Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#7 - Alterra Coffee Bean Classic (Franklin) Cat 2 (Sport) Male

XC#7 - Alterra Coffee Bean Classic (Franklin) Cat 2 (Sport) Male

August 29, 2010


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 14 and under

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 54 2183 Jordan Watkins Marshfield WI 14 1:40:48.8 0:00.0 EXPO Racing 2 55 2098 Connor McColl Oconomowoc WI 14 1:40:49.7 0:00.9 Endurance Trust NR 2127 Josey Weik Wrenshall MN 14 MNJRC

Male 15 to 16

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 2065 Andrew Senderhauf Neenah WI 15 1:31:36.8 0:00.0 Wheel and Sprocket 2 13 2165 Brandon Watkins Marshfield WI 16 1:32:35.0 0:58.2 EXPO Racing 3 24 2097 Parker McColl Oconomowoc WI 15 1:34:02.8 2:26.0 Endurance Trust 4 123 2115 Collin Coleman Cedarburg WI 15 2:00:43.2 29:06.4 Team WORS DNF 2140 Samuel Martz Kewaskum WI 15 Team Bonk NR 2770 Lionel Rocheleau Waukesha WI 15 Geargrinder

Male 17 to 18

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 2108 David Flaten Eau Claire WI 18 1:32:22.0 0:00.0 2 45 2068 Jordan Loeck Neenah WI 18 1:38:42.1 6:20.0 Appleton Bike/GenX 3 62 2099 Travis Johnson Two Rivers WI 17 1:42:03.9 9:41.8 Heavy Pedal NR 2010 Bo Schinke Appleton WI 18 GenX/World Bicycle Relief

Male 19 to 24

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 2195 Josh Rupnow Cedarburg WI 21 1:31:56.0 0:00.0 Team Extreme 2 18 2137 Adrian Icenogle Ripon WI 20 1:33:32.4 1:36.4 Attitude Sports 3 21 2782 Luke Terlinoen West Bend WI 24 1:33:56.5 2:00.4 4 30 2156 Michael Sherven Sheboygan WI 22 1:35:29.8 3:33.8 Fat Tires & Beer 5 46 2309 Kevin Kolbe East Troy WI 23 1:38:46.6 6:50.5 WSU MTB CLUB 6 47 2136 Chris Hinshaw Ripon WI 19 1:39:19.3 7:23.3 Fond du Lac Cyclery 7 70 2012 Matt Paterson Mchenry IL 19 1:43:50.0 11:54.0 Team AttakTiks 8 82 2773 Ryan Wenzlick Green Bay WI 22 1:45:45.3 13:49.2 Titletown Flyers 9 110 2310 James Reed Fountain City WI 23 1:55:58.9 24:02.8 WSU MTB LLUB 10 113 2791 Cody Gunst Hartford WI 24 1:56:39.1 24:43.1 11 115 2175 Paul Westberg Oshkosh WI 24 1:57:05.1 25:09.0 Titletown Flyers 12 117 2057 Travis Schirpke Sussex WI 20 1:58:07.9 26:11.9 TEAM EXTREME NR 2095 Zach Hetzer Waunakee WI 23 UWSP Mountain Bikers NR 2124 Brandon Hintz Scandinavia WI 24 Team WORS NR 2096 Phillip Hoffman Montello WI 24 UWSP Mountiain Bikers DNF 2017 Chris Smith Mukwonago WI 24 Team Extreme NR 2777 Sam Taft Franklin WI 21 NR 2040 Eric Weidman River Falls WI 23 Muddy Cup

Male 25 to 29

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2075 Steve Herriges Campbellsport WI 26 1:24:13.7 0:00.0 2 4 2077 Patrick Scheibel Fort Atkinson WI 25 1:28:47.2 4:33.4 3 5 2019 Jake Swenson Stevens Point WI 29 1:28:59.1 4:45.3 UWSP Cycling 4 27 2130 Mike Darlington Sun Prairie WI 28 1:34:37.5 10:23.7 Trek Stores of Madison 5 36 2201 Christopher Volbrecht Milwaukee WI 28 1:36:11.4 11:57.6 Treadhead Cycling 6 39 2002 Brian Paterson Mchenry IL 26 1:36:52.8 12:39.0 Team AttakTiks 7 40 2007 Ian Willmann Green Bay WI 26 1:36:58.3 12:44.6 8 48 2308 Brad Nagreen Appleton WI 25 1:39:21.8 15:08.0 9 74 2307 Brandon Teske Green Bay WI 27 1:44:28.3 20:14.5 10 93 2780 Constantine Peters Milwaukee WI 28 1:50:30.0 26:16.2 EXPO Racing 11 126 2050 Chad Hoppe Madison WI 25 2:05:45.2 41:31.4 Team Fond du Lac Cyclery NR 2171 Carl Morse Appleton WI 26 Wheel & Sprocket NR 2766 Adrian Silva Chicago IL 25 Half Acre Cycling DNF 2767 Matthew Stachelski Greendale WI 29

