Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#8 - Reforestation Ramble (Suamico) Cat 2 (Sport) Male

XC#8 - Reforestation Ramble (Suamico) Cat 2 (Sport) Male

August 21, 2016


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 13 to 14

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2220 Aidan Lemorande Suamico WI 14 1:16:21.11 0:00.00 Gryphon Velo Racing 2 6 2083 Elijah Johnson Brookfield WI 14 1:17:56.87 1:35.76 Wheel and Sprocket/Vision 3 72 2143 Austin Peterson Madison WI 14 1:26:24.35 10:03.24 Sun Prairie Youth Cycling Team 4 80 2141 Porter Thorpe Wausau WI 14 1:27:31.09 11:09.98 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br

Male 15 to 16

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2040 Nick Niemi Elkhart Lake WI 15 1:17:40.23 0:00.00 Diablo Cycle 2 18 2119 Corbin Hodgeman Pardeeville WI 16 1:20:20.87 2:40.64 Sun Prairie 3 19 2099 Andrew Flieger Plover WI 16 1:20:21.14 2:40.91 Team WORS 4 79 2653 Jackson Jennings De Pere WI 16 1:27:18.13 9:37.90 Broken Spoke Cycling Team 5 115 2651 Hayden Poff Manitowoc WI 15 2:36:46.17 1:19:05.94 Heavy Pedal Velo Club NR 2086 Hunter Schmitt West Bend WI 15 Iscorp R/B Smartchoice MRI

Male 17 to 18

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 2113 Joey Jeschke Cudahy WI 17 1:19:50.55 0:00.00 Colectivo Coffee 2 30 2064 Zach Dahlseng Stevens Point WI 17 1:21:49.20 1:58.65 3 37 2108 Zac Lucarz Aurora IL 17 1:22:32.31 2:41.76 All Spoked Up 4 39 2066 Owen Reich Pine River WI 17 1:22:48.48 2:57.93 Team Extreme 5 59 2057 Daniel Gretzinger Greenville WI 18 1:24:42.15 4:51.60 FCYCT - The Scarlet Knights 6 91 2150 Camden Jackson Oconto Falls WI 17 1:29:22.54 9:31.99 4Jax Racing

Male 19 to 24

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 2667 Peter Mattingly Milwaukee WI 19 1:18:54.00 0:00.00 2 23 2666 Samuel Geyer Suamico WI 24 1:20:46.05 1:52.05 3 27 2060 Riley Shelton Hubertus WI 21 1:21:45.31 2:51.31 Team Extreme NR 2648 Park Walter Eau Claire WI 19

Male 25 to 29

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2671 Bob Flicek Mchenry IL 25 1:17:50.55 0:00.00 Epic Cycle and Fitness 2 13 2092 Thomas Sturtevant Sun Prairie WI 28 1:19:17.08 1:26.53 3 20 2673 Philip Couturier Cedarburg WI 26 1:20:24.31 2:33.76 Belgi Anwerkz 4 21 2091 Steven Pirelli New Berlin WI 25 1:20:27.42 2:36.87 Team-111 5 32 2093 Kyle Busse Woodstock IL 25 1:21:58.51 4:07.96 Bike Haven Race Team 6 55 2045 Kyle Suratte Richmond IL 29 1:23:56.79 6:06.24 Bike Haven Race Team 7 60 2670 Jim Gust Chicago IL 29 1:24:44.14 6:53.59 All Spoked Up 8 74 2669 Nicolas Malchow Allenton WI 26 1:26:45.58 8:55.03 Pedal Moraine

Male 30 to 34

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2016 Paul Steckart De Pere WI 30 1:16:24.58 0:00.00 Broken Spoke Racing 2 12 2145 Ryan Goemans De Pere WI 34 1:19:07.98 2:43.40 Pete's Garage 3 22 2658 Anthony Van Asten Sheboygan WI 33 1:20:42.34 4:17.76 Two Tired 4 24 2109 Ryan Conway La Crosse WI 34 1:20:52.17 4:27.59 Bikes Ltd 5 47 2010 Mike Roethel Oostburg WI 34 1:23:28.63 7:04.05 Sheboygan Bicycle Company 6 52 2030 Nate Reik Milwaukee WI 31 1:23:45.08 7:20.50 BELGIANWERKX 7 68 2157 Steve Welk Milwaukee WI 34 1:25:57.12 9:32.54 Linear Sport MTB / Trek 8 84 2043 Joshua Bucholtz Madison WI 31 1:28:17.68 11:53.10 9 109 2146 Doug Herrick Kenosha WI 30 1:47:09.33 30:44.75 3CB Racing tagetage NR 2122 Alex Revelo Mundelein IL 30 Zion Cycling

Male 35 to 39

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 25 2018 Jason Baer Waterford WI 37 1:20:59.76 0:00.00 Sheboygan Bicycle Company 2 44 2031 Joe Vanderpuy Sheboygan WI 36 1:23:13.77 2:14.01 Sheboygan Bicycle Company 3 50 2077 Shaun Putz Campbellsport WI 38 1:23:37.50 2:37.74 4 58 2019 Shawn Richards Oostburg WI 39 1:24:40.72 3:40.96 Sheboygan Bicycle Company 5 67 2098 Jonathan Reik Cedarburg WI 39 1:25:53.90 4:54.14 NR 2015 Samuel Adams Menomonee Falls WI 38 Milwaukee Bicycle Company DNF 2660 Edward Kolka Appleton WI 38

