BelGioioso Elite Series Results XC#12 - Wigwam MTB Challenge (Sheboygan) Cat 1 - Elite

XC#12 - Wigwam MTB Challenge (Sheboygan) Cat 1 - Elite

October 09, 2011


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female 19 to 29

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 508 Anna Ganju NEW BERLIN WI 28 1:53:03.6 0:00.0 Polska 2 7 515 Rachel Horstman MADISON WI 24 2:03:20.1 10:16.5 3 9 570 Julia Daher CHICAGO IL 28 2:15:54.4 22:50.8 Johnny Sprockets

Female 30 to 39

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 507 Renee Bach MADISON WI 35 1:57:02.2 0:00.0 Chain Smokers 2 3 516 Sarah Agena Stevens Point WI 32 1:58:55.5 1:53.2 Adventure 212/Specialized 3 4 511 April Dombrowski OSHKOSH WI 38 1:59:35.8 2:33.5 Team Pedal Moraine 4 5 569 Lindsey Kriete WAUWATOSA WI 34 2:00:39.9 3:37.7 Gear Grinder 5 6 506 Michelle Peariso AMHERST WI 35 2:00:57.1 3:54.8 Adventure 212/Specialized 6 8 517 Jennifer Whitedog La Crosse WI 32 2:04:11.0 7:08.7 BikesLimitedScenicConcepts NR 505 Claire Cannon MADISON WI 36 Trek Store of Madison NR 513 Denise Coppock Green Bay WI 37 Titletown Flyers NR 512 Rachael Gatto OAK FOREST IL 38 Twin Six NR 525 Brenda Zimmermann ThorpWAUSAU WI 39 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Female 40 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team NR 514 Christine Czarnecki Milwaukee WI 47

Male 19 to 23

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 67 Joseph Maloney MADISON WI 21 2:01:51.8 0:00.0 KS/ Team Wisconsin 2 10 25 Greg Krieger FORT COLLINS CO 19 2:05:36.0 3:44.1 Eriksen Cycles 3 11 45 Justin Piontek WABENO WI 23 2:05:52.4 4:00.5 Bike Hub/Specialized 4 33 39 Ryan Voss WATERFORD WI 20 2:21:08.1 19:16.2 Team WORS NR 80 Casey Hildebrandt Wausau WI 17 MAPLELAG

Male 24 to 34

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 26 Kevin McConnell IOWA CITY IA 30 1:59:35.2 0:00.0 Mercy-Specialized 2 6 254 Maxwell Anderson Hartford WI 24 2:03:37.0 4:01.8 LAPT/WILDE 3 7 43 Matt Gehling Madison WI 26 2:05:15.7 5:40.4 Trek Store of Madison 4 8 10 Ted Hanes FOND DU LAC WI 30 2:05:21.4 5:46.1 Fond du Lac Cyclery 5 9 51 Bryan Fosler MADISON WI 24 2:05:24.8 5:49.5 Trek Stores of Madison 6 13 72 Jacob Groethe Pewaukee WI 34 2:07:04.7 7:29.5 7 17 246 Nikolai Anikin DULUTH MN 31 2:10:25.0 10:49.8 conti 8 18 11 Patryk Limanowicz CHICAGO IL 31 2:11:14.2 11:39.0 Rbikes.com 9 20 29 Dan Schaefer Adell WI 29 2:11:39.1 12:03.9 Team Fond du Lac Cyclery 10 27 64 Matt Millin West Bend WI 25 2:13:54.4 14:19.2 Mountain Outfitters 11 28 88 Tim Racette ANTIOCH IL 24 2:17:55.1 18:19.9 Team Wisconsin/MC2 12 34 21 Jesse Shoemaker DEPERE WI 31 2:21:34.9 21:59.7 The Bike Hub / Specialized 13 35 54 Eric Fossell MACHESNEY PARK IL 29 2:21:35.2 21:59.9 JVC / Michaels Cycles DNF 46 Jason Gosse CHIPPEWA FALLS WI 32 Team WORS DNF 30 Nicholas Holzem WESTON WI 29 City Bike Works NR 57 Isaac Neff MADISON WI 25 Williamson Bicycle Works DNF 36 Nick Sabel Ripon WI 25 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery

Male 35 to 44

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 6 Ryan Krayer NORTH FREEDOM WI 39 2:02:32.7 0:00.0 Adventure 212/Specialized 2 4 24 Jeff Melcher WEST BEND WI 44 2:03:06.2 0:33.5 Team Pedal Moraine 3 5 100 Ray Nelson WOODSTOCK IL 41 2:03:12.6 0:39.9 Tread Head Cyclery 4 12 62 Adam Swank Duluth MN 36 2:06:45.5 4:12.8 5 14 34 Glenn Kirst MENOMONEE FALLS WI 38 2:07:43.1 5:10.4 Wheel & Sprocket 6 16 60 Sanjay Ganju NEW BERLIN WI 35 2:09:16.0 6:43.3 Alterra Mtb 7 19 253 Matt Zak EVELETH MN 38 2:11:17.7 8:45.0 Team Psychocross 8 21 13 Chad Boyles PEWAUKEE WI 42 2:11:40.4 9:07.7 BVC-Nomad Cycling 9 22 50 Joe Stephens Elm Grove WI 43 2:12:04.4 9:31.7 Hayes 10 23 32 Greg Jones WEST ALLIS WI 44 2:12:20.5 9:47.8 Hayes Brakes 11 25 38 Bill Nigh WEST BEND WI 42 2:13:20.3 10:47.6 Team Pedal Moraine 12 26 55 Mike Budd Wrightstown WI 39 2:13:39.0 11:06.3 Wheel & Sprocket 13 29 49 Tim Jennings Wisconsin Rapids WI 44 2:18:31.3 15:58.6 Element Mobile 14 30 23 Jess Kruchoski DELAFIELD WI 40 2:19:16.3 16:43.6 Wheel & Sprocket/ Vision 15 31 252 Jason Ruesch Medford WI 39 2:20:01.6 17:28.9 Rib Mountain Cycles 16 36 69 Jerrod Collier LINDENHURST IL 42 2:22:24.5 19:51.8 Muddy Cup Racing 17 38 61 Dan Tavela FRANKLIN WI 41 2:27:40.1 25:07.4 Treadhead Cycling DNF 59 Mark Cole STEVENS POINT WI 43 Adventure 212/Specialized NR 248 James Holmes CAMBRIDGE WI 36 Team MadCross DNF 52 Trevor Olson ROCHESTER MN 38 Muddy Cup DNF 58 Barry Winters Nekoosa WI 42 Element Mobile/Bring's

Male 45 and over

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 35 John Shull LIBERTYVILLE IL 49 2:08:35.0 0:00.0 EXPO Racing 2 24 12 John Lirette Menomonee Falls WI 45 2:13:11.1 4:36.1 Hayes 3 32 42 Jim Peterson Edgerton WI 53 2:20:15.7 11:40.7 Michael's Cycles 4 37 27 Mark Burkholz MENOMONEE FALLS WI 48 2:22:39.2 14:04.2 Extreme Bike NR 99 J. W. Miller Madison WI 46 Trek Stores of adison