas Brookfield WI 15 1:15:07.1 8:05.4 16 89 2021 Garrett Frank Sun Prairie WI 16 1:17:36.2 10:34.6 Sun Prairie Youth Cycling Team 17 90 2582 Nathan Gowe Gurnee IL 16 1:17:49.2 10:47.6

Male 17 to 18

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 2130 Jake Arrigoni Hoffman Estates IL 18 1:09:52.6 0:00.0 PLUS ONE CYCLING 2 26 2541 Cole Shanks Oconomowoc WI 17 1:10:57.8 1:05.1 3 39 2546 Nolan Zigler Pewaukee WI 17 1:11:59.7 2:07.0 4 46 2001 Ethan Cramer Waunakee WI 18 1:12:58.2 3:05.6 Wheel & Sprocket 5 55 2590 Charlie De Vogel Milwaukee WI 18 1:14:05.7 4:13.1 Colectivo Coffee 6 109 2076 Mason Kauppila Elkhorn WI 18 1:22:49.8 12:57.2 Treadhead NR 2002 Christian Moore Oshkosh WI 17 Cranked Bike Studio NR 2022 Hayden Poff De Pere WI 18 Broken Spoke Racing NR 2040 McGwire Rigas Sheboygan WI 18

Male 19 to 24

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2065 Landon Garrow Beloit WI 24 1:06:16.5 0:00.0 Rockford Bicycle Co 2 75 2060 Jacob Bons Menomonee Falls WI 22 1:15:50.2 9:33.6 Team Extreme 3 103 2603 Zach Scholzen Hastings MI 24 1:21:02.7 14:46.2 NR 2134 Zach Dahlseng Stevens Point WI 20

Male 25 to 29

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2116 Jody Walker Winthrop Harbor IL 29 1:07:05.4 0:00.0 Zion Cyclery 2 7 2062 Przemyslaw Krol Milwaukee WI 27 1:08:21.0 1:15.5 Hollander-Benelux Racing 3 98 2601 Sam Leschisin Chicago IL 28 1:19:25.6 12:20.1 4 101 2600 Caleb Dietrich Beloit WI 29 1:20:07.7 13:02.2 Sponsor Me 5 110 2016 Mitch Van Vleet Machesney Park IL 29 1:23:22.1 16:16.7 Rock River Multisport 6 113 2129 Kendal Linscheid Machesney Park IL 28 1:24:35.0 17:29.5 Treadhead Cycling 7 116 2566 Martin Taylor Green Bay WI 28 1:27:34.1 20:28.6 Pete's Garage 8 121 2571 Andrew Jarratt New York NY 29 1:36:11.1 29:05.6 4 Grain Mash NR 2027 Anthony Matysik West Allis WI 29 DNF 2107 Christopher Osborne Mequon WI 25 Team Extreme

Male 30 to 34

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2070 Kevin Niles Kenosha WI 30 1:06:16.8 0:00.0 2 5 2115 Dan Wagner Waukesha WI 32 1:07:06.0 0:49.1 3 9 2080 Jake Spaciel New Berlin WI 30 1:08:31.8 2:14.9 Recyclist Race Team 4 31 2034 Tracy Johnson Milwaukee WI 33 1:11:16.9 5:00.0 Colectivo Coffee 5 47 2042 Joshua Bucholtz Madison WI 34 1:13:01.1 6:44.3 6 67 2609 Michael Patton Chicago IL 31 1:14:46.7 8:29.8 Bonkers 7 71 2139 Wes Warne Milwaukee WI 31 1:14:58.8 8:41.9 8 77 2035 Joseph Thompson Madison WI 33 1:16:07.2 9:50.3 Neff Cycle Service 9 91 2052 Mitchel Kauppila Kenosha WI 32 1:17:51.5 11:34.6 Tread Heads 10 97 2014 Paul Doty Thiensville WI 33 1:19:16.2 12:59.3 Team Extreme 11 112 2567 Eric Kutemeier Pewaukee WI 30 1:24:34.4 18:17.5 4 Grain Mash DNF 2606 Bobby Kaufman Chicago IL 33 Bonkers

