KMC Citizen Series Results XC#6 - Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Cat 3 (Citizen) Male

XC#6 - Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Cat 3 (Citizen) Male

July 11, 2010


Results by: WORS Racing L.L.C.

No Data - See WORS Timing!

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 127 4501 Participant 4501 3 1:01:13.1 0:00.0

Male 14 and under

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 25 4034 Fletcher Arlen Wausau WI 13 41:55.9 0:00.0 City Bike Works 2 26 4005 Brandon Flisram La Crosse WI 14 42:00.2 0:04.3 Team Extreme 3 66 4523 Calvin Henderson Eau Claire WI 14 45:45.3 3:49.4 Hendu Rocket 4 72 4052 Jeffrey Martz Kewaskum WI 13 46:12.5 4:16.5 Team Bonk 5 75 4088 Alex Darrington Holmen WI 13 46:16.7 4:20.8 Bikes Limited 6 83 4488 Taylor Blodgett Eau Claire WI 14 47:14.7 5:18.8 7 87 4040 Andrew Schirpke Cedarburg WI 12 47:38.9 5:43.0 Twin Six / Team Extreme 8 88 4055 Jacob Bons Menomonee Falls WI 13 47:41.0 5:45.1 9 92 4059 Riley Kunstman Sheboygan WI 12 47:57.3 6:01.4 Gear Grinder 10 93 4541 Alex Kay Rice Lake WI 12 48:06.2 6:10.3 Riverbrook Momentum 11 95 4519 Peter White Rice Lake WI 14 48:33.9 6:38.0 12 114 4080 Roman Kosarzycki Greendale WI 13 53:31.6 11:35.7 Alterra 13 130 4514 Emmet Quint Eau Claire WI 13 1:02:26.3 20:30.4 14 132 4533 Leo Weisbrod Saint Louis Park MN 11 1:09:43.8 27:47.9 larson Cycle Racing DNF 4536 Hayden Schlough Menomonie WI 12 NR 4026 Andrew Schmidt Edgerton WI 10 EXPO Racing

Male 15 to 18

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 4008 Jan Warren Saint Charles IL 16 39:22.4 0:00.0 Green Door Home Inspection 2 9 4044 Kyle Berchem Manitowoc WI 17 40:22.0 0:59.5 Gen X / World Bicycle Relief 3 14 4572 Josh Linn Eau Claire WI 17 41:08.7 1:46.3 4 21 4074 Tyler Feldmann Elkhart Lake WI 15 41:47.0 2:24.5 Cyclopath 5 23 4542 Adam Kay Rice Lake WI 16 41:52.8 2:30.3 Riverbrook Bike 6 27 4070 Brayden Schott Beaver Dam WI 15 42:02.7 2:40.3 7 36 4577 Jared Munch New Auburn WI 18 42:41.9 3:19.5 8 37 4540 Ryan Kay Rice Lake WI 15 42:45.3 3:22.9 River Brook 9 53 4580 Jack Nelson Chippewa Falls WI 18 44:06.0 4:43.5 10 54 4014 Cory Marty Plover WI 17 44:15.3 4:52.8 11 57 4531 Luk Speer Mundelein IL 16 44:29.8 5:07.4 12 61 4581 Jordan Boyea Wausau WI 17 44:56.0 5:33.6 13 67 4083 Colin Olson La Crosse WI 16 45:53.4 6:31.0 14 68 4565 Sam Kmetz Eau Claire WI 16 46:00.0 6:37.5 15 78 4582 Nolan Wanous Eau Claire WI 15 46:35.3 7:12.8 16 117 4554 Charles Coughenour Ladysmith WI 17 54:46.2 15:23.7 17 125 4506 Sam Korpela Menomonie WI 17 1:00:12.9 20:50.4 NR 4552 Benjamin Coughenour Ladysmith WI 15

