WORS Junior Category Series Results XC#12 - Wigwam MTB Challenge (Sheboygan) Junior (14 and under)

XC#12 - Wigwam MTB Challenge (Sheboygan) Junior (14 and under)

October 09, 2011


Results by: WORS Racing L.L.C.

Females 8 and under

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 6009 Leah Fletcher Waterford WI 8 29:19.4 0:00.0 2 10 6040 Aryana Knudson Casco WI 8 38:59.5 9:40.1 Titletown Flyers 3 12 6335 Halle Boldt Sheboygan WI 8 41:10.1 11:50.7 4 13 6001 Claire Kaiser Menomonee Falls WI 8 42:23.5 13:04.1

Females 9 to 10

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 6002 Arianna Schafer BARRINGTON IL 10 29:35.2 0:00.0 Rbikes.com 2 6 6026 Lorissa Thorpe Wausau WI 10 30:56.4 1:21.2 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery 3 7 6029 Katy McDicken Appleton WI 10 32:34.7 2:59.5 Fox Valley Scarlet Knights 4 11 6232 Grace McDowell Sheboygan WI 9 40:29.8 10:54.6 DNF 6039 Julia Whitedog La Crosse WI 10 Bikes Ltd / Senic Concepts

Female 11 to 12

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 6017 Miranda Lanser Green Bay WI 12 29:26.1 0:00.0 Titletown Flyers 2 8 6020 Hanna Mork Stevens Point WI 12 34:11.4 4:45.3 Point Pursuit 3 9 6032 Maya Steele De Pere WI 12 34:18.2 4:52.1 Titletown Flyers

Female 13 to 14

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 6233 Allison Pieper Kohler WI 13 25:17.2 0:00.0 Bake Door Bike Shop 2 2 6031 Avalon Steele DEPERE WI 13 28:35.9 3:18.6 Title Town Flyers

Male 8 and under

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 22 6245 Joshua Caron Sun Prairie WI 8 29:31.5 0:00.0 CAron Racing 2 33 6330 Sam Komoroske Green Bay WI 8 31:22.6 1:51.0 Genius 3 37 6012 Anders Davidson DE PERE WI 8 32:39.2 3:07.6 Titletown Flyers 4 38 6010 Lucas Fletcher Waterford WI 7 32:47.0 3:15.4 5 40 6239 Burke Warren Fitchburg WI 8 33:59.1 4:27.6 6 42 6238 Lucas Daish Chicago IL 8 34:07.9 4:36.3 7 43 6333 Keifer Russell Whitefish Bay WI 8 34:38.0 5:06.5 8 44 6344 Niko Rosado Cherry Valley IL 8 34:50.4 5:18.8 Spoke Monkey Cyclery, Rockford 9 47 6228 Stephen Liepert Oshkosh WI 7 38:35.6 9:04.0 Pedal Moraine 10 50 6246 Justin Munzur Oakfield WI 8 45:54.7 16:23.1 Cafe De Arts Roasters 11 51 6240 Andrew Schwiesow Green Bay WI 7 46:42.6 17:11.0 Tower Clock Eye Center 12 54 6343 Michael Fellows Genoa IL 8 54:00.0 24:28.4 NR 6235 Ashton Catteruccia DEPERE WI 7

