BelGioioso Elite Series Results XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Cat 1

XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Cat 1

September 12, 2010


Results by: WORS Racing L.L.C.

Females 19 to 34

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 519 Robin Williams Iowa City IA 31 1:47:53.3 0:00.0 Mercy-Specialized 2 4 517 Renee Bach Madison WI 34 1:55:01.8 7:08.5 Chain Smokers 3 5 529 Anna Ganju New Berlin WI 27 1:56:06.9 8:13.6 Polska 4 6 516 Michelle Peariso Amherst WI 34 1:56:45.5 8:52.1 Adventure 212/Specialized 5 8 514 Kate Heil Lake Mills WI 33 1:57:19.8 9:26.5 Cyclenauts 6 9 527 Jennifer Danielson Madison WI 29 1:57:50.6 9:57.2 Chainsmokers 7 10 573 Brittany McConnell Iowa City IA 28 1:58:35.1 10:41.8 Mercy Specialized 8 11 509 Jennifer Whitedog La Crosse WI 31 1:59:00.8 11:07.5 / 9 14 518 Lindsay Guerra Oconomowoc WI 30 2:04:37.8 16:44.5 Mr Tree / Powerbar 10 17 530 Rachel Horstman Madison WI 23 2:30:25.1 42:31.8 Erik\'s Bikes & Boards NR 510 Regina Campbell Wauwatosa WI 31 Alterra MTB/Twin Six

Females 35 and over

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 574 Kim Eppen Iowa City IA 43 1:42:46.7 0:00.0 Mercy / Specialized 2 3 504 Lisa Krayer North Freedom WI 35 1:48:35.6 5:48.9 Adventure 212/Specialized 3 7 507 Claire Cannon Madison WI 35 1:57:12.1 14:25.3 Trek Stores of Madison / WORS 4 12 508 April Dombrowski Oshkosh WI 37 2:01:24.8 18:38.0 Team Pedal Moraine 5 13 502 Lori Sable Thiensville WI 44 2:02:38.4 19:51.6 6 15 523 Karlene Olson Rochester MN 36 2:06:09.6 23:22.8 Muddy Cup 7 16 528 Denise Coppock Green Bay WI 36 2:08:20.9 25:34.2 NR 512 Christine Czarnecki Milwaukee WI 46 Alterra Coffee MTB Team NR 525 Brenda Zimmermann ThorpWausau WI 38 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Male 19 to 29

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 80 Seth Lenss Green Bay WI 26 2:00:29.9 0:00.0 Titletown Flyers 2 4 264 Jordan Roessingh Madison WI 29 2:01:23.8 0:53.9 Iscorp Cycling 3 5 7 Ted Hanes Fond du Lac WI 29 2:02:26.0 1:56.0 Fond du Lac Cyclery 4 6 77 Tyler Gauthier Ishpeming MI 27 2:03:29.2 2:59.3 Culvers Racing 5 9 265 Kevin McConnell Iowa City IA 29 2:06:22.9 5:53.0 Mercy Specialized 6 10 56 Carlos Haeckel Waukesha WI 27 2:07:26.4 6:56.4 Alterra / Sunringle / Voodoo 7 13 45 Justin Piontek Wabeno WI 22 2:09:10.2 8:40.2 Performa Cycling 8 17 73 Tyler Jenema Marquette MI 24 2:10:10.3 9:40.4 Gear Grinder 9 21 38 Scott Golomski Green Bay WI 25 2:14:26.7 13:56.7 10 22 262 Matthew Schweiker Chicago IL 24 2:15:00.3 14:30.3 Mesa/Gateway Harley 11 25 61 Bryan Fosler Madison WI 23 2:17:02.2 16:32.3 Trek Stores of Madison 12 27 263 Matias Perret Iowa City IA 26 2:18:45.8 18:15.9 Iowa City Cycling Club 13 30 27 Nick Sabel Ripon WI 24 2:21:05.8 20:35.8 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery 14 32 25 Bret Glembocki Franklin WI 29 2:22:02.1 21:32.1 / DNF 17 Matt Gehling Madison WI 25 Trek Stores of Madison / WORS NR 22 Ben Koenig Schofield WI 22 RMC / Clean Power DNF 65 Matthew Muraski Spooner WI 24 DNF 270 Isaac Neff Madison WI 24 Alderfer Bergen NR 269 Mike Sherer Evanston IL 24 Pony Shop

Male 30 to 39

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 267 Brian Eppen Iowa City IA 32 1:59:28.1 0:00.0 2 3 34 Ryan Krayer North Freedom WI 38 2:00:51.6 1:23.4 Adventure 212/Specialized 3 7 58 Trevor Olson Rochester MN 37 2:04:58.3 5:30.2 Muddy Cup 4 14 272 Michael Hemme Chicago IL 31 2:09:13.8 9:45.7 Half Acre 5 15 64 Corey Stelljes Madison WI 30 2:09:34.5 10:06.4 chainsmokers 6 16 12 Glenn Kirst Menomonee Falls WI 37 2:09:38.6 10:10.4 Wheel & Sprocket 7 26 81 Chad Dean Madison WI 33 2:17:15.1 17:47.0 5Nines Data 8 28 36 Karl Tillman La Crosse WI 36 2:19:03.7 19:35.6 Bikes Limited Inc 9 29 85 Jess Kruchoski Delafield WI 39 2:20:49.3 21:21.2 The Endurance Trust Inc. 10 31 42 Tim Scanley Milwaukee WI 34 2:21:07.7 21:39.6 Alterra Coffee 11 35 21 Jesse Shoemaker De Pere WI 30 2:28:26.9 28:58.8 Performa Cycling NR 33 Jesse Bell Ishpeming MI 32 SISU Cycles NR 271 Brad Dash Geneva IL 37 Twin Six NR 54 Jason Gosse Chippewa Falls WI 31 Team WORS DNF 30 Brian Hertzberg Madison WI 33 5 Nines Cycling DNF 49 Neil Swanson Madison WI 31 Team WORS

Male 40 and over

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 88 Michael Naughton Crystal Lake IL 40 2:05:02.2 0:00.0 Treadhead Cycling 2 11 76 Jeff Melcher West Bend WI 43 2:08:50.2 3:48.0 Pedal Moraine 3 12 99 J. W. Miller Madison WI 45 2:09:05.2 4:03.0 Trek Stores of Madison 4 18 15 John Shull Libertyville IL 48 2:10:27.6 5:25.4 EXPO Racing 5 19 268 Bob Weintz Lake Geneva WI 46 2:12:40.4 7:38.2 Treadhead 6 20 20 Chad Hildebrandt Wausau WI 42 2:14:10.4 9:08.2 Team Polska 7 23 46 Bill Nigh West Bend WI 41 2:15:41.5 10:39.3 Team Pedal Moraine 8 24 14 John Lirette Menomonee Falls WI 44 2:16:45.5 11:43.3 Hayes 9 33 57 David Haase Fond Du Lac WI 43 2:25:00.4 19:58.2 Attitude Sports 10 34 48 Russ Krueger Sayner WI 43 2:26:23.5 21:21.3 Rib Mountain Cycles DNF 16 Mark Burkholz Menomonee Falls WI 47 Extreme Bike NR 69 Jerrod Collier Lindenhurst IL 41 Muddy Cup Racing NR 53 Joe Stephens Elm Grove WI 42 Hayes