KMC Citizen Series Results XC#4 - Red Eye Rendezvous (Wausau) Cat 3 (Citizen) Male

XC#4 - Red Eye Rendezvous (Wausau) Cat 3 (Citizen) Male

June 15, 2014


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 11 to 14

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 4378 Daxton Mock Lake Mills WI 13 47:45.7 0:00.0 Glacial Drumlin Youth MTB 2 11 4022 Sam Komoroske Green Bay WI 11 48:47.3 1:01.5 Trail Genius 3 16 4083 Hunter Schmitt West Bend WI 13 50:03.8 2:18.0 Team Extreme site 4 22 4079 Jackson Jennings De Pere WI 14 50:41.0 2:55.2 5 35 4107 Calhan Norman Port Washington WI 14 51:38.7 3:52.9 Team Extreme site 6 47 4141 Christian Pieper Kohler WI 13 52:29.8 4:44.0 All Spoked Up 7 62 4065 Joshua Caron Sun Prairie WI 11 54:03.7 6:17.9 SPYCT. Red Furyth Cycling team 8 65 4060 Liam Cate Appleton WI 13 54:16.7 6:30.9 WORS 9 94 4063 Sam Walters Plover WI 11 59:48.4 12:02.7 Teamziz 10 104 4025 Porter Thorpe Wausau WI 12 1:02:39.2 14:53.4 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br 11 105 4094 Collin Neuser Mosinee WI 13 1:02:39.5 14:53.7 Rib Mountain Cycles NR 4015 Karl John Tillman La Crosse WI 14 Bikes Ltd / Scenic Concepts

Male 15 to 16

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 4074 Cole McDicken Appleton WI 15 46:30.5 0:00.0 FCYCT- Scarlet Knights 2 3 4021 Alex Halfman Greenville WI 16 46:33.2 0:02.6 FCYCT-Scarlet Knights 3 9 4062 Daniel Gretzinger Greenville WI 16 48:46.2 2:15.6 FCYCT Scarlet Knights 4 12 4056 Ethan Halverson Sheboygan Falls WI 15 49:01.6 2:31.0 Team WORS 5 31 4365 Colton Campbell Appleton WI 15 51:18.8 4:48.2 6 33 4051 Kaden Hodgeman Pardeeville WI 15 51:36.3 5:05.7 Sun Prairie Youth Cycling Team 7 34 4089 Carter Warren Shorewood WI 16 51:36.5 5:05.9 Colectivo 8 40 4032 Owen Reich Pine River WI 15 51:52.7 5:22.2 Team Extreme 9 53 4013 Dylan Eggebrecht Greenville WI 15 53:00.9 6:30.3 FCYCT-Scarlet Knights 10 55 4003 Ben Iesalnieks Eau Claire WI 15 53:18.8 6:48.2 11 59 4071 Weston Verhoff Menasha WI 15 53:48.3 7:17.7 FCYCT-Scarlet Knights 12 64 4070 Grey Rankin Madison WI 16 54:16.5 7:45.9 Sun Prairie Youth Cycling 13 72 4011 Dwight Eben Manitowoc WI 15 55:32.6 9:02.0 Heavy Pedal Velo Club 14 88 5095 Seth Palomaki Friendship WI 16 58:16.9 11:46.3 Wadez Bike & Adventure 15 93 4341 Scott Young Eagle River WI 16 59:34.1 13:03.5 Forever Young Bike and Ski 16 108 4048 Reed May Geneva IL 15 1:09:28.7 22:58.1 All Spoked Up NR 4043 Camden Jackson Oconto Falls WI 15 4 Jax Racing NR 4099 Zac Lucarz Aurora IL 15 Podium Racing DNF 4017 Matt Rodenkirch Sun Prairie WI 15 SPYCT - Red Fury NR 4348 Aaron Steines Eau Claire WI 16

Male 17 to 18

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 4035 Jack Jones Stevens Point WI 17 50:20.7 0:00.0 SPASH MTB 2 19 4360 David Slickman Richfield WI 17 50:23.4 0:02.6 Expedition Supply 3 37 4363 Elliot Draxler Eau Claire WI 17 51:44.7 1:23.9 CORBA 4 54 4368 Ben Nelson Eau Claire WI 17 53:17.8 2:57.0 Corba 5 75 4037 Jack Koprowski Sun Prairie WI 17 56:09.1 5:48.4 Sun Prairie Youth Cycling Team 6 79 4093 Al Page Stevens Point WI 17 56:32.6 6:11.9 7 80 4112 Dakota Smith Janesville WI 17 56:33.1 6:12.3 Michael's Cycles 8 98 4362 Taylor Stoiber Colgate WI 18 1:01:01.0 10:40.2