Male 35 to 39

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 2586 Javier Perez Streamwood IL 38 1:08:33.3 0:00.0 Dirty Squirrels Racing 2 11 2591 Adam Andriano Elgin IL 35 1:08:57.4 0:24.0 MSB Sasquatch Squadron 3 13 2081 Dean Wardle Oconomowoco WI 35 1:09:12.9 0:39.5 ASU 4 20 2589 Eric Jensen Island Lake IL 39 1:10:09.5 1:36.1 5 24 2137 Travis McFall Green Bay WI 36 1:10:43.3 2:09.9 Broken Spoke 6 30 2071 Greg Niles Franklin WI 37 1:11:11.1 2:37.7 7 41 2031 Joe Eick New Holstein WI 38 1:12:02.3 3:29.0 Aventuron 8 44 2596 Steve Welk Milwaukee WI 37 1:12:44.8 4:11.4 Linear Sport/Trek 9 48 2585 Michael Eckert Brown Deer WI 36 1:13:07.3 4:33.9 10 59 2128 Kyle Krejci Willard WI 38 1:14:21.3 5:47.9 11 70 2583 Michael Pero Aurora IL 39 1:14:55.1 6:21.7 Intent 12 83 2593 Christopher Krueger Whitefish Bay WI 36 1:17:00.0 8:26.6 Hollander Benelux Racing 13 107 2023 Jeff Bernaeyge Pingree Grove IL 38 1:21:26.2 12:52.8 Psimet Racing 14 108 2572 Matthew Schmitz Greyslake IL 35 1:21:39.6 13:06.3 Half Acre Cycling 15 120 2592 Kevin Koltz Lake Forest IL 38 1:30:06.2 21:32.8 NR 2110 Timothy Gray Rockford IL 38

Male 40 to 44

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 2607 Adam Raychel Milwaukee WI 40 1:09:04.0 0:00.0 Team WI P/B Mosh 2 14 2577 Ted German Madison WI 42 1:09:36.3 0:32.3 Neff Cycle Service 3 15 2143 Jon Veldboom Oostburg WI 43 1:09:46.2 0:42.2 Aventuron 4 21 2018 Jason Baer Waterford WI 40 1:10:12.5 1:08.5 Aventuron 5 23 2597 Carter Shelton Muskego WI 42 1:10:42.8 1:38.8 6 36 2043 Ryan Frank Algonquin IL 44 1:11:34.7 2:30.7 Bike Haven RaceTeam 7 69 2082 Bryon Anderson Waukesha WI 43 1:14:49.5 5:45.5 Neff Cycle Service 8 81 2037 Dorian McFarlane Shorewood WI 40 1:16:52.7 7:48.7 Colectivo Coffee 9 100 2057 Aaron McGinnis Appleton WI 44 1:20:01.0 10:57.0 The Scarlet Knights 10 111 2584 Shad Shafer Libertyville IL 41 1:24:04.5 15:00.5 Intent 11 118 2112 Jeff Meade Mchenry IL 40 1:29:34.2 20:30.2 Bike Haven Race Team NR 2072 Robb Brabant Oconto Falls WI 44 Broken Spoke NR 2562 Dan Mehringer Milwaukee WI 41 NR 2079 Shaun Putz Campbellsport WI 41

Male 45 to 49

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 33 2145 Jeff Pitts Sheboygan WI 45 1:11:22.9 0:00.0 Aventuron 2 34 2117 Travis Thiel Oak Creek WI 46 1:11:23.3 0:00.4 Aventuron 3 35 2564 Jamie Bloomquist Waukesha WI 46 1:11:23.8 0:00.9 Breaking the Wind 4 45 2594 Philip Peterson Austin TX 48 1:12:52.5 1:29.6 787 Racing 5 51 2565 Mark Georg Brookfield WI 48 1:13:39.2 2:16.3 Colectivo Coffee 6 53 2019 Jeff Gabbard Hainesville IL 48 1:14:02.2 2:39.3 Bike Haven Racing 7 62 2121 Don Iwen Shorewood WI 48 1:14:32.7 3:09.8 Colectivo Coffee 8 64 2604 Kevin Herman Tinley Park IL 47 1:14:38.6 3:15.7 Toast 'Em 9 68 2074 Kyle Johnson Brookfield WI 45 1:14:48.2 3:25.3 All Spoked Up 10 79 2048 Andrew Douglass Waukesha WI 48 1:16:41.3 5:18.4 Colectivo Coffee 11 84 2064 Thom Hineline Brooklyn WI 49 1:17:15.8 5:52.9 12 88 2056 Brian Olesen Appleton WI 46 1:17:30.2 6:07.3 Fox Cities Scarlet Knights 13 104 2063 Kevin Lisowe Neenah WI 45 1:21:03.1 9:40.2 Scarlet Knights NR 2066 Jon Terrones Madison WI 48

