Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#4 - Red Eye Rendezvous (Wausau) Cat 2 (Sport) Male

XC#4 - Red Eye Rendezvous (Wausau) Cat 2 (Sport) Male

June 15, 2014


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 13 to 14

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 74 2076 William Darling Vernon Hills IL 13 1:15:18.5 0:00.0 Hammer / Activator Cycle Club 2 97 2101 Elliot McGinnity-SchneiHobart WI 13 1:19:25.7 4:07.2 DNF 2102 Nate Knowles Batavia IL 13 Team All Spoked Up - Norway

Male 15 to 16

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 2153 Samuel Spende Walworth WI 15 1:09:15.0 0:00.0 TreadHead Cycling 2 17 2150 Caleb Swartz Madison WI 15 1:09:15.6 0:00.5 3 53 2454 Morgan Kuphal Wausau WI 16 1:13:27.1 4:12.1 Enders 4 77 2088 Jacob Ahles Hortonville WI 16 1:15:45.9 6:30.8 FCYCT/Scarlet Knights 5 93 2049 Adam Altmann Chippewa Falls WI 15 1:18:04.9 8:49.9 Northstar Development

Male 17 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 42 2471 Ben Freas Elkhorn WI 18 1:12:36.7 0:00.0 JVC/Michael's Cycles Racing Te

Male 19 to 24

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2469 Phil Couturier Cedarburg WI 24 1:08:08.6 0:00.0 Belgianweskx 2 11 2458 Logan Grace Minneapolis MN 19 1:08:58.1 0:49.4 University of Minnesota Cyclin 3 23 2054 Christopher Osborne Mequon WI 20 1:10:56.5 2:47.8 Team Extreme 4 27 2163 Benjamin Jones Manitowoc WI 22 1:11:20.3 3:11.6 Heavy Pedal Velo Club 5 32 2474 Kyle Krause Elmwood WI 24 1:11:45.2 3:36.5 6 88 2140 Rowan Norman Port Washington WI 19 1:17:19.3 9:10.6 Team Extreme 7 92 2115 Wesley Vann Brookfield WI 21 1:18:02.5 9:53.8 8 98 2081 Nate Steiner Menominee MI 19 1:20:18.2 12:09.6 Vision Cycling 9 104 2091 Steven Pirelli New Berlin WI 23 1:22:40.7 14:32.0 10 117 2166 Alex Imhoff West Allis WI 24 1:37:32.2 29:23.6 Team Extreme NR 2073 Adam Fleming Franklin WI 19 Team WORS

Male 25 to 29

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2095 Josh Rupnow Cedarburg WI 25 1:06:34.0 0:00.0 Team Extreme 2 14 2470 Aaron Deutchman Bettendorf IA 25 1:09:09.3 2:35.3 3 21 2162 Daniel Feldmann Plymouth WI 27 1:10:28.3 3:54.2 Feldmann 4 24 2200 Shawn Peters Dundee IL 27 1:11:04.5 4:30.5 5 29 2465 John Starich Eau Claire WI 29 1:11:29.3 4:55.3 6 31 2476 Brad Stankowski Mosinee WI 29 1:11:34.2 5:00.2 7 34 2152 Gerald Sorce Hartford WI 26 1:12:07.0 5:33.0 Vision Expedition Supply 8 54 2480 Doug Herrick Kenosha WI 28 1:13:29.6 6:55.5 Rat City Racers 9 81 2131 Aaron Frink Madison WI 25 1:16:12.2 9:38.1 SixFifty / Wheel and Sprocket 10 82 2038 Michael Wingertsahn Milwaukee WI 26 1:16:22.5 9:48.4 PNC Cyclesmith 11 85 2065 Matthew Kletti Menasha WI 27 1:16:53.1 10:19.1 Wade'z Bike Shop 12 89 2142 Cody Pattison Mondovi WI 29 1:17:29.2 10:55.2 Pattison Organic 13 100 2475 Scott Smith Stevens Point WI 27 1:20:46.6 14:12.6 14 108 2138 John Hocker Wausau WI 28 1:27:03.3 20:29.3 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br NR 2077 Jeremy Condon Milton WI 25 Team WORS