Male 19 to 29

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4566 Charles Krall Eau Claire WI 28 39:31.7 0:00.0 2 4 4017 Kurt Brunner Madison WI 29 39:39.5 0:07.7 3 11 4528 Joshua Hein Merrill WI 21 40:57.9 1:26.1 4 12 4101 Martin Reza Beloit WI 25 41:00.1 1:28.3 5 13 4563 Matthew Parkin La Crosse WI 23 41:01.9 1:30.1 6 15 4071 Danny Marchewka Germantown WI 23 41:19.2 1:47.4 7 24 4068 Jared Brodjeski Wausau WI 25 41:55.7 2:23.9 8 30 4090 Andrew Woznicki Rothschild WI 25 42:28.2 2:56.4 9 41 4559 Adam Olson Madison WI 21 43:05.1 3:33.3 10 43 4568 Jake Geissler Jim Falls WI 29 43:16.5 3:44.7 11 60 4515 Nicholas Bowe Menomonie WI 28 44:47.0 5:15.2 12 62 4509 Joe Guse Wisconsin Rapids WI 21 45:19.2 5:47.4 13 99 4555 Thomas Cameron Decorah IA 19 49:51.8 10:20.1 14 116 4569 Cody Pattison Mondovi WI 25 53:54.7 14:23.0 15 118 4544 Andrew Richter Tomah WI 25 55:18.9 15:47.1 16 123 4579 Josh Velie Fall Creek WI 24 58:46.6 19:14.8 17 126 4507 Chris Flores Eau Claire WI 20 1:00:31.5 20:59.7 18 128 4516 Brian Callahan Black River Falls WI 25 1:01:45.5 22:13.8 HAAG GYM 19 129 4518 Aaron Roths Eau Claire WI 29 1:02:15.6 22:43.9

Male 30 to 39

Field Size: 34

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4539 Martin Tank II Oconomowoc WI 33 38:50.1 0:00.0 Cyclopath 2 5 4046 Christopher Richmond Manitowoc WI 37 39:54.8 1:04.7 Heavy Pedal Velo Club 3 10 4556 Marek Kulesza Vernon Hills IL 36 40:39.0 1:48.9 4 17 4038 Josh Zalewski Antigo WI 31 41:36.2 2:46.1 5 18 4510 Todd Hale Wadena MN 35 41:39.5 2:49.3 6 19 4575 Alexander Paupore Eau Claire WI 32 41:41.5 2:51.4 Team Astonish 7 20 4491 Shawn Stutzman Eau Claire WI 31 41:42.8 2:52.7 8 34 4574 Jason Heindl Schofield WI 38 42:38.5 3:48.3 9 38 4073 Matt Pemberton West Bend WI 39 42:58.3 4:08.1 10 40 4502 Joe Ford Mondovi WI 33 43:01.6 4:11.5 11 42 4499 Deric Johnson Menomonie WI 31 43:16.3 4:26.2 12 44 4493 Dorde Sreckov Eau Claire WI 37 43:17.5 4:27.3 13 45 4534 Jereme Rauckman Eau Claire WI 35 43:18.7 4:28.6 14 46 4524 Brad Henderson Eau Claire WI 39 43:22.8 4:32.7 Hendu Rocket 15 48 4489 David Richardson Mankato MN 36 43:54.5 5:04.4 16 52 4526 Kristopher Dubiel Chippewa Falls WI 31 43:58.5 5:08.4 17 55 4054 Bradley Lahner Neenah WI 32 44:22.6 5:32.5 18 56 4076 Steven Toombs Minneapolis MN 36 44:27.6 5:37.4 Erik's Bikes N Boards 19 59 4505 Brandon Thatcher Eau Claire WI 30 44:42.3 5:52.2 20 64 4511 Paul Pladsen Eau Claire WI 35 45:28.7 6:38.5 21 71 4067 Scott Yurjevich Oshkosh WI 38 46:12.1 7:22.0 Gen X Cycling 22 82 4492 Gabor Bach Altoona WI 37 47:12.1 8:22.0 23 89 4585 Eric Sorensen Eau Claire WI 39 47:43.8 8:53.7 24 91 4549 William Hawley III Eau Claire WI 34 47:54.7 9:04.5 25 94 4583 Scott Suntken Minneapolis MN 34 48:24.3 9:34.2 26 98 4508 Shawn Walker Eau Claire WI 39 49:34.4 10:44.3 27 101 4576 Matthew Hutchison Hudson WI 32 50:05.3 11:15.1 Team Astonish 28 104 4567 John Menard Chippewa Falls WI 32 50:50.6 12:00.5 29 110 4551 Douglas Bunton Ladysmith WI 37 52:32.9 13:42.8 30 112 4497 Brian Mero Eau Claire WI 34 53:17.9 14:27.8 31 122 4578 Justin Moulton Eau Claire WI 32 57:11.4 18:21.2 NR 4010 Marko Gerovac Franklin WI 30 NR 4548 Matt Kincade Green Bay WI 33 NR 4571 Aric Sather Altoona WI 35

