WORS Junior Category Series Results XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Junior (14 and under)

XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Junior (14 and under)

September 09, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female 7 to 8

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 5447 Kendra Schmitt West Bend WI 7 35:27.2 0:00.0 Team Extreme 2 11 6065 Brooklyn Waldner Onalaska WI 8 37:45.8 2:18.6 3 13 6053 Asa Guerra Oconomowoc WI 8 39:56.7 4:29.4 Wheel and Sprocket/Vision 4 17 6064 Antonia Gengler South Milwaukee WI 8 45:43.4 10:16.1

Female 9 to 10

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 6029 Leah Fletcher Waterford WI 9 26:08.2 0:00.0 Wheel & Sprocket/Vision 2 8 6001 Emma Osborne Mequon WI 10 33:04.8 6:56.6 Team Extreme 3 9 6058 Grace Harold Lindenhurst IL 10 34:03.0 7:54.8 Activator Cycle Club 4 12 6044 Katherine Schafer Barrington IL 9 39:03.0 12:54.8 5 14 5433 Aiden Mianecki Racine WI 10 40:20.3 14:12.1 Belle City Bikers 6 15 6004 Aryana Knudson Casco WI 9 41:32.3 15:24.1 TitleTown Flyers 7 16 5467 Bella Schopp Willowbrook IL 9 44:57.4 18:49.2 8 18 6005 Claire Kaiser Menomonee Falls WI 9 50:21.5 24:13.3 Wheel & Sprocket Vision Team

Female 11 to 12

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 6002 Arianna Schafer Barrington IL 11 23:54.5 0:00.0 2 4 5459 Danielle Krebs Saint Charles IL 12 26:30.4 2:35.8 Village Verdigris 3 5 6026 Lorissa Thorpe Wausau WI 11 29:01.9 5:07.4 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br 4 7 6030 Katy McDicken Appleton WI 11 31:57.1 8:02.5 FCYCT Scarlet Knights DNF 6041 Julia Whitedog La Crosse WI 11 Bikes LTD / Scenic Concepts

Female 13 to 14

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 6023 Allison Pieper Kohler WI 14 23:46.8 0:00.0 Just Drive 2 6 6006 Maya Steele De Pere WI 13 30:31.7 6:44.8 Titletown Flyers NR 6012 Hannah Stedl Menasha WI 13 Scarlet Knights

Male 7 to 8

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 28 6024 Lucas Fletcher Waterford WI 8 30:54.0 0:00.0 Wheel & Sprocket/Vision 2 31 6057 Elliot Harold Lindenhurst IL 7 31:41.1 0:47.0 Activator Cycle Club 3 33 5434 John Schmidt Geneva IL 7 31:56.1 1:02.1 Rolling Schmidties 4 36 6018 Stephen Liepert Oshkosh WI 8 32:47.5 1:53.5 Team Pedal Moraine 5 37 5455 Benjamin Eben Manitowoc WI 8 33:05.8 2:11.8 Heavy Pedal 6 41 5444 Isaac Johnson Brookfield WI 8 34:50.4 3:56.4 7 50 5456 Colin Knowles Batavia IL 6 41:07.1 10:13.1 Team All Spoked Up 8 52 5450 Lachlan Daish Chicago IL 6 44:06.6 13:12.5 9 53 5442 Aidan Rissler Cedar Rapids IA 8 44:48.4 13:54.3 10 54 5457 Will Knowles Batavia IL 6 50:03.0 19:08.9 Team All Spoked Up NR 6027 Ashton Catteruccia Oneida WI 8 MTBCatt

