KMC Citizen Series Results XC#7 - Sunburst Showdown (Kewaskum) Cat 3 (Citizen) Male

XC#7 - Sunburst Showdown (Kewaskum) Cat 3 (Citizen) Male

July 22, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 11 to 14

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 4060 Caleb Swartz Madison WI 13 1:01:14.0 0:00.0 Brazen Dropouts 2 18 4056 Kyle Kargel Baraboo WI 13 1:01:24.1 0:10.0 Baraboo Sharks 3 23 4100 Anna Poulton Lake Forest IL 14 1:03:03.6 1:49.6 Expo 4 40 4047 Daniel Gretzinger Greenville WI 14 1:08:51.8 7:37.7 PCYCT - The Scarlet Knights 5 52 4096 Benjamin Pink Brookfield WI 14 1:11:28.4 10:14.3 Muddy Cup 6 54 4063 Nathan Knowles Batavia IL 11 1:11:37.1 10:23.1 All Spoked Up 7 64 4008 Jimmy Splittgerber Appleton WI 13 1:13:53.3 12:39.3 FCYCT/Scarlet Knights DNF 4639 Chris Stein Sherwood WI 14

Male 15 to 16

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4024 Nolan Steig Janesville WI 16 55:52.2 0:00.0 JVC/ Michaels Cycle 2 2 4004 Ted Kretzmann Poy Sippi WI 16 57:07.9 1:15.6 3 3 4028 Jonathan Wollner Grafton WI 16 57:19.3 1:27.0 Team Extreme 4 12 4040 Justin Wentworth Manawa WI 15 1:00:25.0 4:32.7 Fox Valley Youth Cycling 5 27 4083 Jacob Bons Menomonee Falls WI 15 1:04:12.6 8:20.4 6 38 4067 Matthew Riebe Wisconsin Rapids WI 16 1:08:25.5 12:33.3 Element Mobile 7 44 4642 Ben Freas Elkhorn WI 16 1:09:31.1 13:38.8 ISCORP Cycling Team 8 50 4135 Cole Huffman Rhinelander WI 16 1:11:24.5 15:32.3 The Bike Hub/Specialized Cycli 9 59 4076 Joseph Masterson Davis IL 15 1:12:53.0 17:00.7 kegels 10 68 4044 Demetrio Velazco Pearl City IL 15 1:15:55.8 20:03.5 11 71 4099 Nico Akeman Amherst Junction WI 16 1:17:22.9 21:30.6 WORS 12 72 4626 Dean Fredricks Sheboygan WI 16 1:17:24.8 21:32.6 Wolfcycle 13 76 4618 Blayne Vanderloop Cato WI 16 1:20:45.3 24:53.1 Broken Spoke 14 77 4075 Cory Griffith Davis IL 15 1:21:21.4 25:29.2 Kegels 15 84 4622 Johnathan West Beloit WI 15 1:43:32.9 47:40.6 NR 4054 Billy Alverson Mequon WI 15 Team Extreme NR 4041 Chris Raatz New Berlin WI 16 Team WORS

Male 17 to 18

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 4079 Andy Summers Stevens Point WI 17 1:00:06.3 0:00.0 WORS DEVO 2 14 4624 Riley Powers Sycamore IL 18 1:00:31.6 0:25.2 3 15 4627 William Meyer Sheboygan WI 18 1:00:56.2 0:49.8 Wolf Cycle 4 30 4625 Frank Frassetto Oshkosh WI 17 1:05:19.9 5:13.5 5 32 4048 Alex Oberthaler Stevens Point WI 18 1:05:39.1 5:32.7 WORS DEVO 6 47 4616 Jared Taylor Chilton WI 17 1:10:12.1 10:05.7 Broken Spoke 7 57 4019 Rowan Norman Port Washington WI 17 1:12:34.3 12:27.9 Team Extreme 8 81 4051 Adam Fleming Franklin WI 17 1:30:41.8 30:35.5 Team WORS DNF 4052 Jack Davies Stevens Point WI 17 WORS DEVO

