Bontrager Comp Series Results XC#8 - Reforestation Ramble (Suamico) Cat 2 (Comp)

XC#8 - Reforestation Ramble (Suamico) Cat 2 (Comp)

August 21, 2016


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 27 1399 Roberto Noriega Madison WI 22 1:34:46.83 0:00.00 2 40 1400 Blake Graham Atlantic Mine MI 20 1:37:00.90 2:14.07 3 51 1014 Cory Marty Watertown WI 23 1:41:18.27 6:31.44 Loft and Shove

Male 25 to 29

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 1401 Eric Weidman De Pere WI 29 1:32:00.29 0:00.00 Pete's Garage 2 23 1386 Kyle Conard Green Bay WI 29 1:34:05.37 2:05.08 Broken Spoke Racing 3 31 1029 Shawn Peters East Dundee IL 29 1:35:16.19 3:15.90 Main Street Bicycles 4 54 1028 Josh Rupnow Grafton WI 27 1:44:18.10 12:17.81 Team Extreme

Male 30 to 34

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 1062 Ryan Carlson Wauwatosa WI 32 1:29:46.50 0:00.00 Team Wheel & Sprocket 2 13 1004 Benjamin Neubauer Oshkosh WI 32 1:32:03.48 2:16.98 Winnebago Bicycle 3 20 1412 Alex Revelo Mundelein IL 30 1:33:45.10 3:58.60 Zion Cycling 4 25 1043 Brandon Teske Madison WI 33 1:34:23.84 4:37.34 Loft and Shove 5 36 1008 Jeff Siedschlag Edgerton WI 34 1:35:46.98 6:00.48 2 Rivers Bicycle Trek - Vision 6 49 1037 Aaron Roecker Oshkosh WI 34 1:39:48.63 10:02.13 Winnebago Bicycles NR 1083 Brett Fitz Madison WI 33

Male 35 to 39

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1410 Ben Welnak Littleton CO 37 1:28:40.01 0:00.00 Mountain Bike Radio 2 2 1002 Jeramey Werbelow West Bend WI 37 1:28:52.14 0:12.13 Team Extreme 3 3 1003 John Muraski Campbellsport WI 35 1:28:54.11 0:14.10 Team Extreme 4 4 1055 Zeno Molteni Arlington Heights IL 35 1:29:23.23 0:43.22 Plus One 5 5 1052 Jason Gibson Neenah WI 38 1:29:34.49 0:54.48 Diablo Cycling 6 11 1034 Ryan Pokorny West Bend WI 35 1:31:43.18 3:03.17 Team Extreme 7 26 1405 Craig Thomas Marquette MI 39 1:34:38.06 5:58.05 Legally Adjusted 8 30 1026 Brad Flament Wadsworth IL 37 1:35:15.89 6:35.88 Zion Cyclery\Trek Racing 9 41 1398 Mike Mattioli Little Chute WI 35 1:37:01.89 8:21.88 10 42 1406 Derek Hughes Appleton WI 39 1:37:24.07 8:44.06 Pete's Garage 11 52 1016 Kerry Gonzalez Burlington WI 37 1:41:50.14 13:10.13 Treadhead Cycling 12 57 1407 Tyler Welnak Oconomowoc WI 35 1:48:26.21 19:46.20 Mountain Bike Radio NR 1111 Jonathan Vota Plainfield IL 35 Team Intent

Male 40 to 44

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 1389 Kurt Schwiesow Green Bay WI 42 1:30:03.27 0:00.00 Pete's Garage 2 10 1025 Jon Lester Eagle River WI 41 1:30:50.70 0:47.43 Diablo Cycling 3 18 1042 Darrell Scheppman Denmark WI 44 1:33:07.64 3:04.37 Loft and Shove 4 24 1038 Todd Mertz Appleton WI 44 1:34:06.80 4:03.53 Diablo Cycling 5 28 1017 Mike Purdy Oshkosh WI 40 1:35:01.44 4:58.17 Winnebago Bicycle 6 29 1009 Tim Patterson Omro WI 41 1:35:12.64 5:09.37 Diablo Cycling 7 32 1019 John Hughes Random Lake WI 43 1:35:23.60 5:20.33 Team Pedal Moraine 8 33 1411 Aaron Holtebeck Milwaukee WI 41 1:35:42.43 5:39.16 Hollader Benelux Racing 9 43 1060 Derrick Reinke Janesville WI 40 1:37:35.60 7:32.33 Janesville VeloClub 10 47 1027 Jason Mork Wausau WI 41 1:39:16.26 9:12.99 Linear Sport MTB 11 48 1408 Ernie Luedke Rothschild WI 44 1:39:38.84 9:35.57 12 53 1397 Nathan Phelps De Pere WI 43 1:42:58.24 12:54.97 Gryphon Velo Racing 13 55 1013 Marc Salm Winneconne WI 43 1:45:06.57 15:03.30 Team Wheel & Sprocket 14 59 1396 Jacek Ubaka Chicago IL 43 2:05:19.74 35:16.47 African Andi

Male 45 to 49

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 1021 Quentin Gniot Green Bay WI 46 1:30:31.13 0:00.00 Gryphon Velo Racing 2 9 1005 Randal Sahs Sturgeon Bay WI 47 1:30:32.57 0:01.44 Broken Spoke Racing 3 14 1387 Ken Naef Green Bay WI 49 1:32:15.69 1:44.56 Schwag 4 16 1388 Paul Roltgen Cottage Grove WI 48 1:32:44.78 2:13.65 High Gravity 5 19 1006 Greg Love Verona WI 45 1:33:38.70 3:07.57 Brazen Dropouts 6 22 1394 Scott Veldhuizen Green Bay WI 47 1:33:55.32 3:24.19 Enclave Cycles 7 34 1385 Michael Carney Yorkville IL 47 1:35:42.58 5:11.45 Flatlandia 8 35 1392 Mark Cole Stevens Point WI 48 1:35:43.88 5:12.75 Ionic Structures & Design 9 37 1395 Shane Veldhuizen Green Bay WI 46 1:35:52.78 5:21.65 Enclave Cycles 10 38 1095 Pete Emme Saint Nazianz WI 48 1:36:11.69 5:40.56 Broken-Spoke Racing 11 39 1391 Anthony James Port Washington WI 46 1:36:22.86 5:51.73 Team Extreme 12 46 1030 Matt Lemorande Suamico WI 46 1:39:01.07 8:29.94 Gryphon Velo Racing NR 1390 Tyson Schwiesow Green Bay WI 45 Pete's Garage

Male 50 to 54

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 1049 Jeff Sympson Rockford IL 54 1:32:46.47 0:00.00 Kegel's 2 21 1409 Michael Martens Grafton WI 50 1:33:53.64 1:07.17 3 58 1050 Brian Petted Cedarburg WI 53 1:50:43.80 17:57.33 Team Extreme NR 1063 Troy Heineman Verona WI 51 Team Army NR 1059 Scott Nyland Madison WI 50 Loft & Shove

Male Masters 55 to 59

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 1023 Frank Lowry Chippewa Falls WI 55 1:32:42.74 0:00.00 Brickyard Bike Club 2 44 1404 Michael Giesen Chilton WI 56 1:37:46.33 5:03.59 Steele Performance Nutrition 3 45 1403 Neil Statz Wisconsin Rapids WI 55 1:37:46.64 5:03.90 The Whole Fam Damily 4 50 1011 Steve Lipski Milwaukee WI 57 1:40:00.94 7:18.20 Vision Cycling 5 56 1393 John Sommers Pulaski WI 60 1:47:21.44 14:38.70 Gryphon Velo