KMC Citizen Series Results XC#5 Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Cat 3 (Citizen) Male

XC#5 Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Cat 3 (Citizen) Male

July 10, 2011


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 14 and under

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 4068 Alex Darrington Holmen WI 14 35:52.6 0:00.0 Bikes Limited 2 35 4004 Andrew Schirpke CEDARBURG WI 13 37:10.7 1:18.1 Twin Six / Team Extreme 3 60 4028 Jacob Bons Menomonee Falls WI 14 39:31.8 3:39.2 4 66 4467 Alex Ayres Eau Claire WI 14 39:59.0 4:06.4 Red Flight Racing 5 69 4055 Shane Holcomb PLYMOUTH WI 13 40:03.2 4:10.6 Fattires-n-beerr 6 74 4411 Bryce Rasmussen Eau Claire WI 14 40:44.5 4:51.9 7 81 4437 Alex Kay Rice Lake WI 13 41:33.8 5:41.2 RIverbrook Momentum 8 84 4080 Roman Kosarzycki Greendale WI 14 42:14.7 6:22.1 Alterra 9 85 4076 Kyle Kargel Baraboo WI 12 42:33.5 6:40.9 Wildside Velo 10 92 4031 Daniel Gretzinger Greenville WI 13 43:41.5 7:48.9 FCYCT-The Scarlet Knights 11 93 4017 Jimmy Splittgerber Appleton WI 12 45:08.7 9:16.1 12 94 4439 Daniel Ranning Rice Lake WI 13 45:55.2 10:02.6 13 97 4052 Andrew Guerra Oconomowoc WI 13 47:40.3 11:47.7 Wheel & Sprocket / Vision 14 101 4451 Thomas Williams Chippewa Falls WI 13 51:07.4 15:14.7 Spring Street Sports NR 4042 Andrew Schmidt EDGERTON WI 11 Team EXPO

Male 15 to 18

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4460 Mitch Otto Appleton WI 17 34:24.0 0:00.0 Wheel and Sprocket 2 2 4014 Cory Marty PLOVER WI 18 34:24.5 0:00.5 3 3 4438 Ryan Kay Rice Lake WI 16 34:29.2 0:05.2 River Brook 4 13 4428 Mike Schaller Chippewa Falls WI 18 35:29.4 1:05.4 5 28 4024 Nolan Steig JANESVILLE WI 15 36:43.9 2:19.9 6 49 4477 Nolan Wanous Eau Claire WI 16 38:12.5 3:48.5 7 50 4441 Taylor Blodgett Eau Claire WI 15 38:15.5 3:51.5 Overdrive Cycling 8 54 4060 Jordan Boyea Wausau WI 18 38:40.2 4:16.2 Team WORS 9 61 4421 Gabe Anderson Menomonie WI 16 39:32.0 5:08.0 10 89 4427 Austin Zimmerman Holmen WI 16 43:35.1 9:11.1 11 99 4447 Fernando Esquinca Joliet IL 15 49:37.6 15:13.6 12 100 4465 Austin Kernan Eau Claire WI 17 50:17.7 15:53.7 13 103 4454 Kyle Lobermeier Ladysmith WI 18 51:36.0 17:12.0

