Bontrager Comp Series Results XC#12 - Wigwam MTB Challenge (Sheboygan) Cat 2 (Comp)

XC#12 - Wigwam MTB Challenge (Sheboygan) Cat 2 (Comp)

October 09, 2011


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 1558 Michael Sherven Sheboygan WI 23 1:47:16.6 0:00.0 2 30 1023 Eric Weidman River Falls WI 24 1:52:24.4 5:07.8 Muddy Cup 3 53 1080 Nikolai Skievaski Madison WI 24 1:58:15.4 10:58.8 Team Pegasus 4 66 1039 Chris Harrison Green Bay WI 19 2:03:16.8 16:00.1 Eriksen Cycles 5 71 1076 Dakota Dale CABLE WI 19 2:08:27.3 21:10.6 Eriksen Cycles NR 1030 Andrew Wiesner FRANKLIN WI 24 Titletown Flyers

Male 25 to 29

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 1064 Bill Street Sheboygan WI 26 1:46:56.7 0:00.0 Kuhl Midwest Regional Team 2 15 1073 Michael Humpal Libertyville IL 29 1:47:15.3 0:18.6 3 19 1082 Ryan Kleimenhagen Barneveld WI 29 1:48:39.6 1:42.9 Chainsmokers 4 20 1561 Benjamin Neubauer Oshkosh WI 27 1:49:20.1 2:23.4 performa Cycling 5 37 1547 Brian Krueger Merrill WI 25 1:54:23.9 7:27.2 Great Dane Club 6 40 1031 Ben Marchewka Germantown WI 28 1:54:35.7 7:39.0 Team Pedal Moraine 7 47 1555 John Reiker Saint Charles IL 26 1:56:34.8 9:38.1 Bicycle Heaven Geneva / Kswiss 8 60 1037 Shawn Hoppe Fond Du Lac WI 29 1:59:18.0 12:21.3 Fond du Lac Cyclery NR 1012 Patrick Scheibel JEFFERSON WI 26 NR 1024 Tony Wagner GLENDALE WI 27

Male 30 to 34

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1003 Vince Steger Mc Farland WI 34 1:42:57.4 0:00.0 Eriks Bikes & Boards 2 5 1095 Dave Bender Belvidere IL 31 1:44:33.9 1:36.4 JVC/Michaels Cycle 3 10 1548 Brian Schwaller Elkhart Lake WI 32 1:46:07.2 3:09.8 Velocause 4 25 1549 Bryan Bos Chicago IL 32 1:50:03.6 7:06.2 SRAM 5 34 1018 Anthony Ferrara Minneapolis MN 33 1:53:00.0 10:02.6 Twin Six / New Moon 6 42 1034 Jim Toombs MADISON WI 34 1:54:53.9 11:56.5 Eriks Bikes & Boards 7 49 1016 Dan Wierzba Schofield WI 34 1:56:49.4 13:52.0 rib mountain cycles 8 52 1061 Jeremy Vogels Green Bay WI 32 1:58:01.0 15:03.6 Performa Cycling 9 56 1060 Nate Jasperson Green Bay WI 30 1:58:49.4 15:51.9 Performa Cycling DNF 1077 Erin Sikora Green Bay WI 34 The Bike Hub/Specialized NR 1083 Jake Swenson Stevens Point WI 30 UWSP Cycling DNF 1020 Michael Ziegler Milwaukee WI 30 Cyclenauts

Male 35 to 39

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1055 Scott Diedrich FOND DU LAC WI 37 1:44:28.9 0:00.0 Attitude Sports 2 8 1035 Bryan Frazier COTTAGE GROVE WI 35 1:45:25.2 0:56.3 Wildside Velo Club 3 9 1046 Gabriel Ion SPRING GROVE IL 38 1:45:34.4 1:05.5 Treadhead Cycling 4 12 1564 Mike Bishop Twin Lakes WI 38 1:46:42.3 2:13.4 Treadhead Cycling 5 23 1550 Tim Scanley Milwaukee WI 35 1:49:45.9 5:17.0 Alterra Coffee 6 26 1069 CHRIS FELLOWS GENOA IL 39 1:50:09.4 5:40.5 Trek Store of Madison/WORS 7 27 1017 Brett May Geneva IL 38 1:50:19.2 5:50.3 8 29 1112 Eric Stanke Green Bay WI 35 1:51:36.5 7:07.6 Schwag 9 36 1044 John Hughes RANDOM LAKE WI 38 1:54:21.4 9:52.5 Team Pedal Moraine 10 39 1553 Joe Greatens De Pere WI 38 1:54:34.6 10:05.7 11 44 1036 Joe Villalobos Racine WI 39 1:55:07.9 10:39.0 Hayes RPM Cycling 12 45 1566 Stathy Touloumis HIGHLAND PARK IL 39 1:55:16.0 10:47.1 Albertos Sport 13 48 2638 John Hunt Chicago IL 36 1:56:41.8 12:12.9 Kinky Llama Racing 14 55 1006 Cole Jacobsen GREENBAY WI 39 1:58:40.6 14:11.7 Titletown Flyers 15 57 1562 Jacek Ubaka Chicago IL 38 1:59:06.8 14:37.9 Nigeria 16 65 1078 Krystian Pac CHICAGO IL 36 2:01:30.1 17:01.2 Polska - MIODU! - POLISH Mead 17 67 1065 Rick Walls Wauwatosa WI 38 2:04:12.0 19:43.0 Muddy Cup / Twin Six 18 72 1074 Mark Balkenende PLEASANT PRAIRIE WI 36 2:11:17.3 26:48.4 NR 1027 Sean Bjork CHICAGO IL 36 xXx Racing Athletico DNF 1045 Christopher Gabrielson BARABOO WI 39 Wildside Velo lub DNF 1563 Brad Jenks Antioch IL 39 Hayes NR 1543 Jason Kozicki Green Bay WI 37 Bellin Health DNF 1537 Rich Lytle Port Washington WI 38 Team Raspi NR 1544 Scott Mealiff Sheboygan WI 38 DNF 1546 Anthony Mikrut CHICAGO IL 36 Kinky Llama Racing NR 1119 Troy Schaden Oconto WI 38 Schwag NR 1071 Kurt Schwiesow Green Bay WI 37 Tower Clock EyeCenter

