KMC Citizen Series Results XC#2 - Crystal Lake Classic (Rhinelander) Cat 3 (Citizen) Male

XC#2 - Crystal Lake Classic (Rhinelander) Cat 3 (Citizen) Male

May 17, 2015


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 11 to 14

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4088 Sam Komoroske Green Bay WI 12 35:54.2 0:00.0 Vision/Trail Genius 2 2 4076 Hunter Schmitt West Bend WI 14 35:56.2 0:02.0 IS Corp 3 18 4083 Aidan Lemorande Suamico WI 13 38:11.9 2:17.6 Gryphon Velo 4 19 4085 Christian Pieper Kohler WI 14 38:14.6 2:20.3 All Spoked Up 5 20 4075 Skyler Schmitt West Bend WI 12 38:17.9 2:23.6 IS Corp 6 21 4036 Nick Niemi Elkhart Lake WI 14 38:21.9 2:27.6 trail vipers 7 26 4059 Sam Walters Stevens Point WI 12 38:43.1 2:48.8 212 Cycling 8 27 4060 Liam Cate Appleton WI 14 38:43.7 2:49.4 Visioncycling-Wheel and Sprock 9 41 4025 Porter Thorpe Wausau WI 13 39:47.0 3:52.7 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br 10 49 4044 Collin Neuser Mosinee WI 14 41:13.2 5:18.9 Rib Mountain Cycles 11 56 4048 Dylan Waldner Onalaska WI 14 41:47.4 5:53.1 Bikes Limited/Scenic Concepts 12 57 4229 Lance Storey Zion IL 14 41:53.3 5:59.0 Vision Zion Cyclery 13 61 4026 Ethan Janssen Mayville WI 14 42:23.4 6:29.1 Trail Vipers 14 63 4011 Austin Peterson Madison WI 13 42:59.6 7:05.3 Sun Prairie Youth Cycling Team 15 71 4030 Griffin May Geneva IL 13 44:10.9 8:16.6 All Spoked Up/Vision 16 72 4037 Brody Flament Wadsworth IL 10 44:12.5 8:18.2 Zion Cyclery, Vision, 323 Plum 17 88 4021 Luke Holmstrom Sherwood WI 13 47:25.7 11:31.4 18 91 4018 Brennan Cate Appleton WI 12 48:01.0 12:06.7 visioncycling wheel and sprock

Male 15 to 16

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 4052 Owen Reich Pine River WI 16 37:00.2 0:00.0 Team Extreme 2 9 4068 Jackson Jennings De Pere WI 15 37:01.0 0:00.7 3 11 4108 Zac Lucarz Aurora IL 16 37:36.4 0:36.2 FLY Racing 4 15 4033 Ben Iesalnieks Eau Claire WI 16 38:01.7 1:01.5 NSA-CIA Data Surveillance 5 24 4092 Calhan Norman Port Washington WI 15 38:41.1 1:40.8 Team Extreme 6 30 4101 Ralph Angelo Rufo Milwaukee WI 16 38:49.8 1:49.5 7 36 4053 Corbin Hodgeman Pardeeville WI 15 39:27.8 2:27.5 Sun Prairie Youth Cycling Team 8 40 4091 Dylan Eggebrecht Greenville WI 16 39:42.7 2:42.4 FCYCT Scarlet Knights 9 42 4029 Nickolas Duhm Greenville WI 16 39:55.0 2:54.8 FCYCT - Scarlet Knights 10 43 4066 Zack Kargel Baraboo WI 15 39:58.4 2:58.1 Baraboo Sharks 11 47 4166 Kade Brabant Lena WI 15 41:07.8 4:07.6 12 48 4086 Emmit Kuphal Fond Du Lac WI 15 41:08.8 4:08.5 Colavita 13 67 4031 Reed May Geneva IL 16 43:36.9 6:36.6 All Spoked Up/Vision 14 73 4008 Alec Riddle Middleton WI 15 44:12.9 7:12.6 15 83 4061 Andrew Flieger Plover WI 15 46:20.1 9:19.8 Team WORS DNF 4002 Lunden Friberg Green Bay WI 15

Male 17 to 18

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4070 Daniel Gretzinger Greenville WI 17 36:04.4 0:00.0 FCYCT - The Scarlet Knights 2 7 4113 Alex Halfman Greenville WI 17 36:58.2 0:53.8 FCYCT-Scarlet Knights 3 10 4080 Al Page Plover WI 18 37:31.7 1:27.3 Trail Vipers 4 35 4058 Carver Hass Sheboygan Falls WI 18 39:18.1 3:13.7 Fat Kats 5 62 4160 Hunter Bahl Madison WI 18 42:41.8 6:37.4 SPYCT 6 64 4043 Jack Koprowski Sun Prairie WI 18 42:59.8 6:55.4 Sun Prairie Youth Cycling Team 7 75 4050 Scott Young Eagle River WI 17 44:29.9 8:25.5 Forever Young Bike and Ski NR 4009 Grey Rankin Madison WI 17 "Red Fury" - SPYC

Male 19 to 24

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 4234 Matthew Grogan Menomonee Falls WI 21 38:05.2 0:00.0 UW Platteville 2 22 4170 Marc Couturier Platteville WI 22 38:29.7 0:24.5 University of Wisconsin Platte 3 29 4176 Curt Hemphill Peshtigo WI 20 38:46.5 0:41.3

