Bontrager Comp Series Results XC#2 - Iola Bump & Jump (Iola) Cat 2 (Comp)

XC#2 - Iola Bump & Jump (Iola) Cat 2 (Comp)

May 25, 2019


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1188 Wilson Hacker Madison WI 24 1:33:27.7 0:00.0 Neff Cycle Service 2 5 1024 Elliott Holt Sturgeon Bay WI 19 1:38:15.7 4:48.0 Ripon Cycling Team 3 14 1191 Jack Davies Sheboygan WI 24 1:42:12.3 8:44.6 4 17 1015 Owen Reich Pine River WI 20 1:42:38.8 9:11.0 Team Extreme 5 21 1031 Nathan Perronne Saukville WI 21 1:43:56.4 10:28.6 Team Wheel & Sprocket 6 28 1023 Rider Rainer Burlington WI 17 1:47:21.6 13:53.8 Treadhead cycling 7 30 1040 Justin Wentworth Hortonville WI 22 1:47:51.1 14:23.3 Scarlet knights

Male 25 to 29

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1039 Jeremy Domingue Neenah WI 28 1:32:51.2 0:00.0 Recyclist Bicycle 2 22 1029 Brad Sovinski Madison WI 27 1:45:23.7 12:32.4 3 41 1186 Steve Pirelli New Berlin WI 28 1:52:41.2 19:50.0 NR 1020 Jordan Creech Libertyville IL 29 Race Pace Cyclery NR 1182 Alec Hoover Ripon WI 26 Ripon College NR 1010 Kendal Linscheid Machesney Park IL 28 Treadhead Cycling

Male 30 to 34

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 1017 Drew Bublitz Madison WI 32 1:40:23.2 0:00.0 2 9 1180 Peter Coenen Amherst Junction WI 33 1:40:46.2 0:22.9 3 12 1152 Andrew Richter Whitefish Bay WI 34 1:41:53.2 1:30.0 Hollander Benelux Racing 4 13 1027 Andy Rossetto Grafton WI 33 1:42:11.8 1:48.6 5 23 1007 Brad Heckert West Bend WI 31 1:45:24.3 5:01.1 Team Pedal Moraine 6 44 1004 Kyle Bettilyon Columbus WI 34 1:54:07.5 13:44.3 7 47 1026 Josh Rupnow Grafton WI 30 1:55:55.6 15:32.3 Team Extreme DNF 1041 Doug Herrick Kenosha WI 33 TreadHead Cycling

Male 35 to 39

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1038 Scott Van Thiel Kaukauna WI 37 1:36:11.4 0:00.0 Recyclist Race Team 2 25 1151 Nicholas Hardrath Milwaukee WI 38 1:46:14.4 10:03.0 hollander 3 27 1193 Jesse Coenen Duluth MN 36 1:46:55.0 10:43.5 4 34 1030 Neil Zacharek Sheboygan WI 39 1:48:21.9 12:10.4 5 48 1194 Jason Lindelof Duluth MN 35 2:13:56.4 37:45.0 NR 1042 Lucas Branum Middleton WI 37 Norco/Trail This NR 1013 Craig Kuehl Wauwatosa WI 39 Colectivo Coffee

Male 40 to 44

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 1002 Joachim Renner Green Bay WI 40 1:41:33.9 0:00.0 Pete's Garage 2 15 1043 Ron Knutowski Cross Plains WI 42 1:42:23.6 0:49.7 Neff Cycle Service 3 26 1187 Brian Davis Appleton WI 43 1:46:19.9 4:45.9 Diablo Cycling 4 33 1008 Nick Templeton Monona WI 42 1:48:19.2 6:45.2 Bowltron 5 37 1016 Michael Hopkins Pewaukee WI 42 1:49:21.4 7:47.5 Colectivo Coffee MTB 6 40 1153 Charlie Harrison Lake Mills WI 40 1:52:07.6 10:33.6 Team Butter Run 7 42 1014 Isaac Olson Wind Lake WI 40 1:52:47.5 11:13.5 Colectivo Coffee NR 1009 Samuel Adams Menomonee Falls WI 41 Milwaukee Bicycle Company NR 1021 Kerry Gonzalez Burlington WI 40 Treadhead Cycling NR 1003 Kenneth Walsh Madison WI 44 NR 1012 Bill Walters La Crosse WUI 42

Male 45 to 49

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 1034 Chris Oleson Madison WI 48 1:37:16.7 0:00.0 Neff Cycle Service 2 6 1166 Greg Cullen Sherwood WI 47 1:39:56.1 2:39.3 3 11 1025 Jeff Dohlby Pewaukee WI 49 1:41:51.1 4:34.3 Colectivo Coffee 4 16 1036 Scott Trierweiler Marshfield WI 45 1:42:24.4 5:07.7 Broken Spoke 5 36 1022 Tim Poff De Pere WI 49 1:49:13.6 11:56.9 Broken Spoke Racing 6 38 1049 Matt Lemorande Suamico WI 49 1:49:43.2 12:26.5 Pete's Garage 7 43 1154 Darrell Scheppman Denmark WI 47 1:52:59.1 15:42.3 Loft and Shove 8 46 229 Steven Downs Waupaca WI 49 1:55:47.2 18:30.5 GDVC NR 1183 Lance Johnson Milwaukee WI 49 Team Velocause DNF 1033 Peter Senkbeil Sheboygan WI 46 Broken Spoke Racing

Male 50 to 54

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 1190 Michael Martens Grafton WI 53 1:42:52.4 0:00.0 Nomad Cycling / BVC 2 24 1005 Peter Froelich Milwaukee WI 50 1:45:52.4 2:59.9 Colectivo 3 29 1037 Michael Jeschke Cudahy WI 50 1:47:45.2 4:52.7 Colectivo Coffee 4 39 1185 Jeff Pierce Sheboygan WI 51 1:51:50.3 8:57.8 5 49 1054 Demetrius Banks Onalaska WI 54 2:30:00.6 47:08.1 BBP Cycling NR 1184 Paul Roltgen Cottage Grove WI 51 Mock Rock NR 1069 Jay Yanko New Berlin WI 50 Colectivo

Male Masters 55 to 59

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 1044 Michael Jones Madison WI 58 1:40:15.2 0:00.0 Neff Cycle Service 2 18 1046 Jeff Sympson Rockford IL 57 1:42:42.3 2:27.1 Kegel's 3 20 1158 Chris Grapentine Appleton WI 55 1:43:48.4 3:33.2 Schwag Bike Shop 4 31 1048 Neil Statz Wisconsin Rapids WI 58 1:47:53.4 7:38.2 Stevens Point Cycling Club 5 32 1047 Stuart Shelton Hubertus WI 55 1:48:10.3 7:55.1 Team Extreme 6 35 1189 Mike Owens Wauwatosa WI 55 1:48:27.8 8:12.6 Colectivo 7 45 1181 Dave Eckel Trevor WI 56 1:55:01.9 14:46.7 Team Wis DNF 1192 Chris Rehklau Osseo MI 58