BelGioioso Elite Series Results XC#11 - Bear Paw Rock & Roll (White Lake) Cat 1 - Elite

XC#11 - Bear Paw Rock & Roll (White Lake) Cat 1 - Elite

September 30, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female 19 to 29

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 603 Cooper Dendel Marquette MI 21 1:34:02.4 0:00.0 Culvers 2 2 515 Amber Markey Madison WI 25 1:34:18.1 0:15.6 Magnus

Female 30 to 39

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 514 Denise Coppock Green Bay WI 38 1:38:26.0 0:00.0 Titletown Flyers 2 5 508 Michelle Peariso Amherst WI 36 1:44:21.0 5:55.0 Adventure212/Specialized 3 6 509 April Dombrowski Oshkosh WI 39 1:50:54.2 12:28.2 Team Pedal Moraine 4 7 510 Jennifer Whitedog La Crosse WI 33 1:57:29.5 19:03.4 BikesLTD/ScenicConcepts NR 505 Sarah Agena-Wright Stevens Point WI 34 Twin Six NR 517 Leia Schneeberger Middleton WI 33 Magnus

Female 40 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 511 Lori Sable Thiensville WI 46 1:34:28.9 0:00.0 K9 Dynamics

Male 19 to 23

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 18 Ben Senkerik Wauwatosa WI 19 1:53:20.5 0:00.0 Ripon College Red Hawks 2 23 34 Myles Beach Larsen WI 18 2:01:34.1 8:13.6 Adventure 212/Specialized 3 26 40 Cameron Schave Fond du Lac WI 19 2:16:19.9 22:59.4 Eriksen cycles NR 47 Michael Dutczak Crete IL 19 South Chicago Wheelman DNF 38 Joseph Maloney Madison WI 22 KS Energy Services/Team Wiscon NR 353 Justin Michels Neenah WI 21 Gear'n Up

Male 24 to 34

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 42 Brian Heifner Middleton WI 32 1:43:12.8 0:00.0 Magnus 2 5 77 Carlos Haeckel Waukesha WI 29 1:49:55.3 6:42.4 Alterra Coffee/W85 3 10 90 Eric Stull La Crosse WI 30 1:51:55.5 8:42.6 Team 360/LaX Velo 4 12 61 Ted Hanes Fond Du Lac WI 31 1:52:46.6 9:33.7 Fond du Lac Cyclery 5 14 22 Tim Racette Antioch IL 25 1:54:11.4 10:58.5 KS Energy Services/Team Wiscon 6 18 21 Nicholas Holzem Weston WI 30 1:55:38.2 12:25.3 Sprocketz 7 20 67 Michael Humpal Libertyville IL 30 1:59:01.7 15:48.8 Specialized 8 21 46 Jason Gosse Eau Claire WI 33 2:00:00.9 16:48.0 Team WORS 9 24 95 David Bender Belvidere IL 32 2:02:20.0 19:07.1 JVC/Michaels Cycle's NR 32 Luke Batchelor-Clark Madison WI 33 Magnus NR 45 Matt Gehling Madison WI 27 Team Wisconsin/KS Energy DNF 29 Dan Schaefer Adell WI 30 Team Fond du Lac Cyclery

Male 35 to 44

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 83 Trevor Olson Rochester MN 39 1:46:05.0 0:00.0 Muddy Cup 2 3 100 Ray Nelson Woodstock IL 42 1:46:05.2 0:00.2 Treadhead Cycling 3 6 28 Ryan Krayer North Freedom WI 40 1:49:57.0 3:52.0 Adventure212/Specialized 4 7 16 Vincent Steger Mc Farland WI 35 1:50:06.1 4:01.1 Erik's Bikes & Boards 5 9 48 Bill Nigh West Bend WI 43 1:51:24.1 5:19.1 Team Pedal Moraine 6 11 352 Mike Budd Wrightstown WI 40 1:52:06.7 6:01.7 Team Wheel & Sprocket 7 16 60 Gabriel Ion Spring Grove IL 39 1:54:42.8 8:37.8 Treadhead Cycling 8 22 26 Mark Cole Stevens Point WI 44 2:00:58.6 14:53.5 Adventure212/Specialized 9 25 50 Jerrod Collier Lindenhurst IL 43 2:06:17.4 20:12.4 Muddy Cup DNF 76 Bryan Frazier Cottage Grove WI 36 Baraboo Sharks NR 54 Dan Holsen Manitowoc WI 42 Heavy Pedal Velo Club NR 51 Steve Schafer Barrington IL 42

Male 45 to 54

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 17 Jeff Melcher West Bend WI 45 1:47:01.4 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 8 23 John Shull Libertyville IL 50 1:50:18.3 3:16.8 EXPO 3 15 99 Jw Miller Madison WI 47 1:54:42.6 7:41.1 / 4 17 43 John Wypiszinski Kaukauna WI 46 1:54:50.1 7:48.6 Titletown Flyers 5 19 11 John Lirette Menomonee Falls WI 46 1:58:42.1 11:40.6 Unattached