Male 25 to 29

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 4019 Adam Mesman Wautoma WI 26 36:27.6 0:00.0 Wade'z Bike Shop 2 16 4041 Marco Rhein Ripon WI 25 38:02.8 1:35.1 3 31 4168 Justin Roth Stevens Point WI 27 38:54.9 2:27.2 4 51 4057 Travis Schirpke Sussex WI 25 41:32.0 5:04.3 Team Extreme 5 79 4027 James Price Mchenry IL 25 45:36.0 9:08.3 The Bike Haven McHenry 6 86 4087 James Yerk Ripon WI 25 47:23.4 10:55.7 7 87 4156 Chris Smith East Troy WI 29 47:23.7 10:56.0 8 93 4073 Christopher Hmielewski Greenfield WI 26 53:24.8 16:57.1 Team Extreme

Male 30 to 34

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 4084 Reo Owens Fort Atkinson WI 33 37:50.9 0:00.0 2 Rivers / Vision Racing 2 46 4167 Christopher Stevens Menominee MI 33 40:38.8 2:47.9 3 50 4045 Jack Ignatowski Milwaukee WI 33 41:15.9 3:25.0 Wheel & Sprocket 4 65 4079 Beau Perry Rothschild WI 34 43:03.7 5:12.8 Gryphon Velo Racing 5 85 4089 Tim Boettcher Appleton WI 33 47:17.2 9:26.3 6 90 4233 Jason Schneider Saint Nazianz WI 34 47:58.3 10:07.4

Male 35 to 39

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 4046 Bryon Anderson Pewaukee WI 39 37:51.5 0:00.0 Vision Cycling/Wheel & Sprocke 2 39 4040 Jon Veldboom Oostburg WI 39 39:40.1 1:48.6 3 52 4020 Dorian Mcfarlane Milwaukee WI 36 41:35.0 3:43.5 4 66 4004 Doug Emerson Sheboygan WI 36 43:04.1 5:12.6 Motogaz 5 84 4222 Jeff Dahlseng Stevens Point WI 37 47:03.6 9:12.1 Unattached 6 89 4231 Kevin Lahner Burlington WI 39 47:46.9 9:55.4

Male 40 to 44

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 23 4022 Philip Peterson Madison WI 44 38:40.7 0:00.0 Brazen Dropouts 2 25 4081 Ernesto Isip Jr Milwaukee WI 40 38:41.2 0:00.4 3 38 4230 Mike Rimrodt Sun Prairie WI 44 39:32.7 0:52.0 SP Fury 4 45 4165 Robb Brabant Lena WI 40 40:10.0 1:29.3 5 58 4236 Bradley Schauer Cadott WI 42 41:54.4 3:13.7 6 68 4078 Nathan Leinweber Union Grove WI 44 43:38.5 4:57.8 7 82 4227 Kevin Lisowe Neenah WI 41 46:12.6 7:31.9 Great Harvest 8 92 4232 Andrew Savas Shell Lake WI 44 51:02.7 12:22.0 DNF 4111 Josh Friberg Green Bay WI 44 NR 4141 Jeff Pitts Sheboygan Falls WI 41 MOTOGAZ

Male 45 to 49

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 4051 Tad Bruckner Madison WI 46 36:40.3 0:00.0 2 6 4105 Jim Pekowsky Waukesha WI 46 36:46.3 0:05.9 Vision-Wheel and Sprocket 3 12 4023 Eric Holmstrom Sherwood WI 46 37:45.7 1:05.3 4 28 4237 Chris Osborne Mequon WI 49 38:44.0 2:03.7 Team Extreme 5 32 4028 Daniel Duhm Greenville WI 46 38:56.2 2:15.8 Gray Knights 6 34 4055 Dean Scharie Manitowoc WI 46 39:12.4 2:32.0 Broken Spoke 7 44 4228 Ray Iesalnieks Eau Claire WI 49 40:02.6 3:22.2 8 54 4035 Scott Niemi Elkhart Lake WI 47 41:38.2 4:57.8 trail vipers 9 60 4090 Keith Eggebrecht Greenville WI 45 42:19.2 5:38.8 Grey Knights 10 69 4017 John Heyerholm Cottage Grove WI 48 43:41.9 7:01.5 Gnarythmics 11 77 4225 Brad Boettcher Stevens Point WI 46 45:09.0 8:28.6 12 80 4065 Terry Bennett Wausau WI 47 46:00.1 9:19.7 Rib Mountain Cycles Red Eye Br NR 4001 Dan Allensworth Sheboygan WI 46 Motogaz NR 4223 Mark Dundon Menomonee Falls WI 46

Male 50 to 54

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 33 4010 Kurt Greenslit Green Bay WI 52 39:11.9 0:00.0 Colavita Racing 2 55 4093 Mike Brown Antigo WI 52 41:38.4 2:26.5 3 59 4130 Joe Halfman Greenville WI 50 42:11.5 2:59.6 Gray Knights 4 76 4042 Tim Snyder Sugar Grove IL 54 44:58.5 5:46.6 5 94 4005 Michael Borchardt Waubeka WI 54 59:02.7 19:50.8 Team Extreme NR 4056 Brian Ethridge Middleton WI 51

Male 55 to 59

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 37 4183 Jerry Leair Rubicon WI 59 39:28.6 0:00.0 Vision 2 74 4182 John Hemphill Peshtigo WI 59 44:25.1 4:56.4

Male 60 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 53 4003 Bruce Parker Edina MN 64 41:38.0 0:00.0 Freewheel Bike 2 70 4239 Sterling Schmidt Two Rivers WI 61 44:10.9 2:32.8 3 78 4235 Erik Hofmeister Madison WI 64 45:22.0 3:43.9 4 81 4032 Dennis Klinkert Menomonee Falls WI 65 46:05.8 4:27.7 EMERYS