Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#3 - Trek Big Ring Classic (Wausau) Sport

XC#3 - Trek Big Ring Classic (Wausau) Sport

June 07, 2009


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female Junior 15 to 18

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 3094 Megan Wolf Wauwatosa WI 18 1:36:16.8 0:00.0 Team Extreme 2 23 3018 Alyssa Borell Ripon WI 18 1:51:26.6 15:09.8 Attitude Sports NR 3033 Liz Shull Libertyville IL 15 CLIF BAR

Female 19 to 29

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 3081 Casey Ellis Saint Paul MN 25 1:29:30.9 0:00.0 2 9 3086 Lindsay Johnson Marathon WI 27 1:42:28.6 12:57.7 3 10 3023 Katie Nolan La Crosse WI 21 1:42:52.4 13:21.5 Muddy Cup 4 14 3007 Ashley Weichmann Madison WI 23 1:45:08.9 15:37.9 UW-Madison 5 16 3002 Sara Birdsall Greenville WI 29 1:46:52.0 17:21.1 Performa Cycling 6 24 3017 Lisa Olson Madison WI 26 1:51:30.9 22:00.0 7 29 3088 Justina Smet Colgate WI 22 1:58:13.9 28:43.0

Female 30 to 39

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3078 Lisa Humphrey Hayward WI 35 1:29:10.8 0:00.0 2 6 3003 Ann Holsen Manitowoc WI 36 1:39:25.9 10:15.1 Lakes Area Physical Therapy 3 8 3021 Kate Heil Lake Mills WI 32 1:40:10.9 11:00.1 Wheel & Sprocket 4 12 3082 Beth Peterson Sarona WI 39 1:44:05.5 14:54.6 Riverbrook/Momentum 5 13 3085 Julie Vardaman Ames IA 34 1:44:25.2 15:14.3 6 15 3030 Michelle Scanley Milwaukee WI 34 1:45:41.4 16:30.6 Alterra Coffee 7 18 3011 Rachael Gatto Oak Forest IL 36 1:48:33.5 19:22.7 MARS 8 19 3020 Sonia Dubielzig Waukesha WI 31 1:49:08.0 19:57.2 Alterra Team 9 20 3087 Dana Buddenbaum Bloomington MN 33 1:49:16.6 20:05.8 Silver Cycling 10 21 3093 Angella Collins Eden Prairie MN 38 1:49:34.4 20:23.6 11 26 3090 Janet Frank Atkinson Burnsville MN 36 1:52:39.6 23:28.7 Peace Coffee 12 27 3092 Jody Montgomery Highland WI 38 1:53:17.7 24:06.9 13 31 3022 Rebecca Crocker Middleton WI 34 2:13:08.1 43:57.3

Female 40 to 49

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3084 Kelly Skillicorn Winona MN 46 1:28:28.5 0:00.0 2 5 3032 Molly Wolf Crystal Lake IL 41 1:39:20.6 10:52.0 Guiness/Wheel Werks 3 11 3089 Pam Wiese Harshaw WI 42 1:43:44.7 15:16.1 Pomps Tire 4 17 3005 Lynne Senkerik Wauwatosa WI 44 1:46:57.9 18:29.3 Team Extreme 5 22 3014 Christine Griesbach Davis Junction IL 47 1:51:01.6 22:33.0 Point Pursuit 6 28 3079 Valerie Dosland Saint Paul MN 41 1:54:35.7 26:07.1 7 32 3025 Candy Hofmann Brookfield WI 43 2:25:33.6 57:05.0 Extreme DNF 3009 Brittany Nigh West Bend WI 40 Team Pedal Mor aine

Female 50 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 3091 Valerie Foley Rhinelander WI 51 1:39:39.9 0:00.0 Pomps Tire 2 25 3019 Helmy Tennis Baraboo WI 54 1:51:54.1 12:14.1 Wildside Velo 3 30 3004 Cheryl Post Plover WI 50 2:01:54.5 22:14.6 Point Pursuit NR 3083 Kimberle Ganzer-Wiley Minneapolis MN 50