Male 40 to 44

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2656 Sean Strosahl Neenah WI 40 1:17:13.04 0:00.00 2 26 2657 Robert Willmas West Bend WI 40 1:21:09.49 3:56.45 3 53 2044 Bryon Anderson Waukesha WI 40 1:23:51.19 6:38.15 Bike Haven Race Team 4 54 2022 Clif Ash Green Bay WI 42 1:23:51.55 6:38.51 Pete's Garage 5 62 2662 Noel Versch Sobieski WI 43 1:25:03.97 7:50.93 6 63 2680 Chad Klaus Green Bay WI 42 1:25:04.11 7:51.07 Enclave Cycles 7 70 2672 Peter Senkbeil Sheboygan WI 43 1:26:16.99 9:03.95 Broken Spoke Racing 8 71 2674 Jonathan Nehring Cedar Grove WI 44 1:26:18.93 9:05.89 Team Extreme 9 78 2661 Ryan Frank Algonquin IL 41 1:27:12.08 9:59.04 10 81 2649 Torey Lenoch Madison WI 44 1:27:57.43 10:44.39 Brazen Dropouts 11 83 2664 Lucas Pottorff Oshkosh WI 42 1:28:12.69 10:59.65 Cooper Troopers 12 94 2020 Todd Somers Milwaukee WI 44 1:30:10.09 12:57.05 Colectivo Coffee 13 99 2059 Brian Olesen Appleton WI 43 1:32:30.46 15:17.42 Fox Cities Gray Knights 14 101 2650 Kevin Fagerstrom Rockton IL 42 1:34:24.19 17:11.15 Rock River Multisport 15 102 2655 Kyle Johnson Brookfield WI 42 1:34:24.81 17:11.77 Wheel and Sprocket/VIsion NR 2646 Sean Bjork Lake Bluff IL 41 RAPHA CYCLING CLUB DNF 2121 Robb Brabant Lena WI 41 NR 2100 Peter Cherchian Sun Prairie WI 42 Chainsmokers NR 2208 Brian Urban Lisle IL 44 ABD Cycling

Male 45 to 49

Field Size: 24

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2048 Rick Dwyer Jefferson WI 49 1:18:04.44 0:00.00 2 Rivers Bicycle Trek-Vision 2 8 2130 Jeff Harvey Ingleside IL 46 1:18:39.20 0:34.76 Bike Haven Race Team 3 9 2038 Peter Froelich Shorewood WI 47 1:18:43.77 0:39.33 Colectivo Coffee MTB Team 4 11 2142 Michael Jeschke Cudahy WI 47 1:18:54.20 0:49.76 Colectivo Coffee 5 15 2140 Jeff Pierce Sheboygan WI 48 1:19:48.70 1:44.26 6 28 2032 Ron Smith Fond Du Lac WI 48 1:21:48.11 3:43.67 Team WORS 7 31 2676 Jeff Wren West Bend WI 49 1:21:49.50 3:45.06 Extreme 8 35 2107 Andrew Douglass Waukesha WI 45 1:22:16.54 4:12.10 Colectivo 9 38 2652 Timothy Poff Manitowoc WI 46 1:22:36.14 4:31.70 Heavy Pedal Velo Club 10 43 2663 Tim Grace Green Bay WI 47 1:23:08.98 5:04.54 Gryphon Velo Racing 11 61 2665 Bob Bemmels Suamico WI 48 1:24:55.68 6:51.24 12 64 2058 Daniel Duhm Greenville WI 47 1:25:30.55 7:26.11 Broken Spoke Racing 13 66 2079 Andrew McDicken Appleton WI 47 1:25:47.46 7:43.02 Wheel and Sprocket 14 69 2037 Paul Baltus Janesville WI 45 1:26:16.24 8:11.80 Janesville Velo Club/Michael's 15 77 2096 Thom Hineline Brooklyn WI 46 1:27:10.12 9:05.68 Capitol Off Road Pathfinders 16 87 2681 Greg Filpus Appleton WI 46 1:29:00.34 10:55.90 17 89 2003 John Granger Manitowoc WI 47 1:29:14.37 11:09.93 Loft and Shove o club 18 97 2039 Scott Niemi Elkhart Lake WI 48 1:31:19.25 13:14.81 trail vipers 19 112 2114 Troy Olm Madison WI 48 1:49:40.51 31:36.07 Chainsmokers 20 113 2006 Dennis Christensen Milwaukee WI 45 1:51:58.97 33:54.53 Milwaukee Bicycle Company Raci NR 2029 David Bottum E Troy WI 48 NR 2033 Rory Craig Round Lake IL 47 Race Pace Cyclery DNF 2072 Don Iwen Shorewood WI 45 Colectivo Coffee NR 2050 Dean Schadrie Manitowoc WI 47 Broken Spoke Racing