Male 19 to 24

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 4121 Raymond Pitzka Grafton WI 23 47:49.9 0:00.0 Team Extreme 2 7 4349 Bridger Moris Crandon WI 19 48:12.3 0:22.4 3 17 4068 Jack Davies Platteville WI 19 50:13.8 2:23.9 UW-Platteville 4 29 4380 Marc Couturier Platteville WI 21 51:09.8 3:19.9 5 42 4105 Joren Devries Marshfield WI 24 52:00.6 4:10.6 Heavy Pedal Velo Club 6 68 4106 Travis Schirpke Sussex WI 24 54:48.9 6:59.0 Team Extreme 7 84 4350 Patrick Corcoran Madison WI 19 57:06.5 9:16.6 8 86 4369 Matt Kleine Stevens Point WI 21 57:55.9 10:06.0 DNF 4377 Andy Summers Stevens Point WI 19

Male 25 to 29

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 4118 David Rossow Green Bay WI 27 48:46.6 0:00.0 2 13 4092 Joseph Welch Sugar Grove IL 27 49:21.5 0:34.8 Red Light Renegades 3 14 4117 Alex Revelo Mundelein IL 28 49:37.5 0:50.8 Geared Stampede 4 15 4376 Sam Schneider Schofield WI 25 50:01.5 1:14.9 Sprocketz Bike Shop 5 30 4351 Kevin Lewis Appleton WI 28 51:10.1 2:23.5 6 38 4098 Nate Fetterer De Pere WI 25 51:44.7 2:58.1 Titletown Flyers 7 41 4084 Brandon Hoeft Marshfield WI 29 51:59.7 3:13.1 Heavy Pedal Velo Club 8 43 4374 Cory Desrochers Marion WI 28 52:02.2 3:15.5 9 56 4364 Stephen Ratasczak Neenah WI 28 53:32.9 4:46.2 10 57 4091 Chad Conover Aurora IL 27 53:39.0 4:52.3 Red Light Renegades 11 63 4113 Brandon Drake Medford WI 25 54:09.6 5:22.9 12 67 4044 Kyle Suratte Wonderlake IL 27 54:40.3 5:53.7 The Bike Haven McHenry 13 100 4372 Andy Erler Plover WI 26 1:01:23.1 12:36.4 14 101 4375 Bill Eckman Bettendorf IA 28 1:01:56.2 13:09.6 NR 4058 Joe Guse Wisconsin Rapids WI 25 Team WORS

Male 30 to 34

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4039 Zachariah Radey Manitowoc WI 30 45:53.8 0:00.0 Broken Spoke Cycling Team 2 32 4095 Joe Paczkowski Withee WI 30 51:26.3 5:32.5 3 52 4373 Reo Owens Fort Atkinson WI 32 53:00.2 7:06.4 2 Rivers Racing 4 91 4027 Beau Perry Schofield WI 33 59:04.3 13:10.5 Big Ring Flyers 5 106 4359 Anthony Gaetano Land O Lakes WI 31 1:05:28.4 19:34.6 Ninjas NR 4008 Marek Potratz Oshkosh WI 33 Team Farnsrek

Male 35 to 39

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 4055 Greg Halverson Sheboygan Falls WI 38 47:05.4 0:00.0 Team WORS 2 8 4122 Jon Lester Eagle River WI 39 48:14.5 1:09.0 Forever Young Bike and Ski 3 21 4010 Adam Young Eagle River WI 39 50:38.6 3:33.1 Forever Young Bike and Ski 4 24 4005 Bryon Anderson Pewaukee WI 38 50:50.1 3:44.6 Vision Cycling/Attitude Sports 5 39 4353 Brad Miller Shakopee MN 39 51:45.7 4:40.3 6 49 4097 Ernesto Isip Fox Point WI 39 52:43.6 5:38.1 7 69 4115 Robb Brabant Lena WI 39 54:56.0 7:50.5 8 77 4339 Garth Martino Palatine IL 38 56:17.5 9:12.0 9 83 4371 Chris Mattmiller Malone WI 38 56:58.4 9:53.0 10 99 4358 Paul Rettinger Lake Tomahawk WI 37 1:01:05.7 14:00.2 11 102 4337 Dave Pringnitz Sun Prairie WI 39 1:02:14.7 15:09.2 NR 4120 Donovan Day Woodstock IL 36 NR 4028 Kevin Sampo Waterloo WI 38 NR 4031 James Tadajewski De Pere WI 36