Male 19 to 29

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 4462 Sam Irons La Crosse WI 21 35:08.3 0:00.0 2 8 4430 Nathan Nushart Eau Claire WI 21 35:09.6 0:01.2 3 9 4417 Zach Anderson Menomonie WI 26 35:09.9 0:01.6 4 10 4442 Cody Pattison Eau Claire WI 26 35:11.2 0:02.9 5 22 4469 Jared Munch New Auburn WI 19 36:13.1 1:04.7 6 23 4448 Joel Jahnke Eau Claire WI 23 36:14.5 1:06.1 Anybody's Bikeshop 7 26 4466 David Smuhl Eau Claire WI 24 36:39.9 1:31.6 EC Velo 8 29 4061 Seth Boyea Wausau WI 20 36:44.8 1:36.4 Team WORS 9 31 4474 Tayler Schoenberg Cadott WI 20 36:53.9 1:45.6 10 33 4066 Jason Kersten Manitowoc WI 26 36:57.3 1:49.0 Broken Spoke 11 37 4475 Henry Hougen Eau Claire WI 21 37:26.2 2:17.8 12 38 4457 Andrew Kilness Chippewa Falls WI 20 37:29.6 2:21.3 13 43 4041 Joe Guse Wisconsin Rapids WI 22 37:40.8 2:32.5 Team WORS 14 45 4435 Adam Olson Madison WI 22 37:43.0 2:34.6 15 46 4479 Nick Barry Eau Claire WI 28 37:50.2 2:41.9 16 53 4407 George Carlson Eau Claire WI 25 38:34.8 3:26.5 Team ADC - Chain Reaction 17 58 4114 Ryan McAbee Milwaukee WI 29 39:06.3 3:58.0 18 62 4410 Jordan Jazdzewski Stevens Point WI 23 39:35.1 4:26.7 19 86 4420 Brad Sippel Beloit WI 23 42:59.3 7:51.0 DNF 4077 Andrew Richter Pewaukee WI 26

Male 30 to 39

Field Size: 26

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 4037 Josh Zalewski Antigo WI 32 34:40.8 0:00.0 Rib Mountain Cycles 2 12 4064 Darren Haag Black River Falls WI 36 35:25.6 0:44.8 Bikes Limited 3 14 4012 Chris Roddick FORT ATKINSON WI 35 35:33.1 0:52.2 2 Rivers Racing 4 15 4473 George Sreckov Eau Claire WI 38 35:34.6 0:53.8 5 19 4063 Nicholas Armstrong Milwaukee WI 36 36:04.8 1:24.0 6 20 4413 Brandon Thatcher Eau Claire WI 31 36:06.4 1:25.5 Team ADC - Chain Reaction 7 21 4445 Kristopher Dubiel Chippewa Falls WI 32 36:13.0 1:32.1 8 24 4443 Joe Ford Mondovi WI 34 36:27.5 1:46.7 9 25 4461 Jake Geissler Jim Falls WI 30 36:27.7 1:46.8 10 32 4459 Jason Dahlby La Crosse WI 32 36:55.1 2:14.3 Bikes Ltd 11 36 4065 Peter Fetters NEENAH WI 38 37:18.4 2:37.6 Cranked Bike Studio 12 39 4079 Christopher Howell Green Bay WI 37 37:31.0 2:50.2 13 40 4057 Casey Brauer Manitowoc WI 31 37:32.9 2:52.1 Heavy Pedal Velo Club 14 41 4455 Douglas Bunton Ladysmith WI 38 37:33.2 2:52.4 15 42 4425 BEnjamin Schemensky Eau Claire WI 31 37:40.5 2:59.7 16 51 4470 Jereme Rauckman Eau Claire WI 36 38:21.2 3:40.4 17 55 4084 Elginn Cordes Dakota MN 30 38:40.9 4:00.1 667 Industries 18 68 4432 Nate Janik Madison WI 34 40:02.0 5:21.2 Chips Hamburgers 19 78 4044 Jason Sommer Fond du Lac WI 32 41:08.2 6:27.4 Fond du Lac Cyclery 20 79 4406 John Froelich Eau Claire WI 37 41:08.5 6:27.7 21 80 4408 Aaron Roths Eau Claire WI 30 41:24.5 6:43.7 Anybody\'s Bikeshop 22 82 4424 Kenny Patenaude Eau Claire WI 39 41:38.5 6:57.6 23 90 4433 Patrick Wilcox Madison WI 31 43:36.3 8:55.4 Chips Hamburgers NR 4051 Joel Curry RHINELANDER WI 33 NR 4414 Patrick Davy Eau Claire WI 32 NR 4056 Adam Handt Machesney Park IL 34 Spokes N Spines

