KMC Citizen Series Results XC#4 - Mount Morris Challenge (Mt Morris) Cat 3 (Citizen) Male

XC#4 - Mount Morris Challenge (Mt Morris) Cat 3 (Citizen) Male

June 17, 2018


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 11 to 14

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4011 James Wardle Oconomowoc WI 11 50:37.2 0:00.0 2 4 4264 George Frazier Louisville KY 11 50:47.3 0:10.1 Team Louisville 3 6 4032 Austin Cullen Menasha WI 14 51:07.9 0:30.7 diablo 4 10 4001 Thaddeus Sahs Sturgeon Bay WI 11 52:53.7 2:16.5 Broken Spoke Racing 5 15 4017 Hunter Gengler Reedsburg WI 12 53:34.0 2:56.8 ASU Devo 6 19 4266 Brody Hildebrandt Wausau WI 14 54:45.2 4:08.0 Underground Project 7 22 4002 Andrew Dipiazza Kaukauna WI 10 55:19.5 4:42.2 Diablo Cycling 8 30 4350 Jura Gerlach Hartland WI 14 57:15.2 6:38.0 Lake Country Courious 9 32 4003 Samuel Dipiazza Kaukauna WI 12 57:24.8 6:47.6 Diablo Cycling 10 42 4068 Nicholas Bucciarelli Shorewood WI 14 59:52.5 9:15.2 Velocause Centraal 11 45 4351 Stephen Liepert Oshkosh WI 14 1:00:16.1 9:38.9 Winnebago Bicycle 12 55 4054 Colin Knowles Batavia IL 12 1:05:36.7 14:59.4 ASU Junior Development DNF 4051 Tommy Agnew Fall River WI 10 Englewood NR 4111 Sam Cherchian Sun Prairie WI 12 SPYCT RED FURY NR 4012 Parker Rogalla Deforest WI 12 Sun Prairie Youth Cycling Team DNF 4006 Cole Rollins De Pere WI 14 Broken Spoke Racing

Male 15 to 16

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 20 4334 Eric Blaszczak Wisconsin Rapids WI 16 55:02.4 0:00.0 2 21 4338 Mitchell Prange Wisconsin Rapids WI 15 55:04.2 0:01.7 3 35 4348 Caleb Garner De Pere WI 15 57:34.9 2:32.4 4 47 4029 Griffin May Geneva IL 16 1:00:29.0 5:26.5 ASU Devo 5 49 4262 Kyle Griswold Milwaukee WI 15 1:02:33.1 7:30.6 6 58 4116 Riley Mortvedt Mount Horeb WI 15 1:07:30.6 12:28.1 7 67 4107 Trevor Iggulden Sun Prairie WI 16 1:23:59.6 28:57.1 Team WORS NR 4332 Jacob Averkamp Hilbert WI 16 n/a NR 4342 Owen Buske Madison WI 15 Sun Prairie Youth Cycling Team NR 4118 Brennan Cate Appleton WI 15 Wheel and Sprocket DNF 4065 Christian Moore Oshkosh WI 16 CRANKED NR 4058 Justin Munzur Brookfield WI 15 Cafe De Arts / CZ Velo NR 4023 Rider Rainer Burlington WI 16 Treadhead cycling

Male 17 to 18

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 4074 Tanner Johnson Pardeeville WI 17 52:53.1 0:00.0 Sun Prairie Youth Cycling Team 2 31 4349 Ethan Cramer Waunakee WI 17 57:15.4 4:22.3 3 62 4015 Mcgwire Rigas Sheboygan WI 17 1:12:00.2 19:07.1

Male 19 to 24

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 27 4352 Andrew Wadle Beloit WI 21 56:47.7 0:00.0 2 37 4030 Reed May Geneva IL 19 57:55.2 1:07.5 ASU Devo 3 64 4060 Dakota Smith Janesville WI 21 1:13:57.6 17:09.9 UW-Platteville

Male 25 to 29

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 4355 Matheu Girouard Appleton WI 25 52:38.7 0:00.0 2 13 4071 William Tynan Fond Du Lac WI 29 53:25.8 0:47.0 Fond du Lac Cyclery 3 56 4020 Mitchel Van Vleet Machesney Park IL 28 1:06:14.5 13:35.7