Male Junior 14 and under

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 39 2148 Brett Poulton Lake Forest IL 14 1:27:14.7 0:00.0 Clif 2 41 2027 Andrew Senderhauf Neenah WI 14 1:27:19.4 0:04.7 wheel and sprocket DNF 2167 Samuel Martz Kewaskum WI 14 Mountain Outfitters

Male Junior 15 to 16

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 2133 Gage Rodriguez Kenosha WI 15 1:22:18.7 0:00.0 Team Expo 2 13 2049 Ben Senkerik Wauwatosa WI 16 1:22:52.5 0:33.8 Team Extreme 3 33 2119 Cameron Schave Fond Du Lac WI 16 1:26:28.4 4:09.7 Fond Du Lac Cyclery 4 77 2120 Brandon Watkins Marshfield WI 15 1:33:20.5 11:01.8 EXPO Racing 5 137 2099 Travis Johnson Two Rivers WI 16 1:41:31.9 19:13.2 NR 2127 Brad Peterson Wausau WI 16

Male Junior 17 to 18

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 38 2055 Greg Krieger Cedarburg WI 17 1:27:04.0 0:00.0 Alterra 2 51 2061 Andrew Fehrenbach Stevens Point WI 18 1:29:23.5 2:19.5 3 66 2105 Chris Harrison Green Bay WI 17 1:31:26.2 4:22.1 Titletown flyers 4 70 2115 William Griesbach Davis Junction IL 17 1:31:35.0 4:30.9 Point Pursuit 5 138 2406 Tayler Schoenberg Cadott WI 18 1:42:07.7 15:03.7 NR 2117 Dustin Dale Cable WI 17 Riverbrook Momentum DNF 2053 Chris Hinshaw Ripon WI 18 Attitude Sports

Male 19 to 24

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 24 2085 Tony Lemke Fond du Lac WI 21 1:24:47.4 0:00.0 Fond du Lac Cyclery 2 26 2381 Matt Bolenbaugh Wausau WI 24 1:24:50.9 0:03.4 3 29 2382 Richard Otten Urbana IL 23 1:25:43.2 0:55.8 4 34 2375 Brandon Barber North Freedom WI 24 1:26:28.7 1:41.3 5 37 2222 Danny Holtermann Green Bay WI 21 1:27:02.0 2:14.5 Gen-ex/World Bicycle Relief 6 42 2078 Andrew Wiesner De Pere WI 22 1:27:21.6 2:34.1 Titletown Flyers 7 48 2384 Nick Thomas Oshkosh WI 20 1:28:33.5 3:46.1 Curwood 8 50 2131 Brandon Serwe Campbellsport WI 23 1:28:56.0 4:08.5 Fond Du Lac Cyclery 9 56 2126 Bradley Stankowski Wausau WI 24 1:29:33.2 4:45.8 10 63 2408 Joel Hans Madison WI 22 1:30:37.3 5:49.9 UW Cycling 11 69 2044 Chad Hoppe Madison WI 24 1:31:33.6 6:46.1 Team Fond du Lac Cyclery 12 75 2056 Adrian Icenogle Ripon WI 19 1:33:04.9 8:17.5 Titletown Flyers/BelGioioso 13 81 2146 Scott Anderson Medford WI 21 1:33:36.0 8:48.6 Titletown Flyers 14 104 2116 Jacob Becker Manitowoc WI 19 1:36:16.3 11:28.8 GenX/World Bicycle Relief 15 118 2059 Kyle Johnson Neenah WI 19 1:37:30.9 12:43.5 Gear N up 16 129 2003 Chris Smith Mukwonago WI 23 1:38:50.6 14:03.2 Team Extreme 17 130 2136 Ryan Wenzlick Green Bay WI 21 1:38:51.6 14:04.1 Titletown Flyers 18 132 2403 Patrick Martin Gladstone MI 24 1:40:21.0 15:33.5 19 146 2407 Ryan Bartelme Madison WI 23 1:47:35.7 22:48.3 Team Pegasus 20 149 2383 Sean McLaughlin Wausau WI 19 1:48:13.7 23:26.2 Trek store wausau NR 2371 Otten Richard Urbana IL 23

