KMC Citizen Series Results XC#7 - Alterra Coffee Bean Classic (Franklin) Cat 3 (Citizen) Male

XC#7 - Alterra Coffee Bean Classic (Franklin) Cat 3 (Citizen) Male

August 29, 2010


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 14 and under

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 4005 Brandon Flisram La Crosse WI 14 1:02:04.3 0:00.0 Team Extreme 2 37 4735 Payson Partridge Williams Bay WI 14 1:05:42.2 3:37.9 3 45 4088 Alex Darrington Holmen WI 13 1:07:52.5 5:48.2 Bikes Limited 4 60 4040 Andrew Schirpke Cedarburg WI 12 1:10:53.3 8:49.0 Twin Six / Team Extreme 5 67 4055 Jacob Bons Menomonee Falls WI 13 1:13:52.4 11:48.1 6 71 4744 Nolan Steig Janesville WI 14 1:14:50.0 12:45.7 7 74 4080 Roman Kosarzycki Greendale WI 13 1:15:14.1 13:09.8 Alterra 8 79 4751 Shane Holcomb Plymouth WI 12 1:17:22.1 15:17.8 Fattires-n-beer 9 84 4059 Riley Kunstman Sheboygan WI 12 1:19:46.0 17:41.7 Gear Grinder 10 88 4756 Dylan Doepke Green Bay WI 13 1:30:52.6 28:48.3 NR 4052 Jeffrey Martz Kewaskum WI 13 Team Bonk DNF 4788 Nick Mikhailov Brookfield WI 12 NR 4026 Andrew Schmidt Edgerton WI 10 EXPO Racing

Male 15 to 18

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 4008 Jan Warren Saint Charles IL 16 1:00:31.9 0:00.0 Green Door Home Inspection 2 23 4767 Luke Speer Mundelein IL 16 1:03:49.2 3:17.3 3 31 4777 John Skok Mukwonago WI 16 1:05:20.9 4:49.0 4 34 4074 Tyler Feldmann Elkhart Lake WI 15 1:05:29.9 4:57.9 Cyclopath 5 46 4014 Cory Marty Plover WI 17 1:07:55.1 7:23.1 6 69 4769 Carl Saenger Greenleaf WI 16 1:14:26.0 13:54.0 7 76 4755 James Raymond Green Bay WI 16 1:15:58.4 15:26.4 8 87 4725 Andres Taylor Milwaukee WI 15 1:30:19.3 29:47.3 DNF 4044 Kyle Berchem Manitowoc WI 17 Gen X / World Bicycle Relief NR 4036 Zachary Kolar Green Bay WI 17 NR 4083 Colin Olson La Crosse WI 16

Male 19 to 29

Field Size: 24

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 4017 Kurt Brunner Madison WI 29 57:05.1 0:00.0 2 3 4085 Rob Stieber Medford WI 26 59:15.1 2:09.9 Rib Mountan Cycles 3 6 4781 Craig Lashley Greenfield WI 28 59:25.9 2:20.8 4 15 4101 Martin Reza Beloit WI 25 1:01:10.5 4:05.3 5 20 4749 Cesar Fuentes Jr. New Lenox IL 26 1:03:14.4 6:09.2 6 22 4766 Ryan Rehm Madison WI 29 1:03:45.8 6:40.6 7 30 4068 Jared Brodjeski Wausau WI 25 1:05:18.6 8:13.5 8 32 4734 Aaron Ahonen Kenosha WI 22 1:05:25.7 8:20.5 9 38 4759 Adam Olson Madison WI 21 1:05:49.3 8:44.1 10 42 4748 Ryan McAbee Milwaukee WI 28 1:06:53.8 9:48.6 11 50 4727 Erik Backhaus West Bend WI 28 1:08:27.0 11:21.9 12 55 4726 Michael Bentley Milwaukee WI 27 1:09:58.0 12:52.8 One Racing 13 57 4729 Keegan Byrnes Gurnee IL 23 1:10:33.4 13:28.2 14 59 4784 Scott Zimmerman Cross Plains WI 29 1:10:48.9 13:43.7 15 73 4761 Alex Johnson Brookfield WI 22 1:15:11.7 18:06.5 16 75 4738 Brett Neylan Burlington WI 23 1:15:14.5 18:09.3 17 78 4743 Garrett Schwarzman Deerfield IL 20 1:17:18.0 20:12.8 18 80 4757 Anthony Lafranze Burlington WI 24 1:18:24.1 21:18.9 19 83 4758 Jeremy Hemberger Madison WI 20 1:19:25.1 22:20.0 20 85 4051 Jeremy Jersild Janesville WI 20 1:22:27.0 25:21.8 NR 4739 Evan Janousky Wauwatosa WI 28 NR 4762 Vincent Johnson Brookfield WI 26 DNF 4071 Danny Marchewka Germantown WI 23 NR 4742 Michael Thoenes Menomonee Falls WI 28

