Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#2 - Crystal Lake Classic (Rhinelander) Cat 2 (Sport) Male

XC#2 - Crystal Lake Classic (Rhinelander) Cat 2 (Sport) Male

May 20, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 13 to 14

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 2091 Andrew Schmidt Lake Geneva WI 12 1:07:36.6 0:00.0 Treadhead Cycling 2 17 2101 Jared Karinen Painesdale MI 14 1:08:39.0 1:02.3 Cross Country Sports 3 135 2088 Andrew Schirpke Cedarburg WI 14 1:33:22.8 25:46.1 Twin Six / Team Extreme

Male 15 to 16

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2397 Collin Kytta Negaunee MI 16 1:06:45.7 0:00.0 Culvers 2 16 2071 Mitchell Bratz Weston WI 16 1:08:36.1 1:50.4 3 33 2222 Connor McColl Oconomowoc WI 16 1:10:32.2 3:46.4 4 61 2373 Isaac Wendt Rhinelander WI 16 1:13:12.9 6:27.1 5 95 2404 Michael Hunter Rhinelander WI 16 1:17:17.8 10:32.0 NR 2364 Taylor Standarski Waukesha WI 16 Vision

Male 17 to 18

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 30 2104 Brayden Schott Beaver Dam WI 17 1:10:10.8 0:00.0 2 114 2398 Curt Hemphill Peshtigo WI 17 1:22:20.8 12:09.9 3 145 2004 Christopher Osborne Mequon WI 18 1:59:01.0 48:50.1 Team Extreme

Male 19 to 24

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 27 2014 Cory Marty Plover WI 19 1:09:46.4 0:00.0 Safe Wheels MTB Racing 2 28 2150 Taylor Kimberly Madison WI 22 1:09:46.7 0:00.3 3 34 2182 Matthew Paterson Mchenry IL 21 1:10:42.6 0:56.1 Team AttakTiks 4 35 2081 Jordan Boyea Wausau WI 19 1:10:46.0 0:59.6 Sprocketz 5 43 2195 Josh Rupnow Cedarburg WI 23 1:11:29.7 1:43.3 Team Extreme 6 69 2138 David Carew Greenville WI 22 1:14:00.1 4:13.7 UW-Stout Cycling Team 7 102 2103 Travis Schirpke Sussex WI 22 1:19:18.4 9:32.0 Team Extreme 8 119 2393 Jordan Loeck Sherwood WI 20 1:23:58.4 14:11.9 UW-Stout Cycling Team

Male 25 to 29

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2147 Kyle Russ Madison WI 26 1:05:07.8 0:00.0 2 11 2011 Josh Heinecke Sheboygan WI 25 1:08:11.7 3:03.9 EYE RIDE BIKES 3 15 2417 Michael Eckert Brown Deer WI 29 1:08:31.7 3:23.9 Northstar Endurance 4 21 2149 Martin Reza Beloit WI 27 1:08:52.7 3:44.9 5 36 2084 Patrick Blakeslee Merrill WI 26 1:10:51.5 5:43.7 6 39 2200 Brian Paterson Mchenry IL 28 1:11:18.6 6:10.8 Team AttakTiks 7 52 2109 Benji Norberg Eau Claire WI 25 1:12:15.5 7:07.7 8 58 2126 Bill Schultz Manitowoc WI 29 1:13:02.7 7:54.9 Heavy Pedal Velo Club 9 64 2405 Andrew Jefcik Rhinelander WI 29 1:13:34.7 8:26.9 Team Schlitz 10 71 2105 Andrew Richter Pewaukee WI 27 1:14:15.2 9:07.4 11 73 2007 Ian Willmann Green Bay WI 28 1:14:28.5 9:20.7 Titletown Flyers 12 101 2065 Chad Hoppe Madison WI 27 1:19:11.0 14:03.2 Fond du Lac Cyclery 13 120 2389 Freddy Ellis Chicago IL 25 1:24:26.6 19:18.8 14 127 2143 Paul Westberg Fond Du Lac WI 26 1:27:19.8 22:12.0 Titletown Flyers 15 139 2057 Matt Jacobson Milwaukee WI 28 1:38:11.5 33:03.7 Team Extreme NR 2412 Mike Malicki Grafton WI 29 NR 2015 Matthew Plummer Beloit WI 29 JVC/Michaels Cycles NR 2010 Joseph Valen Milwaukee WI 29 =w=

