Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#2 - Crystal Lake Classic (Rhinelander) Cat 2 (Sport) Male

XC#2 - Crystal Lake Classic (Rhinelander) Cat 2 (Sport) Male

May 17, 2015


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 13 to 14

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2096 Nate Knowles Batavia IL 14 1:02:04.9 0:00.0 Vision Jr Elite 2 80 2099 Elliot McGinnity-SchneiHobart WI 14 1:13:31.1 11:26.2 3 116 2001 Hayden Poff Manitowoc WI 14 1:28:10.4 26:05.4 Heavy Pedal Velo Club DNF 2373 John Dvorak Oconomowoc WI 14 Devo

Male 15 to 16

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2079 Adam Altmann Chippewa Falls WI 16 1:02:34.7 0:00.0 On The Rivet 2 11 2021 Tristan Hauser Wausau WI 16 1:03:18.4 0:43.7 3 23 2077 Ethan Halverson Sheboygan Falls WI 16 1:04:39.4 2:04.7 Broken Spoke Cycling 4 27 2085 Cole McDicken Appleton WI 16 1:06:29.6 3:54.9 FCYCT- Scarlet Knights 5 42 2327 Kyle Kargel Baraboo WI 16 1:08:19.1 5:44.4 Baraboo Sharks 6 43 2375 Victor Anderson Wausau WI 16 1:08:19.4 5:44.6 Rib Mountain Cycles 7 55 2064 Zach Dahlseng Stevens Point WI 16 1:09:19.9 6:45.2 SPASH 8 61 2017 Matt Rodenkirch Sun Prairie WI 16 1:09:55.7 7:21.0 SPYCT - Red Fury 9 79 2080 Joey Jeschke Cudahy WI 16 1:13:30.5 10:55.7 Colectivo Coffee NR 2150 Camden Jackson Oconto Falls WI 16

Male 17 to 18

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 2366 Carter Warren Shorewood WI 17 1:02:43.8 0:00.0 Colectivo 2 13 2374 Joseph Garber Whitefish Bay WI 17 1:03:31.3 0:47.5 3 58 2115 Jacob Ahles Hortonville WI 17 1:09:38.9 6:55.1 FCYCT/Scarlet Knights 4 98 2052 Steven Traeger Wauwatosa WI 18 1:18:12.6 15:28.8 Team Extreme

Male 19 to 24

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 2112 Wesley Vann Brookfield WI 22 1:03:49.0 0:00.0 UWSP 2 76 2029 Ryan Grotegut Sheboygan WI 22 1:12:52.2 9:03.1 3 87 2083 Jack Davies Stevens Point WI 20 1:14:31.7 10:42.6 UW-Platteville 4 99 2091 Steven Pirelli New Berlin WI 24 1:18:31.4 14:42.3 5 117 2131 Rowan Norman Port Washington WI 20 1:34:04.1 30:15.0 Team Extreme

Male 25 to 29

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 2200 Shawn Peters Dundee IL 28 1:04:09.1 0:00.0 Main Street Bicycles Sasquatch 2 20 2093 Josh Rupnow Cedarburg WI 26 1:04:17.2 0:08.1 Team Extreme 3 56 2028 Nate Fetterer De Pere WI 26 1:09:25.0 5:15.8 Titletown Flyers 4 78 2016 Doug Herrick Kenosha WI 29 1:13:11.3 9:02.1 Rat City Racerstage 5 84 2368 David Rossow Green Bay WI 28 1:14:10.3 10:01.2 The Broken Spoke Bike Studio, 6 86 2383 Tim Cook Rhinelander WI 28 1:14:15.4 10:06.3 7 97 2030 Kyle Suratte Wonderlake IL 28 1:17:49.9 13:40.8 The Bike Haven McHenry 8 101 2073 Paul Westberg Appleton WI 29 1:18:39.3 14:30.1 Titletown Flyers 9 106 2089 Joren Devries Watertown WI 25 1:20:43.1 16:33.9 Haevy Pedal Velo Club

Male 30 to 34

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2084 zachariah radey Manitowoc WI 31 1:00:26.1 0:00.0 Broken Spoke Cycling Team 2 2 2004 John Muraski Campbellsport WI 34 1:00:53.7 0:27.6 Team Extreme 3 3 2106 Danny Schierschmidt Green Bay WI 31 1:01:10.2 0:44.1 Titletown Flyers 4 6 2130 Daniel Hebert De Pere WI 31 1:02:33.2 2:07.1 Broken Spoke Cycling Team 5 8 2135 Mark Schindel Oconto Falls WI 33 1:02:36.6 2:10.5 Gryphon Velo Racing 6 10 2054 Jeff Siedschlag Edgerton WI 33 1:03:09.7 2:43.5 2 Rivers / Vision 7 15 2134 Ryan Pokorny West Bend WI 34 1:04:02.6 3:36.5 Team Extreme 8 24 2380 Justin Lund Tomahawk WI 34 1:04:46.3 4:20.2 Infinit / EVOMO 9 25 2122 Mike Borsche Green Bay WI 30 1:05:12.5 4:46.4 10 54 2328 Ben Weiss Jefferson WI 30 1:09:10.6 8:44.5 2 Rivers/Vision Cycling 11 91 2317 Brian Brown Appleton WI 33 1:15:59.6 15:33.4 Grey Knights 12 96 2090 Brandon Hoeft Watertown WI 30 1:17:29.5 17:03.3 Heavy Pedal Velo Club 13 115 2076 Jake Miller Wausau WI 33 1:27:33.8 27:07.7

