KMC Citizen Series Results XC#1 - Englewood Open (Fall River) Cat 3 (Citizen) Male

XC#1 - Englewood Open (Fall River) Cat 3 (Citizen) Male

May 05, 2019


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 11 to 14

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 4249 Caden Budd Wrightstown WI 13 43:28.1 0:00.0 Team Wheel + Sprocket 2 18 4034 Tommy Agnew Fall River WI 11 44:39.4 1:11.2 Asu Devo 3 20 4232 Harrison Buenger Deforest WI 14 44:44.3 1:16.2 Red Fury 4 22 4005 Andrew Dipiazza Kaukauna WI 11 44:56.7 1:28.6 Diablo Cycling 5 23 4229 Austin Kaukl North Freedom WI 14 45:03.7 1:35.6 N/A 6 26 4015 Gabriel Rogaczewski Slinger WI 13 46:05.9 2:37.8 Diablo 7 33 4230 Quentin Willmas West Bend WI 14 47:13.3 3:45.1 8 37 4024 Matthew Olesen Appleton WI 13 47:33.4 4:05.3 Fox Cities Scarlet Knights 9 40 4026 Hunter Lester Watersmeet MI 13 48:07.3 4:39.2 Diablo Cycling 10 50 4003 Samuel Dipiazza Kaukauna WI 13 49:11.9 5:43.7 Diablo Cycling 11 57 4007 Ryker Zarda Neenah WI 11 50:54.8 7:26.7 Scarlet Knights FCYCT 12 68 4028 Cody Hagen Waukesha WI 12 53:16.5 9:48.4 Asu Devo 13 78 4219 Ryan Reuter Baraboo WI 13 58:00.2 14:32.1 NR 4004 Gavin Hake Pewaukee WI 14 n/a (Adult Small Shirt Size)

Male 15 to 16

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 4225 Eric Haas Cambridge WI 16 41:16.4 0:00.0 Cam Rock Climbers 2 4 4210 Raife Davies Lake Mills WI 15 41:17.0 0:00.5 3 5 4215 Jackson Hankes Edgerton WI 16 42:15.8 0:59.4 Janesville Velo Club 4 9 4216 Owen Buske Madison WI 16 42:55.6 1:39.1 Sun Prairie Youth Cycling Team 5 12 4002 Elijah Kalbas Brookfield WI 15 43:15.9 1:59.4 6 14 4218 Mitchell Prange Wisconsin Rapids WI 16 43:42.1 2:25.6 7 16 4018 Caleb Garner De Pere WI 16 44:03.6 2:47.1 Broken Spoke 8 42 4008 Parker Faust Wausau WI 16 48:11.9 6:55.4 9 55 4205 Christian Randolph Silver Lake WI 15 50:53.3 9:36.8 Treadheads 10 58 4251 Christopher Karlovich Cambridge WI 16 51:07.7 9:51.2 Camrock 11 71 4040 Kenneth Iggulden Sun Prairie WI 15 53:56.3 12:39.8 Team WORS 12 79 4031 Zachary Feldmann Sun Prairie WI 15 58:04.8 16:48.3 SPYCT Red Fury DNF 4058 Justin Munzur Brookfield WI 16 Cafe De Arts / CZ Velo

Male 17 to 18

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 70 4023 Griffin May Geneva IL 17 53:53.0 0:00.0 ASU Devo 2 84 4060 Trevor Iggulden Sun Prairie WI 17 1:01:12.8 7:19.8 Team WORS

Male 19 to 29

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 4228 Rafael Medero Madison WI 28 44:20.5 0:00.0 Brazen Dropouts 2 30 4032 Ryan Benck Sheboygan WI 25 46:32.4 2:11.9 Team Aventuron 3 43 4255 Keith Ritter Madison WI 29 48:17.3 3:56.8 4 59 4208 Gage White Stoughton WI 21 51:46.5 7:25.9 5 66 4214 Andrew Hammond Oshkosh WI 26 53:13.1 8:52.6 6 74 4241 Rolf Marty Green Bay WI 29 55:14.0 10:53.4 7 77 4268 Seth MacKey Loves Park IL 24 57:03.2 12:42.6 8 83 4207 Andrew Lascelle Mukwonago WI 23 1:00:31.1 16:10.5 Imperium 9 85 4029 Anthony Wilcox Port Washington WI 29 1:01:19.0 16:58.5 Pedal Moraine NR 4012 Brian Roitstein Green Bay WI 27 Aurora BayCare Cardiothoracic NR 4204 Joseph Zimmer Birchwood WI 28

Male 30 to 39

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 4253 Zack Liska Waukesha WI 39 42:55.0 0:00.0 Crooked Wheeler 2 10 4020 Timothy Gray Rockford IL 38 42:58.7 0:03.7 3 11 4254 Andrew Bean Madison WI 39 43:09.6 0:14.6 4 15 4259 Rory Agnew Fall River WI 35 43:42.2 0:47.2 5 21 4256 Riley Knudson Madison WI 32 44:53.2 1:58.1 Eriks 6 24 4265 David Kurian Madison WI 31 45:57.6 3:02.5 7 34 4263 Joseph Marsik Fall River WI 35 47:15.9 4:20.9 8 45 4258 Luke Agnew Randolph WI 39 48:29.0 5:33.9 9 47 4264 Michael Pillman Milwaukee WI 33 48:34.4 5:39.3 Colectivo 10 51 4245 Peter Buhr Theresa WI 39 49:18.5 6:23.5 11 52 4036 Joe Paczkowski Withee WI 35 49:33.1 6:38.1 12 53 4017 Corey Hafemeister Sussex WI 30 50:03.1 7:08.1 13 80 4261 Matt Magnusson Madison WI 30 58:44.3 15:49.2

