Bontrager Comp Series Results XC#7 - Alterra Coffee Bean Classic (Franklin) Cat 2 (Comp)

XC#7 - Alterra Coffee Bean Classic (Franklin) Cat 2 (Comp)

August 29, 2010


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1029 Joseph Maloney Milwaukee WI 20 1:31:42.2 0:00.0 2 18 1574 Sam Malanowski Wauwatosa WI 22 1:39:15.8 7:33.5 Stanford 3 26 1564 Nicholas Frye Madison WI 23 1:41:16.1 9:33.9 Team Wisconsin/MC2 4 33 1019 Spence Cone Baraboo WI 24 1:42:48.0 11:05.7 Wildside Velo Club 5 40 1557 Warren Lyman Delafield WI 23 1:44:37.7 12:55.5 6 50 1062 Andrew Wiesner Milwaukee WI 23 1:49:05.3 17:23.1 Titletown Flyers 7 56 1554 Robert Hicks Wauconda IL 24 2:16:20.1 44:37.8 DNF 1568 Alex Bird Madison WI 22 NR 1553 Adam Gipril Waukesha WI 20 Polska Team Polska NR 1111 Tim Racette Antioch IL 23 Team Wisconsin/MC2

Male 25 to 29

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1107 Eric Fossell Machesney Park IL 28 1:32:50.4 0:00.0 Spokes N Spines 2 16 1571 John Fang Milwaukee WI 27 1:38:43.0 5:52.6 3 22 1099 Michael Ziegler Milwaukee WI 29 1:40:50.7 8:00.3 Cyclenauts 4 29 1048 Ben Marchewka Germantown WI 27 1:41:34.4 8:44.0 Team Pedal Moraine 5 32 1004 Ryan Carlson Whitewater WI 26 1:42:20.8 9:30.4 Team Wheel & Sprocket 6 36 1566 Tyler Welnak Helenville WI 29 1:43:26.2 10:35.8 Wheel and Sprocket 7 38 1018 Dan Ellerkamp Madison WI 28 1:44:12.4 11:22.0 Magnus / Twin Six DNF 1567 Mark Norton Madison WI 26 Team Wisconsin/MC2

Male 30 to 34

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1570 Jacob Groethe Pewaukee WI 33 1:30:59.2 0:00.0 2 4 1054 Sanjay Ganju New Berlin WI 34 1:33:07.3 2:08.1 Alterra Mtb 3 5 1047 Christopher Tries Cudahy WI 31 1:34:01.5 3:02.3 South ShoreCycles 4 12 1020 Vince Steger Mc Farland WI 33 1:38:15.6 7:16.4 Eriks Bikes & Boards 5 13 1077 Mitch Moen Lombard IL 33 1:38:20.4 7:21.2 Rbikes.com FleetTruckParts.com 6 14 1010 Patryk Limanowicz Chicago IL 30 1:38:29.2 7:30.0 Pact-Dish Network 7 19 1059 Neil Zacharek Sheboygan WI 30 1:39:40.2 8:41.0 Sheboygan Bicycle Co 8 30 1060 Wally Kunstman Sheboygan WI 33 1:42:07.1 11:07.9 Sheboygan Bicycle Co 9 39 1053 Bryan Frazier Cottage Grove WI 34 1:44:13.0 13:13.8 Wildside Velo Club 10 44 1095 Jimmy Toombs Madison WI 33 1:45:28.3 14:29.1 Eriks Bikes & Boards 11 51 1079 Jamie Prange Plymouth WI 30 1:51:42.8 20:43.6 Cyclopath NR 1572 Brian Abraham Sun Prairie WI 31 DNF 1560 Doug Bailey Lake Geneva WI 33 DNF 1012 David Bender Belvidere IL 30 JVC/Michaels Cycle NR 1027 Kevin Pomasl Aniwa WI 34 Team Wisconsin / MC2

