KMC Citizen Series Results XC#5 - Red Flint Firecracker (Eau Claire) Cat 3 (Citizen) Male

XC#5 - Red Flint Firecracker (Eau Claire) Cat 3 (Citizen) Male

June 24, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 11 to 14

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 4063 Nathan Knowles Batavia IL 11 45:52.2 0:00.0 All Spoked Up 2 30 4056 Kyle Kargel Baraboo WI 13 47:35.1 1:42.8 Baraboo Sharks 3 39 4053 William Darling Vernon Hills IL 11 48:38.9 2:46.6 Activator Cycles 4 48 4100 Anna Poulton Lake Forest IL 14 49:33.2 3:40.9 Expo 5 54 4047 Daniel Gretzinger Greenville WI 14 50:12.4 4:20.2 FCYCT - The Scarlet Knights 6 57 4045 Jacob Ahles Hortonville WI 14 50:40.0 4:47.8 FCYCT/Scarlet Knights 7 68 4486 Alex Kay Rice Lake WI 14 52:06.0 6:13.8 River Brook Momentum 8 73 4506 Kyle Hermann Apple Valley MN 12 52:26.9 6:34.7 Peace Coffee Racing 9 86 4472 Ben Iesalnieks Eau Claire WI 13 54:47.1 8:54.8 10 89 4008 Jimmy Splittgerber Appleton WI 13 54:59.7 9:07.4 Fox Valley Youth Cycling Team 11 90 4476 Paighton Gardner La Crosse WI 12 55:13.3 9:21.0 Team 360 12 99 4071 Shane Holcomb Plymouth WI 14 58:38.2 12:46.0 Bikes Ltd/Scenic Concepts 13 105 4510 Jake Omeara Knapp WI 14 1:02:20.4 16:28.1 DNF 4479 Noah Agata La Crosse WI 14

Male 15 to 16

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4004 Ted Kretzmann Poy Sippi WI 16 42:35.3 0:00.0 2 2 4024 Nolan Steig Janesville WI 16 42:35.5 0:00.1 JVC/ Michaels Cycle 3 5 4040 Justin Wentworth Manawa WI 15 45:02.5 2:27.1 Fox Valley Youth Cycling 4 47 4041 Chris Raatz New Berlin WI 16 49:32.9 6:57.6 Team WORS 5 59 4075 Cory Griffith Davis IL 15 50:59.2 8:23.8 Kegels 6 65 4478 Taylor Bludlett Eau Claire WI 16 51:40.7 9:05.4 Overdrive 7 66 4454 Colton Nelson Medford WI 15 51:48.2 9:12.9 Colton Nelson 8 69 4135 Cole Huffman Rhinelander WI 16 52:07.4 9:32.1 The Bike Hub/Specialized Cycli 9 70 4461 Ben Nelson Eau Claire WI 15 52:09.4 9:34.0 Corba 10 71 4487 Nico Akemann Amherst Junction WI 16 52:11.4 9:36.1 WORS 11 80 4076 Joseph Masterson Davis IL 15 53:55.6 11:20.2 kegels 12 97 4044 Demetrio Velazco Pearl City IL 15 58:10.3 15:35.0 13 103 4508 Patrick Brown Wausau WI 16 1:00:56.3 18:20.9

Male 17 to 18

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 4079 Andy Summers Stevens Point WI 17 45:17.8 0:00.0 WORS DEVO 2 9 4073 Nathan Hofmeister Madison WI 17 45:37.7 0:19.8 3 10 4048 Alex Oberthaler Stevens Point WI 18 45:40.8 0:23.0 WORS DEVO 4 28 4485 Ryan Kay Rice Lake WI 17 46:56.5 1:38.7 5 46 4077 Daniel Buckler Davis IL 17 49:31.7 4:13.9 Kegels 6 51 4019 Rowan Norman Port Washington WI 17 50:08.1 4:50.2 Team Extreme 7 98 4458 Gabe Anderson Menomonie WI 17 58:13.2 12:55.4 8 109 4052 Jack Davies Stevens Point WI 17 1:05:05.4 19:47.6 WORS DEVO 9 111 4475 Benjamin Tinder Ladysmith WI 17 1:06:55.1 21:37.2 NR 4051 Adam Fleming Cudahy WI 17 Team WORS

