Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#5 - Red Flint Firecracker (Eau Claire) Cat 2 (Sport) Male

XC#5 - Red Flint Firecracker (Eau Claire) Cat 2 (Sport) Male

June 24, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 13 to 14

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 2091 Andrew Schmidt Lake Geneva WI 12 1:09:03.4 0:00.0 Treadhead Cycling

Male 15 to 16

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2157 Collin Kytta Negaunee MI 16 1:06:27.1 0:00.0 Culvers PB Meyer 2 8 2071 Mitchell Bratz Weston WI 16 1:07:12.8 0:45.7 3 32 2222 Connor McColl Oconomowoc WI 16 1:10:19.5 3:52.3 4 58 2603 Chris Dominski Eau Claire WI 15 1:12:16.0 5:48.9 CORBA 5 87 2599 Alex Darrington Brandon SD 15 1:15:16.9 8:49.7

Male 17 to 18

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 70 2104 Brayden Schott Beaver Dam WI 17 1:13:05.6 0:00.0 2 123 2641 Nolan Wanous Eau Claire WI 17 1:22:47.2 9:41.6

Male 19 to 24

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2614 Luke Schuttenhelm La Crosse WI 21 1:06:10.1 0:00.0 Three Sixty Mt Borah 2 2 2588 Dustin Marsh Eau Claire WI 19 1:06:11.6 0:01.5 CORBA 3 3 2195 Josh Rupnow Cedarburg WI 23 1:06:25.2 0:15.0 Team Extreme 4 9 2602 Matthew Scott Eau Claire WI 20 1:07:29.5 1:19.4 5 13 2585 Kyle Retallick Eau Claire WI 23 1:08:09.8 1:59.6 Eriks Bike Shop 6 19 2150 Taylor Kimberly Madison WI 22 1:08:59.2 2:49.1 7 25 2138 David Carew Greenville WI 22 1:09:44.8 3:34.6 UW-Stout Cycling Club 8 27 2182 Matthew Paterson Mchenry IL 21 1:09:50.9 3:40.8 Team AttakTiks 9 44 2014 Cory Marty Plover WI 19 1:11:04.2 4:54.1 Safe Wheels MTB Racing 10 50 2633 Kyle Krause Elmwood WI 22 1:11:15.6 5:05.5 11 71 2596 Dominic Del Vecchio Eau Claire WI 21 1:13:14.2 7:04.1 12 85 2622 Parker Wewerka Eleva WI 20 1:15:03.3 8:53.2 13 98 2639 Andrew Kilness Chippewa Falls WI 21 1:16:56.4 10:46.3 14 142 2103 Travis Schirpke Sussex WI 22 1:29:23.0 23:12.8 Team Extreme 15 143 2623 Tim Weller River Falls WI 20 1:29:56.4 23:46.3 NR 2081 Jordan Boyea Wausau WI 19 Sprocketz NR 2635 Tayler Schoenberg Cadott WI 21

Male 25 to 29

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 2011 Josh Heinecke Sheboygan WI 25 1:08:07.1 0:00.0 EYE RIDE BIKES 2 24 2606 Adam Carignan Little Suamico WI 28 1:09:33.6 1:26.4 3 36 2084 Patrick Blakeslee Merrill WI 26 1:10:42.3 2:35.1 4 40 2200 Brian Paterson Mchenry IL 28 1:10:49.7 2:42.6 Team AttakTiks 5 41 2600 John Starich Eau Claire WI 27 1:10:52.1 2:45.0 Corba 6 45 2149 Martin Reza Beloit WI 27 1:11:08.7 3:01.5 7 51 2126 Bill Schultz Manitowoc WI 29 1:11:35.5 3:28.3 Heavy Pedal Velo Club 8 64 2619 Mike Malicki Grafton WI 29 1:12:45.1 4:38.0 9 76 2109 Benji Norberg Eau Claire WI 25 1:13:36.3 5:29.1 10 90 2634 David Smith Cadott WI 25 1:15:48.9 7:41.7 EC Velo 11 119 2105 Andrew Richter Pewaukee WI 27 1:22:00.1 13:52.9 12 140 2593 Ellery Perry Eau Claire WI 28 1:27:45.8 19:38.6 NR 2015 Matthew Plummer Beloit WI 29 JVC/Michaels Cycles NR 2010 Joseph Valen Milwaukee WI 29 =w=