Male 25 to 29

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2098 Ryan Kleimenhagen Barneveld WI 27 1:18:53.6 0:00.0 Chainsmokers 2 5 2138 Jim Sadauckas Milwaukee WI 29 1:21:34.4 2:40.8 Team Extreme 3 16 2036 Ben Marchewka Germantown WI 26 1:23:16.6 4:22.9 Team Pedal Moraine 4 19 2369 Nicholas Holzem Weston WI 27 1:23:59.9 5:06.2 City Bike Works 5 25 2360 Wesley Frame Saint Paul MN 28 1:24:50.0 5:56.3 6 27 2152 Carl Morse Hortonville WI 25 1:25:25.3 6:31.6 Wheel and Sproc 7 47 2034 Jamie Prange Plymouth WI 29 1:28:28.2 9:34.5 8 52 2008 Jeff Bernaeyge Dundee IL 28 1:29:23.6 10:29.9 threadhead cycling 9 61 2094 Jake Swenson Stevens Point WI 28 1:30:27.0 11:33.3 Spokes N Spines 10 71 2390 Andrew Webb Green Bay WI 26 1:32:04.1 13:10.4 11 82 2393 Cody Sweet Waunakee WI 29 1:33:38.8 14:45.1 Wildside Velo 12 84 2410 Eli Lipp Oconto WI 29 1:33:53.0 14:59.3 Speed Freak 13 86 2363 Rusty Daines La Crosse WI 28 1:34:08.0 15:14.3 14 94 2071 Aaron Mix Middleton WI 29 1:35:25.1 16:31.4 Spokes N Spines 15 96 2093 Eric Steffen Kenosha WI 29 1:35:31.1 16:37.4 bikejournal.com 16 105 2379 Brian Brown Appleton WI 27 1:36:18.5 17:24.8 17 117 2087 Michael B Holbrook Marion WI 27 1:37:29.6 18:35.9 DNF 2387 Brandon Cunico Merrill WI 28 DNF 2033 Ryan Theel Plymouth WI 28

Male 30 to 34

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2145 Erin Sikora Green Bay WI 32 1:20:48.2 0:00.0 Titletown flyers 2 7 2052 Bryan Frazier Cottage Grove WI 33 1:21:58.4 1:10.1 Wildside Velo Club 3 9 2361 Nick Caliva River Falls WI 30 1:22:18.1 1:29.8 Mafia Racing 4 21 2080 Jason Roggenbauer Bolingbrook IL 32 1:24:27.1 3:38.8 Mountain Outfitters 5 30 2377 Kyle Williams Iowa City IA 30 1:26:05.0 5:16.7 Iowa City Cycling Club 6 35 2177 Jimmy Toombs Madison WI 32 1:26:42.9 5:54.6 Erik's Bikes & Boards 7 54 2112 Jason Luther Wauwatosa WI 33 1:29:29.0 8:40.7 8 55 2042 Jeff Swanstrom Appleton WI 32 1:29:30.7 8:42.4 9 65 2166 Alex Paupore Eau Claire WI 31 1:31:13.6 10:25.3 Force NorthWoods 10 87 2016 Michael Olm Appleton WI 34 1:34:08.9 13:20.6 GenXcycling 11 93 2022 Justin Latham Germantown WI 33 1:35:18.7 14:30.4 Gen X / World Bicycle Relief 12 103 2035 Timothy Hall Edgerton WI 32 1:36:15.3 15:27.0 13 110 2030 Luke Utecht Greenville WI 30 1:36:30.3 15:42.0 Performa Cycling 14 113 2028 Jeremy Jonas Wausau WI 32 1:37:05.4 16:17.1 15 135 2404 Nathan Kniss Elton WI 34 1:41:20.8 20:32.5 16 136 2366 Jeff Gau Wausau WI 34 1:41:31.6 20:43.4 17 152 2370 Paul Strobel Weston WI 33 1:49:23.0 28:34.7 Joyride NR 2172 David Effertz New Berlin WI 33 Team Pedal Moraine

