Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#12 - Wigwam MTB Challenge (Sheboygan) Cat 2 (Sport) Male

XC#12 - Wigwam MTB Challenge (Sheboygan) Cat 2 (Sport) Male

October 09, 2011


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 14 and under

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 2071 Fletcher Arlen Wausau WI 14 1:19:59.3 0:00.0 2 29 2615 Daniel Henderson Hancock MI 14 1:21:34.6 1:35.3 Cross Country Sports DNF 2094 Jared Karinen Painesdale MI 13 Cross Country Sports

Male 15 to 16

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 43 2129 Connor McColl Oconomowoc WI 15 1:22:55.9 0:00.0 Wheel and Sprocket 2 79 2627 Preston Bernsteen Stevens Point WI 16 1:26:29.2 3:33.3 3 90 2114 Jordan Watkins Marshfield WI 15 1:27:35.1 4:39.1 EXPO Racing 4 95 2169 Brandon Flisram La Crosse WI 15 1:28:14.2 5:18.2 Team Extreme DNF 2086 Collin Coleman Cedarburg WI 16 TEAM WORS

Male 17 to 18

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 36 2149 Kevin Atkins Green Bay WI 17 1:22:20.7 0:00.0 Titletown Flyers 2 38 2679 Christopher Osborne Mequon WI 17 1:22:24.2 0:03.5 3 66 2671 Mitch Otto Appleton WI 17 1:25:43.2 3:22.5 Wheel and Sprocket

Male 19 to 24

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 20 2604 Joshua J. Heinecke Sheboygan WI 24 1:20:29.6 0:00.0 ICO 2 21 2195 Josh Rupnow Cedarburg WI 22 1:20:30.1 0:00.4 Team Extreme 3 34 2662 Tony Lemke Madison WI 23 1:22:02.2 1:32.5 Lemke Worldwide Racing 4 41 2144 Phil Geiger Madison WI 24 1:22:30.8 2:01.1 Magnus 5 61 2012 Matt Paterson McHenry IL 20 1:25:20.2 4:50.6 Team AttakTiks 6 100 2614 Paul Kirkeby Minneapolis MN 24 1:29:06.2 8:36.6 7 110 2083 Ryan Wenzlick Green Bay WI 23 1:30:12.1 9:42.4 Titletown Flyers 8 136 2674 Michael Reuter Madison WI 20 1:37:28.9 16:59.3 Eriks 9 140 2681 Andrew Montgomery Minneapolis MN 23 1:38:45.4 18:15.8 DNF 2644 Brook Davis Oregon WI 23 Ramrod NR 2222 Daniel Holtermann Green Bay WI 23 Gen EX/World bicycle relief NR 2085 Scott Krueger Sayner WI 20 TEAM WORS NR 2613 Max Lent Racine WI 24 DNF 2103 Oliver Neumann Springbrook WI 24 UW-Stout DNF 2057 Travis Schirpke SUSSEX WI 21 TEAM EXTREME

Male 25 to 29

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2160 Cory Samz Two Rivers WI 26 1:17:38.8 0:00.0 Heavy Pedal Velo 2 7 2163 Brandon Teske Green Bay WI 28 1:19:01.7 1:22.8 Titletown Flyers 3 11 2137 Carl Morse Appleton WI 27 1:19:23.0 1:44.1 Wheel and Sprocket 4 24 2073 Phil Fluegel Roscoe IL 29 1:20:42.9 3:04.0 JVC/Michaels Cycle 5 25 2007 Ian Willmann Green Bay WI 27 1:20:44.5 3:05.6 Titletown Flyers 6 33 2637 Michael Joachim Green Bay WI 27 1:22:01.1 4:22.2 Stadium Bike 7 46 2669 Joshua Meyer Two Rivers WI 26 1:23:26.1 5:47.2 8 54 2006 Brian Paterson McHenry IL 27 1:24:54.0 7:15.1 Team AttakTiks 9 71 2620 Russell Bernard Appleton WI 26 1:26:13.5 8:34.7 10 82 2610 Nicolas Sandoval Fox Point WI 29 1:26:49.6 9:10.7 Team Wheel and Sprocket 11 99 2028 Erik Backhaus West Bend WI 29 1:29:05.6 11:26.7 12 124 2200 Chad Rury MADISON WI 25 1:33:23.2 15:44.3 Eriks Bike and Board 13 156 2673 Ryan Stephen Racine WI 29 1:45:25.5 27:46.6 14 164 2151 Paul Westberg Lomira WI 25 1:52:14.7 34:35.8 Titletown Flyers DNF 2626 Aaron Duchon Chanhassen MN 25 A.D. concepts