Male 30 to 34

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2151 Marcus Gagnon Deerfield WI 32 1:06:10.9 0:00.0 2 3 2159 George Kapitz Manitowoc WI 32 1:07:17.4 1:06.4 Broken Spoke Cycling Team 3 10 2022 Cory Spaetti Winthrop Harbor IL 34 1:08:42.9 2:31.9 Alberto's Sport 4 15 2161 Andrew Feldmann Plymouth WI 30 1:09:09.5 2:58.5 5 19 2036 Curt Emerson Berlin WI 30 1:10:06.6 3:55.6 Sixfifty/Wheel & Sprocket 6 22 2072 Danny Schierschmidt Green Bay WI 30 1:10:54.0 4:43.0 7 30 2010 Mike Roethel Oostburg WI 32 1:11:31.6 5:20.6 Sheboygan Bicycle Company 8 40 2160 Ross Bomber Green Bay WI 30 1:12:25.1 6:14.1 Broken Spoke Cycling Team 9 44 2212 Nick Desrochers Tigerton WI 33 1:12:49.6 6:38.6 10 55 2029 Aaron Messenger Marinette WI 33 1:13:33.7 7:22.7 11 58 2157 Steve Welk Milwaukee WI 32 1:13:42.9 7:31.9 Linear Sport MTB / Trek 12 90 2479 Dan Johnston Wausau WI 34 1:17:35.9 11:24.9 Team Attivo 13 91 2083 Justin Schroeter Hartford WI 32 1:17:48.8 11:37.9 Team Pedal Moraine 14 106 2019 Colin Erskine Madison WI 32 1:24:21.4 18:10.4 Sixfifty / Wheel & Sprocket NR 2008 Eli Lipp Oconto WI 34 Speed Freak NR 2462 Aaron Roths Eau Claire WI 33

Male 35 to 39

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 2028 Derrick Reinke Walworth WI 38 1:09:02.3 0:00.0 JVC / Michaels Cycles 2 35 2018 Jason Baer Waterford WI 35 1:12:09.5 3:07.2 3 37 2144 Justin Fredricks Greenville WI 37 1:12:09.6 3:07.3 Justwin 4 45 2455 Todd Steif Wausau WI 38 1:12:52.0 3:49.7 5 47 2457 Brad Flament Wadsworth IL 35 1:13:05.9 4:03.6 323 Racing 6 48 2473 Matthew Tucker Janesville WI 35 1:13:09.9 4:07.6 2 Rivers 7 51 2460 Chris Krenz Stevens Point WI 36 1:13:19.1 4:16.8 8 52 2452 Robert Pretts Coon Rapids MN 35 1:13:24.0 4:21.7 Sho-Air Minnesota 9 63 2478 Christopher Daniels Wausau WI 35 1:13:53.4 4:51.1 10 70 2453 Timothy Otto Deerbrook WI 38 1:14:58.4 5:56.1 Neva Cyclery 11 79 2456 Kurt Pulvermacher Plover WI 39 1:16:02.0 6:59.7 12 80 2099 Mike Mennenoh Lake Geneva WI 39 1:16:11.0 7:08.7 Treadhead Racing 13 96 2156 Nicholas Armstrong Shorewood WI 39 1:19:16.0 10:13.7 Colecting Coffee Cycling Team NR 2053 Kerry Gonzalez Burlington WI 35 Treadhead Cycling

Male 40 to 44

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 2118 Quentin Gniot Green Bay WI 44 1:08:21.6 0:00.0 Big Ring Flyers 2 9 2112 Greg Love Verona WI 43 1:08:35.5 0:13.9 A Brackett Cycles/Pedal & Spok 3 13 2459 Andrew Lowe Fontana WI 41 1:09:06.4 0:44.8 Treadhead 4 39 2103 Don Iwen Shorewood WI 43 1:12:22.6 4:00.9 Colectivo Coffee Cycling Team 5 41 2064 Andrew Douglass Waukesha WI 43 1:12:30.8 4:09.2 Colectivo Coffee 6 46 2472 Nathan Phelps De Pere WI 41 1:13:02.9 4:41.2 Big Ring Flyers 7 59 2461 Brad Chovan Chippewa Falls WI 41 1:13:46.5 5:24.9 CORBA 8 60 2149 Matthew Lemorande Suamico WI 44 1:13:46.8 5:25.1 Titletown Flyers 9 61 2137 Dain Trittau Pingree Grove IL 43 1:13:46.9 5:25.3 The Bike Haven 10 62 2155 Matt Keon Grafton WI 44 1:13:50.9 5:29.3 Colectivo Coffee Racing 11 67 2114 Thom Hineline Brooklyn WI 44 1:14:01.1 5:39.5 Capitol Off Road Pathfinders 12 69 2011 Paul Baltus Janesville WI 43 1:14:05.9 5:44.2 JVC / Michael's Cycles 13 72 2466 Shawn Laplante Caledonia IL 42 1:15:10.6 6:48.9 Michael's Cycles 14 73 2468 Eric Walters Plover WI 40 1:15:17.2 6:55.5 212 Cycling 15 95 2031 Brad Jorsch Cleveland WI 44 1:19:02.9 10:41.3 Trail Vipers 16 115 2128 Matthew Forst Weyauwega WI 40 1:34:10.9 25:49.2