Male 30 to 34

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2408 Marc Wolman Philadelphia PA 32 1:06:32.7 0:00.0 2 6 2128 Joshua North Bayside WI 32 1:06:33.0 0:00.2 Northstar Endurance 3 8 2106 Jason Gibson Neenah WI 34 1:07:04.4 0:31.6 Gear N Up 4 38 2401 Nick Theodoru Green Bay WI 30 1:10:59.9 4:27.1 Titletown Flyers 5 54 2033 Erik Backhaus West Bend WI 30 1:12:26.5 5:53.7 Eriksen Cycles 6 67 2141 Jamie Prange Elkhart Lake WI 32 1:13:56.8 7:24.1 Fly'in Bry'in 7 72 2051 Josh Zalewski Antigo WI 33 1:14:22.2 7:49.4 First Supply 8 77 2052 Joshua Wood Rockford IL 33 1:14:58.2 8:25.4 First Supply 9 83 2036 Joe Vanderpuy Sheboygan WI 32 1:15:29.8 8:57.1 team cthulu 10 104 2370 Jason Morgan Menominee MI 34 1:19:41.6 13:08.8 11 105 2129 Elginn Cordes Dakota MN 31 1:19:45.7 13:13.0 667 Industries 12 112 2400 Jack Schmiege Chicago IL 32 1:22:02.1 15:29.4 13 121 2121 Casey Brauer Manitowoc WI 32 1:24:30.6 17:57.9 Heavy Pedal Velo Club 14 141 2041 Beau Perry Schofield WI 31 1:43:42.4 37:09.6 Big Ring Flyers NR 2391 Daniel Johnson Menomonie WI 30 UW-Stout Cycling Team NR 2050 Justin Schroeter Hartford WI 30 team pedal moraine NR 2027 Mike Williams Roscoe IL 34 First Supply

Male 35 to 39

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2379 Matt Chmielewski La Crosse WI 37 1:05:57.9 0:00.0 Bikes Ltd / Scenic Concepts 2 14 2042 Jeff Swanstrom Appleton WI 35 1:08:25.8 2:27.8 Cranked Bike Studio 3 18 2025 Jason Mork Stevens Point WI 37 1:08:41.0 2:43.1 Point Pursuit 4 19 2005 Mark Schultz Manitowoc WI 36 1:08:41.9 2:44.0 Heavy Pedal Velo Club 5 22 2110 Ben Leach La Crosse WI 35 1:08:54.2 2:56.3 Bikes LTD / Scenic Concepts 6 29 2094 Darin Olski Neenah WI 39 1:09:49.3 3:51.4 Cranked Bike Studio 7 31 2381 Justin Fredricks New Richmond WI 35 1:10:16.7 4:18.8 8 44 2006 Jeremy Drake South Milwaukee WI 35 1:11:42.2 5:44.3 Safe Wheels MBT racing 9 62 2375 Noel Versch Sobieski WI 39 1:13:28.4 7:30.4 10 76 2002 Ben Lasecki Milwaukee WI 35 1:14:56.0 8:58.1 Ionic Cycling 11 128 2117 Adam Handt Machesney Park IL 35 1:27:26.4 21:28.4 First Supply 12 142 2421 Matthew Forst Hewitt WI 38 1:44:49.9 38:52.0 DNF 2083 Nicholas Armstrong Shorewood WI 37 Alterra MTB DNF 2031 Chris Roddick Fort Atkinson WI 36 2 Rivers Racing