Male 50 to 54

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 2074 Lloyd Cate Appleton WI 50 1:19:29.79 0:00.00 Wheel & Sprocket 2 17 2062 Mark Badger Fitchburg WI 50 1:20:13.61 0:43.82 Brazen Dropouts 3 29 2654 Dave Hanrahan West Bend WI 51 1:21:48.59 2:18.80 Team Pedal Moraine 4 33 2025 Tom Wendland Port Washington WI 54 1:22:09.53 2:39.74 Team Extreme 5 34 2041 Jeffrey Hatton Appleton WI 50 1:22:14.54 2:44.75 Steele Nutrition 6 36 2028 Stuart Shelton Hubertus WI 52 1:22:32.09 3:02.30 Team Extreme Ski 7 45 2011 Larry Hipps Menomonee Falls WI 52 1:23:19.24 3:49.45 8 51 2005 Chuck Cunningham Bear Creek WI 51 1:23:42.66 4:12.87 L.A.P.T. 9 56 2136 Edward Piontek Wabeno WI 53 1:24:18.89 4:49.10 True North 10 57 2042 Jody Arlen Wausau WI 50 1:24:20.45 4:50.66 11 65 2052 Troy Sable West Bend WI 52 1:25:43.27 6:13.48 12 75 2085 Walter Sdrenka Carpentersville IL 53 1:26:48.21 7:18.42 Vision 13 76 2068 Dave Reich Pine River WI 53 1:27:10.01 7:40.22 Team Extreme 14 85 2102 Eric Huff Sheboygan WI 51 1:28:24.48 8:54.69 Sheboygan Bicycle Company 15 86 2678 James Deboer Mount Pleasant WI 52 1:28:51.80 9:22.01 3CB Racing 16 90 2647 Forrest McDuffie Oswego IL 52 1:29:21.35 9:51.56 17 98 2682 Brian Gill Appleton WI 53 1:32:16.06 12:46.27 Tekbolt Titanium 18 100 2076 Dave Dahlman West Allis WI 50 1:32:43.64 13:13.85 Team Extreme 19 111 2055 Paul Traeger Milwaukee WI 54 1:47:58.55 28:28.76 Team Extreme NR 2056 John Gretzinger Greenville WI 51 DNF 2104 Michael Owens Milwaukee WI 52 Colectivo e NR 2069 Chip Way Burlington WI 50 Milwaukee Cycles MKE Brew

Male 55 to 59

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 40 2216 Brian Brockmann Merrill WI 56 1:22:51.06 0:00.00 Team Attivo 2 41 2659 Robert Garner Sturtevant WI 59 1:22:52.58 0:01.52 3 42 2095 Don Freitag Marshall WI 56 1:23:06.54 0:15.48 Team Extreme 4 46 2070 Rich Baumgarten Park Ridge IL 57 1:23:23.31 0:32.25 Half Acre Cycling Team 5 48 2078 Todd Fletcher Waterford WI 55 1:23:28.70 0:37.64 Vision Wheel & Sprocket 6 73 2677 Jeff Greatens Green Bay WI 55 1:26:25.37 3:34.31 7 88 2007 John Senkerik Wauwatosa WI 57 1:29:03.10 6:12.04 Team Extreme 8 96 2002 Bruce A Hauser Wausau WI 57 1:30:59.91 8:08.85 / 9 104 2101 Steven Drecoll Mundelein IL 55 1:37:30.34 14:39.28 10 110 2675 John Dabbeekeh Zion IL 58 1:47:47.74 24:56.68 Pedro's NR 2001 Michael Bottum East Troy WI 55

Male Masters 60 to 64

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 49 2080 Brad Tennis Baraboo WI 61 1:23:29.94 0:00.00 2 82 2067 William Peters Green Bay WI 61 1:28:04.43 4:34.49 Titletown Flyers 3 92 2013 Warren Fowler Green Bay WI 63 1:29:28.33 5:58.39 TitleTown Flyers 4 93 2009 James Mistark Marinette WI 64 1:29:33.46 6:03.52 Steele Performance 5 95 2679 Ken Kuehn Oshkosh WI 62 1:30:59.04 7:29.10 6 103 2061 Rich Mennenoh Mchenry IL 62 1:37:24.93 13:54.99 TreadHead Cycling 7 114 2105 Robert Maloney Milwaukee WI 60 1:53:44.38 30:14.44 NR 2012 Andrew Mishlove Glendale WI 61 Hampshire CycleCleb

Male Masters 65 to 69

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 105 2047 Frank Lobello Gurnee IL 69 1:37:52.09 0:00.00 Treadheads 2 106 2071 Mike Sherman Box Elder SD 72 1:42:06.45 4:14.36 3 107 2668 Mark Barrette Beaver Dam WI 65 1:43:13.53 5:21.44 4 108 2024 James Heinecke Sheboygan WI 66 1:45:57.25 8:05.16 I RIDE BIKES- GET OVER IT- B76 DNF 2054 Gary Smits Green Bay WI 65 Broken Spoke