Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Sport

XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Sport

September 13, 2009


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female Junior 14 and under

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team DNF 3157 Sarah Huang Kenosha WI 14 Hayes

Female Junior 15 to 18

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3015 Moriah Griesbach Davis Junction IL 15 1:34:59.1 0:00.0 Point Pursuit TB Club 2 6 3033 Liz Shull Libertyville IL 15 1:37:33.0 2:33.8 CLIF BAR

Female 19 to 29

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3007 Ashley Weichmann Madison WI 23 1:34:41.1 0:00.0 UW-Madison 2 14 3002 Sara Birdsall Greenville WI 29 1:48:03.8 13:22.7 Performa Cycling 3 15 3154 Tiffany Seering West Bend WI 20 1:49:58.0 15:16.9 Ripon College

Female 30 to 39

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 3020 Sonia Dubielzig Waukesha WI 31 1:35:16.8 0:00.0 Alterra Team 2 4 3021 Kate Heil Lake Mills WI 32 1:36:51.0 1:34.2 Wheel and Sprocket 3 5 3006 Paige Graff-Lange Eau Claire WI 35 1:36:53.4 1:36.6 The Bella Donnas 4 9 3003 Ann Holsen Manitowoc WI 36 1:41:05.6 5:48.8 Lakes Area Physical Therapy 5 11 3030 Michelle Scanley Milwaukee WI 34 1:45:37.9 10:21.1 Alterra Coffee 6 17 3158 Julie Popper Chicago IL 31 1:55:24.1 20:07.3 Half Acre Cycling DNF 3159 Vanessa Buccella Chicago IL 31 Spidermonkey NR 3022 Rebecca Crocker Middleton WI 34 Team Caboose DNF 3155 Francine Damico Harwood Heights IL 38 Clif Bar Midwest Mtb Team

Female 40 to 49

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 3009 Brittany Nigh West Bend WI 40 1:38:25.9 0:00.0 Team Pedal Mor aine 2 8 3032 Molly Wolf Crystal Lake IL 41 1:40:08.8 1:42.9 Guiness/Wheel Werks 3 10 3005 Lynne Senkerik Wauwatosa WI 44 1:41:42.6 3:16.7 Team Extreme 4 12 3014 Christine Griesbach Davis Junction IL 47 1:46:27.0 8:01.1 Point Pursuit 5 13 3016 Sondra Klipp Janesville WI 44 1:47:26.9 9:01.0 Janesville VeloClub

Female 50 and over

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 3026 Deb Joseph Stitzer WI 54 1:53:12.7 0:00.0 Muddy Cup Racing 2 18 3019 Helmy Tennis Baraboo WI 54 1:58:16.2 5:03.5 Wildside Velo 3 19 3156 Wendy Burns Libertyville IL 51 1:59:56.3 6:43.6 Clif Bar

Male Junior 14 and under

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 49 2027 Andrew Senderhauf Neenah WI 14 1:25:20.1 0:00.0 wheel and sprocket 2 53 2348 Lionel Rocheleau Waukesha WI 14 1:25:25.7 0:05.5 Kenosha Velosport 3 69 2349 Parker McColl Oconomowoc WI 14 1:28:43.5 3:23.4 4 93 2361 Zach Scholzen Union Grove WI 14 1:32:37.6 7:17.4 5 118 2167 Samuel Martz Kewaskum WI 14 1:37:33.5 12:13.3 Mountain Outfitters 6 119 2350 Connor McColl Oconomowoc WI 13 1:37:49.1 12:29.0 NR 2338 Max Gilbertson Lake Geneva WI 14 Tredheads

Male Junior 15 to 16

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2049 Ben Senkerik Wauwatosa WI 16 1:17:39.3 0:00.0 Team Extreme 2 36 2119 Cameron Schave Fond Du Lac WI 16 1:23:08.0 5:28.6 Fond Du Lac Cyclery 3 63 2378 Ryan Oconnell Oak Forest IL 15 1:27:58.0 10:18.7 Twin Six NR 2120 Brandon Watkins Marshfield WI 15 EXPO Racing

