WORS Junior Category Series Results XC#5 Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Junior (14 and under)

XC#5 Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Junior (14 and under)

July 10, 2011


Results by: WORS Racing L.L.C.

Females 8 and under

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 6040 Aryana Knudson Casco WI 8 26:00.5 0:00.0 2 12 6129 Annika Nelson Cameron WI 8 28:14.8 2:14.2 3 13 6133 Kailey Ramaker Plymouth WI 8 35:24.3 9:23.7

Females 9 to 10

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 6122 Madelyn Anderson Eau Claire WI 9 20:19.5 0:00.0 2 8 6039 Julia Whitedog La Crosse WI 10 22:21.6 2:02.1 Bikes Ltd / Senic Concepts 3 9 6029 Katy McDicken Appleton WI 10 22:25.9 2:06.4 FCYCT Scarlet Knights 4 10 6026 Lorissa Thorpe Wausau WI 10 23:54.7 3:35.2 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Female 11 to 12

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 6011 Megan Senderhauf Neenah WI 12 16:22.2 0:00.0 Wheel and Sprocket 2 3 6118 Maren Moe Barron WI 12 18:27.8 2:05.6 Herd of Turtles 3 4 6020 Hanna Mork Stevens Point WI 12 19:05.2 2:42.9 Point Pursuit 4 5 6136 Maggie Froelich Eau Claire WI 12 19:12.3 2:50.0 5 6 6116 Lauren Watters Wausau WI 12 19:30.3 3:08.0 NR 6032 Maya Steele De Pere WI 12 Titletown Flyers

Female 13 to 14

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 6031 Avalon Steele DEPERE WI 13 17:47.8 0:00.0 Title Town Flyers

Male 8 and under

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 24 6124 Joshua Caron Sun Prairie WI 8 21:59.5 0:00.0 2 31 6121 Samuel Anderson Eau Claire WI 7 23:22.3 1:22.8 3 32 6012 Anders Davidson DE PERE WI 8 24:08.2 2:08.7 Titletown Flyers 4 35 6120 Nathan Hagstrom Eau Claire WI 7 28:32.1 6:32.6

Male 9 to 10

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 6027 Mitchell Dutczak CRETE IL 10 17:20.8 0:00.0 South Chicago Wheelman 2 10 6007 William Darling Vernon Hills IL 10 17:23.8 0:02.9 Wildside Velo Club 3 11 6018 Nathan Knowles Batavia IL 10 17:39.0 0:18.2 Endurance Trust 4 14 6126 Nicholas Bruder Colfax WI 10 18:32.0 1:11.1 Team ADC - Chain Reaction 5 15 6022 Collin Neuser Mosinee WI 10 18:38.8 1:18.0 Rib Mountain Cycles 6 16 6130 Pavel Nelson Cameron WI 9 18:45.0 1:24.2 7 22 6025 Porter Thorpe Wausau WI 9 21:58.8 4:38.0 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery 8 23 6023 Jonah Whitedog La Crosse WI 9 21:59.1 4:38.2 Bikes LTD / Senic Concepts 9 26 6135 Noah Hoppe Fond Du Lac WI 10 22:16.6 4:55.8 Fod du Lac Cyclery 10 27 6123 Aaron Le Roy Waukesha WI 9 22:23.4 5:02.6 11 28 6132 Cameron Severson Appleton WI 9 22:33.7 5:12.9 12 30 6004 Griffin May Geneva IL 9 23:17.0 5:56.2 13 33 6134 Kaleb Ramaker Plymouth WI 9 25:33.3 8:12.5 14 34 6034 Tyler Holden Harvard IL 9 25:39.3 8:18.5 Treadhead NR 6015 Joshua Prewitt Black Creek WI 9 Attitude Sports

Male 11 to 12

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 6038 Zack Kargel Baraboo WI 11 16:24.8 0:00.0 Wildside Velo 2 3 6005 Owen Reich Pine River WI 12 16:26.1 0:01.3 3 5 6125 Matthew Bruder Colfax WI 12 16:55.3 0:30.5 Team ADC - Chain Reaction 4 6 6019 Aidan Coleman CEDARBURG WI 12 17:01.6 0:36.8 TEAM WORS 5 8 6028 Cole McDicken Appleton WI 12 17:13.1 0:48.3 FCYCT Scarlet Knights 6 13 6138 Paighton Gardner Cameron WI 11 18:18.7 1:53.9 7 18 6003 Reed May Geneva IL 12 19:07.5 2:42.7 8 20 6024 Dylan Eggebrecht Greenville WI 12 20:10.9 3:46.1 FCYCT-The Scarlet Knights 9 21 6127 Dan Dominski Eau Claire WI 11 20:16.7 3:51.9 CORBA 10 25 6016 Karl Tillman LA CROSSE WI 11 22:16.4 5:51.6 Bikes Limited/Scenic Concepts 11 29 6131 Ryan Severson Appleton WI 11 22:49.7 6:24.9

Male 13 to 14

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 6128 Chris Dominski Eau Claire WI 14 15:48.9 0:00.0 CORBA 2 4 6033 Jacob Ahles Hortonville WI 13 16:51.8 1:02.9 FCYCT ScarletKnights 3 7 6030 Alex Halfman Appleton WI 13 17:07.3 1:18.3 FCYCT-The Scarlet Knights 4 12 6137 Brady Foate Madison WI 14 18:18.0 2:29.1 5 17 6021 Grant Slocum Appleton WI 13 18:46.5 2:57.5 FCYCT - The Scarlet Knights 6 19 6139 Jelani Smit Eau Claire WI 13 19:41.7 3:52.7