Male 35 to 39

Field Size: 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2142 Greg Heil Lake Mills WI 35 1:19:40.6 0:00.0 Wheel & Sprocket 2 3 2097 Noah Marcus Madison WI 35 1:19:43.9 0:03.2 Chain Smokers 3 8 2175 Scott Diedrich Fond Du Lac WI 35 1:22:00.6 2:20.0 Attitude Sports 4 17 2156 Bill Burkholder Rockford IL 39 1:23:26.5 3:45.9 Kegel\'s Bike 5 20 2088 Jeff Bublitz Green Bay WI 39 1:24:05.9 4:25.3 Gen X / World Bicycle Relief 6 28 2164 Cole Jacobsen Green Bay WI 37 1:25:40.2 5:59.5 Titletown Flyers 7 36 2096 Anthony Dombrowski Oshkosh WI 37 1:26:57.0 7:16.4 Pedal Moraine 8 44 2143 Jason Ruesch Medford WI 37 1:27:45.0 8:04.4 9 46 2401 Christopher Goehrig Stoughton WI 37 1:28:01.5 8:20.9 10 59 2374 Matthew Johnson Saint Paul MN 37 1:30:10.4 10:29.8 Freewheel Bike 11 62 2092 Bryan Lau Fond Du Lac WI 35 1:30:27.6 10:47.0 12 88 2032 Jeff Weyenberg Appleton WI 38 1:34:13.0 14:32.3 13 91 2079 Matthew Berg Green Bay WI 37 1:35:12.6 15:31.9 Titletown Flyers 14 92 2396 Quentin Gniot Green Bay WI 39 1:35:16.9 15:36.3 Titletown Flyers 15 95 2158 Matt Weik Wrenshall MN 38 1:35:27.5 15:46.9 Ski Hut 16 106 2409 Ernie Luedke Rothschild WI 37 1:36:22.0 16:41.4 17 112 2380 Matthew Rimer Mineral Point WI 36 1:37:03.3 17:22.6 18 114 2020 Jack Schirpke Cedarburg WI 37 1:37:05.7 17:25.1 Team Extreme 19 121 2373 Brandon John Cornejo Madison WI 35 1:37:39.8 17:59.2 HUP United 20 124 2054 Jesse Jaehnig Cleveland WI 35 1:37:55.1 18:14.5 Fat Tires n Beer 21 127 2026 Randy Snyder Dixon IL 39 1:38:43.3 19:02.7 22 134 2124 Dave Hartman Fond du Lac WI 39 1:41:04.6 21:24.0 Fond Du Lac Cyclery 23 155 2398 Ken Nimmer De Pere WI 36 1:51:16.7 31:36.1 24 156 2009 Steve Strobel Mosinee WI 37 1:52:23.1 32:42.5 25 162 2104 Kevin Schuster Seymour WI 36 2:09:06.7 49:26.1 Gen X/World Bicycle Relief