Male 30 to 34

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2150 Martin Tank II Oconomowoc WI 34 1:17:29.7 0:00.0 Wheel & Sprocket / Vision 2 3 2140 Rennis Delgado Kimberly WI 33 1:17:52.3 0:22.6 Schwag 3 9 2105 Ben Leach La Crosse WI 34 1:19:08.6 1:38.9 Bikes Ltd / Scenic Concepts 4 12 2034 Ben Schreiber THERESA WI 30 1:19:28.6 1:58.9 Team Pedal Moraine 5 15 2636 Jason Mau Mukwonago WI 32 1:19:55.6 2:25.9 6 18 2082 Eric Grissom Greenville WI 32 1:20:06.0 2:36.3 7 19 2090 Jason Gibson Neenah WI 33 1:20:26.8 2:57.0 Gear N Up 8 22 2042 Jeff Swanstrom Appleton WI 34 1:20:31.8 3:02.0 Cranked Bike Studio 9 32 2616 Nate Schoenemann Sheboygan Falls WI 34 1:21:57.5 4:27.8 10 58 2603 Jason Dahlby La Crosse WI 32 1:24:56.6 7:26.9 Bikes Ltd 11 62 2126 Jamie Prange Elkhart Lake WI 31 1:25:28.1 7:58.4 Cyclopath 12 63 2658 Wally Kunstman Sheboygan WI 34 1:25:31.7 8:01.9 Velocause 13 64 2672 Jonathan Hage Racine WI 31 1:25:35.9 8:06.2 Belle City Bikers 14 75 2138 Jeremy Drake South Milwaukee WI 34 1:26:17.3 8:47.6 nord lock 15 76 2141 Salvatore Virgilio WOODRIDGE IL 33 1:26:21.0 8:51.3 Schwag 16 77 2011 Ben Lasecki Milwaukee WI 34 1:26:21.2 8:51.5 Team Pedal Moraine 17 84 2653 Steve Reichel Glendale Heights IL 32 1:27:00.2 9:30.4 18 93 2608 Kerry Gonzalez Sturterant WI 32 1:28:05.0 10:35.3 Treadhead Cycling 19 111 2632 Tyler Cox Chicago IL 32 1:30:18.1 12:48.4 Kinky Llama Racing 20 114 2158 Nate Andrews Whitefish Bay WI 34 1:30:36.1 13:06.4 Alterra Coffee 21 138 2654 Eric Steffen Kenosha WI 31 1:38:25.8 20:56.1 Cyclopath NR 2099 Timothy Martin Round Lake IL 34