Male 30 to 34

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2211 Eric Stanke Green Bay WI 34 1:26:47.0 0:00.0 Schwag 2 6 2788 Frederic Moreau Chicago IL 34 1:29:01.9 2:14.9 johnny sprockets 3 14 2314 Brook Campbell Libertyville IL 34 1:32:37.7 5:50.7 4 19 2162 Jason Gibson Neenah WI 32 1:33:32.9 6:45.9 Gear n\' Up 5 22 2038 Rennis Delgado Kimberly WI 32 1:34:00.0 7:13.0 6 28 2104 Matt Karwowski Madison WI 30 1:34:47.7 8:00.7 Erik's Bikes 7 38 2143 Ben Leach La Crosse WI 33 1:36:52.7 10:05.7 Bike's Ltd 8 42 2018 Eli Lipp Oconto WI 30 1:38:22.0 11:35.0 Speed Freak 9 64 2166 Salvatore Virgilio Woodridge IL 32 1:42:30.8 15:43.8 10 79 2146 Daryl Krans La Crosse WI 32 1:45:28.5 18:41.5 Bikes Ltd 11 80 2176 Benjamin Swart Allenton WI 34 1:45:30.0 18:43.0 Pedal Moraine 12 81 2798 Jason Roggenbauer Bolingbrook IL 33 1:45:32.9 18:45.9 Wheel Fast Racing 13 87 2103 Nate Andrews Milwaukee WI 33 1:48:11.7 21:24.7 Alterra Coffee 14 89 2765 Chris Finn Orland Park IL 33 1:48:53.2 22:06.2 15 90 2022 Justin Latham Germantown WI 34 1:49:40.3 22:53.3 Gen X / World Bicycle Relief 16 97 2796 Martin Tank II Oconomowoc WI 33 1:50:54.2 24:07.2 Cyclopath 17 102 2311 Tom Dillett West Allis WI 34 1:53:54.1 27:07.1 NR 2778 Kris Pietruszka Racine WI 33 NR 2772 Chris Roberts Crystal Lake IL 33 NR 2117 Ryan Usiak De Pere WI 30 Titletown Flyers DNF 2114 Rob Willmas West Bend WI 34 Team Bonk

Male 35 to 39

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2141 Gabriel Ion Spring Grove IL 37 1:29:44.7 0:00.0 Treadhead Cycling 2 8 2178 Troy Schaden Oconto WI 37 1:30:41.8 0:57.1 Scwag 3 9 2003 Patrick Dowd Middleton WI 35 1:31:29.8 1:45.1 4 15 2133 John Hughes Random Lake WI 37 1:33:20.6 3:35.9 Team Pedal Moraine 5 20 2079 Brett May Waukesha WI 37 1:33:45.6 4:00.8 Kettle Moraine Flyers 6 25 2768 Scott Howse Rockford IL 35 1:34:08.5 4:23.8 7 26 2783 Steve Janiak Kenosha WI 39 1:34:16.4 4:31.7 Daredevil Gene 8 31 2087 Jason Ruesch Medford WI 38 1:35:32.4 5:47.7 Rib Mountain Cycles 9 60 2020 Jack Schirpke Cedarburg WI 38 1:41:41.2 11:56.5 Team Extreme 10 65 2304 Tom Whitcomb Mokena IL 38 1:42:53.4 13:08.7 XXX Athleteco 11 68 2784 Joseph Luniak Kildeer IL 38 1:43:30.4 13:45.7 Visionquest 12 73 2027 Jeff Weyenberg Appleton WI 39 1:44:23.8 14:39.1 13 78 2794 Andrew Douglass Waukesha WI 39 1:45:28.1 15:43.4 Keepin It Real 14 99 2795 Tom Tuton Midlothian IL 35 1:51:52.8 22:08.0 RBikes.com/FleetTruckParts.com 15 112 2163 Steve Havlichek Green Bay WI 37 1:56:21.2 26:36.5 16 116 2792 Rob Bramlette Chicago IL 35 1:57:14.4 27:29.7 FleetTruckParts.com/Rbikes.com DNF 2302 Jordan Crago Wauwatosa WI 39 NR 2774 Ken Dawson Chicago IL 37 Unattached NR 2787 Kevin Herman Bartlett IL 38 Endurance Trust NR 2021 Don Iwen Milwaukee WI 39 Alterra NR 2793 Janusz Koziarski Chicago IL 39 DNF 2016 Michael Olm Appleton WI 35 GenXcycling NR 2194 Christopher Schmidt Edgerton WI 36 EXPO Racing

