Bontrager Comp Series Results XC#3 - Trek Big Ring Classic (Wausau) Comp

XC#3 - Trek Big Ring Classic (Wausau) Comp

June 07, 2009


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1025 Scott Golomski Green Bay WI 24 1:53:06.2 0:00.0 2 8 1058 Justin Piontek Wabeno WI 21 1:56:13.4 3:07.2 Twin Six 3 9 1051 Brian Braun Madison WI 22 1:56:35.6 3:29.4 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO 4 24 1028 Nick Sabel Ripon WI 23 2:01:23.7 8:17.5 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery 5 38 1066 Peter Coenen Madison WI 23 2:03:14.7 10:08.5 6 61 1267 Daniel Hanson Shell Lake WI 22 2:07:40.9 14:34.7 7 65 1068 Michael Sherven Sheboygan WI 21 2:08:48.3 15:42.1 Fat Tires and Beer 8 71 1065 Sebastian Corby Madison WI 24 2:12:30.5 19:24.3 Log Eaters DNF 1280 John Sowatsky Almont MI 20

Male 25 to 29

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 1005 Ryan Carlson Whitewater WI 25 1:55:45.5 0:00.0 UW-Whitewater / Powerbar 2 10 1038 Ben Neubauer Oshkosh WI 25 1:56:53.0 1:07.5 performa Cycling 3 13 1293 Chris Cook Rhinelander WI 29 1:57:50.8 2:05.3 Bikes-N-Boards 4 14 1089 Corey Stelljes Madison WI 29 1:58:23.4 2:37.9 chainsmokers 5 15 1029 Dan Schaefer Adell WI 27 1:58:34.7 2:49.2 Team Pedal Moraine 6 32 1060 Spencer Strigel Madison WI 28 2:02:09.1 6:23.6 7 45 1003 Michael Verhagen Sheboygan WI 29 2:04:21.6 8:36.1 8 46 1088 Benjamin Cisneros Waukesha WI 25 2:04:31.3 8:45.7 Team Pirate 9 50 1027 Jesse Shoemaker De Pere WI 29 2:05:24.4 9:38.9 Performa Cycling 10 57 1040 Karl Erbach Madison WI 26 2:07:22.6 11:37.1 Project 5 Racing 11 59 1008 Jake Komosa Crystal Lake IL 27 2:07:34.3 11:48.8 12 68 1015 James Schwindt Fond du Lac WI 26 2:11:16.2 15:30.7 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery 13 69 1120 David Bender Belvidere IL 29 2:11:35.6 15:50.1 JVC/Michael\'s Cycles 14 70 1266 Travis Hutchins Appleton WI 27 2:11:59.0 16:13.5 15 72 1055 Shawn Hoppe Fond Du Lac WI 27 2:13:18.0 17:32.5 Fond Du Lac Cyclery 16 73 1107 Eric Fossell Machesney Park IL 27 2:14:03.5 18:17.9 Spokes N Spines 17 75 1019 Michael Ziegler Milwaukee WI 28 2:17:33.6 21:48.1 JVC/Michael\'s Cycles 18 77 1289 Mark Tierney Wausau WI 28 2:21:31.1 25:45.6 19 78 1264 Dan Hendricks Pewaukee WI 26 2:21:34.7 25:49.2 UW-Milwaukee 20 79 1283 Derek Hay Madison WI 26 2:22:44.6 26:59.1 NR 1286 Michael Joachim Green Bay WI 25 NR 1052 Constantine Peters Milwaukee WI 27 EXPO Racing

Male 30 to 34

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1067 Jesse Bell Ishpeming MI 31 1:53:14.6 0:00.0 Sisu Cycles 2 17 1083 Brian Schwaller Elkhart Lake WI 30 1:59:32.4 6:17.8 Gear Grinder 3 19 1084 Anthony Dipiazza Kaukauna WI 33 1:59:40.1 6:25.4 Gear-N-Up 4 25 1288 Aaron Pidde Minneapolis MN 34 2:01:42.1 8:27.5 Silver Cycling 5 34 1046 Scott Hietpas Appleton WI 34 2:02:19.7 9:05.1 Wors 6 37 1069 Wally Kunstman Sheboygan WI 32 2:03:10.9 9:56.3 Gear Grinder 7 53 1074 Mark Balkenende Pleasant Prairie WI 34 2:06:41.2 13:26.6 Guinness 8 55 1033 Jeremy Vogels Green Bay WI 30 2:06:56.2 13:41.6 Performa Cycling 9 56 1279 Mark Walter Rochester MN 34 2:06:57.4 13:42.8 Muddy Cup Racing 10 60 1001 Anthony Ferrara Minneapolis MN 31 2:07:37.5 14:22.8 New Moon Bike Shop 11 66 1078 Krystian Pac Chicago IL 34 2:10:18.4 17:03.8 PACT - DISH Network - Miodu ! 12 67 1034 Matt Block Rothschild WI 34 2:10:38.9 17:24.3 BIKEMAN.COM NR 1054 Isaac Reinbold Waukesha WI 30 Alterra NR 1278 Tony Schwaller Plymouth WI 34 Gear Grinder