Male 40 to 49

Field Size: 29

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 4006 Clive Warren Saint Charles IL 47 40:11.9 0:00.0 Green Door Home Inspection 2 8 4045 Ruben Valdez New Lenox IL 41 40:13.0 0:01.1 3 22 4035 Jody Arlen Wausau WI 44 41:48.6 1:36.6 4 29 4490 Donald Crowell Cadott WI 49 42:25.1 2:13.2 5 32 4525 Gary Ehrike Marathon WI 41 42:36.4 2:24.4 6 33 4023 Michael Laufenberg West Bend WI 40 42:37.1 2:25.2 Team Pedal Moraine 7 35 4037 Kevin Lisowe Plymouth WI 46 42:39.3 2:27.3 8 47 4538 Dave Smith Roberts WI 40 43:46.0 3:34.1 9 49 4543 Robert Dunahee Wausau WI 41 43:55.4 3:43.5 10 51 4553 Barry Edberg Bloomington MN 47 43:57.1 3:45.2 11 63 4547 David Fitzwater Viroqua WI 44 45:22.9 5:10.9 Vernon Trails 12 65 4561 Steve Caron Sun Prairie WI 42 45:35.7 5:23.8 13 70 4496 Ron Bruder Colfax WI 43 46:10.7 5:58.8 14 76 4498 Ron Smith Fond Du Lac WI 42 46:18.1 6:06.2 15 79 4512 Dmitro Voinorovich Palatine IL 47 46:41.9 6:29.9 16 80 4495 Sean Callahan Eau Claire WI 40 46:45.2 6:33.2 Unhuman 17 81 4558 Brian Lund Eau Claire WI 44 46:55.3 6:43.4 18 84 4487 James Blodgett Eau Claire WI 43 47:14.9 7:03.0 Overdive Cycling 19 85 4532 Joel Stolfus Freeport IL 47 47:27.9 7:15.9 20 97 4521 Ray Iesalnieks Eau Claire WI 44 48:39.3 8:27.4 21 102 4527 Scott Lystrup Altoona WI 47 50:06.0 9:54.1 22 103 4494 David Ruhbusch Spencer WI 46 50:21.4 10:09.5 23 106 4584 Paul Bratz Weston WI 43 51:03.7 10:51.8 24 108 4550 Michael Bons Menomonee Falls WI 44 51:06.5 10:54.5 25 109 4503 James Young Shawano WI 48 52:32.4 12:20.5 26 111 4573 John Linn Eau Claire WI 44 52:53.8 12:41.9 27 119 4560 Thomas Kotz Eau Claire WI 41 55:29.3 15:17.3 28 124 4545 Garret Crisler Rice Lake WI 48 59:34.3 19:22.3 NR 4504 Paul Nelson New Richmond WI 43

Male 50 to 59

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 4546 Terry Hintz Eau Claire WI 52 40:02.1 0:00.0 2 16 4062 Scott Foate Madison WI 52 41:23.3 1:21.1 3 28 4570 Ricky Wells Strum WI 50 42:03.7 2:01.6 overdrive 4 31 4047 Hank Heupel Libertyville IL 51 42:30.6 2:28.4 5 39 4513 Dan Gray Eau Claire WI 50 43:01.3 2:59.1 6 50 4529 Mike Richards Eau Claire WI 51 43:56.1 3:53.9 7 58 4562 Timothy Wateski La Crosse WI 50 44:33.4 4:31.3 8 69 4564 Tim Kilness Chippewa Falls WI 52 46:07.7 6:05.6 TBAMR 9 73 4520 Chris Hougen Eau Claire WI 56 46:13.8 6:11.7 10 74 4530 Tim Speer Mundelein IL 54 46:14.4 6:12.3 11 77 4033 George Doty Berlin WI 59 46:19.2 6:17.0 12 96 4084 Bruce Parker Minneapolis MN 59 48:35.5 8:33.3 Freewheel Bike 13 113 4537 Chris Flaten Eau Claire WI 51 53:31.6 13:29.4 14 115 4100 Wally Sniadajewski Plover WI 51 53:39.2 13:37.0 Point Pursuit 15 131 4517 Thomas Callahan Black River Falls WI 52 1:02:52.0 22:49.8 HAAG GYM

Male 60 and over

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 86 4557 Mike Richardson Lone Rock WI 60 47:28.5 0:00.0 2 90 5143 Richard Patridge La Crosse WI 67 47:46.4 0:17.9 3 100 4086 James Simmons Baraboo WI 61 49:54.5 2:25.9 4 105 4535 Gary Downing Oak Harbor OH 61 51:01.7 3:33.2 5 107 4043 Dennis Klinkert Menomonee Falls WI 60 51:04.9 3:36.4 6 120 4016 Ron Jansen New London WI 61 56:41.8 9:13.2 7 121 4522 Dick Johnston Chippewa Falls WI 61 56:58.7 9:30.2 NR 4063 Glenn Aavang Stevens Point WI 63