Male 40 to 44

Field Size: 24

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 2386 Brian Christensen Sheboygan WI 41 1:21:50.3 0:00.0 Gear Grinder 2 12 2007 Bob Callaway Westby WI 41 1:22:47.1 0:56.8 Vernon Trails 3 14 2029 Mike Carney Yorkville IL 40 1:22:52.6 1:02.3 Flatlandia 4 15 2170 Joe Alligood Rockford IL 40 1:22:58.3 1:08.0 Ellsworth 5 18 2083 Dan Szczepanski Sobieski WI 43 1:23:27.7 1:37.4 Titletown Flyers 6 23 2135 Michael Plymale Madison WI 40 1:24:39.6 2:49.3 5-nines 7 32 2111 Matt Luger Milwaukee WI 44 1:26:13.1 4:22.8 Team Pedal Moraine 8 40 2391 Kelly Skinkis Sobieski WI 44 1:27:17.4 5:27.1 Titletown Flyers 9 43 2068 John Gretzinger Greenville WI 44 1:27:25.0 5:34.7 10 49 2395 Stephen Kobs Jackson WI 42 1:28:46.7 6:56.4 11 53 2389 Paul Potter Tomah WI 40 1:29:26.3 7:36.0 BMT 12 58 2364 Matthew Hattenhauer Wausau WI 44 1:30:10.0 8:19.6 13 67 2388 Alan Potter Warrens WI 43 1:31:29.3 9:38.9 14 76 2018 Lee Nesbitt Prescott WI 44 1:33:11.8 11:21.5 KORC 15 78 2169 Wade Flisram La Crosse WI 41 1:33:22.0 11:31.6 Team Extreme 16 90 2006 Brian Hicks Stevens Point WI 42 1:34:56.9 13:06.6 Point Pursuit 17 97 2123 Michael Quitzon Milwaukee WI 42 1:35:39.1 13:48.8 18 100 2405 Pat Fry Green Bay WI 43 1:36:09.5 14:19.2 Titletown Flyers 19 120 2161 Steve Davidson De Pere WI 41 1:37:38.1 15:47.7 Titletown Flyers 20 125 2048 Dave Dahlman West Allis WI 43 1:38:20.9 16:30.6 Team Extreme 21 128 2168 Troy Olm Madison WI 41 1:38:50.4 17:00.1 Chainsmokers 22 141 2046 Kurt Kargel Baraboo WI 44 1:43:23.9 21:33.5 Wildside Velo NR 2372 Mark Haessly Milwaukee WI 40 Fond du Lac Cyclery DNF 2064 Shawn Hauser Green Bay WI 40 Titletown Flyers

Male 45 to 49

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 2077 Brian Kelley Bloomer WI 49 1:22:44.0 0:00.0 kelchiro/new auburn builders 2 22 2108 Kenneth Ramm New Glarus WI 49 1:24:30.3 1:46.3 Wors 3 31 2058 Greg Morrow Cedarburg WI 45 1:26:12.5 3:28.5 Team Pedal Moraine 4 45 2362 Terry Prewitt Neenah WI 48 1:27:49.9 5:05.9 Attitude Sports 5 57 2171 Michael Giesen Chilton WI 49 1:30:07.3 7:23.3 Title Town Flyers 6 72 2031 Alan Kinnaman Madison WI 46 1:32:06.3 9:22.3 7 74 2368 Jahn Martin Wausau WI 45 1:32:38.7 9:54.7 8 79 2011 Tom Wendland Port Washington WI 47 1:33:26.8 10:42.8 team extreme 9 80 2021 Dave Reich Pine River WI 46 1:33:30.1 10:46.1 Team Extreme 10 98 2039 Troy Sable West Bend WI 45 1:36:05.5 13:21.5 11 99 2132 Steven Drecoll Mundelein IL 48 1:36:08.5 13:24.5 12 108 2137 Edward Piontek Wabeno WI 46 1:36:27.9 13:43.9 13 111 2065 Gary Esko Schofield WI 46 1:36:38.3 13:54.3 14 115 2101 Dustin Vande Zande Waupaca WI 48 1:37:08.1 14:24.1 Point Pursuit 15 116 2082 Steve Baumann Green Bay WI 48 1:37:18.1 14:34.1 Stadium Bike 16 145 2084 Kevin Lemke Fond du Lac WI 49 1:47:18.2 24:34.2 Fond du Lac Cyclery 17 147 2089 Matthew White Keshena WI 49 1:47:49.5 25:05.5 18 148 2392 Mike Hoeft Green Bay WI 47 1:47:50.2 25:06.2 Bike Hub 19 150 2017 Patrick Johnson Neenah WI 46 1:48:17.5 25:33.5 Gear n Up 20 157 2400 Ron Kapaun Hudson WI 49 1:53:29.6 30:45.6 NR 2122 Steve Hoppman Fond Du Lac WI 48 Fond du Lac Cyclery

