Bontrager Comp Series Results XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Cat 2 (Comp)

XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Cat 2 (Comp)

September 12, 2010


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1029 Joseph Maloney Milwaukee WI 20 1:36:54.2 0:00.0 2 9 1111 Tim Racette Antioch IL 23 1:40:26.7 3:32.5 Team Wisconsin/MC2 3 17 1019 Spence Cone Baraboo WI 24 1:44:56.4 8:02.2 Wildside Velo Club 4 46 1580 Peter Coenen Amherst Junction WI 24 1:55:26.3 18:32.1 NR 1062 Andrew Wiesner Milwaukee WI 23 Titletown Flyers

Male 25 to 29

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 1107 Eric Fossell Machesney Park IL 28 1:37:20.4 0:00.0 Spokes N Spines 2 5 1016 Nicholas Holzem Weston WI 28 1:37:28.1 0:07.6 City Bike Works 3 14 1018 Dan Ellerkamp Madison WI 28 1:44:16.0 6:55.5 Magnus / Twin Six 4 19 1099 Michael Ziegler Milwaukee WI 29 1:45:11.4 7:50.9 Cyclenauts 5 24 1003 Michael Joachim Green Bay WI 26 1:46:54.0 9:33.5 6 28 1588 Tyler Welnak Helenville WI 29 1:48:31.8 11:11.3 Wheel and Sprocket 7 29 1579 Jesse Coenen Amherst Junction WI 27 1:49:00.2 11:39.8 8 34 1061 Shawn Hoppe Fond Du Lac WI 28 1:50:53.1 13:32.6 Fond Du Lac Cyclery 9 37 1595 Andrew Tegge Suamico WI 25 1:51:13.9 13:53.5 Wheel and Sprocket DNF 1587 Erik Freeberg Juneau WI 27 NR 1584 Steve Herriges Campbellsport WI 26 DNF 1048 Ben Marchewka Germantown WI 27 Team Pedal Moraine

Male 30 to 34

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1593 Jacob Gruethe Pewaukee WI 33 1:33:50.0 0:00.0 2 6 1047 Christopher Tries Cudahy WI 31 1:38:46.6 4:56.5 South ShoreCycles 3 8 1054 Sanjay Ganju New Berlin WI 34 1:39:37.3 5:47.3 Alterra Mtb 4 10 1077 Mitch Moen Lombard IL 33 1:40:42.1 6:52.0 Rbikes.com FleetTruckParts.com 5 12 1590 David Staab Madison WI 33 1:42:02.7 8:12.7 GDVC 6 15 1020 Vince Steger Mc Farland WI 33 1:44:25.7 10:35.7 Eriks Bikes & Boards 7 16 1010 Patryk Limanowicz Chicago IL 30 1:44:53.4 11:03.4 Pact-Dish Network 8 18 1059 Neil Zacharek Sheboygan WI 30 1:45:00.0 11:09.9 Sheboygan Bicycle Co 9 20 1053 Bryan Frazier Cottage Grove WI 34 1:45:45.4 11:55.4 Wildside Velo Club 10 33 1095 Jimmy Toombs Madison WI 33 1:50:14.0 16:24.0 Eriks Bikes & Boards 11 36 1032 Anthony Ferrara Minneapolis MN 32 1:51:09.0 17:18.9 New Moon Bike Shop 12 41 1012 David Bender Belvidere IL 30 1:52:29.7 18:39.7 JVC/Michael\'s Cycle 13 44 1589 Keith Snoop Marion IA 33 1:54:25.6 20:35.5 Verge Sport Test Pilot 14 52 1060 Wally Kunstman Sheboygan WI 33 2:04:40.0 30:50.0 Sheboygan Bicycle Co NR 1027 Kevin Pomasl Aniwa WI 34 Team Wisconsin / MC2

Male 35 to 39

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1044 Lance Wall Lake Geneva WI 38 1:37:05.9 0:00.0 Treadhead cycle club 2 7 1114 Greg Heil Lake Mills WI 36 1:38:47.4 1:41.4 Cyclenauts 3 11 1084 Scott Diedrich Fond Du Lac WI 36 1:41:49.9 4:44.0 Attitude Sports 4 26 1031 Joe Villalobos Racine WI 38 1:47:14.7 10:08.8 Hayes RPM Cycling 5 31 1581 Michael Newman Oak Park IL 37 1:49:31.9 12:25.9 6 32 1025 Jeremy Lentz Colgate WI 36 1:49:58.6 12:52.7 7 38 1006 Carey Falkenberry La Crosse WI 35 1:51:23.5 14:17.5 8 45 1078 Krystian Pac Chicago IL 35 1:55:22.1 18:16.2 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu! 9 48 1037 Mark Balkenende Pleasant Prairie WI 35 1:56:13.7 19:07.8 Endurance Trust DNF 1596 Craig Baumann Durango CO 36 Spokes N Spines NR 1008 Joe Greatens De Pere WI 37 DNF 1591 Jeremiah Smith Chicago IL 35 Half Acre Cycling

Male 40 to 44

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 1043 Dan Tavela Franklin WI 40 1:43:55.3 0:00.0 THC 2 22 1586 Mike Stanislaus Wauwatosa WI 44 1:45:49.2 1:53.9 3 27 1119 Mark Cole Stevens Point WI 42 1:47:19.6 3:24.3 Adventure 212/Specialized 4 30 1007 Matt Dale Cable WI 43 1:49:27.4 5:32.1 Riverbrook Momentum 5 35 1585 Steve Schafer Barrington IL 40 1:51:02.2 7:06.9 6 43 1026 Steve Pribek Hales Corners WI 43 1:52:56.0 9:00.6 7 47 1046 Steve Jeske Belgium WI 43 1:55:48.3 11:53.0 Pedal Moraine 8 49 1600 Andrew Ohlsson Brookfield WI 44 1:57:01.4 13:06.0 Team Wisconsin 9 50 1041 Jeff Hammond Orland Park IL 42 1:58:57.7 15:02.3 Endurance Trust NR 1594 Mark Adams Madison WI 44 Chainsmokers NR 1002 Bill Burkholder Rockford IL 40 Kegel\\\'s Bike NR 1040 Richard Faith Oconomowoc WI 40 Cylenauts NR 1045 Ty Gonzalez Milwaukee WI 44 Alterra MTB Team NR 1028 Dan Szczepanski Sobieski WI 44 BelGioioso/Titletown Flyers

Male 45 to 49

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 1067 Glen Stroik Franklin WI 45 1:45:48.9 0:00.0 Chiropractic Partners 2 23 1076 Jeff Sympson Rockford IL 48 1:46:06.4 0:17.4 Kegel\'s 3 25 1049 Ross Lemke Cedarburg WI 47 1:47:08.4 1:19.4 Pedal Moraine / Hammer 4 39 1592 Mark Strasser Cross Plains WI 45 1:51:30.5 5:41.5 Chain Smokers 5 40 1583 Ross Giese Lake Geneva WI 48 1:51:52.2 6:03.3 Tread 6 42 1051 Edward Dutczak Crete IL 45 1:52:33.1 6:44.1 South Chicago Wheelman 7 51 1582 Andre Odendaal Wilmette IL 46 2:00:11.5 14:22.5 Colavita Racing 8 53 1599 John Mahr Chicago IL 46 2:22:09.8 36:20.9 Wheelfast Racing NR 1598 Michael Daws Elm Grove WI 48 NR 1101 Russell Jobs Wauwatosa WI 45 Hayes Disc Brakes