Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#7 - Sunburst Showdown (Kewaskum) Cat 2 (Sport) Male

XC#7 - Sunburst Showdown (Kewaskum) Cat 2 (Sport) Male

July 22, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 13 to 14

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team NR 2091 Andrew Schmidt Lake Geneva WI 12 Treadhead Clcying

Male 15 to 16

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 2071 Mitchell Bratz Weston WI 16 1:21:24.8 0:00.0 2 15 2772 Robert Riutta Ishpeming MI 16 1:23:04.5 1:39.7 NR 2222 Connor McColl Oconomowoc WI 16

Male 17 to 18

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 2004 Christopher Osborne Mequon WI 18 1:20:51.7 0:00.0 Team Extreme 1 2 43 2104 Brayden Schott Beaver Dam WI 17 1:29:20.1 8:28.4 3 90 2755 Riley Shelton Hubertus WI 17 1:44:48.2 23:56.5 4 97 2766 Reed Griffiths Libertyville IL 17 1:54:41.6 33:49.9

Male 19 to 24

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 2150 Taylor Kimberly Madison WI 22 1:19:37.9 0:00.0 / 2 13 2195 Josh Rupnow Cedarburg WI 23 1:22:37.8 2:59.9 Team Extreme 3 26 2014 Cory Marty Plover WI 19 1:25:38.9 6:00.9 Safe Wheels MTB Racing 4 34 2749 Terrence Fletcher West Allis WI 20 1:27:42.7 8:04.7 Call Me Maybe 5 51 2182 Matthew Paterson Mchenry IL 21 1:30:44.8 11:06.9 Team AttakTiks 6 76 2759 Andrew Reed Ortonville MI 21 1:38:02.2 18:24.3 Flying Rhinos Cycling Club 7 94 2103 Travis Schirpke Sussex WI 22 1:49:27.5 29:49.5 Team Extreme NR 2081 Jordan Boyea Wausau WI 19 Sprocketz DNF 2741 Kyle Hierlmeier Waterford WI 22

Male 25 to 29

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2770 Christopher Rodriguez Oakwood Hills IL 25 1:18:55.4 0:00.0 Multi-Sport Madness 2 12 2011 Josh Heinecke Sheboygan WI 25 1:22:27.4 3:31.9 EYE RIDE BIKES 3 16 2149 Martin Reza Beloit WI 27 1:23:30.7 4:35.3 4 22 2200 Brian Paterson Mchenry IL 28 1:24:57.2 6:01.7 Team AttakTiks 5 42 2084 Patrick Blakeslee Merrill WI 26 1:29:01.7 10:06.3 DNF 2765 Ryan Howard Wheaton IL 25 Dandies Vegan NR 2015 Matthew Plummer Beloit WI 29 JVC/Michaels Cycles NR 2105 Andrew Richter Milwaukee WI 27 NR 2010 Joseph Valen Milwaukee WI 29 =w=

Male 30 to 34

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2106 Jason Gibson Neenah WI 34 1:15:43.5 0:00.0 Gear N Up 2 2 2142 Shane Semrow Westfield WI 30 1:16:56.2 1:12.7 Element Mobile 3 3 2097 Chad Tucker Milwaukee WI 34 1:17:36.7 1:53.2 my wife inc. 4 19 2027 Mike Williams Roscoe IL 34 1:24:23.8 8:40.2 First Supply 5 29 2747 Steve Reichel Glendale Heights IL 33 1:26:23.6 10:40.0 All Spoked Up 6 30 2036 Joe Vanderpuy Sheboygan WI 32 1:26:36.3 10:52.8 Retrospeed 7 33 2052 Joshua Wood Rockford IL 33 1:27:37.3 11:53.8 First Supply 8 40 2760 Salvatore Virgilio Woodridge IL 34 1:28:48.4 13:04.9 9 58 2038 Mike Roethel Oostburg WI 30 1:32:47.6 17:04.1 Sheboygan Bicycle Company 10 67 2051 Josh Zalewski Antigo WI 33 1:34:55.3 19:11.7 First Supply 11 70 2099 Jason Dahlby La Crosse WI 33 1:35:27.7 19:44.1 Bikes Ltd Brennan 12 71 2129 Elginn Cordes Dakota MN 31 1:35:40.1 19:56.6 667 Industries 13 86 2771 Greg Sheppard Minneapolis MN 34 1:43:15.9 27:32.3 DNF 2033 Erik Backhaus West Bend WI 30 Eriksen Cycles DNF 2050 Justin Schroeter Hartford WI 30 team pedal moraine NR 2769 Jarrod Stokes Waukesha WI 33

