Bontrager Comp Series Results XC#5 Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Cat 2 (Comp)

XC#5 Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Cat 2 (Comp)

July 10, 2011


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 22 1023 Eric Weidman River Falls WI 24 2:00:51.5 0:00.0 Muddy Cup 2 30 1076 Dakota Dale CABLE WI 19 2:02:26.4 1:34.9 Eriksen Cycles 3 38 1318 Paul Schommer Appleton WI 19 2:03:42.6 2:51.0 Kimberly Endurance Project 4 43 1080 Nikolai Skievaski Madison WI 24 2:05:14.1 4:22.6 Team Pegasus 5 63 1039 Chris Harrison Green Bay WI 19 2:10:20.8 9:29.3 Eriksen Cycles 6 67 1025 Adrian Icenogle Ripon WI 21 2:12:33.1 11:41.5 Attitude Sports

Male 25 to 29

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 1082 Ryan Kleimenhagen Barneveld WI 29 1:58:49.6 0:00.0 Chainsmokers 2 17 1012 Patrick Scheibel JEFFERSON WI 26 2:00:02.0 1:12.4 3 25 1064 Bill Street Sheboygan WI 26 2:01:17.1 2:27.5 Kuhl Midwest Regional Team 4 27 1314 Michael C Anderson Appleton WI 25 2:01:53.3 3:03.7 Schwag 5 28 1031 Ben Marchewka Germantown WI 28 2:01:53.7 3:04.1 Team Pedal Moraine 6 29 1073 Michael Humpal Libertyville IL 29 2:01:54.9 3:05.3 7 45 1021 Ryan Carlson Waukesha WI 27 2:05:29.4 6:39.8 Team Wheel & Sprocket 8 48 1324 Eric Stull La Crosse WI 29 2:06:02.1 7:12.5 Choadal Devestation 9 58 1024 Tony Wagner GLENDALE WI 27 2:08:17.9 9:28.3 10 59 1037 Shawn Hoppe Fond Du Lac WI 29 2:08:32.5 9:42.9 Fond du Lac Cyclery

Male 30 to 34

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1299 Matthew Omeara Eau Claire WI 30 1:52:27.5 0:00.0 On The Rivet 2 6 1095 Dave Bender Belvidere IL 31 1:56:23.4 3:55.8 JVC/Michaels Cycle 3 7 1003 Vince Steger Mc Farland WI 34 1:56:27.9 4:00.3 Eriks Bikes & Boards 4 11 1301 Aaron Sturgis Eau Claire WI 33 1:57:44.2 5:16.6 Twin Six 5 32 1305 Joshua Blum La Crosse WI 33 2:02:49.8 10:22.2 Echelon Coalalition 6 41 1034 Jim Toombs Madison WI 34 2:04:55.3 12:27.7 Eriks Bikes & Boards 7 44 1087 Nathan Tock La Crosse WI 34 2:05:17.5 12:50.0 8 50 1303 John Oman Chaska MN 34 2:07:12.7 14:45.2 WannaBee Racing 9 57 1016 Dan Wierzba Schofield WI 34 2:08:10.9 15:43.4 rib mountain cycles 10 69 1018 Anthony Ferrara Minneapolis MN 33 2:13:02.7 20:35.1 Twin Six / New Moon 11 74 1047 Wally Kunstman Sheboygan WI 34 2:20:30.9 28:03.4 Gear Grinder NR 1083 Jake Swenson Stevens Point WI 30 UWSP Cycling

Male 35 to 39

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1035 Bryan Frazier COTTAGE GROVE WI 35 1:54:06.8 0:00.0 Wildside Velo Club 2 10 1046 Gabriel Ion Spring Grove IL 38 1:57:42.0 3:35.2 Treadhead Cycling 3 12 1055 Scott Diedrich Fond Du Lac WI 37 1:58:15.8 4:08.9 Attitude Sports 4 15 1078 Krystian Pac CHICAGO IL 36 1:58:57.1 4:50.2 Polska - MIODU! - POLISH Mead 5 19 1017 Brett May Geneva IL 38 2:00:29.1 6:22.3 6 20 1112 Eric Stanke Green Bay WI 35 2:00:40.8 6:33.9 Schwag 7 23 1069 CHRIS FELLOWS GENOA IL 39 2:01:02.3 6:55.4 Trek Store of Madison/WORS 8 24 1326 Matthew Ryan Duluth MN 37 2:01:07.6 7:00.8 9 37 1026 Jeremy Lentz COLGATE WI 37 2:03:39.6 9:32.7 Team Vision/Wheel & Sprocket 10 42 1044 John Hughes RANDOM LAKE WI 38 2:05:06.7 10:59.8 Team Pedal Moraine 11 52 1068 Patrick Dowd Middleton WI 36 2:07:19.4 13:12.5 NR 1027 Sean Bjork CHICAGO IL 36 xXx Racing Athletico NR 1048 James Buddenbaum Bloomington MN 39 Silver Cycles DNF 1045 Christopher Gabrielson BARABOO WI 39 Wildside Velo lub NR 1119 Troy Schaden Oconto WI 38 Schwag

