KMC Citizen Series Results XC#11 - Bear Paw Rock & Roll (White Lake) Cat 3 (Citizen) Male

XC#11 - Bear Paw Rock & Roll (White Lake) Cat 3 (Citizen) Male

September 30, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 11 to 14

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 4063 Nathan Knowles Batavia IL 11 1:00:40.1 0:00.0 All Spoked Up 2 12 4056 Kyle Kargel Baraboo WI 13 1:03:40.6 3:00.4 Baraboo Sharks 3 15 4045 Jacob Ahles Hortonville WI 14 1:04:06.4 3:26.2 FCYCT/Scarlet Knights 4 21 4047 Daniel Gretzinger Greenville WI 14 1:05:05.1 4:24.9 FCYCT - The Scarlet Knights 5 23 4309 Morgan Kuphal Wausau WI 14 1:05:29.4 4:49.2 6 31 4100 Anna Poulton Lake Forest IL 14 1:09:17.7 8:37.5 Expo 7 37 4053 William Darling Vernon Hills IL 11 1:10:29.8 9:49.6 Activator Cycles 8 58 4008 Jimmy Splittgerber Appleton WI 13 1:18:34.8 17:54.6 FCYCT/Scarlet Knights 9 61 4071 Shane Holcomb Plymouth WI 14 1:21:14.0 20:33.8 Bikes Ltd/Scenic Concepts

Male 15 to 16

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4306 Isaac Wendt Rhinelander WI 16 56:40.4 0:00.0 Mels/Rasta 2 3 4028 Jonathan Wollner Grafton WI 16 58:38.7 1:58.3 Team Extreme 3 11 4040 Justin Wentworth Manawa WI 15 1:03:18.4 6:38.0 Fox Valley Youth Cycling 4 18 4288 Dean Fredricks Sheboygan WI 16 1:04:35.9 7:55.4 Wolfcycle 5 40 4135 Cole Huffman Rhinelander WI 16 1:11:11.3 14:30.8 The Bike Hub/Specialized Cycli 6 55 4308 Calin Erdmann Rhinelander WI 16 1:15:54.6 19:14.1 Mels/Rasta 7 56 4282 Jack Knutson Shorewood WI 16 1:16:00.9 19:20.4 DreamBikes 8 69 4044 Demetrio Velazco Pearl City IL 15 1:27:28.1 30:47.7 NR 4041 Chris Raatz New Berlin WI 16 Team WORS

Male 17 to 18

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 4287 William Meyer Sheboygan WI 18 1:03:56.9 0:00.0 Wolf Cycle 2 24 4307 Braxton Hjelle Rhinelander WI 18 1:05:32.3 1:35.4 Rasta/Mels 3 29 4048 Alex Oberthaler Stevens Point WI 18 1:08:38.9 4:42.0 WORS DEVO 4 35 4281 Philip Melotte Pulaski WI 18 1:10:15.4 6:18.5 5 53 4019 Rowan Norman Port Washington WI 17 1:14:43.4 10:46.5 Team Extreme 6 71 4052 Jack Davies Stevens Point WI 17 1:28:39.5 24:42.6 WORS DEVO NR 4051 Adam Fleming Franklin WI 17 Team WORS

Male 19 to 29

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 4302 Josh Kruit Wausau WI 24 58:34.0 0:00.0 dirt brothers 2 6 4289 Cody Pattison Eau Claire WI 27 59:36.3 1:02.3 Pattison Organic 3 9 4280 Joshua Mucinski Sheboygan WI 20 1:02:41.5 4:07.4 4 25 4039 Joe Guse Wisconsin Rapids WI 23 1:06:21.5 7:47.5 Team WORS 5 26 4066 Jonathan Krieg Mosinee WI 26 1:06:24.0 7:50.0 Iron Taint 6 32 4010 Isaiah Schwinn Janesville WI 29 1:09:39.4 11:05.3 michael's cycles 7 34 4098 Matthew Kletti Menasha WI 25 1:10:07.9 11:33.8 Titletown Flyers 8 41 4283 Christopher Lesperance Green Bay WI 28 1:11:40.0 13:05.9 9 49 4031 Aaron Frink Middleton WI 23 1:14:19.7 15:45.7 NR 4013 Seth Boyea Fort Atkinson WI 21 Honey Stinger NR 4042 Zach Frankowski Milwaukee WI 27 PwnyXpress NR 4113 Scott Mezzano Wauconda IL 27

