Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#4 - Mount Morris Challenge (Mt Morris) Cat 2 (Sport) Male

XC#4 - Mount Morris Challenge (Mt Morris) Cat 2 (Sport) Male

June 17, 2018


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 13 to 14

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2079 Isaiah Berry Neillsville WI 14 1:04:44.2 0:00.0 ASU Devo 2 35 2459 Nathan Bailey Sun Prairie WI 13 1:12:50.7 8:06.5 SPYCT Red Fury Fury 3 61 2111 Isaac Johnson Brookfield WI 14 1:18:18.9 13:34.7 Vision

Male 15 to 16

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2008 Chase Vandeursen Grant Park IL 16 1:00:51.2 0:00.0 Trek Verge Racing 2 3 2139 Ian Tweedie New Berlin WI 16 1:06:35.3 5:44.1 VeloCause Centraal 3 5 2046 Nathaniel Osborne Mequon WI 15 1:07:49.1 6:57.8 Team Extreme 4 7 2103 Isak Keyes Milwaukee WI 15 1:08:16.2 7:25.0 Velocause Centraal 5 11 2002 Jonathon Heinemann Pewaukee WI 16 1:09:24.3 8:33.1 Colectivo 6 14 2333 Alex Corby Carmel IN 15 1:10:07.8 9:16.5 Midwest Devo rby Concepts 7 17 2009 Samuel Somerville Fall Creek WI 16 1:10:36.2 9:45.0 Team Somerville 8 28 2003 Malachi Berry Neillsville WI 16 1:12:26.4 11:35.2 Team WORS 9 39 2029 Jakob Craig Tomahawk WI 15 1:13:23.5 12:32.3 Team Wheel and Sprocket 10 40 2033 Garett McInnis Richmond IL 16 1:13:33.1 12:41.9 The Bike Haven 11 66 2007 Eli Kotz Eau Claire WI 15 1:19:15.4 18:24.2 ECBC 12 71 2098 Auguste Raasch Milwaukee WI 16 1:19:54.9 19:03.6 Raasch 13 80 2449 Henry Schwiesow De Pere WI 16 1:21:02.1 20:10.9 Petes Garage NR 2073 Brandon Askelson Aurora IL 16 ASU Devo

Male 17 to 18

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 27 2113 Kevin Urban Hainesville IL 17 1:12:21.5 0:00.0 2 34 2041 Elliott Holt Sturgeon Bay WI 18 1:12:40.2 0:18.7 3 62 2075 Jory Smith Fond Du Lac WI 18 1:18:36.9 6:15.3 Team WORS 4 63 2097 Ziggy Raasch Milwaukee WI 17 1:18:39.5 6:17.9 Raasch 5 75 2001 Hayden Poff De Pere WI 17 1:20:29.5 8:07.9 Broken Spoke Racing 6 76 2048 Dylan Waldner Onalaska WI 17 1:20:29.9 8:08.3 NR 2018 Emiel Pastijn Milwaukee WI 17 Velocause Centraal

Male 19 to 24

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 2421 John Bessey Sherwood WI 21 1:08:02.4 0:00.0 Diablo Cycling 2 20 2446 Logan Loeffler Hortonville WI 23 1:11:28.3 3:25.9 3 33 2134 Curran Beckler Whitewater WI 23 1:12:39.1 4:36.6 4 41 2099 Jacob Bons Menomonee Falls WI 21 1:13:38.0 5:35.6 5 42 2131 Nathan Perronne Saukville WI 20 1:14:11.5 6:09.1 6 51 2064 Zach Dahlseng Stevens Point WI 19 1:15:39.1 7:36.7 7 57 2022 Landon Garrow Beloit WI 23 1:17:07.4 9:05.0 8 87 2457 Andrew Norvilas Lagrange Park IL 19 1:23:37.6 15:35.2 Neff Cycle Service 9 90 2451 Tony Kaatz Wauwatosa WI 24 1:25:21.8 17:19.3 Attitude Sports DNF 2057 Daniel Gretzinger Greenville WI 20 DNF 2049 Christopher Osborne Mequon WI 24 Team Extreme

Male 25 to 29

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2062 Brad Sovinski Madison WI 26 1:07:10.4 0:00.0 2 8 2429 Nathan Johnson Dousman WI 25 1:09:01.1 1:50.7 3 10 2090 Benjamin Reynolds Lindenhurst IL 28 1:09:13.5 2:03.1 Treadhead 4 31 2379 Philip Couturier Cedarburg WI 28 1:12:33.5 5:23.1 Hollander Cycling Team 5 36 2384 Matthew Young Madison WI 29 1:13:05.4 5:55.0 6 45 2084 Michael Koeppel Wittenberg WI 25 1:14:48.7 7:38.2 Team MOM 7 54 2399 Przemyslaw Krol Milwaukee WI 26 1:16:43.9 9:33.5 8 77 2108 Kevin Niles Kenosha WI 29 1:20:42.6 13:32.2 NR 2026 James Price Wonder Lake IL 28 Bike Haven Race Team

