KMC Citizen Series Results XC#6 - Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Cat 3 (Citizen) Female

XC#6 - Chippewa Valley Firecracker (Eau Claire) Cat 3 (Citizen) Female

July 11, 2010


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female 14 and under

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 5025 Sarah Gill Appleton WI 13 45:53.7 0:00.0 TekBolt.com 2 5 5019 Anna Poulton Lake Forest IL 12 46:45.6 0:51.8 CLIF BAR 3 14 5015 Maja Holcomb Plymouth WI 14 48:37.4 2:43.7 Fattires-n-beer 4 17 5150 Grace Prewitt Neenah WI 13 49:40.9 3:47.2 Attitude Sports 5 27 5027 Marilee Collier Lindenhurst IL 11 52:29.8 6:36.1 Muddy Cup Racing 6 34 5024 Jordan Pellett North Freedom WI 14 56:02.2 10:08.5 Wildslide Velo Club

Female 15 to 18

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 5049 Arin Lemke Cedarburg WI 18 47:19.5 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 22 5045 Stephanie Yost Ripon WI 15 51:05.3 3:45.7 Titletown Flyers 3 26 5158 Ashley Foate Madison WI 16 52:14.0 4:54.5 4 28 5031 Samantha Kosarzycki Greendale WI 16 52:44.5 5:24.9 Alterra 5 41 5154 Andrea Ostenso Ladysmith WI 16 57:33.2 10:13.7 6 43 5155 Brea Daggett Ladysmith WI 16 59:23.7 12:04.1 7 47 5156 Victoria Ostenso Ladysmith WI 17 1:03:04.8 15:45.3

Female 19 to 29

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 5157 Courtney Stefanski Milton WI 28 47:20.1 0:00.0 2 11 5162 Martha Moser Belle Fourche SD 20 47:46.3 0:26.1 MOB Cyclery 3 13 5146 Renee Debruin Ripon WI 21 48:23.0 1:02.9 4 15 5160 Rachel Blum La Crosse WI 28 49:02.3 1:42.2 5 16 5034 Becky Carvin Madison WI 27 49:13.5 1:53.4 Muddy Cup Racing 6 19 5161 Justina Smet Colgate WI 23 50:48.0 3:27.9 7 20 5003 Heather Marty Plover WI 22 50:56.6 3:36.4 8 38 5153 Sarah Suddendorf Milwaukee WI 25 56:30.7 9:10.6 9 45 5013 Danielle Tournier Carpentersville IL 29 59:46.6 12:26.4 Treadhead Cycling

Female 30 to 39

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 5144 Amanda Roggenbauer Bolingbrook IL 36 44:44.4 0:00.0 Larson Chiropractic 2 3 5159 Leia Schneeberger Middleton WI 31 45:41.2 0:56.7 3 6 5002 Becky Rands West Bend WI 32 47:04.4 2:20.0 Team Pedal Moraine 4 7 5033 Maria Carlstedt Fox Point WI 31 47:08.1 2:23.7 Team Geargrinder 5 10 5148 Cyndi Ehrike Marathon WI 39 47:45.1 3:00.7 6 21 5010 Chasity Gabrielson Baraboo WI 37 51:03.4 6:19.0 Wildside Velo 7 23 5147 Elizabeth Berg De Pere WI 32 51:06.4 6:21.9 8 25 5007 Tina Olm Appleton WI 35 51:31.1 6:46.7 GenXcycling 9 29 5142 Anna Almaraz Racine WI 35 53:03.7 8:19.3 BCB 10 30 5141 Kristin Richardson Mankato MN 31 54:14.4 9:30.0 11 31 5149 Michelle Kleimenhagen Barneveld WI 30 54:21.0 9:36.6 12 33 5030 Lori Baccus Green Bay WI 35 55:54.2 11:09.8 Titletown Flyers 13 36 5164 Gretchen Gilbertson Green Bay WI 32 56:27.0 11:42.6 14 39 5165 Rachel Langer Sheboygan WI 33 56:40.4 11:56.0 15 40 5026 Rebecca Crocker Middleton WI 35 56:45.3 12:00.9 Team Coal Car NR 5152 Jennifer Smith Roberts WI 30

Female 40 to 49

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 5163 Beth Shedd Edina MN 44 45:03.1 0:00.0 LCR 2 12 5001 Caroline Warren Saint Charles IL 46 48:11.9 3:08.7 Green Door Home Inspection 3 24 5151 Amy McTavish St Louis Park MN 45 51:22.4 6:19.2 4 37 5023 Tammy Vande Zande Waupaca WI 49 56:29.0 11:25.8 Point Pursuit 5 42 5145 Michelle Dale Cable WI 45 58:45.3 13:42.1 6 44 5032 Jeanne Krueger Sayner WI 43 59:33.5 14:30.3

Female 50 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 4500 Mary Patridge La Crosse WI 64 49:45.5 0:00.0 2 32 5014 Rose Lenss Luxemburg WI 59 55:08.8 5:23.2 Titletown Flyers 3 35 5050 Amy Dykema Evanston IL 51 56:19.7 6:34.1 Clif Bar Midwest 4 46 5012 Sue Blankenheim Tomahawk WI 64 59:49.5 10:04.0