Male 19 to 29

Field Size: 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 4482 Mike Schaller Chippewa Falls WI 19 45:07.4 0:00.0 2 7 4460 Zach Anderson Menomonie WI 27 45:07.7 0:00.2 3 11 4465 Brian Hennig Madison WI 21 45:47.1 0:39.7 4 12 4059 Chuck Girkins Wautoma WI 29 45:52.2 0:44.7 Wade'z Bike Shop 5 14 4513 Derek Parr Eau Claire WI 28 45:56.2 0:48.8 Overdrive 6 24 4505 Cody Pattison Eau Claire WI 27 46:33.6 1:26.1 Corba 7 25 4013 Seth Boyea Fort Atkinson WI 21 46:35.7 1:28.2 Honey Stinger 8 31 4468 Matthew Kletti Menasha WI 25 47:35.7 2:28.3 Team Shake n' Bake 9 33 4448 Tim Kubetz Eau Claire WI 20 48:11.6 3:04.2 10 35 4039 Joe Guse Wisconsin Rapids WI 23 48:19.9 3:12.4 Team WORS 11 36 4511 Travis Moin Eau Claire WI 28 48:23.2 3:15.7 12 37 4509 Grant Wewerka Eleva WI 19 48:29.7 3:22.2 13 44 4500 Jared Brodjeski Wausau WI 27 49:07.6 4:00.1 Virgil Productions 14 45 4484 John Ard Necedah WI 27 49:20.8 4:13.3 15 53 4503 Nick Dahl Minneapolis MN 24 50:10.3 5:02.9 Nail Trail 16 58 4498 Joe Paczkowski Withee WI 28 50:49.7 5:42.2 17 64 4066 Jonathan Krieg Weston WI 27 51:29.1 6:21.7 PB&J 18 75 4481 Max Kappus Eau Claire WI 26 52:35.9 7:28.4 19 78 4466 Mitchell Miller Whitewater WI 25 53:27.6 8:20.2 20 84 4094 John Hocker Wausau WI 26 54:23.3 9:15.8 Rib Mountain Cycles 21 85 4483 Travis Jensen Eau Claire WI 29 54:28.1 9:20.6 NR 4034 Michael Elsbury Edgerton WI 28 2 Rivers Racing NR 4042 Zach Frankowski Milwaukee WI 27 PwnyXpress DNF 4474 Jordan Jazdzewski Stevens Point WI 24 NR 4113 Scott Mezzano Wauconda IL 27

Male 30 to 39

Field Size: 28

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 4086 Chad Juel La Crosse WI 35 46:08.3 0:00.0 Team 360/La Crosse Velo 2 19 4495 Charles Krall Eau Claire WI 30 46:08.7 0:00.4 3 21 4456 Travis Gay Eau Claire WI 31 46:18.0 0:09.7 4 22 4496 George Sreckov Eau Claire WI 39 46:26.6 0:18.2 5 29 4072 Kyle Jefcik Milwaukee WI 32 47:04.6 0:56.3 6 32 4068 George Kapitz Manitowoc WI 30 47:56.9 1:48.5 Broken Spoke Bike Studio 7 34 4058 Bradley Lahner Neenah WI 34 48:17.2 2:08.8 Cranked Bike Studio 8 38 4032 Jake Miller Weston WI 30 48:34.5 2:26.2 Series No. 4032 9 40 4453 J.r. Menard Chippewa Falls WI 34 48:46.5 2:38.1 10 43 4093 Christopher Howell Green Bay WI 38 49:05.6 2:57.3 11 49 4455 Jan Stauss Eau Claire WI 36 49:49.6 3:41.2 12 50 4085 Brad Janak Eau Claire WI 30 49:50.8 3:42.4 13 55 4501 Kristopher Dubiel Cadott WI 33 50:16.0 4:07.6 14 61 4864 David Peters Eau Claire WI 38 51:03.2 4:54.8 15 67 4480 Jereme Rauckman Eau Claire WI 37 51:59.7 5:51.3 16 76 4507 Hynek Hermann Apple Valley MN 35 52:56.5 6:48.2 17 81 4499 Nate Thompson Saint Paul MN 35 54:07.8 7:59.5 18 82 4469 Matthew Olson Eau Claire WI 30 54:12.1 8:03.8 19 91 4494 Cesar Arauz Eau Claire WI 36 55:19.2 9:10.9 20 94 4463 Aaron Roths Eau Claire WI 31 56:27.8 10:19.5 21 95 4087 Beau Perry Schofield WI 31 56:41.6 10:33.3 Big Ring Flyers 22 106 4462 Kris Dubiel Cadott WI 34 1:03:00.8 16:52.4 23 107 4452 Bradley Schauer Cadott WI 39 1:04:31.8 18:23.5 24 110 4464 Matthew Biren Altoona WI 31 1:05:15.9 19:07.6 25 112 4488 Douglas Pier Sheboygan WI 39 1:08:37.3 22:28.9 Broken Spoke Studio NR 4069 Darren Haag Black River Falls WI 37 haag gym NR 4477 Brad Miller Shakopee MN 37 NR 4018 John Peronto Chicago IL 31

