Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#11 - Bear Paw Rock & Roll (White Lake) Cat 2 (Sport) Male

XC#11 - Bear Paw Rock & Roll (White Lake) Cat 2 (Sport) Male

September 30, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 13 to 14

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team NR 2091 Andrew Schmidt Lake Geneva WI 12 Treadhead Cycling

Male 15 to 16

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2157 Collin Kytta Negaunee MI 16 1:17:24.4 0:00.0 Culvers PB Meyer 2 6 2222 Connor McColl Oconomowoc WI 16 1:24:07.0 6:42.6 / 3 27 2173 Nolan Steig Janesville WI 16 1:30:02.2 12:37.8 JVC/ Michaels Cycle 4 28 2171 Ted Kretzmann Poy Sippi WI 16 1:30:10.8 12:46.4 NR 2071 Mitchell Bratz Weston WI 16

Male 17 to 18

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2102 Preston Bernsteen Stevens Point WI 17 1:22:02.3 0:00.0 WORS 2 18 2104 Brayden Schott Beaver Dam WI 17 1:27:52.2 5:49.8 3 61 2170 Andy Summers Stevens Point WI 17 1:38:51.2 16:48.8 WORS DEVO

Male 19 to 24

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2138 David Carew Greenville WI 22 1:19:17.5 0:00.0 UW-Stout Cycling Team 2 7 2182 Matthew Paterson McHenry IL 21 1:24:31.1 5:13.6 Team AttakTiks 3 10 2195 Josh Rupnow Cedarburg WI 23 1:25:06.8 5:49.2 Team Extreme 4 19 2014 Cory Marty Plover WI 19 1:27:55.8 8:38.2 Safe Wheels MTB Racing NR 2081 Jordan Boyea Wausau WI 19 Sprocketz DNF 2103 Travis Schirpke Sussex WI 22 Team Extreme

Male 25 to 29

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2376 Tristan Brown Milwaukee WI 29 1:23:49.3 0:00.0 Timex Team 2 13 2149 Martin Reza Beloit WI 27 1:25:27.9 1:38.5 3 14 2084 Patrick Blakeslee Merrill WI 26 1:26:10.4 2:21.0 4 15 2200 Brian Paterson McHenry IL 28 1:26:54.4 3:05.0 Team AttakTiks 5 31 2126 Bill Schultz Manitowoc WI 29 1:30:30.3 6:40.9 Heavy Pedal Velo Club 6 60 2375 Mitchell Dreher West Bend WI 26 1:38:41.1 14:51.7 Team Pedal Moraine 7 74 2105 Andrew Richter Milwaukee WI 27 1:46:51.6 23:02.2 NR 2015 Matthew Plummer Beloit WI 29 JVC/Michaels Cycles NR 2010 Joseph Valen Milwaukee WI 29 =w=

Male 30 to 34

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 2381 Steve Reichel Glendale Heights IL 33 1:24:37.9 0:00.0 All Spoked Up 2 29 2036 Joe Vanderpuy Sheboygan WI 32 1:30:16.4 5:38.5 team cthulu 3 42 2051 Josh Zalewski Antigo WI 33 1:31:47.1 7:09.2 First Supply 4 43 2141 Jamie Prange Ripon WI 32 1:31:49.8 7:11.9 Fly'in Bry'in 5 44 2038 Mike Roethel Oostburg WI 30 1:31:51.8 7:13.9 Sheboygan Bicycle Company 6 47 2033 Erik Backhaus West Bend WI 30 1:32:14.1 7:36.2 Eriksen Cycles 7 51 2380 Salvatore Virgilio Woodridge IL 34 1:33:20.3 8:42.4 8 63 2368 Jason Tyson Platteville WI 32 1:39:16.6 14:38.7 9 67 2052 Joshua Wood Rockford IL 33 1:41:58.2 17:20.3 First Supply 10 85 2121 Casey Brauer Manitowoc WI 32 2:06:44.5 42:06.6 Heavy Pedal Velo Club NR 2129 Elginn Cordes Dakota MN 31 667 Industries NR 2050 Justin Schroeter Hartford WI 30 team pedal moraine NR 2027 Mike Williams Roscoe IL 34 First Supply

Male 35 to 39

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 2031 Chris Roddick Fort Atkinson WI 36 1:24:59.0 0:00.0 2 Rivers Racing 2 17 2002 Ben Lasecki Milwaukee WI 35 1:27:48.9 2:49.9 Ionic Cycling 3 20 2110 Ben Leach La Crosse WI 35 1:28:27.7 3:28.7 Bikes LTD / Scenic Concepts 4 21 2025 Jason Mork Stevens Point WI 37 1:28:50.7 3:51.6 Point Pursuit 5 33 2006 Jeremy Drake South Milwaukee WI 35 1:30:39.3 5:40.3 Safe Wheels MTB racing 6 49 2385 Robert Willmas West Bend WI 36 1:32:38.8 7:39.8 7 58 2042 Jeff Swanstrom Appleton WI 35 1:37:53.0 12:54.0 Cranked Bike Studio 8 71 2119 Aaron McGinnis Combined Locks WI 37 1:44:07.2 19:08.2 Gen X Cycling 9 80 2159 Matthew Forst Hewitt WI 38 1:57:24.2 32:25.2 NR 2383 Todd Derksen Appleton WI 39 NR 2117 Adam Handt Machesney Park IL 35 First Supply