Male 9 to 10

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 6020 Joshua Prewitt Black Creek WI 10 24:31.7 0:00.0 SCARLET KNIGHTS 2 15 6043 Skyler Schmitt West Bend WI 9 25:36.8 1:05.1 Team Extreme 3 16 6025 Porter Thorpe Wausau WI 10 25:37.8 1:06.1 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br 4 20 5454 Josh Caron Sun Prairie WI 9 26:48.1 2:16.4 Caron 5 26 6011 Griffin May Geneva IL 10 30:27.4 5:55.7 Team All Spoked Up 6 27 6037 Niko Dorschner Cedarburg WI 10 30:32.7 6:00.9 Iscorp 7 32 5465 Burke Warren Fitchburg WI 9 31:49.3 7:17.6 8 35 5451 Lucas Daish Chicago IL 9 32:28.0 7:56.2 9 38 5443 Elijah Johnson Brookfield WI 10 33:16.5 8:44.8 10 42 6007 Jacob Mork Greenville WI 10 35:00.4 10:28.7 The Scarlet Knights 11 43 5470 Mike Murino Chicago IL 10 36:02.6 11:30.9 12 45 5448 Jack Spende Walworth WI 9 36:37.9 12:06.2 Treadhead 13 46 5466 Nick Schopp Willowbrook IL 10 37:24.8 12:53.0 14 48 5460 Justin Munzur Brookfield WI 9 38:49.5 14:17.8 Cafe De Arts Roastery 15 49 5464 Jordan Groshek Onalaska WI 10 38:57.3 14:25.5 16 51 6038 Jonah Whitedog La Crosse WI 10 44:01.5 19:29.8 Bikes LTD / Scenic Concepts 17 55 5469 Jv Murino Chicago IL 9 50:03.9 25:32.2 18 56 5468 Maverick Michalscheck Oak Creek WI 9 50:32.1 26:00.3 NR 5453 Joshua Dantoin Green Bay WI 10 NR 5437 Layton Hopkins Chicago IL 10

Male 11 to 12

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 6048 Christian Pieper Kohler WI 11 21:54.1 0:00.0 Just Drive 2 6 6016 Calhan Norman Port Washington WI 12 21:57.3 0:03.1 Team Extreme 3 7 6066 Jackson Jennings De Pere WI 12 22:18.9 0:24.7 4 8 6052 Hunter Schmitt West Bend WI 11 22:19.9 0:25.7 Team Extreme 5 9 6039 Zack Kargel Baraboo WI 12 22:21.6 0:27.4 Baraboo Sharks 6 11 6032 Mitchell Dutczak Crete IL 11 23:41.5 1:47.4 South Chicago Wheelman 7 14 5441 Nick Niemi Elkhart Lake WI 11 25:21.3 3:27.1 Sheboygan Law 8 17 5432 Dylan Worthing Janesville WI 12 26:12.8 4:18.6 9 25 6014 Karl John Tillman La Crosse WI 12 30:21.1 8:26.9 Team 360 / LAX Velo 10 39 6063 Dylan Waldner Onalaska WI 11 33:52.2 11:58.0 11 44 5463 Emmit Kuphal Fond Du Lac WI 12 36:37.5 14:43.3 n/a 12 47 5435 Sebastian Armstrong Shorewood WI 11 38:25.6 16:31.4 Alterra NR 5440 Pelle Gierlach Barrington IL 12 NR 5436 Cole Hopkins Chicago IL 12

Male 13 to 14

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 5458 Alex Dorschner Cedarburg WI 14 20:14.3 0:00.0 ISCORP 2 2 5449 Samuel Spende Walworth WI 13 21:23.0 1:08.7 Treadhead Cycling 3 3 6042 Alexander Halfman Greenville WI 14 21:45.7 1:31.4 FCYCT Scarlet Knights 4 5 6015 Owen Reich Pine River WI 13 21:57.0 1:42.7 Team Extreme 5 10 6031 Cole McDicken Appleton WI 13 23:01.3 2:47.0 FCYCT Scarlet Knights 6 13 5439 Mason Newman Verona WI 13 24:33.9 4:19.6 7 18 6013 Dylan Eggebrecht Greenville WI 13 26:22.2 6:07.9 FCYCT-Scarlet Knights 8 19 5461 Joey Jeschke Cudahy WI 13 26:40.2 6:25.9 9 21 5438 Nick Sdrenka Dundee IL 14 26:53.9 6:39.6 10 22 6017 Matt Rodenkirch Sun Prairie WI 13 28:04.5 7:50.2 Design Concepts / Dekorra 11 23 5471 Ben Swenarski East Troy WI 13 28:53.4 8:39.1 12 24 6003 Dwight Eben Manitowoc WI 13 30:17.9 10:03.6 Heavy Pedal Velo Club 13 29 6033 Grant Slocum Appleton WI 14 30:58.5 10:44.2 FCYCT - The Scarlet Knights 14 30 5446 Grey Rankin Madison WI 14 31:00.0 10:45.7 15 34 6010 Reed May Geneva IL 13 32:09.6 11:55.3 Team All Spoked Up 16 40 5462 Brody Endres Janesville WI 13 34:14.4 14:00.1 NR 6054 Sethan Cate Appleton WI 14 Chain Reaction Cycling NR 5452 Isaiah Dantoin Green Bay WI 13