Male 30 to 39

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4069 Mike Williams Roscoe IL 32 56:53.6 0:00.0 Spokes & Spines 2 4 4077 Eric Grissom Greenville WI 31 59:21.6 2:28.0 3 7 4740 Greg Love Sugar Grove IL 39 59:31.4 2:37.7 4 10 4730 Kerry Gonzalez Sturterant WI 31 59:52.9 2:59.3 Treadhead Cycling 5 11 4763 Marek Kulesza Vernon Hills IL 36 1:00:21.1 3:27.5 6 12 4065 Sheldon Williams Fort Atkinson WI 33 1:00:31.5 3:37.9 Prevagen 7 18 4741 Jeremy Drake South Milwaukee WI 33 1:02:16.1 5:22.5 8 19 4783 Jason Florio Wauwatosa WI 33 1:02:25.4 5:31.8 9 24 4724 Eric Ohlfs Milwaukee WI 31 1:03:52.3 6:58.7 10 29 4053 William Patterson Fond Du Lac WI 31 1:04:33.9 7:40.3 Attitude Sports 11 33 4753 Christopher McArdle Greendale WI 32 1:05:28.9 8:35.3 Alterra 12 35 4775 Abram Gamboa Melrose Park IL 31 1:05:37.0 8:43.4 13 36 4747 Carl Millard Wales WI 32 1:05:41.8 8:48.1 14 49 4054 Bradley Lahner Neenah WI 32 1:08:20.7 11:27.1 15 54 4782 Corbett Reinbold Milwaukee WI 39 1:09:55.3 13:01.6 16 61 4776 Casey Brauer Manitowoc WI 30 1:10:53.7 14:00.1 17 66 4067 Scott Yurjevich Oshkosh WI 38 1:13:46.1 16:52.4 Gen X Cycling 18 68 4787 Dorian McFarlane Milwaukee WI 31 1:14:05.9 17:12.3 NR 4733 John Dahlberg Chicago IL 35 NR 4721 James Druyvestein Oak Creek WI 31 NR 4732 Corbin Elliott Chicago IL 37 NR 4010 Marko Gerovac Franklin WI 30 NR 4073 Matt Pemberton West Bend WI 39

Male 40 to 49

Field Size: 33

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 4006 Clive Warren Saint Charles IL 47 59:24.2 0:00.0 Green Door Home Inspection 2 8 4045 Ruben Valdez New Lenox IL 41 59:40.2 0:16.0 3 9 4764 Andrew Baines Rockton IL 41 59:52.3 0:28.0 GWOD 4 14 4037 Kevin Lisowe Plymouth WI 46 1:00:56.0 1:31.7 5 16 4771 Gregg Lewis Greendale WI 41 1:01:22.7 1:58.5 Lewis 6 25 4728 John Neal Chicago IL 44 1:04:08.9 4:44.6 7 26 4057 Michael McClure Sturtevant WI 47 1:04:20.8 4:56.6 8 27 4736 Ron Smith Fond Du Lac WI 42 1:04:22.4 4:58.1 9 28 4023 Michael Laufenberg West Bend WI 40 1:04:26.6 5:02.4 Team Pedal Moraine 10 39 4786 Roy Bailey Sun Prairie WI 41 1:06:12.6 6:48.3 11 40 4768 Ben Jerry Kenosha WI 40 1:06:36.4 7:12.2 12 41 4760 David Powers Franklin WI 44 1:06:39.4 7:15.1 13 43 4770 Ernie Huerta East Troy WI 43 1:06:54.4 7:30.2 14 44 4750 Mark Baranowski Cary IL 45 1:07:38.9 8:14.6 15 48 4746 Bryan Tracey Milwaukee WI 40 1:08:16.0 8:51.8 16 51 4773 John Grosz Waupun WI 42 1:08:48.6 9:24.3 Waupun Road Warriors 17 52 4774 Daniel Reddy Germantown WI 44 1:09:06.9 9:42.6 18 53 4779 Jon Kerkman Milwaukee WI 42 1:09:10.1 9:45.8 19 62 4765 Kirk Bergstrom Rockton IL 40 1:12:35.3 13:11.1 20 63 4731 Jim Steig Janesville WI 43 1:12:37.8 13:13.6 21 64 4754 Michael Dutczak Crete IL 47 1:12:51.9 13:27.6 South Chicago Wheelman 22 65 4056 Andrew Trewyn Waupun WI 43 1:13:45.7 14:21.4 Waupon Raod Warriors 23 72 4752 Scott Beduhn Menasha WI 40 1:15:05.5 15:41.2 Gear 'N Up 24 81 4780 Paul Taylor Glenview IL 44 1:18:59.9 19:35.6 25 82 4772 Dave Turner Greendale WI 42 1:19:03.9 19:39.6 26 89 4778 Pete Skok Mukwonago WI 42 1:32:04.3 32:40.0 DNF 4722 Gary Ehrike Marathon WI 41 NR 4089 Joseph Fischer Green Bay WI 40 Title Town Flyers DNF 4091 Chris Harold Lindenhurst IL 43 Muddy Cup NR 4723 David Neupert Beloit WI 43 Soy-man & Nut-boy NR 4020 Jim Pekowsky Cedarburg WI 41 Ryder/Trek Racing NR 4737 Joseph Rabensdorf Chicago IL 42 Soy-man & Nut-boy NR 4785 Joe Spaid Grayslake IL 40

Male 50 to 59

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 4009 Steve Cummins Slinger WI 51 1:03:40.9 0:00.0 2 47 4033 George Doty Berlin WI 59 1:08:12.5 4:31.6 3 56 4720 Dan Marchewka West Allis WI 58 1:10:13.6 6:32.7 4 58 4745 Gregory Clausen Lake Geneva WI 50 1:10:43.1 7:02.2 TreadHeadsCycling 5 86 4100 Wally Sniadajewski Plover WI 51 1:22:53.8 19:12.8 Point Pursuit 6 91 4027 Dennis Westberg Kewaunee WI 51 1:34:04.9 30:23.9 Titletown Flyers NR 4084 Bruce Parker Minneapolis MN 59 Freewheel Bike

Male 60 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 70 4043 Dennis Klinkert Menomonee Falls WI 60 1:14:29.3 0:00.0 2 77 4086 James Simmons Baraboo WI 61 1:17:10.0 2:40.7 3 90 4007 Richard Wenborne Kewaunee WI 64 1:32:42.6 18:13.3 Titletown Flyers NR 4063 Glenn Aavang Stevens Point WI 63