Male Junior 17 to 18

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 2303 Eric Smith Ripon WI 18 1:20:52.4 0:00.0 Ripon College 2 19 2117 Dustin Dale Cable WI 17 1:21:20.0 0:27.6 Riverbrook Momentum 3 40 2105 Chris Harrison Green Bay WI 17 1:23:53.3 3:00.9 Titletown flyers 4 55 2053 Chris Hinshaw Ripon WI 18 1:25:46.0 4:53.6 Attitude Sportslery 5 57 2115 William Griesbach Davis Junction IL 17 1:26:40.3 5:47.9 Point Pursuit 6 59 2061 Andrew Fehrenbach Stevens Point WI 18 1:27:10.0 6:17.6 7 100 2015 Joel De Witt Fond Du Lac WI 17 1:34:27.8 13:35.4 Fond du Lac Cyclery 8 112 2315 Alexander Adamson Kenosha WI 18 1:36:13.7 15:21.2 Kenosha Velosports 9 143 2366 Nick Zoerner Bristol WI 17 1:49:34.4 28:41.9 Kenosha Drivers Club DNF 2294 Paul Meuer Ripon WI 18 Ripon College

Male 19 to 24

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2384 Alex Bird Milwaukee WI 21 1:16:53.7 0:00.0 2 7 2144 Joshua Rupnow Cedarburg WI 20 1:18:49.0 1:55.2 Team Extreme 3 22 2373 Kevin Kolbe East Troy WI 22 1:21:40.0 4:46.2 WSU MTB 4 23 2222 Danny Holtermann Green Bay WI 21 1:21:43.7 4:49.9 Gen-ex/World Bicycle Relief 5 25 2374 Addison Faul Sheboygan Falls WI 22 1:21:51.7 4:58.0 Wheaton Fransiscan Health 6 27 2369 Nicholas Frye Madison WI 22 1:21:58.3 5:04.6 Team Wheaton 7 38 2078 Andrew Wiesner De Pere WI 22 1:23:33.3 6:39.6 Titletown Flyers 8 51 2056 Adrian Icenogle Ripon WI 19 1:25:24.5 8:30.8 Attitude Sportss/BelGioioso 9 82 2003 Chris Smith Mukwonago WI 23 1:30:37.1 13:43.3 Team Extreme 10 92 2323 Brandon Hoeft Watertown WI 24 1:32:20.4 15:26.6 11 115 2044 Chad Hoppe Madison WI 24 1:36:46.6 19:52.8 Team Fond du Lac Cyclery 12 142 2298 Zach Smith Ripon WI 21 1:48:47.1 31:53.4 Ripon College 13 148 2311 Cody Gunst Hartford WI 23 1:52:57.0 36:03.3 team MARS 14 150 2297 Adrian Silva Chicago IL 24 1:54:55.3 38:01.6 Half Acre Cycling DNF 2292 Andy Ayers Ripon WI 20 Ripon College DNF 2116 Jacob Becker Manitowoc WI 19 GenX/World Bicycle Relief DNF 2136 Ryan Wenzlick Green Bay WI 21 Titletown Flyers