Male 35 to 39

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1087 Greg Cullen Sherwood WI 37 1:50:47.6 0:00.0 bloy concrete ket 2 4 1016 Ric Damm Ripon WI 39 1:54:16.3 3:28.7 FondduLac Cyclery/RiponCollege 3 5 1023 Jess Kruchoski Delafield WI 38 1:55:06.3 4:18.6 Guinness werks 4 21 1291 Kurt Schwiesow Green Bay WI 35 2:00:18.5 9:30.8 Tower Clock EyeCenter 5 22 1006 Rick Walls Wauwatosa WI 36 2:00:32.7 9:45.0 Muddy Cup / T6 6 23 1273 Shane Veldhuizen Green Bay WI 39 2:00:36.0 9:48.4 7 31 1272 James Buddenbaum Bloomington MN 37 2:02:03.4 11:15.8 Silver Cycles 8 33 1282 Todd Craig Wausau WI 35 2:02:13.5 11:25.9 Rib Mtn Flyers 9 35 1044 Dan Tavela Franklin WI 39 2:02:27.2 11:39.5 Treadhead 10 40 1053 Chris Gabrielson Baraboo WI 37 2:03:41.0 12:53.3 Wildside Velo Club 11 48 1012 Karl Tillman La Crosse WI 35 2:05:12.7 14:25.0 LaCrosse Velo Club 12 52 1285 Dave Schulze Green Bay WI 37 2:06:22.4 15:34.8 13 54 1290 Tyson Schwiesow Green Bay WI 38 2:06:53.1 16:05.5 Tower Clock Eye Center 14 62 1010 Todd Bischoff Sun Prairie WI 36 2:07:41.6 16:53.9 Gary Fisher 29er Crew 15 64 1281 Jarrod Kerkhoff Rockford IL 39 2:07:55.8 17:08.1 Spokes & Spines 16 80 1277 Cal Collins Eden Prairie MN 37 2:23:54.2 33:06.5 Wannabee Racing 17 84 1276 Mark Thuot Hatley WI 39 2:27:24.1 36:36.5

Male 40 to 44

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 1270 Jeff Juntti Negaunee MI 41 1:55:10.3 0:00.0 Chocolat Ace 2 12 1275 Fred Hubley Appleton WI 42 1:57:21.6 2:11.2 Wheel and Sprocket 3 16 1070 Roger Lundsten La Crosse WI 44 1:59:23.4 4:13.1 Muddy Cup 4 18 1292 Pat Dowling Minneapolis MN 44 1:59:32.4 4:22.1 FCCC-Penn Cycle 5 20 1269 Brad Skillicorn Winona MN 40 2:00:05.5 4:55.2 6 28 1030 Glen Stroik Franklin WI 44 2:01:53.5 6:43.1 Wheaton Franciscian Healthcare 7 29 1274 John Ericsson Verona WI 42 2:01:54.9 6:44.5 Brazen Dropouts 8 30 1022 Jeff Aksland Libertyville IL 43 2:01:55.5 6:45.1 clif bar 9 36 1271 Don Slickman Hilbert WI 42 2:02:45.4 7:35.0 Wheel & Sprocket 10 39 1032 Steve Pribek Cottage Grove WI 42 2:03:25.0 8:14.6 11 42 1082 Troy Melves Eau Claire WI 40 2:03:55.5 8:45.1 12 44 1284 Jim Chapman Eau Claire WI 40 2:04:10.1 8:59.8 13 47 1047 Jeff Hammond Oswego IL 41 2:05:10.0 9:59.6 Guinness Werks 14 58 1077 Jussi Snellman Madison WI 42 2:07:24.9 12:14.5 15 63 1111 Mark Cole Stevens Point WI 41 2:07:42.0 12:31.6 Specialized/Titletown Flyers 16 82 1080 Nathin Davisson Beloit WI 41 2:25:27.0 30:16.6 ERB Racing 17 83 1009 Brian Rummelhart Kenosha WI 40 2:26:00.3 30:50.0 KenoshaDriversClub.com NR 1026 Todd Bugnacki Franklin WI 44 Club Tread DNF 1049 Edward Dutczak Crete IL 44 South Chicago Wheelman NR 1021 Ty Gonzalez Milwaukee WI 43 Alterra Coffee MTB Team DNF 1056 Brian Hess Menasha WI 41 WORS NR 1042 Russ Krueger Sayner WI 42 Muddy Cup/ COLC NR 1081 Keith Russell Sheboygan WI 42 Gear Grinder r

Male 45 to 49

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 1287 Tim Wilkie Luck WI 46 1:57:12.5 0:00.0 Riverbrook Bike and Ski 2 26 1050 Jeff Seifert Hartland WI 47 2:01:48.4 4:35.8 Guinness 3 27 1090 Sean Shields Milwaukee WI 46 2:01:50.5 4:37.9 Pedal Moraine 4 41 1064 Paul Rainey Mount Prospect IL 45 2:03:53.4 6:40.9 Guinness 5 43 1133 Brian Petted Cedarburg WI 46 2:04:02.2 6:49.7 Fuel Cafe/Garage 864 6 49 1007 Jay Labecki Milwaukee WI 45 2:05:18.3 8:05.8 Hayes Brake 7 51 1086 Jeff Sympson Rockford IL 47 2:06:01.2 8:48.7 RVO/ Kegel's 8 74 1002 Ross Lemke Cedarburg WI 46 2:15:12.2 17:59.6 Team Pedal Moraine 9 76 1079 Bob Phelps Milwaukee WI 46 2:20:16.1 23:03.5 Alterra Coffee 10 81 1268 Patrick Rasmus Chippewa Falls WI 45 2:24:05.4 26:52.8 Spring Street Sports NR 1100 Nick Christofalos Lake Bluff IL 47 Clif Bar/T6/Higher Gear NR 1265 Erik Dalgaard Champlin MN 46