Male 30 to 34

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 2081 Dean Wardle Oconomowoco WI 34 1:10:28.5 0:00.0 2 21 2445 Kyle Bettilyon Columbus WI 33 1:11:46.0 1:17.5 3 22 2450 Mike Shimon Hartford WI 30 1:11:51.6 1:23.1 4 30 2061 Jonathan Davis Green Bay WI 31 1:12:29.9 2:01.4 5 32 2006 Tracy Johnson Shorewood WI 32 1:12:35.3 2:06.8 Peace Coffee Racing 6 85 2074 Joseph Thompson Madison WI 32 1:22:17.2 11:48.7 Vision 7 86 2044 Nate Reik Milwaukee WI 33 1:22:40.9 12:12.4 BELGIANWERKX 8 97 2016 Matthew Kletti Appleton WI 31 1:31:55.1 21:26.6 Loft & Shove NR 2012 Russ Goessl Madison WI 33 Neff Cycle Service NR 2133 Danny Marchewka Germantown WI 31 Linear Sport/Trek

Male 35 to 39

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 2077 Lucas Branum Middleton WI 36 1:10:06.0 0:00.0 Norco US amature TrailThis bik 2 19 2027 Isaac Olson Wind Lake WI 39 1:11:27.2 1:21.2 Colectivo Coffee 3 24 2121 Rick Hamilton Milwaukee WI 37 1:11:54.4 1:48.4 Bike Haven Race Team 4 25 2416 Derek Murphy Menasha WI 39 1:12:16.6 2:10.5 5 29 2444 Carl Hoffman Madison WI 37 1:12:28.1 2:22.1 Trek 6 48 2118 Jason Baer Waterford WI 39 1:15:27.6 5:21.5 Sheboygan Bicycle Company 7 53 2120 Greg Niles Franklin WI 36 1:16:14.2 6:08.1 Broken Spoke Racing 8 69 2453 Michael Eckhert Brown Deer WI 35 1:19:37.6 9:31.5 9 72 2010 Colin Erskine Madison WI 36 1:20:03.6 9:57.6 Neff Cycle Service 10 73 2087 Travis McFall Suamico WI 35 1:20:06.3 10:00.2 Broken Spoke 11 78 2443 Eric Jensen Island Lake IL 38 1:20:56.8 10:50.8 NR 2105 Cory Spaetti Winthrop Harbor IL 38 Alberto's Sport

Male 40 to 44

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 2082 Chad Klaus Green Bay WI 44 1:10:16.0 0:00.0 Enclave Cycles 2 18 2424 Dzivbek Grzeqorz Bridgeview IL 40 1:10:47.8 0:31.8 Team Dzvubek 3 26 2042 Jon Veldboom Oostburg WI 42 1:12:19.1 2:03.1 Sheboygan Bicycle Company 4 44 2440 Sean Strosahl Neenah WI 42 1:14:34.9 4:18.8 5 55 2100 Jeff Pitts Sheboygan WI 44 1:17:00.7 6:44.7 6 56 2116 Tony Pirolo Waukesha WI 40 1:17:06.7 6:50.7 ATI Physical Therapy 7 59 2130 Rory Lade Oconto WI 43 1:18:05.3 7:49.3 Pete's Garage 8 79 2043 Ryan Frank Algonquin IL 43 1:20:58.6 10:42.6 9 84 2065 Shaun Putz Campbellsport WI 40 1:22:06.6 11:50.6 10 88 2117 Edward Kolka Appleton WI 40 1:24:13.3 13:57.3 Diablo Cycling 11 91 1241 Ryan Holt Niagara WI 42 1:26:08.3 15:52.3 12 93 2140 Bill Simon Barrington IL 40 1:28:09.7 17:53.7 Prestige worldwide 13 94 2454 Jonathan Reik Cedarburg WI 41 1:29:32.0 19:16.0 Belgianwerkx 14 104 2126 Jeff Dahlseng Stevens Point WI 40 1:48:52.7 38:36.7 NR 2063 Robb Brabant Oconto Falls WI 43 Broken Spoke