Male 30 to 39

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 4068 George Kapitz Manitowoc WI 30 58:48.6 0:00.0 Broken Spoke Bike Studio 2 5 4092 David Dokman Deerfield WI 30 59:11.5 0:22.9 3 13 4278 Troy Krysh Lake In The Hills IL 31 1:03:51.6 5:03.0 Bike Connection 4 19 4299 Jim Krajnik Manitowoc WI 30 1:04:51.8 6:03.2 Broken Spoke 5 20 4293 Lucas Krall Stevens Point WI 30 1:04:55.0 6:06.4 6 27 4279 Steven Paltzer Appleton WI 36 1:06:31.8 7:43.2 Gear 'N Up 7 28 4303 Nate Piotrowski Shorewood WI 34 1:07:41.2 8:52.6 Cloud 9 Racing 8 30 4032 Jake Miller Weston WI 30 1:08:48.2 9:59.6 Series No. 4032 9 38 4298 Jeff Batzer Pulaski WI 39 1:11:00.2 12:11.6 H1N1 10 42 4080 Chris Mattmiller Malone WI 36 1:11:47.7 12:59.1 11 48 4304 Kurt Baehmann Milwaukee WI 34 1:13:58.2 15:09.6 Cloud 9 Racing 12 51 4311 Christopher Stevens Menominee MI 30 1:14:41.8 15:53.2 13 52 4095 Jeff Mathis Milwaukee WI 32 1:14:43.0 15:54.3 14 54 4093 Christopher Howell Green Bay WI 38 1:15:43.6 16:54.9 15 57 4300 Scott Vale Evansville WI 39 1:17:27.0 18:38.4 16 60 4037 Joe Woelfle Mequon WI 31 1:21:03.5 22:14.9 17 62 4301 Jeff Pitts Sheboygan Falls WI 38 1:21:57.5 23:08.9 18 67 4062 Peter Fetters Neenah WI 39 1:23:57.0 25:08.4 Cranked Bike Studio 19 70 4284 Tony Young Grafton WI 33 1:28:38.9 29:50.3 DNF 4035 David Gorski Sun Prairie WI 35 NR 4069 Darren Haag Black River Falls WI 37 haag gym NR 4018 John Peronto Chicago IL 31 DNF 4290 Eric Zarwell Wauwatosa WI 39 Alterra

Male 40 to 49

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 2373 Rick Johnson Woodstock IL 47 1:01:50.9 0:00.0 Bike Connection 2 16 4025 Dave Hanrahan West Bend WI 47 1:04:30.6 2:39.7 Team Pedal Moraine 3 17 4123 Brad Jorsch Cleveland WI 42 1:04:31.6 2:40.6 Sheboygan County Law Enforceme 4 22 4017 Paul Baltus Janesville WI 41 1:05:06.6 3:15.7 / 5 33 4021 John Norman Port Washington WI 47 1:09:40.4 7:49.5 Team Extreme 6 36 4081 John Granger Manitowoc WI 43 1:10:26.6 8:35.7 Heavy Pedal velo club 7 39 4003 Loren Beyer Kimberly WI 46 1:11:05.8 9:14.9 8 43 4294 Eric Huff Sheboygan WI 47 1:11:57.3 10:06.3 FatKats 9 44 4292 Michael Dutczak Crete IL 49 1:12:41.5 10:50.5 South Chicago Wheelman 10 46 4102 Todd Somers Wauwatosa WI 40 1:13:03.1 11:12.2 Alterra 11 50 4295 Lloyd Larson White Lake WI 49 1:14:29.1 12:38.1 12 59 4082 Keith Eggebrecht Greenville WI 42 1:20:43.0 18:52.1 Wheel and Sprocket 13 65 4310 Joseph Halfman Greenville WI 47 1:23:13.6 21:22.6 14 68 4277 Eric Hannot Oconto Falls WI 41 1:24:09.9 22:18.9 15 72 4285 Jeff Sieckert Richfield MN 43 1:29:04.3 27:13.3 16 73 4312 Gregg Schumacher Green Bay WI 41 1:38:15.3 36:24.3 NR 4005 Mark Eben Manitowoc WI 43 Heavy Pedal Velo Club DNF 4296 Kevin Schmitt West Bend WI 45

Male 50 to 59

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 4297 Chuck Strauss Saint Germain WI 53 1:03:17.7 0:00.0 2 45 4775 Lance David Pleasant Prairie WI 59 1:12:47.6 9:29.9 3 47 4038 David Gavinski Milwaukee WI 53 1:13:22.9 10:05.2 Badgerland Striders 4 63 4276 Jim Eisenman White Lake WI 51 1:22:28.3 19:10.6 nimrod NR 4001 David McFadden Bartlett IL 59 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C NR 4002 Andrew Mishlove Glendale WI 57 Hampshire Cycle Cleb NR 4305 Jeffrey Schwinn Sheboygan WI 53

Male 60 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 64 4291 George Bornemann Antigo WI 60 1:23:05.5 0:00.0 2 66 4043 Dennis Kinkert Menomonee Falls WI 62 1:23:24.6 0:19.1 none NR 4286 Ken Castaldi Elton WI 65 NR 4012 Bruce Parker Edina MN 61 Freewheel Bike