Male 19 to 29

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 4059 Chuck Girkins Wautoma WI 29 58:30.0 0:00.0 Wade'z Bike Shop 2 7 4641 Alex Beutel Cedar Grove WI 19 59:00.4 0:30.3 RACC 3 10 4610 Brian Hennig Madison WI 21 1:00:01.2 1:31.2 UW-Madison 4 13 4621 Richard Steele Polegate GER 22 1:00:25.3 1:55.3 Nordlock 5 19 4606 Joshua Mucinski Sheboygan WI 20 1:01:31.8 3:01.8 6 21 4039 Joe Guse Wisconsin Rapids WI 23 1:01:33.0 3:03.0 Team WORS 7 22 4647 Brent Williams Menasha WI 20 1:02:10.4 3:40.4 Diablos Cycling 8 28 4608 Tim Wilda Green Bay WI 20 1:04:20.7 5:50.7 Pedalphiles 9 41 4098 Matthew Kletti Menasha WI 25 1:08:51.9 10:21.9 Titletown Flyers 10 53 4644 Joseph Kowalski Ixonia WI 22 1:11:28.7 12:58.7 CRM114 11 55 4623 Benjamin Firgens Neenah WI 19 1:11:42.7 13:12.7 Ripon College 12 62 4094 John Hocker Wausau WI 26 1:13:10.1 14:40.1 Rib Mountain Cycles NR 4013 Seth Boyea Fort Atkinson WI 21 Honey Stinger NR 4042 Zach Frankowski Milwaukee WI 27 PwnyXpress NR 4640 Joe Keifer Columbus WI 23 NR 4113 Scott Mezzano Wauconda IL 27

Male 30 to 39

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 4634 William Ringenoldus Redgranite WI 32 58:40.4 0:00.0 2 8 4092 David Dokman Deerfield WI 30 59:03.4 0:22.9 3 9 4636 Nathan Gayeski Chicago IL 38 59:08.9 0:28.4 Iron Cycles 4 24 4058 Bradley Lahner Neenah WI 34 1:03:15.5 4:35.1 Cranked Bike Studio 5 33 4095 Jeff Mathis Milwaukee WI 32 1:06:06.4 7:25.9 Dashed Hopes 6 34 4607 Jason Knapp Waukesha WI 36 1:06:13.8 7:33.3 7 35 4643 Craig Radmann Menomonee Falls WI 39 1:07:30.6 8:50.1 8 42 4635 Nick Perifanos Wauwatosa WI 33 1:09:01.4 10:20.9 My Wife INC 9 43 4646 Nate Piotrowski Shorewood WI 34 1:09:23.6 10:43.1 Cloud 9 Racing 10 51 4072 Kyle Jefcik Milwaukee WI 32 1:11:27.8 12:47.3 11 61 4620 Jason Didier West Allis WI 37 1:13:00.1 14:19.6 Team Extreme 12 63 4611 Kurt Baehmann Milwaukee WI 34 1:13:52.5 15:12.1 Cloud 9 13 67 4615 Eric Zarwell Wauwatosa WI 39 1:15:42.1 17:01.7 Alterra 14 74 4629 Chris Criddle Byron IL 38 1:18:26.2 19:45.7 15 75 4062 Peter Fetters Neenah WI 39 1:19:54.1 21:13.6 Cranked Bike Studio 16 78 4613 Tony Young Grafton WI 33 1:21:40.3 22:59.8 17 82 4068 George Kapitz Manitowoc WI 30 1:31:22.5 32:42.0 Broken Spoke Bike Studio 18 83 4619 Patrick Leichtnam Sheboygan WI 35 1:43:22.4 44:42.0 DNF 4035 David Gorski Sun Prairie WI 35 NR 4069 Darren Haag Black River Falls WI 37 haag gym NR 4093 Christopher Howell Green Bay WI 38 NR 4601 Michael Lohmiller Oconomowoc WI 32 Wheel and Sprocket / Vision DNF 4026 Allan MacIntyre Green Bay WI 31 DNF 4080 Chris Mattmiller Malone WI 36 NR 4018 John Peronto Chicago IL 31 NR 4631 Brandon Phillips Grayslake IL 35 DNF 4037 Joe Woelfle Mequon WI 31