Male 40 to 44

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2402 Scott Veldhuizen Green Bay WI 43 1:04:49.3 0:00.0 Funk 2 4 2145 Thomas Dvoratchek Streamwood IL 42 1:06:16.3 1:26.9 Sprin Dr Cycle Werks 3 12 2001 Michael Carney Yorkville IL 43 1:08:16.0 3:26.7 Flatlandia 4 26 2078 Darrell Scheppman Denmark WI 40 1:09:45.5 4:56.1 Heavy Pedal Velo Club 5 32 2411 Michael Anderson Green Bay WI 44 1:10:18.0 5:28.7 6 51 2018 Michael Laufenberg West Bend WI 42 1:12:08.0 7:18.7 Team Pedal Moraine 7 55 2032 Ron Smith Fond Du Lac WI 44 1:12:39.6 7:50.2 owtlaw racing 8 60 2199 Randy Johnson Two Rivers WI 43 1:13:06.7 8:17.3 Heavy Pedal Velo Club 9 63 2049 Andrew Douglass Waukesha WI 41 1:13:30.8 8:41.4 Alterra Coffee 10 70 2406 Jason Jilbert Marquette MI 41 1:14:01.5 9:12.1 Culvers 11 74 2376 Andy Boettcher Rhinelander WI 40 1:14:36.3 9:47.0 RASTA 12 81 2394 Tom Whitcomb Mokena IL 40 1:15:16.6 10:27.2 xXx Athletics 13 85 2048 Robert Sorenson Green Bay WI 42 1:16:14.3 11:24.9 Big Ring Flyers 14 91 2144 Brian Coppock Green Bay WI 44 1:16:37.5 11:48.1 Titletown Flyers 15 93 2030 Randy Snyder Dixon IL 42 1:16:59.1 12:09.7 16 98 2414 Joel Landsverk Appleton WI 40 1:18:32.2 13:42.8 17 106 2012 Steve Davidson De Pere WI 44 1:19:48.1 14:58.8 Titletown Flyers 18 110 2123 Quentin Gniot Green Bay WI 42 1:21:38.6 16:49.2 Big Ring Flyers 19 111 2127 Dave Hartman Fond Du Lac WI 42 1:21:49.9 17:00.5 Fond du Lac Cyclery 20 122 2131 Troy Olm Madison WI 44 1:24:31.2 19:41.8 Chainsmokers 21 132 2073 Todd Somers Wauwatosa WI 40 1:29:52.9 25:03.6 Alterra 22 137 2044 Jack Schirpke Cedarburg WI 40 1:35:23.7 30:34.4 Team Extreme NR 2418 Phil Taylor Greenleaf WI 41

Male 45 to 49

Field Size: 28

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 2098 Scott Nickoli Green Bay WI 47 1:07:27.3 0:00.0 Funk Cycles / JB Cycles 2 13 2151 Robert Zimmerman Milwaukee WI 46 1:08:16.9 0:49.5 Pedal Moraine 3 23 2383 Steve Smith Wauwatosa WI 47 1:08:57.2 1:29.9 Cafe Hollander 4 24 2111 Scott Nyland Madison WI 46 1:08:57.9 1:30.5 Magnus 5 37 2382 Bradley Verstegen Appleton WI 45 1:10:53.9 3:26.5 River Valley Cycling Club 6 42 2039 Larry Hipps Menomonee Falls WI 48 1:11:26.2 3:58.9 Pedal Moraine 7 48 2060 Jeff Wren West Bend WI 45 1:12:05.4 4:38.1 Team Extreme 8 49 2009 Clive Warren Saint Charles IL 49 1:12:07.3 4:39.9 Safe Wheels MTB Racing 9 50 2086 Edward Piontek Wabeno WI 49 1:12:07.6 4:40.3 Titletown Flyers 10 56 2037 Jeffrey Hatton Appleton WI 46 1:12:56.6 5:29.3 TitleTown Flyers 11 57 2153 John Gretzinger Greenville WI 47 1:13:01.2 5:33.8 12 59 2075 Dave Reich Pine River WI 49 1:13:05.9 5:38.6 Team Extreme 13 66 2112 Kevin Lisowe Plymouth WI 48 1:13:40.6 6:13.2 Safe Wheels MTB Racing Team 14 80 2034 David Dewitt Fond Du Lac WI 49 1:15:16.0 7:48.7 Fond du Lac Cyclery 15 82 2059 Troy Sable West Bend WI 48 1:15:22.7 7:55.4 16 86 2054 Jody Arlen Wausau WI 46 1:16:19.4 8:52.1 Safe Wheels MTB Race Team 17 90 2422 Craig Mester Lake Tomahawk WI 48 1:16:34.2 9:06.8 18 92 2386 Barry Campbell Appleton WI 45 1:16:51.8 9:24.5 CRANKED Bike Studio 19 94 2152 Demetrius Banks Onalaska WI 47 1:17:17.7 9:50.3 Team 360 / 20 96 2366 Curt Clarke Marinette WI 46 1:17:18.8 9:51.5 Blewalung 21 100 2154 Chris Osborne Mequon WI 46 1:19:07.3 11:40.0 Team Extreme 22 107 2371 Paul Ihde Green Bay WI 49 1:20:16.8 12:49.5 Titletown Flyers 23 113 2140 Dave Dahlman West Allis WI 46 1:22:06.0 14:38.7 Team Extreme 24 117 2367 Pete Thielen Neenah WI 46 1:23:32.4 16:05.0 Team Blewa Lung 25 126 2217 Scott Noffke Eau Claire WI 45 1:25:53.8 18:26.4 CORBA 26 138 2365 Al Hilbert Appleton WI 48 1:37:31.8 30:04.5 Blewalung 27 143 2395 Michael Kaspar Deerfield IL 47 1:46:00.0 38:32.6 NR 2368 Brian Visintin Marinette WI 47 Team Blewalung