Male 40 to 49

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 4022 Jim Steig Janesville WI 45 46:07.9 0:00.0 JVC/ Michaels Cycle 2 18 4123 Brad Jorsch Cleveland WI 42 46:08.7 0:00.7 Sheboygan County Law Enforceme 3 20 4061 Ernie Huerta East Troy WI 45 46:13.0 0:05.1 Vision / Wheel & Sprocket 4 23 4017 Paul Baltus Janesville WI 41 46:30.4 0:22.5 5 26 4025 Dave Hanrahan West Bend WI 47 46:37.1 0:29.1 Team Pedal Moraine 6 27 4003 Loren Beyer Kimberly WI 46 46:54.1 0:46.2 7 41 4473 Ray Iesalnieks Eau Claire WI 46 48:47.2 2:39.3 8 42 4490 Dan Wateski Holmen WI 42 49:00.3 2:52.4 9 56 4005 Mark Eben Manitowoc WI 43 50:25.3 4:17.3 Heavy Pedal Velo Club 10 60 4493 Matthew Weber Altoona WI 43 50:59.3 4:51.4 11 62 4492 Michael Dutczak Crete IL 49 51:04.3 4:56.4 South Chicago Wheelman 12 74 4450 Kenny Patenaude Eau Claire WI 40 52:33.6 6:25.7 13 88 4497 Daniel O'Malley Hudson WI 47 54:59.5 8:51.6 14 93 4081 John Granger Manitowoc WI 43 56:12.2 10:04.3 Heavy Pedal velo club 15 100 4449 John Rees Chippewa Falls WI 45 58:47.8 12:39.9 16 108 4467 Jason Pecor Eau Claire WI 40 1:04:41.6 18:33.7

Male 50 to 59

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4504 Terry Hintz Eau Claire WI 54 45:00.5 0:00.0 Overdrive Cycling Cycling Club 2 4 4502 Ricky Wells Strum WI 52 45:00.7 0:00.2 Overdrive 3 15 4512 Donald Crowell Cadott WI 51 46:07.7 1:07.2 4 52 4002 Andrew Mishlove Glendale WI 57 50:08.6 5:08.1 Hampshire Cycle Cleb 5 63 4491 Tim Kilness Chippewa Falls WI 54 51:22.2 6:21.7 6 72 4050 Tony Smet Colgate WI 50 52:15.0 7:14.5 team extreme 7 87 4016 Stewart Seaholm Elk Grove Village IL 56 54:53.0 9:52.5 8 92 4459 Tom Anderson Menomonie WI 54 55:22.6 10:22.0 9 96 4038 David Gavinski Milwaukee WI 53 58:08.4 13:07.9 Badgerland Striders 10 101 4001 David McFadden Bartlett IL 59 58:52.1 13:51.5 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C 11 104 4489 Mark Schuttenhelm La Crosse WI 52 1:01:42.9 16:42.4 Team 360 NR 4451 Todd Peterson Fall Creek WI 50

Male 60 and over

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 77 4074 Erik Hofmeister Madison WI 61 53:10.1 0:00.0 2 79 4097 James Simmons Baraboo WI 63 53:48.2 0:38.1 3 83 4043 Dennis Kinkert Menomonee Falls WI 62 54:14.8 1:04.7 none 4 102 4457 Richard Johnston Eau Claire WI 63 59:21.3 6:11.2 NR 4012 Bruce Parker Edina MN 61 Freewheel Bike