Male 40 to 49

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 4022 Jim Steig Janesville WI 45 58:48.4 0:00.0 JVC/ Michaels Cycle 2 16 4630 Mases Movsessian Schaumburg IL 43 1:00:59.1 2:10.6 3 20 4025 Dave Hanrahan West Bend WI 47 1:01:32.0 2:43.6 Team Pedal Moraine 4 25 4123 Brad Jorsch Cleveland WI 42 1:03:18.4 4:29.9 Sheboygan County Law Enforceme 5 26 1411 Rick Dwyer Jefferson WI 45 1:03:22.6 4:34.1 6 29 4605 Jeffrey Walls Round Lake IL 41 1:04:54.3 6:05.9 Fox Lake Wrestling Club 7 36 4081 John Granger Manitowoc WI 43 1:07:34.3 8:45.9 Heavy Pedal Velo Club 8 39 4017 Paul Baltus Janesville WI 41 1:08:32.1 9:43.7 9 45 4005 Mark Eben Manitowoc WI 43 1:09:37.7 10:49.2 Heavy Pedal Velo Club 10 48 4637 Gregory Mann Wauwatosa WI 49 1:10:27.9 11:39.4 11 49 4003 Loren Beyer Kimberly WI 46 1:11:10.6 12:22.1 12 56 4645 Brian Toltzmann Newton WI 41 1:11:54.6 13:06.1 Broken Spoke Race Team 13 60 4604 Eric Huff Sheboygan WI 47 1:12:53.2 14:04.7 FatKats 14 66 4082 Keith Eggebrecht Greenville WI 42 1:14:15.1 15:26.6 Wheel and Sprocket 15 79 4633 Kurt Otto Neenah WI 48 1:24:20.9 25:32.4 Recyclist 16 85 4602 Derrill Peters Chicago IL 43 1:48:32.2 49:43.7 NR 4603 Rod Janssen Mayville WI 49 DNF 4021 John Norman Port Washington WI 47 Team Extreme NR 4020 Jim Pekowsky Waukesha WI 43 Ryder 930 Inc. NR 4617 Philip Peterson Madison WI 41 Peterson Pedalers NR 4612 Andy Stapleton Westmont IL 40 DNF 4638 Dan Stein Sherwood WI 45

Male 50 to 59

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 31 4002 Andrew Mishlove Glendale WI 57 1:05:35.7 0:00.0 Hampshire Cycle Cleb 2 65 4038 David Gavinski Milwaukee WI 53 1:13:56.2 8:20.5 Badgerland Striders 3 69 4016 Stewart Seaholm Elk Grove Village IL 56 1:17:09.2 11:33.5 4 70 4614 Greg Niles Waukesha WI 54 1:17:12.3 11:36.6 DNF 4628 Tom Borchardt Madison WI 59 NR 4001 David McFadden Bartlett IL 59 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C DNF 4057 Steve Messenger Marinette WI 55

Male 60 and over

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 37 4046 Don Howell Burlington WI 72 1:08:25.3 0:00.0 2 46 4074 Erik Hofmeister Fitchburg WI 61 1:10:00.1 1:34.8 3 58 4097 James Simmons Baraboo WI 63 1:12:49.3 4:24.0 4 73 4043 Dennis Kinkert Menomonee Falls WI 62 1:18:18.4 9:53.1 none 5 80 4012 Bruce Parker Edina MN 61 1:26:41.1 18:15.8 Freewheel Bike DNF 4007 Richard Wenborne Kewaunee WI 66 Titletown Flyers