Male 35 to 39

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 1044 Lance Wall Lake Geneva WI 38 1:34:26.9 0:00.0 Club Tread club 2 10 1084 Scott Diedrich Fond Du Lac WI 36 1:37:33.1 3:06.1 Attitude Sports 3 11 1031 Joe Villalobos Racine WI 38 1:37:53.8 3:26.8 Hayes RPM Cycling 4 21 1017 Tyson Schwiesow Green Bay WI 39 1:40:36.7 6:09.8 CZ Velo 5 25 1037 Mark Balkenende Pleasant Prairie WI 35 1:41:08.0 6:41.1 Endurance Trust 6 34 1025 Jeremy Lentz Colgate WI 36 1:42:54.2 8:27.2 7 41 1009 Kurt Schwiesow Green Bay WI 36 1:44:50.5 10:23.6 Tower Clock Eye Center 8 48 1576 Brad Jenks Antioch IL 38 1:46:55.8 12:28.8 Hayes 9 55 1078 Krystian Pac Chicago IL 35 1:57:00.7 22:33.7 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu! NR 1008 Joe Greatens De Pere WI 37 NR 1114 Greg Heil Lake Mills WI 36 Cyclenauts NR 1573 Scott Hietnas Appleton WI 35 NR 1023 Jess Kruchoski Delafield WI 39 The Endurance Trust Inc. NR 1036 Bryan Rhody Minneapolis MN 35 Peace Coffee

Male 40 to 44

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 1043 Dan Tavela Franklin WI 40 1:35:46.4 0:00.0 THC 2 9 1555 Mike Stanislaus Milwaukee WI 44 1:36:54.3 1:07.8 3 17 1026 Steve Pribek Hales Corners WI 43 1:38:45.3 2:58.9 4 20 1066 Mark Olski Neenah WI 41 1:39:50.8 4:04.4 Outdoor Outlet 5 24 1575 Brad Keyes Chicago IL 42 1:41:01.8 5:15.3 Carborocket 6 28 1556 Erik Enyedy Libertyville IL 42 1:41:33.4 5:46.9 Kraft/Velo Club Roubiax 7 35 1133 Jesse Sharp Green Bay WI 43 1:43:15.5 7:29.1 Nordic Center 8 37 1558 Scott Plank Cudahy WI 42 1:43:55.3 8:08.9 9 43 1562 Jarrod Kerkhoff Rockford IL 40 1:45:22.4 9:36.0 Spokes & Spines 10 45 1119 Mark Cole Stevens Point WI 42 1:45:30.2 9:43.7 Adventure 212/Specialized 11 46 1041 Jeff Hammond Orland Park IL 42 1:46:24.3 10:37.9 Endurance Trust 12 47 1046 Steve Jeske Belgium WI 43 1:46:29.7 10:43.3 Pedal Moraine 13 54 1563 Paul Andresen Gurnee IL 41 1:55:31.6 19:45.2 NR 1002 Bill Burkholder Rockford IL 40 Kegel\\\'s Bike NR 1007 Matt Dale Cable WI 43 Riverbrook Momentum NR 1040 Richard Faith Oconomowoc WI 40 Cylenauts NR 1045 Ty Gonzalez Milwaukee WI 44 Alterra MTB Team NR 1028 Dan Szczepanski Sobieski WI 44 BelGioioso/Titletown Flyers NR 1561 Dave Volpentesta Wadsworth IL 41

Male 45 to 49

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 1067 Glen Stroik Franklin WI 45 1:36:21.5 0:00.0 Chiropractic Partners 2 15 1552 Bruce Lagerquist Waterloo WI 45 1:38:40.1 2:18.6 Trek Bicycles 3 23 1049 Ross Lemke Cedarburg WI 47 1:40:57.8 4:36.2 Pedal Moraine / Hammer 4 27 1081 Jesse Kusserow Appleton WI 47 1:41:30.2 5:08.7 5 31 1076 Jeff Sympson Rockford IL 48 1:42:07.1 5:45.6 RVO/ Kegel's 6 42 1042 Sean Shields Milwaukee WI 47 1:45:12.0 8:50.5 Team Pedal Moraine 7 49 1577 Ross Giese Lake Geneva WI 48 1:48:57.2 12:35.7 Tread 8 52 1559 Andre Odendaal Wilmette IL 46 1:53:37.9 17:16.4 Colavita Racing 9 53 1051 Edward Dutczak Crete IL 45 1:55:00.3 18:38.8 South Chicago Wheelman NR 1551 Mike Berkopec Saint Paul MN 48 Silver Cycling NR 1101 Russell Jobs Wauwatosa WI 45 Hayes Disc Brakes