Male 40 to 44

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4243 Adam Raychel Milwaukee WI 40 41:16.5 0:00.0 Team WI P/B Mosh 2 6 4014 Nick Grosenick Port Washington WI 40 42:39.3 1:22.8 Team Extreme 3 7 4221 Daniel Baumgartner Sullivan WI 43 42:49.9 1:33.3 Oberlin Filter Race Team 4 27 4226 Jeff Gau Wausau WI 44 46:19.1 5:02.6 5 28 4043 Patrick Rogalla De Forest WI 43 46:22.7 5:06.1 Mock Rock Racing 6 31 4039 Adam Remiker Greendale WI 42 46:41.6 5:25.1 7 61 4240 Andy Eccles Glencoe IL 40 51:46.6 10:30.1 8 69 4235 Ben West Sun Prairie WI 44 53:26.4 12:09.9 9 73 4027 Mike Lester Watersmeet MI 42 54:36.3 13:19.7 Diablo Cycling 10 88 4025 Esteban Fernandez Round Lake Beach IL 40 1:03:25.2 22:08.7 11 93 4037 Michael Jackl Horicon WI 43 1:15:48.1 34:31.6

Male 45 to 49

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4209 Carl Norris Northbrook IL 46 40:53.4 0:00.0 SpiderMonkeys 2 35 4224 Jim Leighty Kenosha WI 48 47:24.3 6:30.9 Kenosha Kutters 3 41 4239 David Savoia Saint Charles IL 48 48:10.2 7:16.7 4 44 4212 Kurt Nelson Mc Farland WI 47 48:17.7 7:24.2 5 56 4267 Bradley Straka Thiensville WI 48 50:53.5 10:00.0 6 64 4252 John Geers Hartland WI 49 52:48.3 11:54.8 Lapt 7 65 4262 Bart Steffes Fond Du Lac WI 46 53:05.3 12:11.9 8 72 4019 Jeffrey Miller Shorewood WI 48 54:10.7 13:17.2 Colectivo Coffee 9 89 4069 Daniel Luaces Round Lake Beach IL 46 1:04:53.5 24:00.1 Bike Haven Race Team NR 4016 Aaron Johnson Loves Park IL 48 DNF 4203 Kirk Meyers Kenosha WI 49

Male 50 to 59

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 4211 Mike Tobin Chicago IL 53 44:43.3 0:00.0 xxx racing athletico 2 25 4006 Kurt Greenslit Green Bay WI 56 45:58.9 1:15.6 Colavita Racing 3 29 4021 Enrico Digiammarino Lindenhurst IL 51 46:29.5 1:46.2 4 32 4266 Jim Hanley Mequon WI 57 47:01.5 2:18.1 5 36 4217 Greg Mann Milwaukee WI 56 47:29.9 2:46.6 6 38 4056 Scott Tank Stevens Point WI 56 47:55.3 3:12.0 7 39 4248 Cary Forest Madison WI 55 48:05.3 3:22.0 8 46 4250 David Karlovich Cambridge WI 52 48:33.4 3:50.1 9 49 4220 Gregory Nelson Oconomowoc WI 55 49:05.1 4:21.8 10 54 4247 Walter Meanwell Madison WI 58 50:30.9 5:47.6 Brazen Dropouts 11 60 4260 Dirk Piening Marengo IL 50 51:46.5 7:03.2 Mr. Piening 12 62 4246 William Coady Madison WI 55 51:53.2 7:09.8 13 63 4242 Michael Devogel Milwaukee WI 52 52:05.5 7:22.2 Colectivo Coffee 14 67 4010 Eric Fransen West Bend WI 50 53:16.1 8:32.8 15 75 4052 Greg Pullman Sun Prairie WI 52 55:16.5 10:33.2 Team WORS 16 76 4030 Dirk Shelley Highwood IL 57 55:26.9 10:43.6 Zion 17 82 4244 Brian Olsen Bristol WI 52 59:42.2 14:58.9 18 90 4201 Edwin Thaves Milwaukee WI 51 1:06:05.5 21:22.2 19 91 4202 Derrill Peters Chicago IL 50 1:11:47.4 27:04.1 LoneWolf Cycling NR 4206 Chris Cagle Slinger WI 53 NR 4071 Brian Zinda Neenah WI 51

Male 60 to 69

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 48 4049 Peter Ackermann Whitefish Bay WI 61 49:03.7 0:00.0 Alumnus 2 86 4009 Dennis Klinkert Menomonee Falls WI 69 1:02:27.0 13:23.3 3 87 4231 Bill Campbell Madison WI 64 1:02:27.8 13:24.1 NR 4001 Keith Wilkinson Village Of Lakewood IL 61

Male 70 and Over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 81 4035 Don Howell Burlington WI 79 58:58.5 0:00.0 Treadhead 2 92 4076 Robert Langlois Whitelaw WI 76 1:12:52.0 13:53.4