Male 25 to 29

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2098 Ryan Kleimenhagen Barneveld WI 27 1:16:18.5 0:00.0 Chainsmokers 2 6 2140 Christopher Volbrecht Elkhorn WI 27 1:18:39.6 2:21.0 Treadhead Cycling 3 11 2036 Ben Marchewka Germantown WI 26 1:20:21.9 4:03.3 Team Pedal Moraine 4 24 2034 Jamie Prange Plymouth WI 29 1:21:49.5 5:30.9 Team Cyclopath 5 26 2337 Tyler Welnak Oconomowoc WI 28 1:21:52.8 5:34.3 Wheel & Sprocket 6 37 2304 Patryk Limanowicz Chicago IL 29 1:23:28.4 7:09.8 7 43 2008 Jeff Bernaeyge Dundee IL 28 1:24:14.2 7:55.6 threadhead cycling 8 44 2296 Daniel Johnston Schofield WI 29 1:24:46.4 8:27.8 9 52 2343 David Lawler Crystal Lake IL 28 1:25:25.1 9:06.5 DC Racing 10 67 2165 Mark Hanson Greenfield WI 29 1:28:14.6 11:56.0 Mountain Outfitters 11 78 2345 Pawel Rutkowski Vernon Hills IL 29 1:30:11.4 13:52.8 12 81 2325 Dan Gage Union Grove WI 27 1:30:36.1 14:17.5 13 91 2336 Craig Clark Arlington Heights IL 28 1:32:12.3 15:53.7 14 96 2372 Andrew Bird Milwaukee WI 25 1:33:28.9 17:10.3 15 154 2334 Mark Dahlgren Dekalb IL 27 2:06:53.2 50:34.6 NI-Brest NR 2380 David Bendowski Naperville IL 29 NR 2183 Clayton Parulski West Bend WI 27 Mountain Outfitters NR 2033 Ryan Theel Plymouth WI 28 Team Cyclopath NR 2299 Maxum Tomaszewski Chicago IL 27

Male 30 to 34

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2318 Mitch Moen Lombard IL 32 1:17:50.8 0:00.0 Ride or Die Racing 2 10 2368 Victor Rentas Des Plaines IL 32 1:19:54.8 2:03.9 3 13 2052 Bryan Frazier Cottage Grove WI 33 1:20:29.7 2:38.8 Wildside Velo Club 4 17 2177 Jimmy Toombs Madison WI 32 1:20:55.9 3:05.0 Erik's Bikes & Boards 5 18 2107 Robert Mautz Milwaukee WI 32 1:21:07.0 3:16.1 Mountain Outfitters 6 30 2376 David Volm Wauwatosa WI 33 1:22:29.6 4:38.7 Alterra 7 32 2130 Ben Leach La Crosse WI 32 1:22:39.3 4:48.4 Skinners Club Tread 8 41 2080 Jason Roggenbauer Bolingbrook IL 32 1:23:53.7 6:02.8 Mountain Outfitters 9 48 2159 Benjamin Swart Allenton WI 33 1:25:15.3 7:24.4 Team Pedal Moraine 10 50 2316 Mark Bowers Evanston IL 32 1:25:23.1 7:32.3 11 77 2320 Kyle Williams Iowa City IA 30 1:30:05.1 12:14.2 Iowa City Cycling Club 12 79 2184 Andrew Radloff Lake Geneva WI 34 1:30:13.1 12:22.2 13 101 2030 Luke Utecht Greenville WI 30 1:34:43.6 16:52.8 Performa Cycling 14 102 2332 Daniel Pether Lake Geneva WI 33 1:34:48.3 16:57.4 Club Tread 15 103 2035 Timothy Hall Edgerton WI 32 1:34:55.9 17:05.0 16 113 2344 Mike Mennenoh Lake Geneva WI 34 1:36:14.8 18:23.9 Club Tread 17 126 2358 Joe Essling Chicago IL 31 1:39:17.8 21:26.9 NR 2331 Scott Howse Rockford IL 34 DNF 2339 Christopher Jensen Chicago IL 33 Half Acre Cycling DNF 2022 Justin Latham Germantown WI 33 Gen X / World Bicycle Relief NR 2112 Jason Luther Wauwatosa WI 33 DNF 2016 Michael Olm Appleton WI 34 GenXcycling DNF 2314 Kris Pietruszka Racine WI 32