Male 45 to 49

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2467 Don Slickman Richfield WI 47 1:08:09.1 0:00.0 2 7 2074 Lloyd Cate Appleton WI 48 1:08:21.7 0:12.5 WORS 3 8 2030 Jeff Schifano Oconomowoc WI 48 1:08:22.1 0:13.0 PNC Cyclesmith 4 25 2001 Arthur O'Neil Crystal Lake IL 48 1:11:05.3 2:56.2 PSIMET Racing 5 38 2147 Peter Froelich Shorewood WI 45 1:12:17.9 4:08.8 Colectivo 6 57 2100 Jody Arlen Wausau WI 48 1:13:37.7 5:28.6 Bike Connection 7 65 2023 John Granger Manitowoc WI 45 1:13:55.8 5:46.7 Heavy Pedal velo club 8 71 2225 Mark Badger Stoughton WI 48 1:14:59.5 6:50.4 Brazen Dropouts 9 83 2005 Mark Eben Manitowoc WI 45 1:16:49.8 8:40.6 Heavy Pedal Velo Club 10 84 2078 John Gretzinger Greenville WI 49 1:16:49.9 8:40.8 11 99 2141 John Norman Port Washington WI 49 1:20:30.5 12:21.4 Team Extreme 12 110 2164 Dave Dahlman West Allis WI 48 1:28:33.0 20:23.8 Team Extreme 13 111 2130 Troy Olm Madison WI 46 1:29:09.5 21:00.4 Chainsmokers DNF 2075 Rick Dwyer Jefferson WI 47 2 Rivers Bicycle NR 2146 Tim Grace Green Bay WI 45 Heavy Pedal Velo Club NR 2154 Jeffrey Hatton Appleton WI 48 TitleTown Flyers NR 2071 Robert Zimmermann Milwaukee WI 48 Team Pedal Morraine

Male 50 to 54

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 2006 Tom Wendland Port Washington WI 52 1:09:58.5 0:00.0 Team Extreme 2 20 2451 John Bogdanske Lodi WI 51 1:10:11.4 0:12.9 3 26 2007 Larry Hipps Menomonee Falls WI 50 1:11:17.8 1:19.3 Pedal Moraine 4 28 2092 Edward Piontek Wabeno WI 51 1:11:23.4 1:24.8 Twin Six 5 49 2034 Mitch Clark Mchenry IL 50 1:13:10.5 3:11.9 Epic Riders 6 56 2039 Dave Reich Pine River WI 51 1:13:33.9 3:35.4 Team Extreme 7 64 2122 Steve Hoppman Fond Du Lac WI 53 1:13:53.7 3:55.1 Attitude Sports 8 68 2043 Troy Sable West Bend WI 50 1:14:01.2 4:02.7 9 75 2111 Steven Drecoll Mundelein IL 53 1:15:25.0 5:26.4 Activator Cycling 10 78 2463 Joe Kuick Port Washington WI 51 1:16:00.4 6:01.8 11 86 2450 Dominick Martorano Marshfield WI 50 1:17:14.2 7:15.6 GETTIN DOWN 12 112 2165 Erick Braaksma Wisconsin Rapids WI 52 1:32:01.9 22:03.3 Element Mobile 13 114 2464 Kevin Knutson Star Prairie WI 50 1:33:02.4 23:03.9 Cyclova 14 116 2066 Paul Traeger Milwaukee WI 52 1:35:26.3 25:27.8 Team Extreme 15 119 2477 Gregory Pesko Wisconsin Rapids WI 50 1:49:28.6 39:30.0

Male 55 to 59

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 33 2009 John Senkerik Wauwatosa WI 55 1:11:58.4 0:00.0 Team Extreme 2 36 2033 Rich Baumgarten Park Ridge IL 55 1:12:09.6 0:11.2 Half Acre Cycling Team 3 43 2136 Steven Lipski Greenfield WI 55 1:12:45.0 0:46.6 Vision Cycling 4 66 2143 Brad Tennis Baraboo WI 59 1:14:00.5 2:02.0 Sharks 5 76 2158 Jerry Leair Rubicon WI 58 1:15:33.5 3:35.1 Vision NR 2012 Andrew Mishlove Glendale WI 59 Hampshire Cycle Club

Male 60 to 64

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 50 2050 Bob Benedum Amery WI 62 1:13:17.4 0:00.0 Wookiee Juice 2 87 2123 Kenneth Pearson Janesville WI 60 1:17:15.7 3:58.2 Janesville Velo Club 3 94 2223 Rich Mennenoh Mchenry IL 60 1:18:11.2 4:53.7 TreadHead Cycling 4 101 2080 James Mistark Marinette WI 62 1:21:37.9 8:20.4 Titletown Flyers 5 105 2085 Brad Swenson Stevens Point WI 63 1:22:51.1 9:33.7 Vision Cycling Sprocket 6 107 2079 Frank Sniadajewski Plover WI 60 1:24:43.3 11:25.9 Point Pursuit 7 113 2044 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 62 1:32:09.2 18:51.8 Team Extreme 8 118 2082 Gary Smits Green Bay WI 63 1:44:04.4 30:46.9 Titletown Flyers NR 2069 Bill Styer Sheboygan WI 60

Male 65 and over

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 102 2084 Mike Sherman Box Elder SD 70 1:21:42.4 0:00.0 2 103 2047 Frank Lobello Gurnee IL 67 1:21:47.7 0:05.3 Muddy Cup 3 109 2048 Robert Langlois Whitelaw WI 71 1:27:13.8 5:31.4