Male 40 to 44

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2377 Scott Veldhuizen Green Bay WI 43 1:20:29.8 0:00.0 Team Funk Cycle 2 11 2078 Darrell Scheppman Denmark WI 40 1:25:09.8 4:40.0 Heavy Pedal Velo Club 3 22 2386 Michael Anderson Green Bay WI 44 1:29:10.8 8:41.0 Team Happy 4 24 2049 Andrew Douglass Waukesha WI 41 1:29:34.4 9:04.5 Alterra Coffee 5 35 2144 Brian Coppock Green Bay WI 44 1:30:52.0 10:22.2 Titletown Flyers 6 39 2018 Michael Laufenberg West Bend WI 42 1:31:32.9 11:03.0 Team Pedal Moraine 7 40 2021 Don Iwen Milwaukee WI 41 1:31:33.7 11:03.9 Alterra Coffee 8 54 2032 Ron Smith Fond du Lac WI 44 1:34:51.3 14:21.4 owtlaw racing 9 70 2030 Randy Snyder Dixon IL 42 1:42:52.5 22:22.7 10 75 2199 Randy Johnson Two Rivers WI 43 1:47:33.7 27:03.8 Heavy Pedal Velo Club 11 76 2131 Troy Olm Madison WI 44 1:48:40.9 28:11.1 Chainsmokers DNF 2379 Todd Mertz Appleton WI 40 HT

Male 45 to 49

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 2111 Scott Nyland Madison WI 46 1:25:16.6 0:00.0 Magnus 2 16 2155 Chris Harold Lindenhurst IL 45 1:26:58.6 1:42.0 Activator Cycle Club 3 23 2039 Larry Hipps Menomonee Falls WI 48 1:29:34.1 4:17.5 Pedal Moraine 4 25 2112 Kevin Lisowe Plymouth WI 48 1:29:48.2 4:31.6 Safe Wheels MTB Racing Team 5 26 2009 Clive Warren Saint Charles IL 49 1:30:01.7 4:45.0 Safe Wheels MTB Racing 6 30 2054 Jody Arlen Wausau WI 46 1:30:22.8 5:06.2 Safe Wheels MTB Race Team 7 36 2037 Jeffrey Hatton Appleton WI 46 1:30:53.9 5:37.3 TitleTown Flyers 8 37 2172 Jim Steig Janesville WI 45 1:31:22.2 6:05.6 JVC/ Michaels Cycle 9 41 2059 Troy Sable West Bend WI 48 1:31:41.7 6:25.1 10 50 2075 Dave Reich Pine River WI 49 1:33:14.2 7:57.6 Team Extreme 11 56 2152 Demetrius Banks Onalaska WI 47 1:37:27.1 12:10.5 Team 360 / Lax Velo 12 66 2135 Mark Adams Madison WI 46 1:40:14.4 14:57.7 Chainsmokers 13 78 2140 Dave Dahlman West Allis WI 46 1:50:29.1 25:12.4 Team Extreme 14 79 2217 Scott Noffke Eau Claire WI 45 1:50:52.3 25:35.7 CORBA 15 84 2374 Michael Kaspar Deerfield IL 47 2:03:29.5 38:12.9 DNF 2384 Brian Gill Appleton WI 49 TekBolt.com

Male 50 to 54

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 32 2035 Tom Wendland Port Washington WI 50 1:30:30.5 0:00.0 Team Extreme 2 34 2080 Todd Fletcher Waterford WI 51 1:30:47.4 0:16.9 Wheel & Sprocket/Vision 3 38 2130 Steve Drecoll Mundelein IL 51 1:31:29.4 0:58.9 Activator Cycles 4 45 2382 Jeff Greatens Green Bay WI 51 1:31:57.4 1:26.9 5 46 2120 Dustin Vande Zande Waupaca WI 51 1:32:11.7 1:41.2 Safe Wheels 6 48 2046 Steve Cummins Slinger WI 53 1:32:36.5 2:06.0 Team Pedal Moraine 7 53 2370 Rich Baumgarten Park Ridge IL 53 1:34:48.0 4:17.5 8 55 2053 Jim Feuerstein Whitelaw WI 54 1:35:37.1 5:06.6 Heavy Pedal Velo Club 9 57 2068 Scott Palmersheim Milwaukee WI 50 1:37:43.0 7:12.5 Pedal Moraine 10 62 2122 Steve Hoppman Fond Du Lac WI 51 1:38:54.9 8:24.4 Fond du Lac Cyclery 11 64 2019 John Senkerik Wauwatosa WI 53 1:39:43.9 9:13.4 Team Extreme 12 73 2369 Jim Splittgerber Appleton WI 53 1:45:46.2 15:15.7 Wheel and Sproket 13 81 2148 Erick Braaksma Wisconsin Rapids WI 50 1:57:39.6 27:09.1 Element Mobile

Male 55 to 59

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 59 2378 Daniel Braun Madison WI 58 1:38:21.8 0:00.0 Expo Racing 2 68 2069 Bill Styer Sheboygan WI 58 1:42:00.0 3:38.1 NR 2371 Randy Pallex Ashwaubenon WI 59 Titletown Flyers

Male 60 to 64

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 65 2146 George Doty Berlin WI 61 1:39:59.4 0:00.0 SAFE WHEELS 2 69 2079 Brad Swenson Stevens Point WI 61 1:42:45.2 2:45.8 13 3 72 2082 James Mistark Marinette WI 60 1:45:27.8 5:28.4 Titletown Flyers 4 77 2133 Mike Brauer Manitowoc WI 61 1:49:22.5 9:23.1 Heavy Pedal Velo Club 5 83 2124 James Heinecke Sheboygan WI 62 2:02:02.8 22:03.4 Get Over It - Downunder

Male 65 and over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 52 2118 Jon Derksen Appleton WI 68 1:33:41.4 0:00.0 Wheel & Sprocket 2 82 2047 Frank Lobello Gurnee IL 65 1:58:38.5 24:57.0 Muddy Cup