Bontrager Comp Series Results XC#2 - Crystal Lake Classic (Rhinelander) Cat 2 (Comp)

XC#2 - Crystal Lake Classic (Rhinelander) Cat 2 (Comp)

May 17, 2015


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 1040 Matthew Paterson Lakemoor IL 24 1:46:50.6 0:00.0 Vision / Wheel & Sprocket 2 27 1014 Cory Marty Plover WI 22 1:54:50.1 7:59.5 Twin Six 3 32 1184 Christopher Osborne Mequon WI 21 2:01:25.1 14:34.4 Team Extreme 4 33 1186 Jason Kidd Woodruff WI 21 2:04:14.3 17:23.7 5 37 1188 Riley Kunstman Sheboygan WI 17 2:38:27.5 51:36.9 Organic Valley / Ale Asylum

Male 25 to 29

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 1162 Buckley Birkholz Wausau WI 25 1:49:23.4 0:00.0 Colavita Racing 2 20 1005 Kevin Lewis Appleton WI 29 1:51:00.8 1:37.4 Winnebago Bicycles 3 24 1157 Philip Couturier Cedarburg WI 25 1:53:58.5 4:35.1 Belgian Werkx

Male 30 to 34

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1095 Brian Paterson Lakemoor IL 31 1:46:02.7 0:00.0 Vision / Wheel & Sprocket 2 5 1024 George Kapitz Manitowoc WI 33 1:46:25.5 0:22.7 Broken Spoke Racing 3 14 1189 Chad Johnson Rhinelander WI 33 1:49:41.5 3:38.7 Bikes N Boards 4 16 1158 Ben Agnew Fall River WI 34 1:50:08.5 4:05.7 Englewood Farm 5 26 1077 Kenny Peterson Madison WI 30 1:54:31.6 8:28.8 Eriks Bike Shop NR 1007 Brett Fitz Madison WI 32 NR 1111 Jonathan Vota Plainfield IL 34 Team Intent

Male 35 to 39

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 1028 William Ringenoldus Redgranite WI 35 1:47:09.8 0:00.0 Wadez Bike Shop 2 10 1016 Marty Tank II Oconomowoc WI 38 1:48:53.5 1:43.7 All Spoked Up/Vision 3 12 1187 Chris Cook Rhinelander WI 35 1:49:38.2 2:28.4 Bikes-N-Boards 4 15 1039 Wally Kunstman Sheboygan WI 38 1:50:01.5 2:51.7 Organic Valley p/b Ale Asylum 5 17 1003 Mark Morgan Monona WI 38 1:50:14.8 3:05.0 Brazen Dropouts 6 18 1004 Anthony Ferrara Minneapolis MN 37 1:50:37.2 3:27.4 Twin Six ct 7 31 1161 Jack Curtis Grafton WI 35 1:59:27.6 12:17.8 8 34 1153 Mauricio Wesson Middleton WI 39 2:05:53.5 18:43.7 SGSSR DNF 1032 Cory Spaetti Winthrop Harbor IL 35 Alberto's Sport

Male 40 to 44

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 1036 Rick Walls Wauwatosa WI 42 1:50:57.0 0:00.0 Milwaukee Bike Co 2 21 1012 John Hughes Random Lake WI 42 1:51:33.3 0:36.2 Team Pedal Moraine 3 25 1031 Jason Ruesch Medford WI 43 1:54:27.5 3:30.4 RMC 4 28 1066 Jason Mork Wausau WI 40 1:56:47.1 5:50.0 Twin Six NR 1094 Michael Garner Oak Park IL 41 Intent/All Spoked Up NR 1074 Scott Trierweiler Marshfield WI 41 Broken Spoke cycles

Male 45 to 49

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1185 Scott Veldhuizen Green Bay WI 46 1:43:03.6 0:00.0 J&B Cycle 2 2 1163 Shane Veldhuizen Green Bay WI 45 1:43:04.6 0:00.9 Pedal & Paddle 3 4 1041 Ken Naef Green Bay WI 48 1:46:04.9 3:01.2 JB Cycle 4 8 1006 Dan Szczepanski Sobieski WI 49 1:48:25.1 5:21.4 5 23 1019 Andrew Jennings Wisconsin Rapids WI 45 1:53:30.5 10:26.8 Brings Cyclery and Fitness 6 29 1044 Christopher St. Clair Milwaukee WI 45 1:57:39.7 14:36.0 Milwaukee Bicycle Co. Racing 7 36 1013 Michael Jeschke Cudahy WI 46 2:07:45.7 24:42.0 Colectivo Coffee NR 1050 Scott Nyland Madison WI 49 Magnus

Male 50 to 54

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 1183 Frank Lowry Chippewa Falls WI 54 1:49:38.3 0:00.0 2 22 1030 Jeff Sympson Rockford IL 53 1:52:09.8 2:31.4 Kegel's 3 30 1009 Kelly Skinkis Sobieski WI 50 1:58:44.6 9:06.3 No Quarter / Twin Six 4 35 1015 Demetrius Banks Onalaska WI 50 2:07:43.3 18:04.9 Team 360 / Lax Velo

Masters 55 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 1010 Jim Peterson Edgerton WI 57 1:48:39.6 0:00.0 Michaels CyclesJVC