Male 35 to 39

Field Size: 33

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2175 Scott Diedrich Fond Du Lac WI 35 1:18:30.8 0:00.0 Attitude Sports 2 9 2182 Lance Wall Lake Geneva WI 37 1:19:45.4 1:14.5 Treadhead Cycling 3 12 2097 Noah Marcus Madison WI 35 1:20:25.2 1:54.4 Chain Smokers 4 14 2041 Jeremy Lentz Colgate WI 35 1:20:51.8 2:20.9 5 21 2312 Dave Blanke Lake Zurich IL 39 1:21:21.7 2:50.8 6 46 2181 Terry Harron Portage WI 35 1:24:53.9 6:23.0 Cascade Mountain 7 54 2174 John Hughes Random Lake WI 36 1:25:45.0 7:14.1 Team Pedal Moraine 8 56 2096 Anthony Dombrowski Oshkosh WI 37 1:26:29.2 7:58.3 Pedal Moraine 9 58 2346 Janusz Dakoziarski Chicago IL 38 1:26:59.0 8:28.1 10 62 2164 Cole Jacobsen Green Bay WI 37 1:27:34.1 9:03.2 Titletown Flyers 11 66 2054 Jesse Jaehnig Cleveland WI 35 1:28:08.8 9:37.9 Fat Tires n Beer 12 68 2293 Paul-Brian McInerney Chicago IL 39 1:28:15.8 9:44.9 Half Acre Cycling 13 72 2020 Jack Schirpke Cedarburg WI 37 1:29:04.9 10:34.0 Team Extreme 14 76 2309 Adam Nowoj Mount Prospect IL 36 1:29:50.7 11:19.8 15 86 2319 Jim Fernandes Homer Glen IL 36 1:31:38.7 13:07.8 Corn Fed 16 94 2326 Gabriel Ion Spring Grove IL 36 1:32:40.7 14:09.8 17 95 2149 Lee Messersmith Aurora IL 37 1:32:58.2 14:27.3 Wheel Fast Racing 18 108 2367 Marc Walliser Chicago IL 35 1:35:42.9 17:12.0 19 110 2327 Juan Gonzalez Chicago IL 39 1:35:53.5 17:22.6 xtremexxalapenos 20 117 2352 Jason White Chicago IL 39 1:37:15.3 18:44.4 21 122 2310 Tom Whitcomb Mokena IL 37 1:38:37.8 20:06.9 22 135 2356 Phil Taylor Greenleaf WI 38 1:43:07.1 24:36.2 23 137 2009 Steve Strobel Mosinee WI 37 1:45:27.9 26:57.0 24 144 2354 Jeremy Wells Palatine IL 36 1:50:47.6 32:16.7 25 149 2329 Derek Bauer Germantown WI 35 1:54:06.8 35:36.0 Gen X/ World Bicycle Relief 26 151 2355 Anthony Ramirez Romeoville IL 37 2:00:08.3 41:37.4 STF NR 2156 Bill Burkholder Rockford IL 39 Kegel\'s Bike NR 2308 Brandon John Cornejo Madison WI 35 HUP United NR 2324 Guillermo Leal Llaguno West Chicago IL 39 NR 2359 Herb Seitz Chicago IL 38 XXX Racing NR 2301 Eric Swanson Forest Park IL 36 DNF 2362 Jason Varilek Rockford IL 39 DNF 2379 Ken Walz Madison WI 38