Male 40 to 44

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1114 Shane Veldhuizen Pelican Lake WI 41 1:53:44.5 0:00.0 schwag 2 4 1002 Bill Burkholder Rockford IL 41 1:55:50.6 2:06.1 Kegels Bikes 3 5 1304 Jim Chapman Eau Claire WI 42 1:56:15.7 2:31.2 On The Rivet 4 13 1315 Daniel Logan Osceola WI 41 1:58:45.9 5:01.4 River Valley Cycling 5 16 1001 Steve Schafer BARRINGTON IL 41 1:59:45.5 6:00.9 Rbikes.com 6 21 1032 Steve Pribek Hales Corners WI 44 2:00:43.0 6:58.4 7 31 1004 Ken Naef GREEN BAY WI 44 2:02:40.6 8:56.1 Titletown Flyers 8 34 1325 Jack Zabrowski La Crosse WI 40 2:02:57.6 9:13.0 Emag 9 35 1311 Damian Budzinski Eau Claire WI 42 2:02:58.6 9:14.1 10 40 1079 Matt Dale Cable WI 44 2:04:36.2 10:51.7 Eriksen Cycles 11 46 1312 Brad Skillicorn Winona MN 42 2:05:50.5 12:06.0 Brones 12 47 1302 Matthew Nelson Cameron WI 40 2:05:56.0 12:11.5 13 51 1307 Ron Williams Duluth MN 40 2:07:18.5 13:33.9 Culvers Racing 14 64 1320 Steven Pippin Minneapolis MN 41 2:10:41.7 16:57.2 freewheel MT Borah 15 72 1316 Lowell Johnson Racine WI 43 2:19:04.5 25:20.0 16 75 1323 R Lemery Galena IL 43 2:25:43.4 31:58.9 Free Flight DNF 1081 Jarrod Kerkhoff Rockford IL 41 Michael's Cycles

Male 45 to 49

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 1051 Christopher Berge Madison WI 47 1:57:18.1 0:00.0 Magnus 2 9 1049 Jeff Sympson ROCKFORD IL 49 1:57:39.7 0:21.5 Big Ring Flyers /Kegel\'s 3 18 1029 Dan Szczepanski Sobieski WI 45 2:00:13.6 2:55.4 BelGioioso/Titletown Flyers 4 33 1054 Edward Dutczak CRETE IL 46 2:02:56.9 5:38.8 South Chicago Wheelman 5 39 1328 Rick Cleary River Falls WI 49 2:04:21.8 7:03.6 KORC 6 49 1010 Ross Lemke Cedarburg WI 48 2:06:12.9 8:54.7 Pedal Moraine / Hammer 7 53 1319 Rob Belz Afton MN 46 2:07:34.3 10:16.1 LCR 8 54 1317 Jesse Kusserow Appleton WI 48 2:07:37.4 10:19.3 9 61 1057 Mike Owens Wauwatosa WI 47 2:08:52.3 11:34.2 Alterra 10 62 1327 Kent McDaniel Altoona WI 49 2:09:42.7 12:24.5 Spring Street Sports 11 65 1321 Stuart Benson Shafer MN 48 2:12:01.7 14:43.5 Cyclova 12 68 1297 Patrick Rasmus CHIPPEWA FALLS WI 47 2:12:44.0 15:25.9 Spring Street Sports 13 70 1322 Erik Dalgaard Champlin MN 48 2:14:06.1 16:48.0 Wookie Juice Racing 14 73 1298 Ron Kay Rice Lake WI 49 2:19:08.0 21:49.8 Herd of Tutles NR 1101 Russell Jobs Wauwatosa WI 46 Haynes Brakes DNF 1072 Bob Phelps Milwaukee WI 48 Alterra Coffee

Male 50 to 54

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 26 1066 Neil Statz Wisconsin Rapids WI 50 2:01:36.6 0:00.0 Team Overdrive 2 55 1041 Brian Kelley Bloomer WI 51 2:07:49.1 6:12.5 Kelchiro/New Auburn Bld. 3 60 1103 Bob Boone EAU CLAIRE WI 53 2:08:49.6 7:13.0 4 66 1306 Paul Ayres Eau Claire WI 50 2:12:03.5 10:26.8 Red Flint Racing 5 76 1008 John Senkerik WAUWATOSA WI 52 2:29:10.7 27:34.0 Team Extreme DNF 1050 Terry Prewitt Neenah WI 50 Attitude Sports

Male 55 and over

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 36 1313 Gary Meader La Crosse WI 60 2:03:09.1 0:00.0 2 56 1111 Donald Carr Wauwatosa WI 56 2:07:58.0 4:48.9 IS Corp 3 71 1033 Brad Tennis Baraboo WI 56 2:15:29.0 12:19.9 Wildside Velo