Male 45 to 49

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 2020 Tim Poff De Pere WI 48 1:09:11.9 0:00.0 Broken Spoke Racing 2 12 2089 Peter Senkbeil Sheboygan WI 45 1:09:52.0 0:40.1 Broken Spoke 3 46 2112 Jay Yanko New Berlin WI 49 1:14:51.5 5:39.6 Colectivo 4 50 2076 John Granger Manitowoc WI 49 1:15:38.0 6:26.1 Loft N Shove 5 67 2071 Don Iwen Milwaukee WI 47 1:19:17.0 10:05.1 Colectivo Coffee DNF 2015 Jeff Gabbard Third Lake IL 47 TreadHead Cycling NR 2149 Robert Morris Oak Creek WI 49 BELGIANWERKX DNF 2458 Jason Ruesch Medford WI 46 RMC NR 2127 Todd Somers Milwaukee WI 46 Colectivo Coffee

Male 50 to 54

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 23 2372 Todd Wingler Avon IN 53 1:11:52.7 0:00.0 BOI 2 37 2124 Mike Owens Wauwatosa WI 54 1:13:06.2 1:13.4 Colectivo 3 47 2101 Jeff Wren West Bend WI 51 1:15:14.6 3:21.8 Extreme 4 58 2102 Bruce Keyes Milwaukee WI 54 1:18:02.3 6:09.6 Colectivo 5 64 2045 Larry Hipps Menomonee Falls WI 54 1:19:00.4 7:07.6 6 65 2066 Chip Way Burlington WI 52 1:19:00.7 7:07.9 TreadHead Cycling 7 68 2115 John Cramer Waunakee WI 50 1:19:36.7 7:43.9 Team Neff CycleService 8 83 2050 Chris Osborne Mequon WI 52 1:22:05.4 10:12.6 Team Extreme 9 89 2059 John Gretzinger Greenville WI 53 1:24:17.5 12:24.7 10 92 2085 Eric Huff Sheboygan WI 53 1:27:39.3 15:46.5 11 95 2011 Bruce Rheineck Madison WI 52 1:29:42.1 17:49.4 12 99 2055 Dave Dahlman West Allis WI 52 1:35:42.2 23:49.4 Team Extreme 13 105 2096 Troy Olm Madison WI 50 2:25:46.5 1:13:53.7 NR 2038 Troy Sable West Bend WI 54 NR 2032 Ron Smith Fond Du Lac WI 50 Team WORS

Male 55 to 59

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 52 2122 Walter Sdrenka Carpentersville IL 55 1:16:02.4 0:00.0 All Spoked Up 2 60 2039 Rich Baumgarten Park Ridge IL 59 1:18:14.1 2:11.6 Half Acre Cycling Team 3 70 2093 Dave Reich Pine River WI 55 1:19:49.7 3:47.3 Team Extreme 4 81 2060 Tom Wendland Port Washington WI 56 1:21:16.8 5:14.4 Team Extreme 5 82 2129 Scott Palmersheim West Allis WI 56 1:21:20.3 5:17.8 Pedal Morain 6 101 2104 Steve Drecoll Mundelein IL 57 1:38:51.7 22:49.3 7 103 2021 Bruce A Hauser Wausau WI 59 1:44:19.8 28:17.4 DNF 2067 Todd Fletcher Waterford WI 57 DNF 2058 Don Freitag Marshall WI 58 Team Extreme DNF 2150 John Senkerik Milwaukee WI 59 Team Extreme

Male Masters 60 to 64

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 38 2019 Jamie Mannion La Crosse WI 61 1:13:16.6 0:00.0 Smith's Trek 2 43 2109 Joseph King Madison WI 62 1:14:34.0 1:17.4 Team Neff Cycle Service 3 49 2005 Glen Jones Fitchburg WI 64 1:15:35.7 2:19.1 Trek Midwest Team 4 74 2452 Brad Tennis Baraboo WI 63 1:20:25.1 7:08.5 5 96 2456 Mark Nienstaedt Rhinelander WI 64 1:31:01.8 17:45.1 6 98 2023 Andrew Mishlove Glendale WI 63 1:32:52.4 19:35.8 Hampshire CycleCleb 7 100 2455 Keith Westendorf Milwaukee WI 64 1:37:21.6 24:04.9 Colectivo MTB 8 102 2092 Robert Maloney Milwaukee WI 62 1:40:24.5 27:07.9

Male Masters 65 to 69

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team DNF 2052 James Mistark Marinette WI 66 Steele Performance Nutrition NR 2031 Jim Radke Stevens Point WI 65 NR 2114 Gary Smits Green Bay WI 67 Broken Spoke Racing

Male Masters 70 and Over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team DNF 2037 Mike Sherman Box Elder SD 74