Male 30 to 34

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 4008 Brad Heckert West Bend WI 30 50:13.0 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 5 4346 Andrew Walter Oshkosh WI 30 50:56.1 0:43.0 Winnebago Bicycle 3 11 4114 Andy Engel Appleton WI 32 53:08.3 2:55.2 Winnebago Bicycle 4 39 4014 Paul Doty Glendale WI 32 58:23.9 8:10.8 Team Extreme 5 46 4339 Ray Zabrowski Madison WI 32 1:00:25.8 10:12.7 6 48 4356 Joe Paczkowski Withee WI 34 1:02:16.0 12:03.0 7 52 4341 Kurt Bush De Witt IA 34 1:04:57.6 14:44.5

Male 35 to 39

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 4258 David Mencel Menomonee Falls WI 36 53:27.7 0:00.0 2 24 4041 Dennis Law Columbus WI 39 56:07.2 2:39.4 Timex Factory Team 3 25 4043 Joe Eick New Holstein WI 37 56:20.6 2:52.8 Diablo Cycling 4 34 4343 Tim Gray Rockford IL 38 57:28.0 4:00.2 5 38 4010 Jeff Meade Mchenry IL 39 58:19.1 4:51.3 Bike Haven Race Team NR 4005 Eric Walker Campbellsport WI 36 Team Pedal Moraine

Male 40 to 44

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4117 Ron Schneider Freeport IL 41 49:27.4 0:00.0 2 7 4335 Terry Foust Port Byron IL 44 52:28.9 3:01.5 RiverViewVets 3 12 4044 Kyle Johnson Brookfield WI 44 53:12.4 3:45.0 Vision Cycling 4 23 4033 Craig Mortvedt Mount Horeb WI 42 55:49.3 6:21.9 Neff Cycle Service 5 26 4039 Adam Remiker Greendale WI 41 56:30.8 7:03.4 6 28 4019 Scott McInnis Richmond IL 41 56:59.1 7:31.7 The Bike Haven 7 36 4340 Michael Hopkins Pewaukee WI 41 57:43.8 8:16.4 Colectivo Coffee MTB 8 40 4061 Matthew Brooks Salem WI 43 59:43.3 10:15.9 Treadhead Cycling 9 53 4064 Kevin Lahner Waukesha WI 42 1:05:05.4 15:38.0 Treadheads 10 59 4067 Mike Lester Watersmeet MI 41 1:08:21.7 18:54.3 Diablo Cycling 11 65 4336 David Grafton Belvidere IL 40 1:15:57.3 26:29.9

Male 45 to 49

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 4027 Lance Andre Dubuque IA 49 54:32.2 0:00.0 Free Flight Bikes 2 29 4301 Paul Weber Appleton WI 47 57:00.4 2:28.2 Diablos 3 33 4013 Paul Andresen Gurnee IL 49 57:26.1 2:53.9 4 43 4045 Jon Terrones Madison WI 47 1:00:04.6 5:32.4 5 50 4024 Mark Kessenich Milwaukee WI 48 1:04:41.4 10:09.1 Colectivo 6 63 4256 Eric Fransen West Bend WI 49 1:13:40.8 19:08.5 DNF 4337 Rob Kalpinski Franklin WI 46 DNF 4344 Doug Larson Plover WI 47 DNF 4330 Derrill Peters Chicago IL 49 LoneWolf Cycling

Male 50 to 54

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 4354 Stephen Wadle Beloit WI 50 54:13.1 0:00.0 2 57 4255 Michael Prange Reedsburg WI 51 1:06:27.8 12:14.6 3 60 4048 Greg Pullman Sun Prairie WI 51 1:08:34.5 14:21.3 Team WORS NR 4331 James Zegar Oswego IL 52

Male 55 to 59

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 51 4333 Jeff Durbin Madison WI 56 1:04:51.0 0:00.0 NR 4007 Kurt Greenslit Green Bay WI 55 Colavita Racing

Male 60 to 69

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 4046 Greg Niles Waukesha WI 60 54:44.8 0:00.0 Oberlin Filter Racing 2 41 4345 Jed Kimla West Bend WI 62 59:49.8 5:05.0 Team Extreme 3 44 4049 Peter Ackermann Whitefish Bay WI 60 1:00:13.1 5:28.2 Alumnus Project 4 54 4062 Erik Hofmeister Madison WI 67 1:05:20.9 10:36.0 5 61 4004 Andrzej Sadanowicz Gurnee IL 63 1:11:18.2 16:33.3 6 66 4066 James Heinecke Sheboygan WI 68 1:23:10.1 28:25.2 TEAM HEINECKE- I RIDE BIKES- D 7 69 4353 William Campbell Madison WI 63 1:25:58.9 31:14.0 NR 4021 Dennis Klinkert Menomonee Falls WI 68 0

Male 70 and Over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 68 4075 Robert Langlois Whitelaw WI 75 1:24:17.0 0:00.0