Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#5 Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Cat 2 (Sport) Male

XC#5 Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Cat 2 (Sport) Male

July 10, 2011


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 14 and under

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 2071 Fletcher Arlen Wausau WI 14 1:21:47.5 0:00.0

Male 15 to 16

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 29 2169 Brandon Flisram La Crosse WI 15 1:23:57.8 0:00.0 Team Extreme 2 41 2143 Josey Weik Wrenshall MN 15 1:25:30.6 1:32.8 Ski Hut 3 57 2472 Mitchell Bratz Weston WI 15 1:27:33.7 3:35.8 4 117 2086 Collin Coleman Cedarburg WI 16 1:59:23.2 35:25.4 TEAM WORS

Male 17 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 26 2044 Kyle Berchem Manitowoc WI 18 1:23:14.0 0:00.0 Gen X / World Bicycle Relief

Male 19 to 24

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2475 Jacob Jackson Cadott WI 22 1:19:57.8 0:00.0 2 3 2488 Luke Schuttenhelm La Crosse WI 20 1:20:02.2 0:04.3 Three Sixty Real Estate 3 15 2144 Phil Geiger Madison WI 24 1:21:41.3 1:43.4 Magnus 4 46 2079 Jacob Becker Manitowoc WI 21 1:25:56.8 5:58.9 GenX / World Bicycle Relief 5 47 2222 Daniel Holtermann Green Bay WI 23 1:25:57.0 5:59.1 Gen EX/World bicycle relief 6 48 2460 Joshua Hein Merrill WI 22 1:25:58.8 6:01.0 UW-La Crosse 7 61 2481 Joe Decker Eau Claire WI 20 1:28:10.4 8:12.6 Anybodys Bike Shop 8 66 2462 Dominic Del Vecchio Eau Claire WI 20 1:29:48.2 9:50.4 9 68 2459 Christopher Drew Wausau WI 19 1:29:52.6 9:54.7 UW - La Crosse 10 69 2012 Matt Paterson McHenry IL 20 1:29:59.2 10:01.4 Team AttakTiks 11 76 2467 Nick Krcma Wausau WI 24 1:31:45.4 11:47.5 City Bike Works 12 92 2057 Travis Schirpke SUSSEX WI 21 1:35:14.8 15:17.0 TEAM EXTREME 13 116 2465 Alex Imhoff Saukville WI 21 1:56:22.7 36:24.8 Team Extreme NR 2085 Scott Krueger Sayner WI 20 TEAM WORS

Male 25 to 29

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2500 Adam Carignan Saint Paul MN 27 1:20:56.0 0:00.0 Carignan 2 8 2073 Phil Fluegel Roscoe IL 29 1:21:19.9 0:23.9 3 10 2137 Carl Morse Appleton WI 27 1:21:25.0 0:29.0 Wheel and Sprocket 4 12 2471 Travis Christman Eau Claire WI 29 1:21:29.5 0:33.5 Anybodys 5 17 2495 Daniel Boyles Anoka MN 26 1:21:52.2 0:56.2 Behind Bars/LGR 6 19 2163 Brandon Teske Green Bay WI 28 1:22:08.5 1:12.5 Titletown Flyers 7 36 2006 Brian Paterson McHenry IL 27 1:24:50.4 3:54.4 Team AttakTiks 8 53 2493 Ian Johnson Minneapolis MN 26 1:26:59.9 6:03.9 Behind/Bars-LGR 9 55 2074 Taylor Bogdanske Oshkosh WI 27 1:27:13.9 6:17.9 Wheel & Sprocket 10 65 2502 Andrew Gierke Eau Claire WI 25 1:29:33.6 8:37.6 Overdrive 11 80 2466 Joshua Meyer Two Rivers WI 26 1:32:43.4 11:47.4 12 115 2151 Paul Westberg Lomira WI 25 1:54:12.1 33:16.1 Titletown Flyers NR 2464 Andy Redlin Appleton WI 27 Scheels - Appleton DNF 2200 Chad Rury MADISON WI 25 Eriks Bike and Board

Male 30 to 34

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2140 Rennis Delgado Kimberly WI 33 1:19:18.3 0:00.0 Schwag 2 9 2090 Jason Gibson Neenah WI 33 1:21:23.7 2:05.4 Gear N Up 3 22 2105 Ben Leach La Crosse WI 34 1:22:55.2 3:36.9 Bikes Ltd / Scenic Concepts 4 24 2150 Martin Tank II Oconomowoc WI 34 1:23:02.5 3:44.1 Wheel & Sprocket / Vision 5 25 2478 Jonathan Watson Westford MA 30 1:23:04.7 3:46.4 Overdrive 6 32 2126 Jamie Prange Elkhart Lake WI 31 1:24:28.9 5:10.5 Cyclopath 7 39 2138 Jeremy Drake South Milwaukee WI 34 1:25:03.2 5:44.8 nord lock 8 42 2486 Danny Bauknecht Antigo WI 32 1:25:32.4 6:14.1 9 51 2011 Ben Lasecki Milwaukee WI 34 1:26:49.7 7:31.4 Team Pedal Moraine 10 63 2141 Salvatore Virgilio WOODRIDGE IL 33 1:29:14.8 9:56.5 Schwag 11 94 2473 Shawn Stutzman Eau Claire WI 32 1:35:29.1 16:10.8 12 97 2499 Kurt Brunner Madison WI 30 1:36:04.7 16:46.4 Chainsmokers NR 2099 Timothy Martin Round Lake IL 34