Male 50 to 54

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 20 2377 Terry Prewitt Neenah WI 51 1:08:49.0 0:00.0 Attitude Sports 2 25 2080 Todd Fletcher Waterford WI 51 1:09:05.6 0:16.6 Wheel & Sprocket/Vision 3 40 2026 Don Freitag Marshall WI 52 1:11:19.8 2:30.7 4 41 2420 Hugh Kelly Franksville WI 53 1:11:21.0 2:32.0 5 45 2413 Jeff Greatens Green Bay WI 51 1:11:59.9 3:10.9 6 53 2136 Dave Diamond Milwaukee WI 53 1:12:20.8 3:31.7 Alterra 7 68 2046 Steve Cummins Slinger WI 53 1:13:57.7 5:08.7 Team Pedal Moraine 8 75 2130 Steve Drecoll Mundelein IL 51 1:14:47.3 5:58.3 Activator Cycles 9 78 2017 Timothy Wateski La Crosse WI 52 1:15:13.2 6:24.2 10 87 2120 Dustin Vande Zande Waupaca WI 51 1:16:22.2 7:33.2 Safe Wheels 11 88 2056 Bradley Boettcher Wisconsin Rapids WI 52 1:16:24.5 7:35.5 Element Mobile 12 89 2122 Steve Hoppman Fond Du Lac WI 51 1:16:25.0 7:36.0 Fond du Lac Cyclery 13 99 2019 John Senkerik Wauwatosa WI 53 1:19:04.1 10:15.0 Team Extreme 14 108 2387 Dan Smith Appleton WI 52 1:20:43.3 11:54.2 15 109 2113 Mike Miller Lodi WI 51 1:21:29.1 12:40.1 16 116 2372 Steven Baumann Green Bay WI 51 1:23:25.1 14:36.0 Titletown Flyers 17 129 2415 Jim Washatka Mellen WI 54 1:27:38.5 18:49.5 18 131 2384 Jim Splittgerber Appleton WI 53 1:29:13.6 20:24.5 Wheel and Sproket 19 134 2024 Randy Borst Green Bay WI 53 1:32:47.8 23:58.7 Titletown Flyers 20 136 2148 Erick Braaksma Wisconsin Rapids WI 50 1:34:07.3 25:18.3 Element Mobile

Male 55 to 59

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 46 2040 Kent Jenema Gwinn MI 55 1:12:01.2 0:00.0 penpharm.com/ACE hardware 2 47 2416 David Carignan Little Suamico WI 57 1:12:01.6 0:00.3 3 65 2069 Bill Styer Sheboygan WI 58 1:13:36.6 1:35.3 4 84 2419 Mike Morrison Eau Claire WI 59 1:15:52.1 3:50.8 5 97 2013 Warren Fowler Green Bay WI 59 1:18:15.9 6:14.6 Titletown Flyers 6 118 2095 Frank Sniadajewski Plover WI 58 1:23:50.6 11:49.3 Point Pursuit 7 125 2093 Sterling Schmidt Two Rivers WI 58 1:25:53.3 13:52.0 Broken Spoke 8 140 2399 John Hemphill Peshtigo WI 56 1:38:28.3 26:27.0

Male 60 to 64

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 79 2146 George Doty Berlin WI 61 1:15:14.5 0:00.0 SAFE WHEELS 2 103 2133 Mike Brauer Manitowoc WI 61 1:19:29.1 4:14.6 Heavy Pedal Velo Club 3 123 2139 Chris Kemble Milwaukee WI 62 1:24:55.6 9:41.1 Emerys 4 124 2079 Brad Swenson Stevens Point WI 61 1:25:01.9 9:47.3 5 133 2124 James Heinecke Sheboygan WI 62 1:31:18.3 16:03.8 R.Thumb-Wrist Fracture 6 144 2077 Gary Smits Green Bay WI 61 1:50:44.6 35:30.0 Titletown Flyers DNF 2062 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 60 Team Extreme

Male 65 and over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 115 2096 Mike Sherman New Holstein WI 68 1:23:09.3 0:00.0 29nSNGL 2 130 2047 Frank Lobello Gurnee IL 65 1:27:44.0 4:34.6 Muddy Cup