Male 50 to 54

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 38 2578 Brian Hansen Oshkosh WI 52 1:11:47.1 0:00.0 2 43 2111 Jeff Wren West Bend WI 52 1:12:33.7 0:46.5 Team Extreme 3 54 2101 Lance Andre Dubuque IA 50 1:14:04.1 2:17.0 Swift Navigation 4 60 2106 Chris Osborne Mequon WI 53 1:14:22.3 2:35.2 Team Extreme 5 63 2132 Joe Alligood Rockford IL 50 1:14:36.8 2:49.7 6 65 2576 Jon Schumacher Hartland WI 54 1:14:43.3 2:56.2 7 74 2568 Chip Way Burlington WI 53 1:15:34.4 3:47.3 TreadHead Cycling 8 76 2570 Dan Kutz Muskego WI 53 1:15:59.2 4:12.1 9 78 2109 Ron Smith Casco WI 51 1:16:12.0 4:24.9 / 10 80 2025 John Granger Manitowoc WI 50 1:16:46.2 4:59.1 Heavy Pedal 11 82 2605 Dave Mennenoh Waukesha WI 52 1:16:58.8 5:11.7 12 85 2610 Matthew Luger Wauwatosa WI 54 1:17:20.3 5:33.1 Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle 13 86 2051 John Cramer Waunakee WI 51 1:17:22.7 5:35.6 Team Neff CycleService 14 94 2135 Bruce Rheineck Madison WI 53 1:18:09.5 6:22.4 15 95 2011 Paul Andresen Gurnee IL 50 1:18:24.9 6:37.8 ZION CYCLERY 16 114 2008 Thomas Kotz Eau Claire WI 50 1:24:56.6 13:09.5 ECBC 17 125 2095 Troy Olm Madison WI 51 1:53:33.2 41:46.1

Male 55 to 59

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 32 2573 Scott Arrigoni Hoffman Estates IL 55 1:11:22.0 0:00.0 Plus one 2 58 2096 Scott Palmersheim Pewaukee WI 57 1:14:19.5 2:57.5 Pedal Moraine 3 66 2086 Larry Hipps Menomonee Falls WI 55 1:14:43.6 3:21.5 4 87 2150 Jeff Meyer Eagan MN 55 1:17:26.0 6:04.0 NR 2053 Michael Bottum East Troy WI 58 DNF 2067 Todd Fletcher Waterford WI 58 TreadHead

Male Masters 60 to 64

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 29 2587 Robert Garner Sturtevant WI 62 1:11:10.1 0:00.0 Team Wisconsin Mosh 2 73 2041 Rich Baumgarten Salem WI 60 1:15:25.2 4:15.1 Half Acre Cycling Team 3 92 2020 John Senkerik Wauwatosa WI 60 1:17:58.4 6:48.2 Team Extreme 4 93 2103 Greg Niles Waukesha WI 61 1:18:08.0 6:57.8 Oberlin Filter Racing 5 96 2608 Douglas House Oneida WI 60 1:19:11.2 8:01.1 Enclave 6 102 2574 Alex Derderian Bartlett IL 63 1:20:50.5 9:40.3 Lifetime Fitness 7 117 2563 Bruce A Hauser Wausau WI 60 1:27:35.9 16:25.7 8 119 2104 Dave Diamond Milwaukee WI 60 1:29:53.7 18:43.5 Colectivo e NR 2044 Michael Dobrient Waunakee WI 60 Brazen Dropouts NR 2012 Andrew Mishlove Glendale WI 64 Hampshire CycleClub NR 2108 Daniel Wilson Menomonie WI 61

Male Masters 65 to 69

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 106 2124 Keith Westendorf Milwaukee WI 65 1:21:19.4 0:00.0 Colectivo MTB 2 115 2125 Rich Mennenoh Mchenry IL 65 1:27:01.3 5:41.8 TreadHead Cycling 3 123 2024 James Heinecke Sheboygan WI 69 1:44:25.9 23:06.4 Team Heinecke HTS - DDD AAA 4 124 2026 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 67 1:48:23.6 27:04.1 Team Extreme NR 2017 Glen Jones Fitchburg WI 65 Trek Midwest Team NR 2119 Gary Smits Green Bay WI 68 Broken Spoke Cycling

Male Masters 70 and Over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 105 2575 Bob Graham Naperville IL 70 1:21:09.0 0:00.0 2 122 2047 Frank Lobello Gurnee IL 72 1:42:54.9 21:45.8 Treadheads