Bontrager Comp Series Results XC#1 - Englewood Open (Fall River) Cat 2 (Comp)

XC#1 - Englewood Open (Fall River) Cat 2 (Comp)

May 05, 2019


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1177 Wilson Hacker Madison WI 24 1:22:22.7 0:00.0 Neff Cycle Service 2 9 1015 Owen Reich Pine River WI 20 1:25:56.2 3:33.4 Team Extreme 3 10 1024 Elliott Holt Sturgeon Bay WI 19 1:26:31.3 4:08.6 Ripon Cycling Team 4 12 1028 Corbin Hodgeman Pardeeville WI 19 1:28:12.0 5:49.2 ASU Devo 5 14 1174 Timothy Huber Elk Grove Village IL 24 1:28:26.0 6:03.3 6 30 1031 Nathan Perronne Saukville WI 21 1:31:01.3 8:38.5 Team Wheel & Sprocket 7 45 1040 Justin Wentworth Hortonville WI 22 1:35:57.8 13:35.1 8 53 1023 Rider Rainer Burlington WI 17 1:41:40.1 19:17.3 Treadhead cycling

Male 25 to 29

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1039 Jeremy Domingue Neenah WI 28 1:20:07.2 0:00.0 Recyclist Bicycle 2 7 1020 Jordan Creech Libertyville IL 29 1:25:44.1 5:36.8 Race Pace Cyclery 3 11 1169 Marco Rhein Ripon WI 29 1:27:08.0 7:00.7 Ripon College 4 34 1029 Brad Sovinski Madison WI 27 1:32:00.8 11:53.5 5 52 1164 Ryan Sylla Madison WI 29 1:39:55.6 19:48.3 6 58 1010 Kendal Linscheid Machesney Park IL 28 1:52:50.7 32:43.5 Treadhead Cycling

Male 30 to 34

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 22 1017 Drew Bublitz Madison WI 32 1:29:34.9 0:00.0 2 23 1027 Andy Rossetto Grafton WI 33 1:29:39.6 0:04.6 3 25 1007 Brad Heckert West Bend WI 31 1:29:58.0 0:23.0 Team Pedal Moraine 4 46 1026 Josh Rupnow Grafton WI 30 1:36:53.0 7:18.0 Team Extreme 5 50 1041 Doug Herrick Kenosha WI 33 1:38:10.7 8:35.7 TreadHead Cycling 6 55 1004 Kyle Bettilyon Columbus WI 34 1:42:47.4 13:12.4 NR 1151 Michael Goetz Wheaton IL 32 Plus One NR 1161 Tim Stieve Madison WI 32

Male 35 to 39

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1163 Chris Pappathopoulos Sun Prairie WI 39 1:22:56.8 0:00.0 2 16 1160 Trey Robinson Libertyville IL 36 1:28:49.9 5:53.0 INTENT 3 26 1167 Steve Ericksen Batavia IL 38 1:30:03.2 7:06.3 All Spoked Up 4 28 1001 Ryan Pokorny West Bend WI 38 1:30:17.7 7:20.8 Team Extreme 5 29 1179 Chris Hill Milwaukee WI 39 1:31:00.5 8:03.6 Belgianwerkx 6 35 1030 Neil Zacharek Sheboygan WI 39 1:32:24.9 9:28.1 7 40 1042 Lucas Branum Middleton WI 37 1:34:14.9 11:18.0 Norco/Trail This 8 42 1176 Jeff Siedschlag Lake Mills WI 37 1:34:42.6 11:45.7 Neff Cycle Service 9 44 1018 Rick Hamilton Milwaukee WI 38 1:35:56.5 12:59.6 Bike Haven Race Team NR 1013 Craig Kuehl Wauwatosa WI 39 Colectivo Coffee NR 1038 Scott Van Thiel Kaukauna WI 37 Recyclist Race Team

Male 40 to 44

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 1003 Kenneth Walsh Madison WI 44 1:25:20.0 0:00.0 2 8 1032 Tim Scanley Milwaukee WI 43 1:25:45.0 0:24.9 Colectivo Coffee 3 19 1002 Joachim Renner Green Bay WI 40 1:29:14.1 3:54.0 Pete's Garage 4 20 1043 Ron Knutowski Cross Plains WI 42 1:29:25.2 4:05.2 Neff Cycle Service 5 31 1156 Joe Gower Mc Farland WI 40 1:31:06.4 5:46.3 Brazen Dropouts 6 32 1009 Samuel Adams Menomonee Falls WI 41 1:31:21.5 6:01.5 Milwaukee Bicycle Company 7 33 1157 Jarred Cassady Lake Mills WI 42 1:31:56.5 6:36.5 Trek Midwest Team 8 37 1012 Bill Walters La Crosse WUI 42 1:32:43.6 7:23.5 9 47 1014 Isaac Olson Wind Lake WI 40 1:37:19.1 11:59.1 Colectivo Coffee 10 49 1016 Michael Hopkins Pewaukee WI 42 1:37:41.9 12:21.9 Colectivo Coffee MTB 11 57 1021 Kerry Gonzalez Burlington WI 40 1:46:23.4 21:03.3 Treadhead Cycling NR 1173 Mike Bobusch Appleton WI 44 Broken Spoke NR 1008 Nick Templeton Monona WI 42 Bowltron

Male 45 to 49

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 1172 Aaron Mock Lake Mills WI 47 1:22:58.6 0:00.0 Trek Bicycles 2 5 1034 Chris Oleson Madison WI 48 1:24:49.2 1:50.5 Neff Cycle Service 3 15 1033 Peter Senkbeil Sheboygan WI 46 1:28:31.8 5:33.2 Broken Spoke Racing 4 17 1035 Thomas Dvoratchek South Elgin IL 49 1:28:55.8 5:57.2 Body Physics Endurance Coachin 5 18 1036 Scott Trierweiler Marshfield WI 45 1:29:12.7 6:14.0 Broken Spoke 6 48 1022 Tim Poff De Pere WI 49 1:37:39.4 14:40.8 Broken Spoke Racing 7 56 1165 Juan Carlos Gonzalez Chicago IL 49 1:44:28.7 21:30.0 sammys racing

Male 50 to 54

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 1171 Scott Veldhuizen Green Bay WI 50 1:28:23.3 0:00.0 Enclave Cycles 2 24 1005 Peter Froelich Milwaukee WI 50 1:29:55.7 1:32.3 Colectivo 3 38 1178 Jeff Pierce Sheboygan WI 51 1:34:02.1 5:38.8 4 43 1037 Michael Jeschke Cudahy WI 50 1:35:16.8 6:53.4 Colectivo Coffee 5 51 1069 Jay Yanko New Berlin WI 50 1:38:36.8 10:13.5 Colectivo 6 54 1170 Ross Ristow Kiel WI 50 1:42:19.4 13:56.1 Team Extreme 7 59 1054 Demetrius Banks Onalaska WI 54 2:06:53.5 38:30.1 BBP Cycling DNF 1155 Paul Roltgen Cottage Grove WI 51 Mock Rock

Male Masters 55 to 59

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 1046 Jeff Sympson Rockford IL 57 1:29:30.7 0:00.0 Kegel's 2 27 1044 Michael Jones Madison WI 58 1:30:15.2 0:44.4 Neff Cycle Service 3 36 1175 Tim Hacker Madison WI 57 1:32:31.8 3:01.1 4 39 1168 Neil Statz Wisconsin Rapids WI 58 1:34:08.7 4:37.9 Stevens Point Cycling Club 5 41 1045 Chris Grapentine Appleton WI 55 1:34:21.0 4:50.2 Schwag