Male 40 to 44

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 20 4049 Jack Pabst Nekoosa WI 44 50:23.4 0:00.0 Cannondale Factory Racing 2 23 4002 Shannon Chapwesk Mchenry IL 44 50:42.7 0:19.3 The Bike Haven 3 27 4072 Todd Somers Milwaukee WI 42 51:05.3 0:41.9 Colectivo Coffee Cycling Team 4 46 4088 Brian Olesen Appleton WI 41 52:16.9 1:53.5 Fox Cities Gray Knights 5 73 4352 Kyle Johnson Brookfield WI 40 55:38.4 5:14.9 6 74 4073 Eric Zarwell Wauwatosa WI 41 56:08.1 5:44.7 Colectivo Coffee Cycling Team 7 76 4345 Kevin Lisowe Neenah WI 40 56:14.3 5:50.9 Great Harvest 8 85 4090 Keith Eggebrecht Greenville WI 44 57:25.1 7:01.6 Black Knights 9 90 4344 David Verhoff Menasha WI 41 58:58.4 8:34.9 Gray Knights 10 96 4123 Timothy Poff Manitowoc WI 44 1:00:26.3 10:02.9 Heavy Pedal Velo Club

Male 45 to 54

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 25 4064 Tad Bruckner Madison WI 45 50:50.7 0:00.0 2 26 4075 Andrew McDicken Appleton WI 45 50:56.5 0:05.8 Grey Knights ts 3 28 4023 Joe Halfman Greenville WI 49 51:08.0 0:17.3 Sleepless Knights 4 45 4366 Craig Radey Manitowoc WI 54 52:14.7 1:23.9 Broken Spoke Cycling 5 48 4019 Scott Niemi Elkhart Lake WI 46 52:31.4 1:40.6 trail vipers 6 50 4046 Daniel Duhm Greenville WI 45 52:54.2 2:03.4 Gray Knights 7 51 4004 Ray Iesalnieks Eau Claire WI 48 52:59.6 2:08.8 8 60 4110 Kurt Greenslit Green Bay WI 51 53:48.6 2:57.8 colavita racing wi 9 70 4354 Chris Osborne Mequon WI 48 55:24.6 4:33.9 Team Extreme 10 71 4067 Steve Caron Sun Prairie WI 46 55:28.9 4:38.1 SPYCT Red Fury 11 78 4357 Brad Boettcher Stevens Point WI 45 56:20.1 5:29.4 12 81 4346 Brian Blank Oshkosh WI 45 56:33.9 5:43.1 13 82 4342 Jeffrey Maxson Berlin WI 49 56:46.8 5:56.0 14 89 4361 Jeff Sieckert Richfield MN 45 58:38.1 7:47.4 15 95 4108 Terry Bennett Wausau WI 46 59:59.7 9:09.0 16 97 4059 Samuel Cryer Waukesha WI 50 1:00:56.6 10:05.9 17 103 4340 Mark Stankowski Edgar WI 52 1:02:32.3 11:41.6 18 111 4338 Derrill Peters Chicago IL 45 1:24:45.1 33:54.3 LoneWolf Cycling NR 4054 Brian Ethridge Middleton WI 50 Magnus NR 4040 Chip Way Burlington WI 48 Milwaukee Bicycle Co Race Team

Male 55 to 59

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 36 4061 Mike Desrochers Tigerton WI 56 51:42.7 0:00.0 Junebug's Cyclists 2 58 4042 Peter Ackermann Whitefish Bay WI 56 53:46.7 2:04.0 Unattached 3 61 4053 David Gavinski Wauwatosa WI 55 53:51.6 2:08.9 Vision Cycling 4 66 4367 Steve Goddard Marinette WI 56 54:39.6 2:56.8 5 109 4370 Bill Campbell Madison WI 59 1:11:27.7 19:45.0 6 110 4379 Angelo Eguizabal Milwaukee WI 56 1:17:23.0 25:40.3

Male 60 and over

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 44 4001 Bruce Parker Edina MN 63 52:04.7 0:00.0 Freewheel Bike 2 87 4057 Donald Howell Burlington WI 74 58:08.4 6:03.6 Leadbutt 3 92 4355 Dennis Denuccio Wausau WI 62 59:14.4 7:09.6 4 107 4343 Don Bogdanske Green Lake WI 61 1:08:04.4 15:59.6 NR 4012 Dennis Klinkert Menomonee Falls WI 64