BelGioioso Elite Series Results XC#2 - Crystal Lake Classic (Rhinelander) Cat 1 - Elite

XC#2 - Crystal Lake Classic (Rhinelander) Cat 1 - Elite

May 20, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female 19 to 29

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 580 Cooper Dendel Marquette MI 21 1:58:19.8 0:00.0 Culvers 2 5 506 Rachel Horstman Madison WI 25 2:01:12.9 2:53.1 Team WI / KS Energy

Female 30 to 39

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 581 Robin Williams Iowa City IA 33 1:55:15.3 0:00.0 Mercy-Specialized 2 2 505 Sarah Agena-Wright Stevens Point WI 34 1:58:01.6 2:46.3 Adventure 212/Specialized 3 6 514 Denise Coppock Green Bay WI 38 2:01:13.5 5:58.1 Titletown Flyers 4 7 508 Michelle Peariso Amherst WI 36 2:04:55.5 9:40.1 Adventure 212/Specialized 5 8 509 April Dombrowski Oshkosh WI 39 2:19:00.2 23:44.9 Team Pedal Moraine NR 510 Jennifer Whitedog La Crosse WI 33 BikesLTD/ScenicConcepts

Female 40 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 511 Lori Sable Thiensville WI 46 1:58:19.6 0:00.0

Male 19 to 23

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 38 Joseph Maloney Madison WI 22 2:13:09.6 0:00.0 KS Energy Services/Team Wiscon 2 5 18 Ben Senkerik Wauwatosa WI 19 2:21:12.1 8:02.5 Vision wheel & sprocket 3 11 221 Kyle Sarasin Marquette MI 23 2:23:02.2 9:52.6 penpharm.com 4 22 222 David Flaten Eau Claire WI 20 2:27:01.4 13:51.8 Eau Claire Bike and Sport 5 24 34 Myles Beach Larsen WI 18 2:27:52.6 14:43.0 Adventure 212/Specialized 6 37 47 Michael Dutczak Crete IL 19 2:34:38.5 21:28.9 South Chicago Wheelman 7 40 69 Kyle Warras Waukesha WI 19 2:40:46.5 27:36.9 Expo Racing 8 45 40 Cameron Schave Fond Du Lac WI 19 2:57:52.2 44:42.6 Eriksen cycles DNF 19 Travis Johnson Two Rivers WI 19 Heavy Pedal Velo Club

Male 24 to 34

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 20 Tyler Jenema Marquette MI 26 2:17:29.5 0:00.0 KUHL/Rocky Mountain 2 6 45 Matt Gehling Madison WI 27 2:21:43.3 4:13.8 Team Wisconsin/KS Energy 3 8 22 Tim Racette Antioch IL 25 2:22:19.4 4:49.8 KS Energy Services/Team Wiscon 4 10 61 Ted Hanes Fond Du Lac WI 31 2:23:02.0 5:32.4 Fond du Lac Cyclery 5 15 223 Colby Lash Marquette MI 34 2:23:31.5 6:01.9 Chocolay Ace/KMK Cycling 6 17 73 Scott Vogelmann Madison WI 33 2:24:38.2 7:08.6 Trek Midwest 7 19 68 Travis Braun Madison WI 27 2:26:30.4 9:00.8 MAGNUS 8 21 77 Carlos Haeckel Waukesha WI 29 2:26:59.6 9:30.1 Alterra Coffee/W85 9 23 53 Scott Neperud Madison WI 27 2:27:52.4 10:22.8 Magnus 10 25 95 David Bender Belvidere IL 32 2:28:06.4 10:36.9 JVC/Michaels Cycle's 11 27 21 Nicholas Holzem Weston WI 30 2:29:46.2 12:16.6 Sprocketz 12 28 220 Michael Wenzel Edgar WI 25 2:30:19.9 12:50.3 KS Energy Services/Team Wiscon 13 33 75 Ken Statz Wisconsin Rapids WI 29 2:33:00.9 15:31.3 Element Mobile 14 41 225 Michael Anderson Appleton WI 26 2:41:13.5 23:43.9 Schwag 15 42 224 Justin Lund Tomahawk WI 31 2:47:10.2 29:40.6 BPTC/Twin Six 16 43 33 Jesse Shoemaker De Pere WI 32 2:52:42.3 35:12.7 The Bike Hub/Specialized Cycli 17 44 70 Ryan Baumann Green Bay WI 25 2:56:48.1 39:18.5 Titletown Flyers DNF 227 Nikolai Anikin Duluth MN 32 NR 32 Luke Batchelor-Clark Madison WI 33 Magnus NR 46 Jason Gosse Eau Claire WI 33 Team WORS NR 67 Michael Humpal Libertyville IL 30 Specialized

Male 35 to 44

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 100 Ray Nelson Woodstock IL 42 2:16:50.5 0:00.0 Treadhead Cycling 2 7 72 Maciej Nowak Waukesha WI 35 2:22:00.6 5:10.1 Team Polska 3 9 60 Gabriel Ion Spring Grove IL 39 2:22:37.5 5:46.9 Treadhead Cycling 4 13 228 Adam Swank Duluth MN 37 2:23:30.8 6:40.3 5 16 16 Vincent Steger Mc Farland WI 35 2:23:33.5 6:42.9 Erik's Bikes & Boards 6 18 78 Joel Hynes Wausau WI 38 2:24:55.5 8:05.0 7 20 48 Bill Nigh West Bend WI 43 2:26:35.1 9:44.5 Team Pedal Moraine 8 30 66 Tyson Schwiesow Green Bay WI 41 2:31:49.1 14:58.5 Bikehub Specialized 9 31 39 Kurt Schwiesow Green Bay WI 38 2:31:57.0 15:06.4 Tower Clock Eye Center 10 35 76 Bryan Frazier Cottage Grove WI 36 2:33:34.8 16:44.2 Baraboo Sharks 11 36 14 Karl Tillman La Crosse WI 38 2:34:28.5 17:38.0 Team 360 / LAX Velo 12 39 51 Steve Schafer Barrington IL 42 2:39:13.9 22:23.4 DNF 26 Mark Cole Stevens Point WI 44 Adventure 212/Specialized NR 50 Jerrod Collier Lindenhurst IL 43 Muddy Cup DNF 54 Dan Holsen Manitowoc WI 42 Heavy Pedal Velo Club

Male 45 to 54

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 17 Jeff Melcher West Bend WI 45 2:17:27.3 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 12 23 John Shull Libertyville IL 50 2:23:30.4 6:03.0 EXPO 3 14 99 Jw Miller Madison WI 47 2:23:31.2 6:03.8 4 26 43 John Wypiszinski Kaukauna WI 46 2:28:37.6 11:10.2 Titletown Flyers 5 29 11 John Lirette Menomonee Falls WI 46 2:31:39.0 14:11.7 Unattached 6 32 74 David Haase Fond Du Lac WI 45 2:33:00.7 15:33.3 Attitude Sports 7 34 80 Tim Jennings Wisconsin Rapids WI 45 2:33:16.3 15:48.9 Element Mobile/Brings 8 38 15 Jim Peterson Edgerton WI 54 2:36:47.5 19:20.1 Michaels/JVC 9 46 71 Jeff Sympson Rockford IL 50 2:57:58.0 40:30.6 Big Ring Flyers