Male 30 to 34

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2142 Shane Semrow Westfield WI 30 1:06:44.2 0:00.0 Element Mobile 2 10 2027 Mike Williams Roscoe IL 34 1:07:39.0 0:54.8 First Supply 3 11 2106 Jason Gibson Neenah WI 34 1:07:59.0 1:14.8 Gear N Up 4 26 2632 Rob Glieden Carver MN 30 1:09:50.4 3:06.2 5 37 2099 Jason Dahlby La Crosse WI 33 1:10:42.9 3:58.7 Bikes Ltd/ J.F.Brennan 6 38 2609 Rusty Daines La Crosse WI 31 1:10:44.6 4:00.4 Muddy Cup 7 47 2033 Erik Backhaus West Bend WI 30 1:11:12.8 4:28.6 Eriksen Cycles 8 52 2645 Travis Christman Eau Claire WI 30 1:11:41.2 4:57.0 9 61 2586 Andrew Van Osdol La Crosse WI 30 1:12:29.4 5:45.2 10 65 2052 Joshua Wood Rockford IL 33 1:12:52.8 6:08.6 First Supply 11 68 2029 Ben Schemensky Eau Claire WI 32 1:13:01.1 6:16.9 Overdrive 12 75 2618 Wilhelm Harm Madison WI 31 1:13:33.2 6:49.0 Trekstore Madison 13 88 2050 Justin Schroeter Hartford WI 30 1:15:28.2 8:44.0 team pedal moraine 14 96 2051 Josh Zalewski Antigo WI 33 1:16:37.1 9:52.9 First Supply 15 107 2604 Daniel Schilling Champlin MN 32 1:18:13.9 11:29.7 16 113 2608 Shawn Stutzman Eau Claire WI 33 1:19:41.4 12:57.2 17 114 2121 Casey Brauer Manitowoc WI 32 1:20:42.3 13:58.1 Heavy Pedal Velo Club DNF 2129 Elginn Cordes Dakota MN 31 667 Industries

Male 35 to 39

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 2592 Matt Chmielewski La Crosse WI 37 1:06:45.9 0:00.0 Bikes Ltd / Scenic Concepts 2 15 2584 Arlen Beaudette Eau Claire WI 39 1:08:21.2 1:35.3 OTR 3 22 2638 Chad Klaus Green Bay WI 38 1:09:06.6 2:20.7 Funk Cycles 4 29 2031 Chris Roddick Fort Atkinson WI 36 1:10:02.2 3:16.3 2 Rivers Racing 5 33 2591 Justin Fredricks New Richmond WI 35 1:10:23.1 3:37.2 6 35 2006 Jeremy Drake South Milwaukee WI 35 1:10:31.4 3:45.5 Safe Wheels MTB racing 7 39 2110 Ben Leach La Crosse WI 35 1:10:46.0 4:00.0 Bikes LTD / Scenic Concepts 8 46 2025 Jason Mork Stevens Point WI 37 1:11:10.0 4:24.1 Point Pursuit 9 59 2002 Ben Lasecki Milwaukee WI 35 1:12:21.3 5:35.4 Ionic Cycling 10 62 2083 Nicholas Armstrong Shorewood WI 37 1:12:30.4 5:44.5 Alterra Mountain Bike Team 11 66 2640 Tim Gilbertson Green Bay WI 36 1:12:57.4 6:11.5 Titletown Flyers 12 67 2587 David Olson Eau Claire WI 38 1:12:57.6 6:11.7 Overdrive 13 74 2597 Eric Cheatwood Naperville IL 37 1:13:21.3 6:35.3 14 92 2008 Nathan Phelps De Pere WI 39 1:15:51.3 9:05.4 Big Ring Flyers 15 99 2117 Adam Handt Machesney Park IL 35 1:17:00.5 10:14.5 First Supply 16 111 2016 Michael Olm Appleton WI 37 1:18:58.5 12:12.6 GenXcycling 17 126 2589 Brock Lundberg Osseo WI 37 1:23:19.7 16:33.8 18 144 2159 Matthew Forst Hewitt WI 38 1:31:07.8 24:21.9 NR 2612 Josh Moe Barron WI 36 Herd of Turtles