Male 35 to 39

Field Size: 26

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2647 Tony Froelich Green Bay WI 38 1:18:11.8 0:00.0 Team Lily 2 6 2020 Christopher Richmond Manitowoc WI 38 1:18:57.6 0:45.7 Heavy Pedal Velo Club 3 10 2010 Marek Kulesza VERNON HILLS IL 37 1:19:21.4 1:09.6 4 13 2621 Matt Chmielewski La Crosse WI 36 1:19:52.5 1:40.6 Bikes Limited -Scenic Concepts 5 26 2107 Mark Clinton Fond du Lac WI 39 1:20:52.3 2:40.4 Attitude Sports 6 44 2089 Jason Mork Stevens Point WI 36 1:22:58.1 4:46.2 Point Pursuit 7 48 2670 Mike Rouleau HARTLAND WI 36 1:23:38.8 5:26.9 8 49 2625 Dean Kahl Madison WI 39 1:24:27.9 6:16.0 Chainsmokers 9 56 2019 Darin Olski Neenah WI 38 1:24:54.7 6:42.9 Cranked Bike Studio 10 57 2641 Brandon Murphy Chicago IL 36 1:24:56.4 6:44.5 Kinky Llama Racing 11 85 2664 Jonathan Nehring Cedar Grove WI 39 1:27:11.7 8:59.8 Peddle Moraine 12 94 2619 Todd Mertz Appleton WI 39 1:28:10.6 9:58.7 13 96 2642 Warren Heise New Berlin WI 36 1:28:18.8 10:07.0 14 97 2161 Mike Mennenoh Lake Geneva WI 36 1:28:20.2 10:08.3 Treadhead Cycling 15 115 2618 Ron Odekirk Fond du Lac WI 38 1:30:46.4 12:34.5 First Weber 16 127 2602 Jason Klingkammer Menomonee Falls WI 37 1:34:10.2 15:58.3 17 131 2022 Justin Latham Germantown WI 35 1:35:49.0 17:37.2 Gen X / World Bicycle Relief 18 132 2108 Michael Gordon Highland Park IL 37 1:35:53.1 17:41.2 19 134 2016 Michael Olm APPLETON WI 36 1:37:09.4 18:57.5 GenXcycling 20 145 2117 Christopher Pitts Baraboo WI 35 1:39:57.8 21:45.9 Wildside Velo Club 21 163 2221 Steve Strobel Mosinee WI 39 1:52:02.8 33:51.0 Rib Mountain Cycles DNF 2646 Aaron Brault Sheboygan WI 35 NR 2623 Julius Buhawe Romeoville IL 38 FMTBEC NR 2002 Jack Schirpke CEDARBURG WI 39 Team Extreme DNF 2666 Rob Willmas West Bend WI 35 Team Bonk NR 2680 Chad Wilson Muskego WI 38

Male 40 to 44

Field Size: 34

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2040 Dave Blanke LAKEZURICH IL 41 1:18:53.9 0:00.0 Bike Connection 2 14 2651 Scott Veldhuizen Green Bay WI 42 1:19:53.2 0:59.3 Schwag 3 17 2051 Chan Barden Manitowoc WI 40 1:19:59.6 1:05.6 Heavy Pedal Velo Club 4 27 2675 Steven Janiak Kenosha WI 40 1:20:55.4 2:01.5 Daredevil Gene 5 28 2668 Craig Kuhfuss Sheboygan WI 42 1:21:01.3 2:07.4 6 31 2053 Jeff Wren West Bend WI 44 1:21:54.7 3:00.8 Team Extreme 7 40 2162 Barry Campbell Appleton WI 44 1:22:28.2 3:34.3 Cranked Bike Studio 8 42 2031 Gary Ehrike Marathon WI 42 1:22:44.3 3:50.4 Rib Mountain Cycles 9 47 2087 Jeff Bublitz Green Bay WI 41 1:23:29.5 4:35.6 Gen X / World Bicycle Relief 10 55 2640 Scott Olson Williams Bay WI 44 1:24:54.0 6:00.1 Treadhead Cycling 11 59 2113 Wade Flisram ONALASKA WI 43 1:24:57.7 6:03.8 Team Extreme 12 67 2106 Ruben Valdez New Lenox IL 42 1:25:43.4 6:49.5 Nord-Lock Safe Wheels 13 83 2629 Jeff Pierce Sheboygan WI 43 1:26:53.7 7:59.8 14 106 2093 Brian Rummelhart KENOSHA WI 42 1:30:00.3 11:06.4 Kenosha DriversClub 15 108 2130 Kent Kallsen Jefferson WI 42 1:30:04.6 11:10.6 16 116 2645 Adam Zeller Sheboygan WI 41 1:30:47.4 11:53.5 Ramrod 17 118 2081 Michael Laufenberg West Bend WI 41 1:31:36.5 12:42.5 Team Pedal Moraine 18 122 2624 Ken Walz Monona WI 40 1:32:42.8 13:48.8 19 123 2065 Randy Snyder DIXON IL 41 1:32:52.2 13:58.3 20 125 2072 Brian Coppock Green Bay WI 43 1:33:26.4 14:32.5 Titletown Flyers 21 128 2657 Donald Heckel Racine WI 40 1:34:10.9 15:17.0 3rd Coast Bicycles 22 129 2120 Troy Olm Madison WI 43 1:34:54.2 16:00.3 Chainsmokers 23 133 2121 Paul Compton Winthrop Harbor IL 44 1:36:57.5 18:03.6 Compton Bros. Racing 24 135 2656 Phil Taylor Greenleaf WI 40 1:37:17.5 18:23.6 25 139 2655 George Boznos Lake Forest IL 42 1:38:43.7 19:49.7 26 141 2663 Dave Lunz West Allis WI 43 1:38:49.5 19:55.5 Schlick Sharks 27 146 2659 Tim Gabrielse Sheboygan Falls WI 44 1:42:08.2 23:14.3 Gear Grinder 28 149 2101 Matt Pemberton WEST BEND WI 40 1:42:52.2 23:58.2 Eriksen Cycles 29 153 2643 John Meyerholm Cottage Grove WI 44 1:43:49.1 24:55.2 Ramrod 30 160 2058 Scott Graff Milwaukee WI 42 1:47:48.8 28:54.8 31 167 2631 Randy Jennings Brown Deer WI 40 1:55:41.3 36:47.4 Team Extreme NR 2078 Bob Bemmels Suamico WI 43 NR 2601 Andrew Spahr Milwaukee WI 43 Alterra Coffee MTB Team NR 2661 Jason White Chicago IL 41