Male 35 to 39

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 2005 Mark Schultz Manitowoc WI 36 1:22:01.3 0:00.0 Heavy Pedal Velo Club 2 20 2031 Chris Roddick Fort Atkinson WI 36 1:24:41.5 2:40.2 2 Rivers Racing 3 21 2110 Ben Leach La Crosse WI 35 1:24:54.3 2:53.0 Bikes LTD / Scenic Concepts 4 35 2006 Jeremy Drake South Milwaukee WI 35 1:27:57.6 5:56.3 Safe Wheels MTB Racing Team 5 46 2008 Nathan Phelps De Pere WI 39 1:29:54.7 7:53.4 Big Ring Flyers 6 48 2744 Jason Klingkammer Menomonee Falls WI 38 1:30:14.1 8:12.8 7 53 2767 Rob Willmas West Bend WI 36 1:31:17.6 9:16.2 8 59 2083 Nicholas Armstrong Shorewood WI 37 1:33:02.7 11:01.4 Alterra MTB n Bike Team 9 63 2064 Jon Krouse Milwaukee WI 39 1:33:47.7 11:46.4 10 81 2090 Nate Andrews Whitefish Bay WI 35 1:39:09.9 17:08.5 Alterra Coffee 11 93 2768 Bart Steffes Fond Du Lac WI 39 1:48:42.1 26:40.7 12 95 2764 Dan Ziegler Schaumburg IL 38 1:52:21.5 30:20.2 Dandies Vegan DNF 2117 Adam Handt Machesney Park IL 35 First Supply NR 2043 Greg Hewitt Oshkosh WI 39 DNF 2762 Mike Mennenoh Lake Geneva WI 37 Tread Head Cyclng

Male 40 to 44

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2745 Paul-Brian McInerney Chicago IL 42 1:20:41.4 0:00.0 Half Acre Cycling 2 14 2114 Chan Barden Manitowoc WI 41 1:22:53.6 2:12.2 Heavy Pedal Velo Club 3 25 2049 Andrew Douglass Waukesha WI 41 1:25:28.1 4:46.6 Alterra Coffee 4 38 2032 Ron Smith Fond Du Lac WI 44 1:28:17.9 7:36.4 owtlaw racing 5 39 2165 Brendan George Deerfield IL 44 1:28:31.8 7:50.3 Alberto's 6 44 2021 Don Iwen Milwaukee WI 41 1:29:28.2 8:46.8 Alterra Coffee 7 47 2144 Brian Coppock Green Bay WI 44 1:30:05.2 9:23.8 Titletown Flyers 8 55 2123 Quentin Gniot Green Bay WI 42 1:31:44.2 11:02.8 Big Ring Flyers 9 73 2743 Geoff Scott Chicago IL 43 1:35:54.5 15:13.1 Spidermonkey Cycling 10 75 2012 Steve Davidson De Pere WI 44 1:37:37.0 16:55.6 Titletown Flyers 11 77 2030 Randy Snyder Dixon IL 42 1:38:05.0 17:23.6 12 91 2131 Troy Olm Madison WI 44 1:44:53.3 24:11.8 Chainsmokers 13 96 2073 Todd Somers Wauwatosa WI 40 1:52:57.8 32:16.3 Alterra 14 99 2746 Scott Graff Milwaukee WI 43 2:08:55.6 48:14.2 NR 2145 Thomas Dvoratchek Streamwood IL 42 Sprin Dr Cycle Werks NR 2018 Michael Laufenberg West Bend WI 42 Team Pedal Moraine DNF 2753 Joseph Luniak Kildeer IL 40 Vision Quest

