Bontrager Comp Series Results XC#5 - Red Flint Firecracker (Eau Claire) Cat 2 (Comp)

XC#5 - Red Flint Firecracker (Eau Claire) Cat 2 (Comp)

June 24, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 26 1042 Mike Sherven Sheboygan WI 24 1:45:31.6 0:00.0 Bikes Limited Senic Outlook 2 33 1349 Cody McGrath Negaunee MI 19 1:46:16.3 0:44.7 Culvers 3 39 1373 Eric Boyles Ramsey MN 22 1:47:24.7 1:53.1 Behind-Bars/LGF 4 45 1355 Jake Szymanski Minneapolis MN 24 1:49:00.1 3:28.5 Freewheel Bike NR 1356 Kevin Thum River Falls WI 20 UW-Platteville

Male 25 to 29

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 1053 Cory Samz Two Rivers WI 27 1:42:20.8 0:00.0 Heavy Pedal 2 7 1074 Kyle Russ Madison WI 26 1:43:01.0 0:40.1 3 18 1013 Taylor Bogdanske Oshkosh WI 28 1:44:21.6 2:00.8 Wheel & Sprocket/SixFifty 4 25 1029 Ben Marchewka Waterloo WI 29 1:45:24.3 3:03.4 Team Pedal Moraine 5 27 1364 Andrew Tegge Suamico WI 27 1:45:34.2 3:13.4 Wheel and Sprocket 6 31 1072 Benjamin Wizner Onalaska WI 25 1:46:03.6 3:42.7 Team 360 / Lax Velo 7 32 1020 Tony Wagner Glendale WI 28 1:46:05.7 3:44.8 Sheboygan Bicycle Co. 8 34 1372 Daniel Boyles Ramsey MN 27 1:46:17.0 3:56.1 Behind Bars/LGR 9 35 1346 Daniel Hanson Shell Lake WI 25 1:46:45.2 4:24.3 10 43 1374 Ryan Marsel Minneapolis MN 26 1:48:25.4 6:04.5 Behind-Bars/LGR 11 46 1369 Brandon Teske Green Bay WI 29 1:49:17.1 6:56.2 Titletown Flyers 12 63 1366 Ian Johnson Minneapolis MN 27 1:55:57.0 13:36.1 Behind-Bars/LGR 13 65 1344 Sam Janicki Saint Paul MN 27 1:58:32.5 16:11.6 E Side Boys

Male 30 to 34

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1060 Eric Stull La Crosse WI 30 1:40:28.2 0:00.0 Team 360/LaX Velo 2 3 1348 Aaron Sturgis Eau Claire WI 34 1:41:44.6 1:16.4 Twin Six 3 4 1024 Neil Zacharek Sheboygan WI 32 1:42:10.4 1:42.2 Bikes Ltd./Scenic Concepts 4 20 1008 Ben Schreiber Theresa WI 31 1:44:29.5 4:01.3 Team Fond du Lac Cyclery 5 21 1352 James Parman Oshkosh WI 32 1:44:33.1 4:04.9 6 24 1015 Dan Johnston Wausau WI 32 1:45:01.1 4:32.9 Bone and Joint 7 28 1055 Rennis Delgado Kimberly WI 34 1:45:34.9 5:06.7 Funk Cycles 8 36 1107 Phil Fluegel Roscoe IL 30 1:46:50.3 6:22.1 JVC/ Michaels Cycles 9 49 1365 Scott Spoo Woodbury MN 31 1:49:54.2 9:26.0 Wannabee Racing 10 54 1359 Anthony Ferrara Minneapolis MN 34 1:50:53.3 10:25.0 Twin Six 11 68 1048 Jeremy Vogels Green Bay WI 33 2:00:37.9 20:09.6

Male 35 to 39

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 1043 Jimmy Toombs Madison WI 35 1:43:26.8 0:00.0 Eriks Bikes n Boards 2 12 1073 Christopher Richmond Manitowoc WI 39 1:43:49.6 0:22.8 Heavy Pedal Velo Club 3 15 1025 Christopher Schmidt Lake Geneva WI 38 1:44:11.5 0:44.7 Treadhead Cycling 4 19 1010 Marek Kulesza Vernon Hills IL 38 1:44:24.5 0:57.7 TreadHead Cycling 5 23 1112 Eric Stanke Green Bay WI 36 1:45:00.9 1:34.1 Funk Cycles 6 44 1011 Mark Morgan Madison WI 35 1:48:42.4 5:15.5 Brazen Dropouts Cycling Team 7 50 1351 David Schoenherr Tijeras NM 39 1:50:02.1 6:35.2 Polska 8 55 1347 Nate Sherman Eau Claire WI 36 1:51:21.4 7:54.5 O.T.R. 9 58 1040 Martin Tank II Oconomowoc WI 35 1:53:00.5 9:33.7 Wheel & Sprocket / Vision 10 67 1354 Gabor Bach Altoona WI 39 2:00:10.4 16:43.5 11 72 1016 Nathan Tock La Crosse WI 35 2:12:08.0 28:41.2 BIkes Ltd / Scenic Concepts Ra DNF 1119 Troy Schaden Oconto WI 39 Funk Cycles of Wisconsin DNF 1045 Dan Wierzba Schofield WI 35 Rib Mountain Cycles