Male 45 to 49

Field Size: 26

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 2607 Mike Daish Chicago IL 47 1:19:05.9 0:00.0 2 23 2667 Mark Adams Madison WI 45 1:20:35.0 1:29.0 Chainsmokers 3 30 2633 BRAD BABCOCK CEDARBURG WI 46 1:21:36.5 2:30.6 Team Extreme 4 35 2025 Larry Hipps Menomonee Falls WI 47 1:22:13.1 3:07.2 Pedal Moraine 5 39 2648 Paul Manke Naperville IL 46 1:22:28.1 3:22.1 6 50 2649 Scott Nickoli Green Bay WI 45 1:24:30.8 5:24.9 7 68 2159 Jody Arlen Wausau WI 45 1:25:50.6 6:44.7 8 70 2004 Clive Warren SAINT CHARLES IL 48 1:26:11.8 7:05.9 Nord-Lock / Safe Wheels 9 72 2084 Edward Piontek Wabeno WI 48 1:26:14.1 7:08.2 Title Town Flyers 10 74 2046 Troy Sable West Bend WI 47 1:26:15.1 7:09.2 11 78 2055 John Gretzinger GREENVILLE WI 46 1:26:23.8 7:17.9 12 80 2112 Kevin Lisowe PLYMOUTH WI 47 1:26:32.4 7:26.5 NordLock/Safe Wheels 13 86 2036 Tom Wendland Port Washington WI 49 1:27:12.9 8:07.0 TEAM EXTREME 14 87 2639 Ross Adams Lake Geneva WI 49 1:27:13.3 8:07.3 Treadhead Cycling 15 91 2015 Matt Luger Milwaukee WI 46 1:27:59.1 8:53.2 Team Pedal Moraine 16 101 2660 Brian Gill Appleton WI 48 1:29:06.8 10:00.9 Tekbolt.com 17 104 2145 Kelly Skinkis SOBIESKI WI 46 1:29:27.6 10:21.7 WORS 18 109 2131 Alan Kinnaman MADISON WI 48 1:30:08.1 11:02.1 19 121 2665 Craig Mouse Glenville MN 47 1:32:08.9 13:03.0 20 147 2634 John Ryan Highland Park IL 46 1:42:11.9 23:05.9 ALBERTOS SPORT 21 151 2606 Dmitro Voinorovich Palatine IL 48 1:42:57.1 23:51.2 Wheelfast Racing 22 154 2056 Dave Dahlman West Allis WI 45 1:44:10.3 25:04.4 Team Extreme 23 165 2605 Michael Kaspar Deerfield IL 46 1:52:29.1 33:23.2 24 170 2164 Demetrius Banks Onalaska WI 46 2:18:13.7 59:07.7 Bike Lmtd NR 2622 Eric Huff Sheboygan WI 46 DNF 2035 Greg Morrow Cedarburg WI 47 Team Pedal Moraine