Male 40 to 44

Field Size: 26

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2779 Shane Veldhuizen Green Bay WI 40 1:24:43.9 0:00.0 Swag 2 17 2785 Steve Schafer Barrington IL 40 1:33:27.9 8:43.9 3 23 2763 Michael Plymale Madison WI 41 1:34:01.3 9:17.3 4 29 2091 Sean Miller Janesville WI 42 1:35:04.4 10:20.5 Janesville VeloClub 5 32 2011 Ken Naef Green Bay WI 43 1:35:34.3 10:50.3 Titletown Flyers 6 43 2113 Wade Flisram La Crosse WI 42 1:38:29.8 13:45.8 Team Extreme 7 44 2039 Dave Blanke Lake Zurich IL 40 1:38:38.9 13:54.9 8 50 2082 Jeff Wren West Bend WI 43 1:39:39.1 14:55.1 Team Extreme 9 51 2313 David Mennenoh Waukesha WI 43 1:39:55.3 15:11.4 Off Road Fire 10 53 2088 Jeff Bublitz Green Bay WI 40 1:40:07.4 15:23.4 Gen X / World Bicycle Relief 11 63 2168 Robert Zimmermann West Bend WI 44 1:42:08.8 17:24.9 pedal moraine 12 67 2312 Derek Struye Sussex WI 43 1:43:23.3 18:39.4 13 69 2781 Bryan Merrill Chicago IL 43 1:43:35.7 18:51.7 Spidermonkey Cycling 14 71 2185 Brian Coppock Green Bay WI 42 1:43:51.8 19:07.9 15 72 2192 Bill Selbig Madison WI 40 1:44:17.6 19:33.6 Chainsmokers 16 76 2142 Troy Olm Madison WI 42 1:44:42.1 19:58.1 Chainsmokers 17 92 2100 Steve Davidson De Pere WI 42 1:50:21.0 25:37.0 Titletown Flyers 18 94 2036 Quentin Gniot Green Bay WI 40 1:50:32.1 25:48.1 Titletown Flyers 19 100 2208 Jim Baxa Twin Lakes WI 43 1:52:02.5 27:18.6 TreadHead Cycling 20 119 2037 Scott Graff Milwaukee WI 41 1:59:13.8 34:29.9 21 120 2316 Timothy Obrien Oak Creek WI 43 1:59:16.3 34:32.3 22 125 2157 Dave Dahlman West Allis WI 44 2:05:34.8 40:50.9 Team Extreme c NR 2029 Mike Carney Yorkville IL 41 Flatlandia DNF 2032 Steve Kobs Jackson WI 43 Team Pedal Moraine DNF 2769 Paul-Brian McInerney Chicago IL 40 Half Acre Cycling NR 2035 Joe Olson La Crosse WI 44