Male 40 to 44

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1358 Shane Veldhuizen White Lake WI 42 1:40:32.5 0:00.0 Funk Cycles/JEB Bikes 2 6 1036 James Buddenbaum Bloomington MN 40 1:42:59.8 2:27.2 Team Seven Cycles 3 17 1026 Jarrod Kerkhoff Rockford IL 42 1:44:18.0 3:45.4 Michael's Cycles/JVC 4 29 1061 Christopher Gabrielson Baraboo WI 40 1:45:35.4 5:02.8 Baraboo Sharks 5 38 1361 Damian Budzinski Eau Claire WI 43 1:47:19.7 6:47.1 Overdrive 6 40 1017 Jason Ruesch Medford WI 40 1:47:57.7 7:25.1 RMC 7 42 1001 Chris Fellows Genoa IL 40 1:48:04.9 7:32.3 Team WORS 8 51 1360 Robert Kohl Minneapolis MN 41 1:50:09.1 9:36.5 9 57 1343 Eric Noreen Gettysburg PA 43 1:51:24.8 10:52.2 Gettysburg Bicycle 10 59 1005 Gary Ehrike Marathon WI 43 1:53:34.4 13:01.8 Safe Wheels MTB Racing Team 11 66 1370 Chad Olson Star Prairie WI 43 1:58:37.1 18:04.5 12 69 1070 Thomas Kabacinski Caledonia IL 43 2:01:15.0 20:42.5 XXX Racing

Male 45 to 49

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 1027 Steve Pribek Hales Corners WI 45 1:43:46.0 0:00.0 Mill Street Brewhaus 2 14 1002 Ken Naef Green Bay WI 45 1:44:07.0 0:21.0 Titletown Flyers 3 16 1056 Sean Shields Milwaukee WI 49 1:44:14.3 0:28.2 Team Pedal Moraine 4 22 1111 Ross Lemke Cedarburg WI 49 1:44:45.4 0:59.4 Team Pedal Moraine / Hammer Nu 5 30 1022 Christopher Berge Madison WI 48 1:45:52.3 2:06.3 Magnus 6 37 1075 Roger Lundsten La Crosse WI 47 1:46:59.4 3:13.4 360 Reelestate 7 52 1353 Wade Bergner Maiden Rock WI 45 1:50:10.3 6:24.3 8 53 1367 Thomas Hanegraaf Elk River MN 45 1:50:30.9 6:44.9 9 60 1059 Lloyd Cate Appleton WI 46 1:53:36.7 9:50.6 catex5 10 62 1362 Patrick Rasmus Chippewa Falls WI 48 1:55:39.9 11:53.9 Spring Street Sports 11 70 1368 Kris Lien Minneapolis MN 48 2:01:51.4 18:05.4 12 71 1357 Michael McKinney Mahtomedi MN 47 2:03:53.6 20:07.6 Big Ring Flyers NR 1007 Mike Daish Chicago IL 48 DNF 1363 Thomas Manderfeld Sauk Rapids MN 46 Revolution Twin 6

Male 50 to 54

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 1019 David Poulton Lake Forest IL 54 1:43:15.7 0:00.0 Activator ng Club 2 10 1023 Neil Statz Wisconsin Rapids WI 51 1:43:34.4 0:18.6 Overdrive 3 13 1345 Tom Tio Eau Claire WI 53 1:44:05.0 0:49.3 Overdrive 4 47 1069 Bob Boone Eau Claire WI 54 1:49:24.6 6:08.8 5 48 1350 Paul Ayres Eau Claire WI 51 1:49:39.3 6:23.5 Red Flint Racing

Masters 55 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 41 1062 Gary Meader La Crosse WI 61 1:48:04.4 0:00.0 Team 360 2 56 1110 Donald Carr Wauwatosa WI 57 1:51:23.2 3:18.7 IS Corp 3 61 1039 Larry Reimer South Beloit IL 59 1:54:57.9 6:53.4 JVC / Michael's Cycles 4 64 1371 Bob Benedum Amery WI 60 1:57:06.3 9:01.9