Male 35 to 39

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2054 Jason Ruesch Medford WI 39 1:20:17.0 0:00.0 Rib Mountain Cycles 2 6 2107 Mark Clinton Fond du Lac WI 39 1:21:04.8 0:47.7 Attitude Sports 3 11 2470 Tony Froelich Green Bay WI 38 1:21:27.7 1:10.6 Team Lily 4 13 2010 Marek Kulesza VERNON HILLS IL 37 1:21:37.2 1:20.1 5 14 2492 Mark Walter Rochester MN 36 1:21:37.4 1:20.3 Muddy Cup 6 20 2212 Chad Klaus Green Bay WI 37 1:22:12.5 1:55.4 Schwag 7 31 2020 Christopher Richmond Manitowoc WI 38 1:24:18.9 4:01.9 Heavy Pedal Velo Club 8 40 2494 Chad Robida Saint Paul MN 35 1:25:03.5 4:46.4 Peace Coffee 9 44 2002 Jack Schirpke CEDARBURG WI 39 1:25:44.2 5:27.1 Team Extreme 10 52 2503 Cal Collins Eden Prairie MN 39 1:26:53.9 6:36.8 Wannabee Racing 11 58 2476 Marc Salm Winneconne WI 38 1:27:36.5 7:19.5 Gear N Up 12 59 2019 Darin Olski Neenah WI 38 1:27:40.9 7:23.8 13 71 2461 Jason Rupnow Mankato MN 38 1:30:41.2 10:24.1 14 79 2016 Michael Olm APPLETON WI 36 1:32:29.9 12:12.8 GenXcycling 15 85 2089 Jason Mork Stevens Point WI 36 1:33:09.4 12:52.3 Point Pursuit 16 90 2504 Tom Henrich Merrill WI 39 1:34:39.1 14:22.1 17 91 2117 Christopher Pitts Baraboo WI 35 1:35:10.9 14:53.8 Wildside Velo Club 18 98 2469 Eric Sockness Eau Claire WI 39 1:37:16.5 16:59.4 19 101 2474 Gabor Bach Altoona WI 38 1:38:49.5 18:32.4 20 104 2498 Jeff Gau Wausau WI 36 1:41:05.9 20:48.8 21 109 2479 David Olson Eau Claire WI 37 1:45:10.3 24:53.2 Overdrive 22 113 2221 Steve Strobel Mosinee WI 39 1:49:34.1 29:17.1 Rib Mountain Cycles 23 114 2135 Steve Havlichek Green Bay WI 38 1:51:34.9 31:17.8

Male 40 to 44

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2040 Dave Blanke LAKEZURICH IL 41 1:21:16.6 0:00.0 Bike Connection 2 21 2031 Gary Ehrike Marathon WI 42 1:22:33.2 1:16.5 Rib Mountain Cycles 3 23 2489 Scott Veldhuizen Green Bay WI 42 1:22:57.2 1:40.6 Swag 4 28 2072 Brian Coppock Green Bay WI 43 1:23:37.4 2:20.7 Titletown Flyers 5 30 2053 Jeff Wren West Bend WI 44 1:24:11.6 2:55.0 Team Extreme 6 33 2106 Ruben Valdez New Lenox IL 42 1:24:35.2 3:18.5 Nord-Lock Safe Wheels 7 35 2087 Jeff Bublitz Green Bay WI 41 1:24:50.2 3:33.5 Gen X / World Bicycle Relief 8 54 2113 Wade Flisram ONALASKA WI 43 1:27:02.1 5:45.4 Team Extreme 9 72 2199 Randy Johnson Two Rivers WI 42 1:31:07.8 9:51.1 Heavy Pedal 10 74 2116 Quentin Gniot Green Bay WI 41 1:31:22.9 10:06.2 Titletown Flyers 11 83 2120 Troy Olm Madison WI 43 1:33:07.5 11:50.8 Chainsmokers 12 89 2078 Bob Bemmels Suamico WI 43 1:34:33.4 13:16.7 13 100 2507 Shawn Houser Eau Claire WI 42 1:37:59.2 16:42.5 Riverside Bike & Skate 14 102 2081 Michael Laufenberg West Bend WI 41 1:38:54.8 17:38.2 Team Pedal Moraine NR 2457 Bradley Jorsch Cleveland WI 41 NR 2506 Lew Mangin Madison WI 41 NR 2065 Randy Snyder DIXON IL 41