Male 40 to 44

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1552 Michael Spiro Plymouth WI 43 1:42:28.0 0:00.0 2 4 1114 Shane Veldhuizen Pelican Lake WI 41 1:44:29.9 2:01.8 schwag 3 13 1070 Tyson Schwiesow GREEN BAY WI 40 1:46:47.5 4:19.4 Tower Clock EyeCenter 4 17 1002 Bill Burkholder Rockford IL 41 1:47:18.6 4:50.5 Kegels Bikes 5 21 1032 Steve Pribek Hales Corners WI 44 1:49:26.5 6:58.4 6 24 1001 Steve Schafer BARRINGTON IL 41 1:49:59.7 7:31.6 Rbikes.com 7 32 1004 Ken Naef GREEN BAY WI 44 1:52:32.3 10:04.3 Titletown Flyers 8 33 1079 Matt Dale Cable WI 44 1:52:34.5 10:06.4 Eriksen Cycles 9 43 1028 Sean Miller Janesville WI 43 1:54:58.0 12:29.9 Michael's Cycles 10 46 1081 Jarrod Kerkhoff Rockford IL 41 1:55:48.0 13:19.9 Michael's Cycles 11 54 1088 Brian Christensen Sheboygan WI 43 1:58:29.3 16:01.2 GEARGRINDER 12 58 1013 Jesse Sharp Green Bay WI 44 1:59:07.9 16:39.8 Tower Clock Eye Center 13 64 1559 Edwin Feliciano Round Lake IL 42 2:01:00.1 18:32.1 Tread Heads 14 68 1541 Gary Frost Salem WI 43 2:05:06.9 22:38.8 Tread Head Cycling DNF 1015 Steve Kobs Jackson WI 44 Team Pedal Moraine

Male 45 to 49

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 1540 John Wypiszinski Kaukauna WI 45 1:44:43.3 0:00.0 Funk Cycles 2 7 1051 Christopher Berge MADISON WI 47 1:45:11.7 0:28.4 Magnus 3 11 1049 Jeff Sympson ROCKFORD IL 49 1:46:18.8 1:35.5 Big Ring Flyers /Kegel\'s 4 18 1545 Roger Lundsten La Crosse WI 46 1:48:12.7 3:29.4 Muddy Cup 5 28 1072 Bob Phelps MILWAUKEE WI 48 1:51:11.1 6:27.8 Alterra Coffee 6 31 1029 Dan Szczepanski Sobieski WI 45 1:52:31.7 7:48.4 BelGioioso/Titletown Flyers 7 35 1010 Ross Lemke Cedarburg WI 48 1:54:05.1 9:21.8 Pedal Moraine / Hammer 8 41 1057 Mike Owens Wauwatosa WI 47 1:54:49.8 10:06.5 Alterra 9 61 1557 Nick Christofalos Lake Bluff IL 49 1:59:28.0 14:44.7 Activator Cycles 10 63 1542 Surf Kastelic Plymouth WI 45 2:00:01.5 15:18.2 Team Surf DNF 1054 Edward Dutczak CRETE IL 46 South Chicago Wheelman NR 1551 Billy Graef ELKHART LAKE WI 45 Team Velocause NR 1101 Russell Jobs Wauwatosa WI 46 Hayes Brakes

Male 50 to 54

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 22 1043 David Poulton LAKE FOREST IL 53 1:49:31.1 0:00.0 2 38 1554 Brett Edgerle Kohler WI 51 1:54:34.3 5:03.1 Fat Kats 3 50 1067 John Timm GERMANTOWN WI 54 1:56:50.6 7:19.4 Team Extreme 4 59 1560 Greg Clausen Lake Geneva WI 51 1:59:17.1 9:45.9 TreadHead Cycling 5 70 1050 Terry Prewitt Neenah WI 50 2:07:43.9 18:12.7 Attitude Sports DNF 1103 Bob Boone EAU CLAIRE WI 53

Male 55 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 51 1556 Gary Meader La Crosse WI 60 1:57:52.2 0:00.0 2 62 1111 Donald Carr Wauwatosa WI 56 1:59:50.5 1:58.3 IS Corp 3 69 1565 James Pittacora Chicago IL 58 2:05:54.6 8:02.3 4 73 1033 Brad Tennis Baraboo WI 56 2:16:31.7 18:39.5 Wildside Velo