Male 35 to 39

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2059 Mike Purdy Oshkosh WI 39 1:01:49.6 0:00.0 Winnebago Bicycle 2 12 2063 Greg Halverson Sheboygan Falls WI 39 1:03:22.4 1:32.7 Broken Spoke Cycling 3 17 2322 Travis Frey Madison WI 37 1:04:09.1 2:19.5 4 18 2042 Brad Flament Wadsworth IL 36 1:04:16.9 2:27.2 Zion Cyclery, Vision, 323Plumb 5 28 2043 Kerry Gonzalez Burlington WI 36 1:06:33.0 4:43.3 Treadhead Cycling 6 32 2332 Jason Rolling Marquette MI 37 1:07:18.0 5:28.4 7 33 2018 Jason Baer Waterford WI 36 1:07:26.2 5:36.5 8 53 2318 Joe Vanderpuy Sheboygan WI 35 1:09:06.9 7:17.2 Retrospeed 9 60 2377 Timothy Otto Deerbrook WI 39 1:09:49.8 8:00.1 10 73 2133 Jonathan Reik Cedarburg WI 38 1:12:26.9 10:37.3 NR 2222 Samuel Adams Dousman WI 37 Milwaukee Bicycle Company NR 2369 Jeremy Rennie Green Bay WI 37 Broken Spoke racing

Male 40 to 44

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 22 2221 Jon Lester Eagle River WI 40 1:04:28.0 0:00.0 Trail Vipers 2 26 2026 Tim Patterson Larsen WI 40 1:05:24.5 0:56.4 Diablo Cycling 3 50 2378 Nathan Phelps De Pere WI 42 1:08:55.6 4:27.5 Gryphon Velo Racing 4 57 2035 Adam Young Eagle River WI 40 1:09:29.0 5:00.9 Forever Young Bike and Ski 5 66 2382 Noel Versch Sobieski WI 42 1:10:40.8 6:12.7 6 77 2313 Eric Walters Stevens Point WI 41 1:13:08.3 8:40.2 7 88 2379 Phil Taylor Greenleaf WI 44 1:14:49.4 10:21.3 8 90 2365 Jeremy Hinkson Marquette MI 41 1:15:21.2 10:53.1 9 93 2058 Brian Olesen Appleton WI 42 1:16:49.6 12:21.5 Fox Cities Gray Knights 10 94 2370 Michael Trulen Marshfield WI 43 1:17:07.3 12:39.2 CRACKED RIB RACING 11 102 2321 Michael Belden Roscoe IL 43 1:18:44.0 14:16.0 12 107 3013 Nicholas Armstrong Shorewood WI 40 1:21:32.6 17:04.5 colectivo coffee DNF 2372 Jason Dvorak Oconomowoc WI 44 Devo NR 2075 Jason Henry Lake Geneva WI 42 Half Acre Cycling

Male 45 to 49

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 2117 Quentin Gniot Green Bay WI 45 1:04:17.0 0:00.0 Gryphon Velo Racing 2 21 2074 Lloyd Cate Appleton WI 49 1:04:17.8 0:00.7 Visioncycling-Wheel and Sprock 3 31 2095 Pete Emme Saint Nazianz WI 47 1:07:05.5 2:48.5 Broken-Spoke Bikes 4 34 2132 Matt Lemorande Suamico WI 45 1:07:47.4 3:30.4 5 36 2086 Andrew McDicken Appleton WI 46 1:07:50.9 3:33.8 Gray Knights 6 45 2078 Randal Sahs Sturgeon Bay WI 46 1:08:33.3 4:16.2 Broken Spoke bike Studio 7 46 2147 Peter Froelich Shorewood WI 46 1:08:35.3 4:18.2 Colectivo MTB Team 8 59 2186 Timothy Poff Manitowoc WI 45 1:09:45.4 5:28.3 Heavy Pedal Velo Club 9 63 2068 Ron Smith Fond Du Lac WI 47 1:10:28.9 6:11.9 10 64 2003 John Granger Manitowoc WI 46 1:10:33.3 6:16.3 Heavy Pedal velo club 11 67 2362 James Albanito Marshfield WI 45 1:11:34.5 7:17.5 Cracked Rib Racing 12 71 1022 William Schneider Hobart WI 49 1:11:41.8 7:24.8 13 81 2127 Jeff Pierce Sheboygan WI 47 1:13:36.5 9:19.5 14 89 2101 Kevin Schmitt West Bend WI 48 1:15:18.6 11:01.5 IS Corp 15 92 2367 Corey Schroeder Marshfield WI 48 1:16:31.9 12:14.8 Cracked Rib Racing 16 109 2108 Steven Kuphal Fond Du Lac WI 49 1:22:15.2 17:58.2 Colavita 17 118 2061 Dave Dahlman West Allis WI 49 1:34:04.2 29:47.2 Team Extreme 18 119 2123 Troy Olm Madison WI 47 1:37:38.8 33:21.7 Chainsmokers NR 2040 Chip Way Burlington WI 49 Milwaukee Bicycle Co Race Team

