WORS Junior Category Series Results XC#7 - Sunburst Showdown (Kewaskum) Junior (14 and under)

XC#7 - Sunburst Showdown (Kewaskum) Junior (14 and under)

July 22, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female 7 to 8

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 6064 Antonia Gengler South Milwaukee WI 8 42:58.3 0:00.0 2 19 6334 Zelia Zwart Wauwatosa WI 8 50:13.3 7:14.9

Female 9 to 10

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 6029 Leah Fletcher Waterford WI 9 27:26.0 0:00.0 Wheel & Sprocket/Vision 2 10 6001 Emma Osborne Mequon WI 10 31:47.7 4:21.6 Team Extreme 3 13 6311 Jasmine Jennings De Pere WI 10 35:32.8 8:06.7 4 14 6044 Katherine Schafer Barrington IL 9 36:06.7 8:40.6 5 16 6058 Grace Harold Lindenhurst IL 10 39:19.8 11:53.8 Activator Cycle Club 6 18 6005 Claire Kaiser Menomonee Falls WI 9 44:57.0 17:31.0 Wheel & Sprocket Vision Team DNF 6004 Aryana Knudson Casco WI 9 TitleTown Flyers

Female 11 to 12

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 6002 Arianna Schafer Barrington IL 11 24:18.5 0:00.0 2 5 6046 Lydia McDowell Sheboygan WI 12 29:26.3 5:07.8 3 7 6309 Danielle Krebs Saint Charles IL 12 30:40.0 6:21.4 Village Verdigris 4 8 6026 Lorissa Thorpe Wausau WI 11 31:04.8 6:46.2 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br 5 11 6030 Katy McDicken Appleton WI 11 34:47.6 10:29.1 FCYCT-Scarlet Knights 6 15 6325 Mckenna Dwyer Jefferson WI 11 37:38.8 13:20.2 DNF 6041 Julia Whitedog La Crosse WI 11 Bikes LTD / Scenic Concepts

Female 13 to 14

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 6012 Hannah Stedl Menasha WI 13 26:02.5 0:00.0 Scarlet Knights 2 4 6023 Allison Pieper Kohler WI 14 28:09.1 2:06.6 Just Drive 3 6 6006 Maya Steele De Pere WI 13 29:46.6 3:44.1 Titletown Flyers 4 9 6321 Andrea Zimmermann West Bend WI 13 31:18.5 5:16.0 5 12 6335 Lindsey Coons Neenah WI 13 34:48.0 8:45.5 FCYCT Scarlet K

Male 7 to 8

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 25 6057 Elliot Harold Lindenhurst IL 7 30:32.2 0:00.0 Activator Cycle Club 2 32 6027 Ashton Catteruccia Oneida WI 8 32:46.3 2:14.0 MTBCatt 3 34 6024 Lucas Fletcher Waterford WI 8 32:50.8 2:18.6 Wheel & Sprocket/Vision 4 35 6047 Caleb McDowell Sheboygan WI 8 32:54.2 2:21.9 5 37 6018 Stephen Liepert Oshkosh WI 8 33:30.2 2:57.9 Team Pedal Moraine 6 43 6332 Ben Babcock Appleton WI 8 35:56.6 5:24.4 FCYCT-The Scarlet Knights 7 53 6328 Tommy Rose Appleton WI 8 41:14.8 10:42.5 8 56 6050 Eli Lemke Appleton WI 8 41:45.6 11:13.3 Fox Cities Youth Cycling 9 57 6317 Hunter Gengler South Milwaukee WI 6 45:18.5 14:46.3

Male 9 to 10

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 6320 Sam Komoroske Green Bay WI 9 26:35.5 0:00.0 Trail Genius 2 13 6043 Skyler Schmitt West Bend WI 9 27:43.7 1:08.1 Team Extreme 3 16 6020 Joshua Prewitt Black Creek WI 10 28:04.0 1:28.4 SCARLET KNIGHTS 4 21 6025 Porter Thorpe Wausau WI 10 29:14.7 2:39.2 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br 5 23 6315 Austin Peterson Madison WI 10 29:39.1 3:03.5 Peterson Pedalers 6 26 6323 Alex Phillips Grayslake IL 9 31:18.1 4:42.5 7 33 6011 Griffin May Geneva IL 10 32:50.1 6:14.6 Team All Spoked Up 8 36 6037 Niko Dorschner Cedarburg WI 10 33:30.0 6:54.5 ISCORP 9 38 6051 Jacob Lemke Appleton WI 10 33:35.3 6:59.8 Scarlet Knights Fox Cities You 10 39 6007 Jacob Mork Greenville WI 10 33:52.1 7:16.5 The Scarlet Knights 11 40 6056 Brennan Cate Appleton WI 9 35:00.2 8:24.7 WORS 12 42 6038 Jonah Whitedog La Crosse WI 10 35:51.8 9:16.3 Bikes LTD / Scenic Concepts 13 46 6326 Jacob Fischer Appleton WI 10 36:14.8 9:39.3 14 47 6301 Brian Hatton Appleton WI 9 36:21.9 9:46.4 TitleTown Flyers 15 48 6308 Yannis Spicuzza-PesicekOconomowoc WI 10 37:33.7 10:58.2 Vision/Wheel & Sprocket 16 50 6307 Lucca Spicuzza-Pesicek Oconomowoc WI 9 39:25.2 12:49.6 Vision/Wheel & Sprocket 17 51 6303 Justin Munzur Oakfield WI 9 39:30.0 12:54.5 Cafe De Arts Roastery NR 6306 Breck Golden Cedarburg WI 10