Male 40 to 44

Field Size: 32

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 2083 Dan Szczepanski Sobieski WI 43 1:19:41.6 0:00.0 Title Town Flyers / BelGioioso 2 15 2305 Brian Christensen Sheboygan WI 41 1:20:52.0 1:10.3 Gear Grinder 3 20 2317 Sean Miller Janesville WI 41 1:21:21.6 1:39.9 Michaels Cycles 4 28 2135 Michael Plymale Madison WI 40 1:22:03.1 2:21.4 5-nines 5 33 2357 Matt Dale Cable WI 42 1:22:55.9 3:14.2 Riverbrook 6 35 2111 Matt Luger Milwaukee WI 44 1:23:03.9 3:22.2 Team Pedal Moraine 7 42 2007 Bob Callaway Westby WI 41 1:23:56.9 4:15.3 Vernon Trails - Bluedog 8 47 2170 Joe Alligood Rockford IL 40 1:25:06.1 5:24.5 Ellsworth 9 60 2029 Mike Carney Yorkville IL 40 1:27:17.4 7:35.8 Flatlandia 10 61 2381 Andy Swartz Madison WI 43 1:27:22.6 7:41.0 Brazer Dropouts 11 64 2123 Michael Quitzon Milwaukee WI 42 1:28:04.2 8:22.6 12 73 2040 Jeff Wren West Bend WI 42 1:29:31.7 9:50.1 Team Extreme 13 80 2371 David Mennenoh Waukesha WI 42 1:30:18.4 10:36.7 off road rfirecracker 14 85 2322 Mike Kerrigan Libertyville IL 41 1:31:23.7 11:42.1 15 88 2347 Doug McColl Oconomowoc WI 43 1:31:46.1 12:04.5 16 99 2360 Todd Unbehaun Dodgeville WI 43 1:34:26.8 14:45.2 17 105 2161 Steve Davidson De Pere WI 41 1:35:18.0 15:36.3 Titletown Flyers 18 106 2100 Bob Schmitt West Allis WI 44 1:35:18.9 15:37.2 Pedal Moraine 19 114 2340 Jay Labonne Pleasant Prairie WI 43 1:36:40.8 16:59.1 Velo Trocadero 20 116 2353 Felbert Edrada Plainfield IL 41 1:37:12.1 17:30.4 STF 21 123 2377 Michael Kaspar Deerfield IL 44 1:39:09.3 19:27.7 22 124 2168 Troy Olm Madison WI 41 1:39:09.7 19:28.0 Chainsmokers 23 127 2048 Dave Dahlman West Allis WI 43 1:39:20.4 19:38.7 Team Extreme 24 129 2383 Christopher Quinn Madison WI 41 1:39:39.9 19:58.3 Maplewood Dent Wizard 25 147 2169 Wade Flisram La Crosse WI 41 1:52:54.5 33:12.8 Team Extreme NR 2333 Paul Compton Winthrop Harbor IL 42 Compton Bros Racing NR 2328 Perez Enrique Des Plaines IL 41 Xtreme Mex Jalapeno NR 2300 Dan Getzen Lake Geneva WI 44 Tread Heads DNF 2375 Aaron Harden Dixon IL 40 DNF 2335 Stephen Kobs Jackson WI 42 NR 2382 Raymond Lefebvre Burlington WI 42 NR 2341 Guy McDermott Kildeer IL 43