Male 50 to 54

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 37 2039 Todd Fletcher Waterford WI 50 1:22:23.6 0:00.0 2 45 2609 Roger Anderson Appleton WI 51 1:23:19.6 0:55.9 Schwag 3 52 2052 Jim Feuerstein Whitelaw WI 53 1:24:36.4 2:12.7 Heavy Pedal Velo Club 4 53 2048 Don Freitag Marshall WI 51 1:24:40.5 2:16.8 5 60 2026 Dustin Vande Zande Waupaca WI 50 1:25:01.5 2:37.8 Point Pursuit 6 65 2165 Michael Giesen Chilton WI 51 1:25:38.7 3:15.0 Titletown Flyers 7 81 2677 Jeff Greatens Green Bay WI 50 1:26:43.1 4:19.4 8 88 2166 John Senkerik WAUWATOSA WI 52 1:27:30.4 5:06.7 Team Extreme 9 89 2676 Dave Diamond Milwaukee WI 52 1:27:35.0 5:11.3 Alterra 10 98 2628 Steve Bulik Racine WI 53 1:28:34.3 6:10.6 11 103 2109 Scott Foate Madison WI 53 1:29:25.1 7:01.4 12 105 2119 Steven Drecoll MUNDELEIN IL 50 1:29:54.8 7:31.1 13 130 2003 Tim Wateski La Crosse WI 51 1:35:30.0 13:06.3 14 137 2617 Jim Splittgerber Appleton WI 52 1:38:08.8 15:45.1 15 148 2064 Randy Borst Green Bay WI 52 1:42:12.9 19:49.2 Titletown Flyers 16 155 2043 Ron Kapaun Hudson WI 51 1:44:37.6 22:13.9 Team Extreme 17 168 2652 John Dabbeekeh Zion IL 53 1:57:30.6 35:06.9

Male 55 to 59

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 51 2018 Dan Millin West Bend WI 56 1:24:34.1 0:00.0 Mountain Outfitters 2 69 2128 Keith Westendorf MILWAUKEE WI 57 1:26:08.5 1:34.3 Alterra MTB 3 73 2023 Steve Kapaun HUDSON WI 55 1:26:14.4 1:40.3 team extreme 4 92 2125 Larry Reimer South Beloit IL 58 1:27:59.9 3:25.7 JVC / Michael'sCycles 5 102 2630 Mark Bader Gladstone MI 56 1:29:13.9 4:39.8 6 112 2153 Daniel Braun Madison WI 57 1:30:20.5 5:46.4 EXPO Racing 7 113 2069 Bill Styer Sheboygan WI 57 1:30:32.8 5:58.6 8 117 2111 Rich Mennenoh MCHENRY IL 57 1:31:15.8 6:41.6 TreadHead Cycling 9 126 2041 Sterling Schmidt Two Rivers WI 57 1:33:44.1 9:10.0 Heavy Pedal Velo club 10 142 2134 James Mistark Marinette WI 59 1:39:26.0 14:51.8 Titletown Flyers 11 150 2124 Randy Feuillerat Beloit WI 55 1:42:56.6 18:22.4 Michaels Cycles 12 152 2076 Kris Klapperich Ripon WI 55 1:43:20.4 18:46.2 Titletown Flyers 13 158 2612 Alex Derderian Bartlett IL 55 1:46:49.5 22:15.3 ABD (Athletes By Design) 14 161 2650 Robert Maloney Milwaukee WI 55 1:48:05.1 23:30.9

Male 60 and over

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 107 2146 George Doty BERLIN WI 60 1:30:04.0 0:00.0 Nord-Lock / Safe Wheels 2 119 2095 Bob Ferrara Cable WI 60 1:31:49.8 1:45.8 3 120 2219 Brad Swenson STEVENS POINT WI 60 1:32:04.4 2:00.4 Spokes N Spines 4 143 2047 Frank Lobello Gurnee IL 64 1:39:32.1 9:28.1 Muddy Cup Racing 5 144 2030 Chris Kemble Milwaukee WI 61 1:39:53.4 9:49.3 6 157 2037 Steve Manthe Mc Farland WI 69 1:46:29.8 16:25.8 Chainsmokers 7 159 2024 James S. Heinecke Sheboygan WI 61 1:46:53.9 16:49.8 R. Knee Arthroscopy 8 162 2678 Mike McCluskey Brookfield WI 62 1:49:52.5 19:48.5 9 166 2167 Gary Smits Green Bay WI 60 1:54:51.3 24:47.2 Titletown Flyers 10 169 2068 Robert Langlois Whitelaw WI 68 1:58:25.1 28:21.1 DNF 2110 Mike Brauer Manitowoc WI 60 Heavy Pedal Velo Club