Male 45 to 49

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2135 Mark Adams Madison WI 46 1:18:37.3 0:00.0 Chainsmokers 2 10 2111 Scott Nyland Madison WI 46 1:21:30.7 2:53.4 Magnus 3 17 2155 Chris Harold Lindenhurst IL 45 1:23:40.8 5:03.5 Activator Cycle Club 4 24 2756 Paul Manke Naperville IL 47 1:25:12.0 6:34.7 5 27 2754 John Ryan Highland Park IL 47 1:25:44.6 7:07.3 Alberto's Sport 6 28 2039 Larry Hipps Menomonee Falls WI 48 1:25:58.1 7:20.8 Pedal Moraine 7 31 2037 Jeffrey Hatton Appleton WI 46 1:26:53.0 8:15.6 TitleTown Flyers 8 32 2086 Edward Piontek Wabeno WI 49 1:27:25.4 8:48.1 Titletown Flyers 9 36 2112 Kevin Lisowe Plymouth WI 48 1:28:10.6 9:33.2 Safe Wheels MTB Racing Team 10 37 2151 Robert Zimmerman Milwaukee WI 46 1:28:16.6 9:39.2 Pedal Moraine 11 49 2075 Dave Reich Pine River WI 49 1:30:14.1 11:36.8 Team Extreme 12 50 2752 Paul Warloski Milwaukee WI 49 1:30:32.9 11:55.6 My wife inc cross 13 52 2009 Clive Warren Saint Charles IL 49 1:31:08.0 12:30.7 Safe Wheels MTB Racing 14 56 2751 Barry Campbell Appleton WI 45 1:32:15.7 13:38.4 CRANKED Bike Studio 15 68 2060 Jeff Wren West Bend WI 45 1:35:20.4 16:43.1 Team Extreme 16 78 2757 Robert Sleger Milwaukee WI 48 1:38:06.7 19:29.4 VCB 17 83 2152 Demetrius Banks Onalaska WI 47 1:39:58.0 21:20.6 Team 360 LaCrosse Velo Club NR 2750 Brad Babcock Cedarburg WI 47 Team Extreme NR 2758 Dan C. Kutz Muskego WI 46 DNF 2773 Matt Luger Wauwatosa WI 47 Team Pedal Moraine NR 2739 Raymond Moody Sheboygan WI 49 DNF 2217 Scott Noffke Eau Claire WI 45 CORBA DNF 2059 Troy Sable West Bend WI 48

Male 50 to 54

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 23 2026 Don Freitag Marshall WI 52 1:25:10.4 0:00.0 2 41 2763 Jeff Greatens Green Bay WI 51 1:28:53.0 3:42.5 3 45 2130 Steve Drecoll Mundelein IL 51 1:29:41.3 4:30.8 Activator Cycles 4 57 2122 Steve Hoppman Fond Du Lac WI 51 1:32:25.6 7:15.1 Fond du Lac Cyclery 5 60 2080 Todd Fletcher Waterford WI 51 1:33:20.8 8:10.3 Wheel & Sprocket/Vision 6 61 2761 Steve Bulik Racine WI 54 1:33:22.9 8:12.4 Rat City Racing 7 62 2056 Bradley Boettcher Wisconsin Rapids WI 52 1:33:24.9 8:14.4 Element Mobile 8 65 2136 Dave Diamond Milwaukee WI 53 1:34:27.6 9:17.1 Alterra 9 72 2068 Scott Palmersheim Milwaukee WI 50 1:35:44.7 10:34.2 Pedal Moraine 10 74 2120 Dustin Vande Zande Waupaca WI 51 1:36:25.3 11:14.8 Safe Wheels 11 85 2742 Jim Splittgerber Appleton WI 53 1:41:21.0 16:10.5 Wheel and Sproket 12 87 2019 John Senkerik Wauwatosa WI 53 1:43:22.8 18:12.3 Team Extreme NR 2070 Dirk Racine Verona WI 51 Team Suds

Male 55 to 59

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 2156 Jerry Leair Rubicon WI 56 1:23:56.9 0:00.0 Vision Wheel and Sprocket 2 54 2163 Keith Westendorf Milwaukee WI 58 1:31:43.1 7:46.1 Alterra MTB 3 66 2069 Bill Styer Sheboygan WI 58 1:34:51.5 10:54.5 4 80 2013 Warren Fowler Green Bay WI 59 1:38:47.3 14:50.3 Titletown Flyers 5 82 2095 Frank Sniadajewski Plover WI 58 1:39:24.4 15:27.4 Point Pursuit 6 88 2740 Alex Derderian Bartlett IL 56 1:44:14.5 20:17.5 ABD Cycling Team 7 89 2058 Rich Mennenoh Mchenry IL 58 1:44:38.2 20:41.2 Tread Head Cycling

Male 60 to 64

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 64 2146 George Doty Berlin WI 61 1:34:13.7 0:00.0 SAFE WHEELS 2 69 2748 Julian Coupland Chicago IL 64 1:35:24.8 1:11.0 Verdigris-Village 3 79 2133 Mike Brauer Manitowoc WI 61 1:38:36.0 4:22.2 Heavy Pedal Velo Club 4 84 2079 Brad Swenson Stevens Point WI 61 1:41:19.9 7:06.1 5 98 2124 James Heinecke Sheboygan WI 62 1:55:59.5 21:45.7 Get Over It - Downunder DNF 2082 James Mistark Marinette WI 60 Titletown Flyers DNF 2062 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 60 Team Extreme

Male 65 and over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 92 2047 Frank Lobello Gurnee IL 65 1:48:05.2 0:00.0 Muddy Cup NR 2096 Mike Sherman New Holstein WI 68 29nSNGL