Male 40 to 44

Field Size: 29

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2621 Scott Veldhuizen Green Bay WI 43 1:07:07.7 0:00.0 Funk Cycles 2 14 2601 Troy Dube Eau Claire WI 44 1:08:19.3 1:11.6 3 16 2001 Michael Carney Yorkville IL 43 1:08:22.6 1:14.9 Flatlandia 4 23 2628 Joshua Walter Woodbury MN 42 1:09:17.0 2:09.3 5 30 2145 Thomas Dvoratchek Streamwood IL 42 1:10:05.1 2:57.4 Sprin Dr Cycle Werks 6 34 2078 Darrell Scheppman Denmark WI 40 1:10:24.1 3:16.3 Heavy Pedal Velo Club 7 48 2144 Brian Coppock Green Bay WI 44 1:11:13.9 4:06.2 Titletown Flyers 8 49 2161 Todd Schmidt Delavan WI 43 1:11:14.1 4:06.3 Vision / Wheel & Sprocket 9 53 2613 Matthew Nelson Cameron WI 41 1:11:50.5 4:42.8 Herd of Turtles 10 54 2627 Steven Roe Eau Claire WI 42 1:11:53.3 4:45.6 11 55 2617 Matthew Johnson Saint Paul MN 40 1:12:02.6 4:54.8 Freewheel Bike 12 56 2032 Ron Smith Fond Du Lac WI 44 1:12:05.1 4:57.3 owtlaw racing 13 78 2018 Michael Laufenberg West Bend WI 42 1:14:13.4 7:05.7 Team Pedal Moraine 14 82 2162 Andrew Jennings Wisconsin Rapids WI 42 1:14:52.1 7:44.4 Element Mobile 15 84 2626 Vince Meyer Lakeland MN 43 1:15:00.9 7:53.2 Big Ring Flyers 16 91 2620 Erik Johnson Lakeville MN 42 1:15:50.2 8:42.5 17 94 2030 Randy Snyder Dixon IL 42 1:16:15.4 9:07.6 18 101 2049 Andrew Douglass Waukesha WI 41 1:17:22.7 10:15.0 Alterra Coffee 19 112 2637 Cal Collins Eden Prairie MN 40 1:19:21.3 12:13.5 Wannabee Racing 20 122 2615 Jon Lauscher Eau Claire WI 42 1:22:46.4 15:38.6 21 129 2594 Eric Sockness Eau Claire WI 40 1:23:28.8 16:21.1 22 130 2131 Troy Olm Madison WI 44 1:24:02.5 16:54.8 Chainsmokers 23 131 2023 Todd Olund Weston WI 44 1:24:07.9 17:00.1 24 135 2583 Whitney Schauer Eau Claire WI 44 1:24:51.7 17:44.0 25 136 2123 Quentin Gniot Green Bay WI 42 1:25:07.6 17:59.9 Big Ring Flyers NR 2089 Jeff Bublitz Green Bay WI 42 Gen X NR 2012 Steve Davidson De Pere WI 44 Titletown Flyers NR 2605 Shawn Houser Eau Claire WI 43 Riverside Bike and Skate DNF 2221 Steve Strobel Mosinee WI 40 Rib Mountain Cycles

Male 45 to 49

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 2098 Scott Nickoli Green Bay WI 47 1:08:30.0 0:00.0 Funk Cycles / JB Cycles 2 18 2135 Mark Adams Madison WI 46 1:08:44.2 0:14.2 Chainsmokers 3 20 2151 Robert Zimmerman Milwaukee WI 46 1:09:03.4 0:33.4 Pedal Moraine 4 28 2111 Scott Nyland Madison WI 46 1:09:55.1 1:25.1 Magnus 5 31 2636 Robert Golin Hamel MN 45 1:10:12.6 1:42.6 Free Wheel 6 43 2616 Kelly Skinkis Sobieski WI 47 1:11:03.0 2:33.0 Titletown Flyers 7 57 2054 Jody Arlen Wausau WI 46 1:12:14.6 3:44.6 Safe Wheels MTB Race Team 8 63 2153 John Gretzinger Greenville WI 47 1:12:44.7 4:14.7 9 77 2075 Dave Reich Pine River WI 49 1:13:39.4 5:09.4 Team Extreme 10 79 2037 Jeffrey Hatton Appleton WI 46 1:14:18.3 5:48.3 TitleTown Flyers 11 80 2059 Troy Sable West Bend WI 48 1:14:20.3 5:50.2 12 86 2086 Edward Piontek Wabeno WI 49 1:15:05.0 6:35.0 Titletown Flyers 13 100 2644 Robert Groshek Onalaska WI 48 1:17:01.9 8:31.9 14 106 2152 Demetrius Banks Onalaska WI 47 1:17:54.8 9:24.8 La Crosse Velo Club 15 125 2217 Scott Noffke Eau Claire WI 45 1:22:54.8 14:24.8 CORBA 16 134 2624 Rick Speckien Osseo WI 47 1:24:49.1 16:19.1 Strange Brew Racing 17 137 2625 Alan Potter Warrens WI 46 1:25:21.8 16:51.8 Speed Bike Shop 18 139 2598 Kevin Knutson Star Prairie WI 48 1:27:01.5 18:31.5 Peace Coffee NR 2112 Kevin Lisowe Plymouth WI 48 Safe Wheels MTB Racing Team