Male 45 to 49

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 2173 Mike Owens Wauwatosa WI 46 1:33:23.6 0:00.0 Alterra 2 33 2789 Scott Mullins Thiensville WI 45 1:35:39.0 2:15.3 Team Gear Grinder 3 34 2111 Matt Luger Milwaukee WI 45 1:35:43.2 2:19.5 Team Pedal Moraine 4 35 2031 Tom Wendland Port Washington WI 48 1:36:04.9 2:41.3 TEAM EXTREME 5 37 2072 John Gretzinger Greenville WI 45 1:36:34.9 3:11.3 6 41 2071 Larry Hipps Menomonee Falls WI 46 1:37:56.1 4:32.4 Pedal Moraine 7 52 2250 Terry Prewitt Neenah WI 49 1:40:01.0 6:37.3 Attitude Sports 8 56 2301 Glen Ringwall New Berlin WI 46 1:40:52.5 7:28.8 9 58 2084 Troy Sable West Bend WI 46 1:41:24.1 8:00.5 10 61 2131 Alan Kinnaman Madison WI 47 1:41:48.8 8:25.2 11 75 2189 Richard Bechtel Elkhorn WI 47 1:44:37.8 11:14.2 12 77 2145 Kelly Skinkis Sobieski WI 45 1:44:51.8 11:28.2 Team WORS 13 83 2125 Todd Fletcher Waterford WI 49 1:45:47.8 12:24.2 14 103 2303 Michael Kaspar Deerfield IL 45 1:53:58.7 20:35.1 15 104 2315 John Mahr Chicago IL 46 1:54:00.3 20:36.7 Wheelfast Racing 16 106 2014 David De Witt Fond Du Lac WI 47 1:54:13.6 20:49.9 Fond du Lac Cyclery 17 107 2222 Barron Gira Fox River Grove IL 45 1:54:39.7 21:16.1 team 53 x 11 coffee 18 121 2306 Dennis Malmanger Janesville WI 49 2:00:07.5 26:43.8 19 127 2092 Paul Traeger Wauwatosa WI 48 2:28:27.3 55:03.6 TEAM EXTREME 20 128 2181 Christopher Voss Waterford WI 49 2:55:51.4 1:22:27.7 NR 2776 Shawn Cotter Grafton WI 45 DNF 2122 Steve Hoppman Fond Du Lac WI 49 FDL/Oshkosh Cyclery

Male 50 to 54

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 49 2085 Steve Kapaun Hudson WI 54 1:39:24.5 0:00.0 2 59 2070 Jim Feuerstein Whitelaw WI 52 1:41:31.4 2:06.9 Heavy Pedal Velo Club 3 84 2089 Mark Petterson Lakemoor IL 51 1:46:04.4 6:39.9 Treadheads ing 4 95 2786 Freund Dale Woodstock IL 52 1:50:37.2 11:12.7 5 105 2001 Kenneth Andrews Belvidere IL 51 1:54:02.3 14:37.8 Spokes N Spines 6 109 2771 Jim Splittgerber Appleton WI 51 1:54:58.4 15:33.9 DNF 2026 John Senkerik Wauwatosa WI 51 Team Extreme

Male 55 to 59

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 57 2797 David Carignan Little Suamico WI 55 1:41:00.2 0:00.0 2 66 2177 Daniel Millin West Bend WI 55 1:43:22.5 2:22.2 Team Bonk 3 85 2775 James Pittacora Chicago IL 57 1:46:52.8 5:52.5 4 88 2305 Larry Reimer Beloit WI 57 1:48:27.9 7:27.6 JVC/MIchael's Cycles 5 91 2013 Warren Fowler Green Bay WI 57 1:50:03.3 9:03.0 Titletown flyers 6 96 2128 Sterling Schmidt Two Rivers WI 56 1:50:46.5 9:46.2 Heavy Pedal Velo club 7 98 2790 Jeff Trepanier Jackson WI 55 1:51:29.8 10:29.5 8 108 2172 Mike Brauer Manitowoc WI 59 1:54:46.7 13:46.5 Heavy Pedal Velo 9 111 2056 Rich Mennenoh Mchenry IL 56 1:56:14.7 15:14.5 TreadHead Cycling 10 124 2005 David Joyce Ripon WI 57 2:05:23.5 24:23.2 Fond du Lac Cyclery NR 2197 Daniel Braun Madison WI 56 EXPO Racing NR 2025 Donald Carr Wauwatosa WI 55 IS Corp NR 2094 Randy Pallex Ashwaubenon WI 57 BelGioioso/Titletown Flyers DNF 2086 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 58 Team Extreme DNF 2119 Gary Smits Green Bay WI 59 Titletown Flyers NR 2069 Bill Styer Sheboygan WI 56

Male 60 and over

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 86 2055 Albert Weigel Wheeling IL 60 1:48:02.7 0:00.0 velo club roubaix 2 101 2083 Dale Lenss Luxemburg WI 63 1:53:54.1 5:51.3 Titletown Flyers 3 114 2024 James S. Heinecke Sheboygan WI 60 1:56:42.6 8:39.8 I Ride Bikes 4 118 2047 Frank Lobello Gurnee IL 63 1:58:39.0 10:36.2 Muddy Cup Racing 5 122 2190 Chris Kemble Milwaukee WI 60 2:00:35.4 12:32.6 Kremblesaki