Male 11 to 12

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 6048 Christian Pieper Kohler WI 11 23:42.0 0:00.0 Just Drive 2 4 6016 Calhan Norman Port Washington WI 12 24:27.6 0:45.5 Team Extreme 3 7 6066 Jackson Jennings De Pere WI 12 25:07.7 1:25.6 4 8 6039 Zack Kargel Baraboo WI 12 25:07.9 1:25.8 Baraboo Sharks 5 17 6052 Hunter Schmitt West Bend WI 11 28:30.6 4:48.6 Team Extreme 6 19 6014 Karl John Tillman La Crosse WI 12 28:43.6 5:01.6 Team 360 / LAX Velo 7 24 6329 Hunter Babcock Cedarburg WI 12 30:17.1 6:35.1 Team Extreme 8 27 6304 Emmit Kuphal Fond Du Lac WI 12 31:22.3 7:40.3 n/a 9 28 6055 Liam Cate Appleton WI 11 31:35.5 7:53.5 WORS 10 30 6049 Clay Lemke Appleton WI 11 32:24.9 8:42.8 FCYCT-The Scarlet Knights 11 31 6322 Henry Knoll Combined Locks WI 11 32:27.5 8:45.4 12 41 6333 Jay Babcock Appleton WI 11 35:14.3 11:32.3 FCYCT-The Scarlet Knights 13 44 6318 Jacob Royston Sheboygan WI 11 36:06.2 12:24.1 14 45 6327 Zach Fischer Appleton WI 12 36:08.5 12:26.5 15 49 6336 Benjamin Schwartzbauer Menasha WI 12 39:14.9 15:32.9 FCYCT 16 52 6305 Kade Golden Cedarburg WI 12 39:47.5 16:05.5 17 54 6310 Ethan Janssen Mayville WI 11 41:18.5 17:36.5 18 55 6316 Eugene Gasper Plymouth WI 11 41:26.3 17:44.3 19 58 6319 Sebastian Armstrong Shorewood WI 11 54:05.3 30:23.2 Alterra NR 6032 Mitchell Dutczak Crete IL 11 South Chicago Wheelman

Male 13 to 14

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 6324 Alex Dorschner Cedarburg WI 14 23:26.4 0:00.0 ISCORP 2 3 6042 Alexander Halfman Greenville WI 14 24:27.4 1:00.9 FCYCT Scarlet Knights 3 5 6312 Carter Warren Shorewood WI 14 24:43.5 1:17.1 4 6 6031 Cole McDicken Appleton WI 13 25:04.9 1:38.5 FCYCT-Scarlet Knights 5 9 6015 Owen Reich Pine River WI 13 25:31.0 2:04.6 Team Extreme 6 10 6013 Dylan Eggebrecht Greenville WI 13 26:02.2 2:35.8 FCYCT-Scarlet Knights 7 12 6331 Shawn Brown Germantown WI 14 26:55.7 3:29.3 8 14 6054 Sethan Cate Appleton WI 14 27:46.2 4:19.8 WORS Cycling 9 15 6045 Gabriel Barden Manitowoc WI 14 27:47.7 4:21.3 Heavy Pedal Velo Club 10 18 6313 Levi Taylor Chilton WI 14 28:38.8 5:12.3 Broken Spoke 11 20 6330 Colton Campbell Appleton WI 13 29:14.5 5:48.1 CRANKED Bike Studio 12 22 6010 Reed May Geneva IL 13 29:36.8 6:10.4 Team All Spoked Up 13 29 6003 Dwight Eben Manitowoc WI 13 32:10.5 8:44.1 Heavy Pedal Velo Club