Male 50 to 54

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 35 2082 Edward Piontek Wabeno WI 52 1:07:50.1 0:00.0 Twin Six 2 40 2008 Larry Hipps Menomonee Falls WI 51 1:08:11.6 0:21.5 3 41 2128 Michael Owens Milwaukee WI 51 1:08:18.0 0:27.9 Colectivo Coffee 4 44 2097 Todd Fletcher Burlington WI 54 1:08:25.1 0:35.0 Wheel & Sprocket / Vision 5 48 2014 David Dewitt Fond Du Lac WI 52 1:08:49.3 0:59.2 Team Fond du Lac Cyclery 6 49 2039 Mitch Clark Mchenry IL 51 1:08:52.0 1:01.9 epic cycle 7 62 2062 Dave Reich Pine River WI 52 1:10:07.7 2:17.6 Team Extreme 8 65 2023 Troy Sable West Bend WI 51 1:10:34.8 2:44.7 9 72 2011 Chuck Cunningham Bear Creek WI 50 1:12:13.6 4:23.5 Gryphon Velo Racing 10 75 2136 Eric Huff Sheboygan WI 50 1:12:49.1 4:59.0 Fat Kats 11 108 2111 Steven Drecoll Mundelein IL 54 1:21:35.5 13:45.4 Activator Cycles 12 114 2105 Erick Braaksma Wisconsin Rapids WI 53 1:26:10.3 18:20.2 Brings Cycle and FItness 13 120 2066 Paul Traeger Milwaukee WI 53 1:39:13.1 31:23.0 Team Extreme NR 2087 John Gretzinger Greenville WI 50

Male 55 to 59

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 29 2060 Steve Lipski Milwaukee WI 56 1:07:04.5 0:00.0 Vision Cycling 2 37 2376 Michael Garber Whitefish Bay WI 55 1:08:01.8 0:57.2 Hampshire Cycle Cllub 3 39 2037 Bradley Boettcher Wisconsin Rapids WI 55 1:08:08.9 1:04.3 Brings Cycle and Fitness 4 51 2048 Don Freitag Marshall WI 55 1:08:55.9 1:51.3 Team Extreme 5 52 2033 Rich Baumgarten Park Ridge IL 56 1:08:57.6 1:53.0 Half Acre Cycling Team 6 68 2315 Steve Goddard Marinette WI 57 1:11:36.3 4:31.7 7 70 2007 John Senkerik Wauwatosa WI 56 1:11:40.6 4:36.0 Team Extreme 8 74 2034 Brian Brockmann Merrill WI 55 1:12:29.3 5:24.8 Team Attivo 9 82 2071 Mike Desrochers Tigerton WI 57 1:13:39.0 6:34.4 10 95 2381 Dave Wall Rhinelander WI 56 1:17:25.2 10:20.6 11 113 2002 Bruce Hauser Wausau WI 56 1:25:28.1 18:23.5

Male 60 to 64

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 30 2005 Glen Jones Madison WI 61 1:07:05.1 0:00.0 Trek Midwest Team 2 38 2143 Bob Benedum Amery WI 63 1:08:05.3 1:00.1 Wookiee Juice 3 47 2118 Brad Tennis Baraboo WI 60 1:08:42.4 1:37.3 Shark 4 69 2027 Rick Nelson Cherry Valley IL 62 1:11:39.3 4:34.2 Kegel's 5 83 2364 Mark Nienstaedt Rhinelander WI 61 1:13:43.1 6:37.9 RASTA 6 85 2009 James Mistark Marinette WI 63 1:14:14.2 7:09.0 Twin Six 7 100 2088 Bob Ferrara Cable WI 64 1:18:33.3 11:28.1 8 103 2303 Dennis Hicks Houghton MI 62 1:18:48.7 11:43.5 Fomagici 9 110 2070 Frank Sniadajewski Plover WI 61 1:22:18.5 15:13.4 Point Pursuit NR 2012 Andrew Mishlove Glendale WI 60 Hampshire Cycle Cleb NR 2069 Bill Styer Sheboygan WI 61

Male 65 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 104 2053 Chris Kemble Milwaukee WI 65 1:20:11.2 0:00.0 Emerys 2 105 2129 Mike Sherman Box Elder SD 71 1:20:28.8 0:17.6 Single Speed TNT 3 111 2072 Robert Langlois Whitelaw WI 72 1:23:33.9 3:22.6 4 112 2047 Frank Lobello Gurnee IL 68 1:24:12.1 4:00.9 Treadheads