Male 45 to 49

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 29 2147 Scott Palmersheim Milwaukee WI 47 1:22:11.0 0:00.0 Pedal Moraine 2 31 2108 Kenneth Ramm New Glarus WI 49 1:22:37.1 0:26.0 Wors 3 34 2302 Mike Dalsh Chicago IL 45 1:23:03.2 0:52.2 4 39 2342 Curt Villadsen Lake Zurich IL 47 1:23:48.4 1:37.3 5 45 2157 Mike Owens Wauwatosa WI 45 1:24:53.3 2:42.3 Alterra 6 70 2039 Troy Sable West Bend WI 45 1:28:53.7 6:42.6 7 71 2306 Mike Grimm Oak Park IL 47 1:28:59.5 6:48.4 Flatlandia 8 74 2011 Tom Wendland Port Washington WI 47 1:29:36.1 7:25.1 TEAM EXTREME 9 75 2132 Steven Drecoll Mundelein IL 48 1:29:46.8 7:35.7 10 84 2021 Dave Reich Pine River WI 46 1:31:01.3 8:50.3 Team Extreme 11 89 2185 Richard Bechtel Elkhorn WI 46 1:32:00.9 9:49.8 12 90 2313 Jeff Greatens Green Bay WI 48 1:32:03.0 9:52.0 13 107 2351 Peter Chiappetta Racine WI 48 1:35:20.3 13:09.2 Team Cyclopath 14 125 2019 Don Freitag Marshall WI 49 1:39:10.1 16:59.0 15 128 2014 David De Witt Fond du Lac WI 46 1:39:35.3 17:24.3 Fond du Lac Cyclery 16 131 2065 Gary Esko Schofield WI 46 1:41:50.9 19:39.8 17 132 2109 Daniel Bucklaew Batavia IL 48 1:42:10.5 19:59.4 18 139 2321 Kevin Knutson Star Prairie WI 45 1:46:05.3 23:54.2 Peace Coffee 19 140 2295 Bob Anderson Rockton IL 46 1:47:56.0 25:45.0 20 141 2058 Greg Morrow Cedarburg WI 45 1:48:16.0 26:04.9 Team Pedal Moraine NR 2122 Steve Hoppman Fond Du Lac WI 48 Fond du Lac Cyclery DNF 2385 John Mahr Chicago IL 45 Wheelfast Racing

Male 50 to 54

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 97 2050 John Senkerik Wauwatosa WI 50 1:34:01.7 0:00.0 Team Extreme 2 109 2001 Kenneth Andrews Belvidere IL 50 1:35:44.1 1:42.4 Spokes N Spines 3 121 2134 Randy Feuillerat Beloit WI 53 1:38:18.6 4:16.8 Janes Velo Club 4 130 2045 Jim Splittgerber Appleton WI 50 1:41:20.0 7:18.2 DNF 2365 Robert Garner Sturtevant WI 52 NR 2153 Jerry Leair Rubicon WI 53 Mr. Tree NR 2057 Jerry Manta Jr Bristol WI 52 Treadheads

Male 55 to 59

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 65 2150 Keith Westendorf Milwaukee WI 55 1:28:06.2 0:00.0 Alterra 27 2 83 2163 Keith Kaufman Eau Claire WI 56 1:30:49.5 2:43.3 Overdrive Cycling 3 87 2013 Warren Fowler Green Bay WI 56 1:31:40.5 3:34.3 Titletown flyers 4 98 2307 James Pittacora Chicago IL 56 1:34:20.0 6:13.8 5 104 2155 Rich Mennenoh McHenry IL 55 1:34:56.6 6:50.4 TreadHead Cycling 6 133 2063 Bob Ferrara Ashland WI 58 1:42:43.3 14:37.1 7 134 2074 Frank Sniadajewski Plover WI 55 1:42:51.2 14:45.0 Point Pursuit 8 138 2139 Mike Brauer Manitowoc WI 58 1:45:51.0 17:44.8 9 145 2024 James S. Heinecke Sheboygan WI 59 1:52:10.1 24:03.9 UW-Whitewater / PowerBar NR 2005 David Joyce Ripon WI 56 Fond du Lac Cyclery NR 2364 Chris Kemble Milwaukee WI 59 NR 2075 Bruce Parker Minneapolis MN 58 Freewheel Bike Shop DNF 2043 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 57 Team Extreme i & Bike

Male 60 and over

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 111 2062 Dale Lenss Luxemburg WI 62 1:36:12.6 0:00.0 Titletown Flyers 2 120 2012 Mike Sherman New Holstein WI 65 1:38:12.2 1:59.6 3 136 2330 Dan Howell Burlington WI 69 1:44:54.6 8:41.9 4 146 2370 Larry Marx Shoreview MN 60 1:52:36.6 16:24.0 5 152 2025 Steve Manthe Mc Farland WI 67 2:00:49.7 24:37.0 Chainsmokers 6 153 2047 Frank Lobello Gurnee IL 62 2:04:38.9 28:26.3 Muddy Cup Racing