Male 50 to 54

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 68 2153 Jerry Leair Rubicon WI 53 1:31:30.2 0:00.0 Mr. Tree 2 73 2010 Dan Schuster Schofield WI 54 1:32:33.3 1:03.0 City Bike Works 3 85 2399 Dave Wall Rhinelander WI 50 1:34:00.5 2:30.2 4 89 2114 Steve Ferguson Marquette MI 54 1:34:20.2 2:49.9 5 101 2076 Kris Klapperich Ripon WI 53 1:36:10.9 4:40.7 Titletown Flyers 6 119 2050 John Senkerik Wauwatosa WI 50 1:37:36.6 6:06.4 Team Extreme 7 123 2367 Phil Oliveri Loves Park IL 50 1:37:55.1 6:24.8 8 140 2134 Randy Feuillerat Beloit WI 53 1:42:59.0 11:28.7 Janes Velo Club 9 144 2060 Randy Borst Green Bay WI 50 1:46:29.5 14:59.2 Titletown Flyers 10 153 2067 William Peters Green Bay WI 54 1:49:32.8 18:02.5 Titletown Flyers NR 2057 Jerry Manta Jr Bristol WI 52

Male 55 to 59

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 60 2163 Keith Kaufman Eau Claire WI 56 1:30:11.8 0:00.0 Overdrive Cycling 2 107 2113 Daniel Braun Madison WI 55 1:36:27.1 6:15.2 TEAM EXPO 3 109 2397 Bill Styer Sheboygan WI 55 1:36:28.5 6:16.6 4 122 2013 Warren Fowler Green Bay WI 56 1:37:45.2 7:33.4 Titletown flyers 5 126 2063 Bob Ferrara Ashland WI 58 1:38:22.9 8:11.0 6 131 2155 Rich Mennenoh McHenry IL 55 1:39:41.6 9:29.8 TreadHead Cycling 7 139 2074 Frank Sniadajewski Plover WI 55 1:42:26.3 12:14.5 Point Pursuit 8 143 2139 Mike Brauer Manitowoc WI 58 1:45:13.8 15:02.0 9 151 2043 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 57 1:48:47.9 18:36.1 Team Extreme Ski & Bike 10 160 2075 Bruce Parker Minneapolis MN 58 2:00:27.4 30:15.5 Freewheel Bike Shop 11 161 2128 Dave Hornung Fond Du Lac WI 56 2:01:35.2 31:23.3 Team Fonddulac/Oshkosh 12 164 2072 Gary Smits Green Bay WI 58 2:18:26.5 48:14.7 Titletown Flyers NR 2129 Mark Ullenberg Mukwonago WI 57 Mr.Tree

Male 60 and over

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 64 2103 Mark Muraski Spooner WI 60 1:31:07.0 0:00.0 Riverbrook 2 83 2394 Tom Moritz Rhinelander WI 62 1:33:48.7 2:41.6 3 102 2012 Mike Sherman New Holstein WI 65 1:36:14.9 5:07.8 4 133 2069 Stephen Week Bloomer WI 63 1:41:00.5 9:53.4 5 142 2062 Dale Lenss Luxemburg WI 62 1:43:48.6 12:41.6 Titletown Flyers 6 154 2047 Frank Lobello Gurnee IL 62 1:49:54.0 18:46.9 7 158 2066 Robert Langlois Whitelaw WI 66 1:57:50.5 26:43.5 8 159 2402 Marvin Schmeiser Antigo WI 67 2:00:26.6 29:19.5 9 163 2025 Steve Manthe Mc Farland WI 67 2:13:48.6 42:41.6 Chainsmokers NR 2365 Terry Kinzel Hancock MI 60