Male 50 to 54

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 42 2080 Todd Fletcher Waterford WI 51 1:10:52.5 0:00.0 Wheel & Sprocket- Vision 2 60 2026 Don Freitag Marshall WI 52 1:12:22.3 1:29.7 3 69 2022 Dave Wall Rhinelander WI 53 1:13:02.3 2:09.7 Pomps 4 73 2136 Dave Diamond Milwaukee WI 53 1:13:17.0 2:24.5 Alterra 5 83 2017 Timothy Wateski La Crosse WI 52 1:14:56.6 4:04.0 Team360/Smiths 6 93 2130 Steve Drecoll Mundelein IL 51 1:16:01.3 5:08.7 Activator Cycles 7 95 2590 Rich Baumgarten Park Ridge IL 53 1:16:32.3 5:39.8 8 102 2019 John Senkerik Wauwatosa WI 53 1:17:24.1 6:31.6 Team Extreme 9 105 2642 Todd Wanous Eau Claire WI 51 1:17:40.2 6:47.6 10 108 2056 Bradley Boettcher Wisconsin Rapids WI 52 1:18:28.8 7:36.3 Element Mobile 11 109 2595 Bruce Brown Indianola IA 51 1:18:41.0 7:48.5 BikeIowa.com 12 115 2610 Ron Kay Rice Lake WI 50 1:21:40.5 10:47.9 13 116 2630 Jim Washatka Mellen WI 54 1:21:41.2 10:48.7 14 127 2631 Rodney Hynes Ettrick WI 51 1:23:19.9 12:27.4 15 128 2166 Chris Roberts Baraboo WI 53 1:23:21.3 12:28.8 Baraboo Sharks 16 132 2611 Jim Splittgerber Appleton WI 53 1:24:14.6 13:22.1 Wheel and Sproket

Male 55 to 59

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 72 2156 Jerry Leair Rubicon WI 56 1:13:15.6 0:00.0 Vision 2 81 2087 Steve Kapaun Hudson WI 56 1:14:30.8 1:15.2 Team Extreme 3 89 2607 David Carignan Little Suamico WI 57 1:15:31.6 2:16.0 Carignan 4 103 2646 Keith Kaufman Eau Claire WI 59 1:17:27.7 4:12.0 Overdrive 5 104 2069 Bill Styer Sheboygan WI 58 1:17:37.8 4:22.2 6 120 2013 Warren Fowler Green Bay WI 59 1:22:06.3 8:50.6 TitleTown Flyers 7 121 2095 Frank Sniadajewski Plover WI 58 1:22:46.0 9:30.3 Point Pursuit 8 124 2643 Michael Cisek Minneapolis MN 55 1:22:47.7 9:32.1 Maplelad/Paramount

Male 60 to 64

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 97 2629 Bill Stuber Saint Paul MN 62 1:16:52.2 0:00.0 Loon State Cyclists 2 110 2146 George Doty Berlin WI 61 1:18:43.0 1:50.8 SAFE WHEELS 3 117 2133 Mike Brauer Manitowoc WI 61 1:21:41.4 4:49.1 Heavy Pedal Velo Club 4 133 2139 Chris Kemble Milwaukee WI 62 1:24:26.0 7:33.8 Emerys 5 138 2079 Brad Swenson Stevens Point WI 61 1:26:12.6 9:20.4 6 145 2124 James Heinecke Sheboygan WI 62 1:33:16.5 16:24.2 Get Over It - Downunder

Male 65 and over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 118 2096 Mike Sherman New Holstein WI 68 1:21:44.6 0:00.0 29nSNGL 2 141 2047 Frank Lobello Gurnee IL 65 1:28:12.9 6:28.3 Muddy Cup