BelGioioso Elite Series Results XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Cat 1 - Elite

XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Cat 1 - Elite

September 09, 2012


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female 19 to 29

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 515 Amber Markey Madison WI 25 1:41:30.6 0:00.0 Magnus

Female 30 to 39

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 602 Robin Williams Iowa City IA 33 1:42:02.0 0:00.0 Mercy-Specialized 2 4 517 Leia Schneeberger Middleton WI 33 1:46:07.8 4:05.8 Magnus 3 5 516 Brittany McConnell Iowa City IA 30 1:48:01.0 5:59.0 Mercy-Specialized 4 6 514 Denise Coppock Green Bay WI 38 1:50:21.3 8:19.3 Titletown Flyers 5 7 510 Jennifer Whitedog La Crosse WI 33 2:02:42.1 20:40.1 BikesLTD/ScenicConcepts NR 505 Sarah Agena-Wright Stevens Point WI 34 Twin Six pecialized NR 902 Claire Cannon Madison WI 37 Team WORS NR 509 April Dombrowski Oshkosh WI 39 Team Pedal Moraine

Female 40 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 511 Lori Sable Thiensville WI 46 1:42:21.3 0:00.0 K9 Dynamics

Male 19 to 23

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 38 Joseph Maloney Madison WI 22 1:56:02.8 0:00.0 KS Energy Services/Team Wiscon 2 15 69 Kyle Warras Waukesha WI 19 2:02:51.4 6:48.6 EXPO Racing 3 16 47 Michael Dutczak Crete IL 19 2:04:01.9 7:59.1 South Chicago Wheelman 4 25 34 Myles Beach Larsen WI 18 2:09:24.5 13:21.7 Adventure 212/Specialized

Male 24 to 34

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 42 Brian Heifner Middleton WI 32 1:56:20.7 0:00.0 Magnus 2 6 345 Paul Mumford Chicago IL 28 1:57:48.7 1:28.0 Chicago Cuttin Crew 3 9 340 Michael Hemme Chicago IL 33 1:59:07.7 2:47.0 Half Acre 4 10 61 Ted Hanes Fond Du Lac WI 31 1:59:12.6 2:51.9 Fond du Lac Cyclery 5 11 22 Tim Racette Antioch IL 25 1:59:24.4 3:03.7 KS Energy Services/Team Wiscon 6 13 70 Ryan Baumann Green Bay WI 25 2:01:40.0 5:19.3 Titletown Flyers 7 17 343 Chris Tries Cudahy WI 33 2:04:42.2 8:21.5 south shore cyclery 8 19 77 Carlos Haeckel Waukesha WI 29 2:06:10.3 9:49.6 Alterra Coffee/W85 9 22 21 Nicholas Holzem Weston WI 30 2:07:52.9 11:32.2 Sprocketz 10 23 90 Eric Stull La Crosse WI 30 2:08:18.6 11:57.9 Team 360 / LAX Velo 11 24 29 Dan Schaefer Adell WI 30 2:08:18.8 11:58.1 Team Fond du Lac Cyclery 12 27 53 Scott Neperud Madison WI 27 2:10:10.1 13:49.4 Magnus 13 28 67 Michael Humpal Libertyville IL 30 2:10:54.7 14:34.0 Specialized 14 33 95 David Bender Belvidere IL 32 2:13:42.8 17:22.1 JVC/Michaels Cycle's 15 35 44 Luke Holtan Milwaukee WI 30 2:15:48.7 19:28.0 VELO TROCADERO NR 32 Luke Batchelor-Clark Madison WI 33 Magnus NR 45 Matt Gehling Madison WI 27 Team Wisconsin/KS Energy NR 46 Jason Gosse Eau Claire WI 33 Team WORS NR 346 Casey Masterson Milwaukee WI 32 Velo Trocadero NR 341 John Reiker St. Charles IL 27 All Spoked Up DNF 89 Bill Street Sheboygan WI 27 Kuhl / Rocky Mtn DNF 351 James Ye Chicago IL 31 Tuxedo Thunder

Male 35 to 44

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 100 Ray Nelson Woodstock IL 42 1:52:54.7 0:00.0 Treadhead Cycling 2 2 88 Michael Naughton Crystal Lake IL 42 1:53:56.3 1:01.6 Wheel Werks/Gore 3 5 83 Trevor Olson Rochester MN 39 1:57:32.8 4:38.0 Muddy Cup 4 8 344 Jacob Groethe Pewaukee WI 35 1:58:56.6 6:01.9 Badger Velo Club 5 18 48 Bill Nigh West Bend WI 43 2:05:06.3 12:11.6 Team Pedal Moraine 6 29 14 Karl Tillman La Crosse WI 38 2:11:13.6 18:18.9 Team 360 / LAX Velo 7 30 76 Bryan Frazier Cottage Grove WI 36 2:11:41.1 18:46.4 Baraboo Sharks 8 31 36 Mitch Moen Lombard IL 35 2:12:40.5 19:45.8 r-bikes 9 32 51 Steve Schafer Barrington IL 42 2:13:04.4 20:09.7 10 34 342 Jose Barraza Chicago IL 43 2:14:56.2 22:01.5 CC BARRAZA cycles 11 36 348 Dan Tavela Franklin WI 42 2:19:49.4 26:54.7 Treadhead Cycling 12 37 58 Tim Scanley Milwaukee WI 36 2:23:03.7 30:09.0 Alterra Coffee DNF 50 Jerrod Collier Lindenhurst IL 43 Muddy Cup Racing DNF 60 Gabriel Ion Spring Grove IL 39 Treadhead Cycling

Male 45 to 54

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 17 Jeff Melcher West Bend WI 45 1:58:12.2 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 12 99 Jw Miller Madison WI 47 1:59:46.3 1:34.1 / 3 14 23 John Shull Libertyville IL 50 2:02:02.1 3:49.9 EXPO 4 20 11 John Lirette Menomonee Falls WI 46 2:06:30.1 8:17.9 Unattached 5 21 37 Greg Jones West Allis WI 45 2:07:30.7 9:18.5 6 26 43 John Wypiszinski Kaukauna WI 46 2:09:36.8 11:24.6 Titletown Flyers