BelGioioso Elite Series Results XC#3 - Trek Big Ring Classic (Wausau) Elite (USAC Cat 1)

XC#3 - Trek Big Ring Classic (Wausau) Elite (USAC Cat 1)

June 07, 2009


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female 19 to 34

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 514 Robin Williams Iowa City IA 30 2:07:15.5 0:00.0 Mercy-Specialized 2 3 503 Lisa Krayer North Freedom WI 34 2:09:07.3 1:51.8 Wildside Velo Club 3 4 515 Andrea Matter Sheboygan WI 32 2:12:23.1 5:07.6 Gear Grinder 4 6 519 Meghan Korol Madison WI 25 2:19:42.5 12:27.0 Twin Six 5 7 547 Jennifer Nowlin Plymouth MN 34 2:20:22.8 13:07.3 Peace Coffee 6 8 504 Claire Cannon Milwaukee WI 34 2:21:12.4 13:56.9 Team Wors 7 9 541 Sarah Lukas Eagle River WI 20 2:21:35.7 14:20.2 Gear Grinder 8 10 520 Elizabeth Baumgardt Rockford IL 29 2:25:22.5 18:07.0 Ellsworth 9 13 527 Regina Livingston Milwaukee WI 30 2:30:37.5 23:22.0 Alterra MTB/TwinSix/SixSixOne 10 14 511 Renee Bach Madison WI 33 2:32:41.7 25:26.2 Chain Smokers 11 15 543 Amelia Barber Madison WI 25 2:32:59.7 25:44.2 12 16 513 Gabriela Baranova Zion IL 30 2:41:41.2 34:25.7 Treadhead Cycling

Female 35 and over

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 544 Kim Eppen Iowa City IA 42 1:57:54.0 0:00.0 Mercy / Specialized 2 5 546 Kristi Olson Minneapolis MN 42 2:18:38.2 20:44.1 Kenwood Racing 3 11 510 April Dombrowski Oshkosh WI 36 2:27:24.9 29:30.9 Team Pedal Moraine 4 12 512 Brenda Zimmermanthorpe Wausau WI 37 2:29:20.5 31:26.4 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC DNF 508 Christine Czarnecki Milwaukee WI 45 Alterra Coffee MTB Team

Male 19 to 29

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 17 Ted Hanes Fond du Lac WI 28 2:21:19.4 0:00.0 Fond du Lac Cyclery 2 2 129 Paul Ellis Saint Paul MN 29 2:21:19.6 0:00.2 3 5 25 Darrin Braun Butler WI 24 2:24:51.4 3:32.0 VCB 4 8 21 Ben Koenig Schofield WI 21 2:26:40.3 5:20.9 Rib Mountain Cycles 5 10 24 Jake Begley Chippewa Falls WI 24 2:28:35.7 7:16.3 Spring St./Rudy Project/GU 6 13 134 Nikolai Anikin Duluth MN 29 2:30:30.2 9:10.8 Conti 7 17 26 Carlos Haeckel Waukesha WI 26 2:32:53.3 11:33.8 Alterra / Sun Ringle Factory 8 19 13 Christian Brekke Madison WI 27 2:33:07.8 11:48.4 Fisher 29er Crew 9 21 47 Nate Jasperson Green Bay WI 28 2:34:46.2 13:26.8 performa cycling 10 25 49 John Beck Madison WI 25 2:36:06.8 14:47.4 11 26 79 Dallas Fowler Green Bay WI 22 2:36:33.0 15:13.5 Titletown Flyers 12 32 34 Matt Gehling Madison WI 24 2:43:26.1 22:06.6 Team Wors NR 51 Michael Humpal MacHesney Park IL 27

Male 30 to 39

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 36 MacIej Nowak Waukesha WI 32 2:21:30.3 0:00.0 Team Polska 2 4 135 Adam Swank Duluth MN 34 2:23:27.0 1:56.7 3 6 86 Joe Curtes Milwaukee WI 37 2:25:22.5 3:52.1 Garage 864 / T6 / Bens 4 7 7 Landon Lueck Madison WI 30 2:25:47.2 4:16.8 Mafia Racing/Pabst/Felt 5 11 38 Ryan Krayer North Freedom WI 37 2:28:45.7 7:15.4 GTDirtCoalition/WildsideVelo 6 14 31 John Gatto Oak Forest IL 39 2:30:36.5 9:06.2 MARS 7 15 88 Michael Naughton Crystal Lake IL 39 2:31:38.3 10:08.0 Guinness 8 18 35 Douglas Pietz Milwaukee WI 36 2:32:56.4 11:26.1 Team Polska 9 22 100 Ray Nelson Woodstock IL 39 2:34:52.8 13:22.5 Treadhead Cycling 10 28 127 Ronald Knutowski Cross Plains WI 32 2:37:14.9 15:44.5 **** TWIN 6 **** 11 30 45 Joel Hynes Wausau WI 35 2:38:47.4 17:17.1 Titletown Flyers 12 33 12 Glenn Kirst Menomonee Falls WI 36 2:43:53.4 22:23.0 Wheel & Sprocket 13 34 32 Jason Gosse Chippewa Falls WI 30 2:44:25.0 22:54.7 Wors Posse 14 36 128 Shane Kullman Saint Paul MN 37 2:48:03.4 26:33.1 Loon State Cyclists 15 38 22 Mike Budd Wrightstown WI 37 2:51:48.1 30:17.8 Wheel &Sprockett 16 39 132 Kevin Flanders Minneapolis MN 36 2:59:21.7 37:51.4 Peace Coffee DNF 19 Dan Holsen Manitowoc WI 39 Lake Area Physical Therapy NR 23 Tim Scanley Milwaukee WI 33 Alterra Coffee NR 16 Neil Swanson Madison WI 30 Team Wors

Male 40 and over

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 136 Mike Bushey Esko MN 41 2:27:06.0 0:00.0 Ski-Hut 2 12 44 J. W. Miller Madison WI 44 2:29:47.9 2:41.9 Mafia Midwest Pabst/Felt\' 3 16 33 John Lirette Menomonee Falls WI 43 2:32:15.4 5:09.3 Hayes Disc Brakes 4 20 64 Mike Curtes Mequon WI 43 2:34:24.1 7:18.1 Fuel Cafe/Milwaukee Bicycle Co 5 23 28 Bill Nigh West Bend WI 40 2:34:57.8 7:51.8 Team Pedal Morraine 6 24 20 Chad Hildebrandt Wausau WI 41 2:35:36.3 8:30.3 Hammer Nutrition 7 27 15 John Shull Libertyville IL 47 2:37:13.7 10:07.6 CLIF BAR 8 29 27 Jan Rybar Apple Valley MN 48 2:37:17.1 10:11.1 Team Pedal Moraine 9 31 133 Barry Winters Nekoosa WI 40 2:41:05.5 13:59.4 Bring's Cycling 10 35 30 Jerry Daanen Racine WI 45 2:46:44.7 19:38.7 TWIN SIX?MARS 11 37 69 Jerrod Collier Lindenhurst IL 40 2:48:18.9 21:12.8 Muddy Cup Racing DNF 9 Jeff Melcher West Bend WI 42 Team Pedal Moraine