Male 40 to 49

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 4440 James Blodgett Eau Claire WI 44 35:58.8 0:00.0 Overdrive Cycling 2 34 4422 Geoff Watters Wausau WI 44 37:04.0 1:05.2 3 48 4053 Michael Dutczak CRETE IL 48 38:11.3 2:12.4 South Chicago Wheelman 4 56 4071 John Grosz Waupun WI 43 38:43.8 2:44.9 Waupun Road Warriors 5 59 4416 David Ruhbusch Spencer WI 47 39:13.6 3:14.8 6 67 4431 Ron Bruder Colfax WI 44 40:01.9 4:03.0 Team ADC - Chain Reaction 7 70 4412 Steven Brown Franklin WI 41 40:18.2 4:19.4 8 75 4429 Steve Caron Sun Prairie WI 43 40:56.8 4:57.9 1* 76 4032 Ron Smith FOND DU LAC WI 43 40:59.2 5:00.3 2* 77 4085 Chris Harold LINDENHURST IL 44 41:06.3 5:07.4 Muddy Cup 3* 83 4049 Jack Pabst Nekoosa WI 41 42:00.6 6:01.7 12 87 4423 Chris McDonald Eau Claire WI 40 43:10.8 7:12.0 13 91 4022 Paul Baltus JANESVILLE WI 40 43:40.7 7:41.9 14 95 4070 Ricky Almaguer Hoffman Estates IL 47 45:59.8 10:00.9 NR 4458 Patrick Hanley Saint Paul MN 44 NR 4020 Jim Pekowsky Cedarburg WI 42 Honey Stinger/Racing 4 Ryder DNF 4059 Andrew Trewyn Waupun WI 44 Waupun Road Warriors DNF 4450 Tyree Williams CHIPPEWA FALLS WI 41 Spring Street Sports *Duplicate Awards

Male 50 to 59

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 4463 Terry Hintz Eau Claire WI 53 34:44.7 0:00.0 Overdrive Cycling 2 6 4415 Al Adams Little Rock AR 57 35:07.9 0:23.2 Heavy Pedal Velo 3 11 4472 Ricky Wells Strum WI 51 35:15.9 0:31.2 Overdrive 4 17 4468 Donald Crowell Cadott WI 50 35:58.0 1:13.2 5 27 4471 Dan Gray Eau Claire WI 51 36:43.9 1:59.2 On The Rivet 6 30 4478 Todd Wanous Eau Claire WI 50 36:51.1 2:06.4 7 44 4456 Tim Kilness Chippewa Falls WI 53 37:42.6 2:57.9 8 47 4476 Chris Hougen Eau Claire WI 57 38:07.2 3:22.4 9 52 4018 Andrew Mishlove GLENDALE WI 56 38:23.3 3:38.5 Hampshire Cycle Club 10 63 4082 Jeff Purol Mundelein IL 54 39:36.8 4:52.1 11 64 4419 Gergory Spencer Roscoe IL 50 39:46.2 5:01.5 12 65 4418 Carl Rasmussen Eau Claire WI 54 39:56.8 5:12.1 13 71 4464 Jeff Nikolai Marshfield WI 51 40:34.7 5:50.0 14 72 4449 Steven Bircher Eau Claire WI 59 40:40.9 5:56.1 Overdrive 15 73 4409 Tom Anderson Menomonie WI 53 40:42.2 5:57.5 16 88 4426 Steven Phillips Eau Claire WI 51 43:14.2 8:29.5 17 98 4446 Mark Schuttenhelm La Crosse WI 51 49:13.4 14:28.6 Three Sixty Real Estate 18 102 4029 Dennis Westberg KEWAUNEE WI 52 51:20.6 16:35.9 Titletown Flyer NR 4434 Todd LaValley Eau Claire WI 56 NR 4033 Mike Wilkes Middleton WI 56

Male 60 and over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 57 4039 Bruce Parker Minneapolis MN 60 38:58.3 0:00.0 Freewheel Bike 2 96 4452 Jim Zahradka Richmond CA 68 47:14.9 8:16.6