Male 45 to 49

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 2145 Kelly Skinkis SOBIESKI WI 46 1:22:07.8 0:00.0 WORS 2 27 2004 Clive Warren SAINT CHARLES IL 48 1:23:25.9 1:18.0 Nord-Lock / Safe Wheels 3 34 2084 Edward Piontek Wabeno WI 48 1:24:46.9 2:39.1 Title Town Flyers 4 37 2112 Kevin Lisowe PLYMOUTH WI 47 1:24:50.9 2:43.1 NordLock/Safe Wheels 5 38 2497 Paul Warloski MILWAUKEE WI 48 1:24:53.6 2:45.7 My Wife Inc 6 43 2075 Dave Reich PINE RIVER WI 48 1:25:35.5 3:27.7 Team Extreme 7 50 2491 Scott Nickoli Green Bay WI 45 1:26:15.3 4:07.4 8 75 2164 Demetrius Banks Onalaska WI 46 1:31:29.0 9:21.1 Bike Lmtd 9 84 2463 Chuck Cunningham Casco WI 46 1:33:09.2 11:01.3 10 106 2487 Kevin Knutson Star Prairie WI 47 1:41:58.6 19:50.7 Peace Coffee 11 108 2480 Michael Kaspar Deerfield IL 46 1:43:50.5 21:42.6 DNF 2046 Troy Sable West Bend WI 47

Male 50 to 54

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 45 2496 Dave Wall Rhinelander WI 52 1:25:50.5 0:00.0 Moritz 2 49 2048 Don Freitag Marshall WI 51 1:26:03.2 0:12.6 3 60 2052 Jim Feuerstein Whitelaw WI 53 1:27:47.1 1:56.6 Heavy Pedal Velo Club 4 62 2165 Michael Giesen Chilton WI 51 1:28:41.9 2:51.3 Titletown Flyers 5 64 2026 Dustin Vande Zande Waupaca WI 50 1:29:18.7 3:28.2 Point Pursuit 6 73 2119 Steven Drecoll MUNDELEIN IL 50 1:31:16.9 5:26.3 7 77 2485 Michael Cisek Minneapolis MN 54 1:31:57.8 6:07.3 8 78 2505 Dave Diamond Milwaukee WI 52 1:32:10.6 6:20.1 Alterra 9 82 2003 Tim Wateski La Crosse WI 51 1:32:49.3 6:58.8 10 86 2490 Pete Balm Saint Paul MN 53 1:34:05.3 8:14.7 DNF 2109 Scott Foate Madison WI 53 NR 2458 Todd Trembley Faribault MN 53

Male 55 to 59

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 56 2023 Steve Kapaun HUDSON WI 55 1:27:24.5 0:00.0 team extreme 2 67 2128 Keith Westendorf MILWAUKEE WI 57 1:29:52.3 2:27.8 Alterra MTB 3 70 2501 David Carignan Little Suamico WI 56 1:30:25.4 3:00.9 4 81 2125 Larry Reimer South Beloit IL 58 1:32:46.6 5:22.1 JVC / Michael'sCycles 5 88 2041 Sterling Schmidt Two Rivers WI 57 1:34:31.3 7:06.8 Heavy Pedal Velo club 6 95 2069 Bill Styer Sheboygan WI 57 1:35:33.8 8:09.3 7 99 2067 William Peters Green Bay WI 56 1:37:44.7 10:20.1 Titletown Flyers 8 107 2483 Jack Wagener Augusta WI 59 1:42:03.0 14:38.5 9 111 2134 James Mistark Marinette WI 59 1:46:35.9 19:11.4 Titletown Flyers NR 2482 Keith Kaufman Eau Claire WI 58 Overdrive Cycling DNF 2018 Dan Millin West Bend WI 56 Mountain Outfitters

Male 60 and over

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 87 2219 Brad Swenson STEVENS POINT WI 60 1:34:07.8 0:00.0 Spokes N Spines 2 93 2095 Bob Ferrara Cable WI 60 1:35:25.1 1:17.2 3 96 2146 George Doty BERLIN WI 60 1:35:49.8 1:41.9 4 103 2110 Mike Brauer Manitowoc WI 60 1:39:34.2 5:26.3 Heavy Pedal Velo Club 5 105 2047 Frank Lobello Gurnee IL 64 1:41:12.4 7:04.5 Muddy Cup Racing 6 110 2060 Mike Sherman New Holstein WI 67 1:46:16.5 12:08.7 7 112 2037 Steve Manthe Mc Farland WI 69 1:49:08.3 15:00.4 Chainsmokers 8 118 2024 James S. Heinecke Sheboygan WI 61 2:00:45.2 26:37.3 BRATS n BEER / B76 NR 2468 Tom Bengel Saint Paul MN 61