Male 9 to 10

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 6018 Nathan Knowles Batavia IL 10 25:55.9 0:00.0 Endurance Trust 2 9 6027 Mitchell Dutczak CRETE IL 10 26:35.3 0:39.3 South Chicago Wheelman 3 13 6234 Christian Pieper Kohler WI 10 27:26.9 1:30.9 Back Door Bike Shop 4 20 6025 Porter Thorpe Wausau WI 9 28:58.5 3:02.6 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery 5 21 6336 Nick Niemi Elkhart Lake WI 10 29:01.9 3:06.0 Sheboygan County Law 6 23 6022 Collin Neuser Mosinee WI 10 29:32.8 3:36.9 Rib Mountain Cycles 7 24 6340 Jack Brandt Wauwatosa WI 10 29:45.8 3:49.9 8 34 6342 Max Schram Manitowoc WI 10 31:36.5 5:40.5 Heavy Pedal Velo 9 36 6341 Henry Schwiesow Green Bay WI 9 32:19.4 6:23.4 Tower Clock Eye Center 10 39 6023 Jonah Whitedog La Crosse WI 9 33:54.6 7:58.6 Bikes LTD / Senic Concepts 11 45 6004 Griffin May Geneva IL 9 34:54.4 8:58.4 12 48 6231 Noah Hoppe Fond Du Lac WI 10 39:48.7 13:52.8 Fon Du Lac Cyclery 13 52 6338 Grant Swanstrom Appleton WI 9 47:19.0 21:23.0 Cranked Bike Studio 14 53 6242 Ben Durocher Wrightstown WI 9 47:30.7 21:34.7 NR 6015 Joshua Prewitt Black Creek WI 9 Attitude Sports

Male 11 to 12

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 6247 Calhan Norman Port Washington WI 11 23:50.4 0:00.0 2 3 6038 Zack Kargel Baraboo WI 11 25:01.0 1:10.5 Wildside Velo 3 5 6006 Aaron Smith Appleton WI 11 25:42.1 1:51.6 scarlet knightsnights 4 6 6005 Owen Reich Pine River WI 12 25:50.6 2:00.1 5 7 6008 Ben Smith Appleton WI 11 25:55.1 2:04.7 scarlet knightsnights 6 10 6028 Cole McDicken Appleton WI 12 26:43.5 2:53.1 Fox Valley Scarlet Knights 7 11 6339 Dwight Eben Manitowoc WI 12 26:48.3 2:57.8 8 12 6024 Dylan Eggebrecht Greenville WI 12 27:14.9 3:24.4 FCYCT-The Scarlet Knights 9 14 6227 Hunter Babcock Cedarburg WI 11 27:41.5 3:51.0 Team Extreme 10 15 6019 Aidan Coleman CEDARBURG WI 12 28:04.5 4:14.0 TEAM WORS 11 16 6243 Joe Jeschke Cudahy WI 12 28:11.7 4:21.2 12 17 6334 Alex Gruszynski Sherwood WI 12 28:21.1 4:30.6 Gear N Up 13 18 6225 Paighton Gardner Cameron WI 11 28:41.1 4:50.6 Echelon Coalition 14 27 6332 Truman Russell Whitefish Bay WI 12 30:19.2 6:28.8 15 28 6003 Reed May Geneva IL 12 30:31.9 6:41.4 16 29 6229 Michael Jarvis Greenville WI 11 30:37.1 6:46.6 17 30 6236 Ben Boldt Sheboygan WI 11 30:41.8 6:51.3 18 32 6230 Clayton Keltesch Saint Nazianz WI 11 31:16.4 7:25.9 19 35 6249 Blake Deswarte Cedar Grove WI 11 31:40.8 7:50.3 Extreme 20 41 6016 Karl Tillman LA CROSSE WI 11 34:06.2 10:15.8 Bikes Limited/Scenic Concepts 21 46 6241 Matt Rodenkirch Sun Prairie WI 12 35:33.3 11:42.9 Design Concepts / Dekorra

Male 13 to 14

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 6033 Jacob Ahles Hortonville WI 13 23:27.3 0:00.0 FCYCT ScarletKnights 2 4 6030 Alex Halfman Appleton WI 13 25:10.3 1:42.9 FCYCT-The Scarlet Knights 3 19 6250 Dakota Smith Janesville WI 14 28:58.3 5:30.9 Michael's Cycles 4 25 6237 Noah Schwartz Menomonee Falls WI 14 29:47.2 6:19.9 5 26 6013 Gabe Barden Manitowoc WI 13 30:15.4 6:48.0 Heavy Pedal Velo Club 6 31 6021 Grant Slocum Appleton WI 13 31:10.5 7:43.1 FCYCT - The Scarlet Knights 7 49 6337 Demetrio Velazco Pearl City IL 14 41:23.7 17:56.4