BelGioioso Elite Series Results XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Elite (USAC Cat 1)

XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Elite (USAC Cat 1)

September 13, 2009


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female 19 to 34

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 514 Robin Williams Iowa City IA 30 2:12:22.3 0:00.0 Mercy-Specialized 2 3 503 Lisa Krayer North Freedom WI 34 2:13:01.1 0:38.7 Wildside Velo Club 3 4 519 Meghan Korol Madison WI 25 2:16:00.5 3:38.1 Twin Six 4 6 515 Andrea Matter Sheboygan WI 32 2:23:55.9 11:33.6 Gear Grinder 5 7 504 Claire Cannon Milwaukee WI 34 2:25:11.2 12:48.9 Team Wors 6 8 527 Regina Livingston Milwaukee WI 30 2:25:42.6 13:20.2 Alterra MTB/TwinSix/SixSixOne 7 10 511 Renee Bach Madison WI 33 2:35:56.5 23:34.2 Chain Smokers 8 11 513 Gabriela Baranova Zion IL 30 2:39:08.2 26:45.9 Treadhead Cycling 9 12 517 Jennifer Whitedog La Crosse WI 30 2:45:34.6 33:12.2 Skinny's Club Tread 10 13 518 Hannah Zlomke Oconomowoc WI 24 2:48:47.1 36:24.7 Mr. Tree Racing team 11 14 520 Elizabeth Baumgardt Rockford IL 29 2:53:04.0 40:41.7 Ellsworth DNF 584 Kaitlin Antonneau Racine WI 17 Nova Iscorp DNF 583 Michelle Peariso Amherst WI 33 Adventure 212

Female 35 and over

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 581 Kim Eppen Iowa City IA 42 2:04:39.6 0:00.0 Mercy / Specialized 2 5 516 Lori Sable Thiensville WI 43 2:17:57.0 13:17.3 3 9 510 April Dombrowski Oshkosh WI 36 2:31:33.4 26:53.8 Team Pedal Moraine 4 15 508 Christine Czarnecki Milwaukee WI 45 2:58:39.2 53:59.6 Alterra Coffee MTB Team NR 522 Rachael Gatto Oak Forest IL 36 Twin Six DNF 582 Gina Kenny Orland Park IL 36 Team Extreme DNF 512 Brenda Zimmermann ThorpWausau WI 37 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC

Male 19 to 29

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 25 Darrin Braun Butler WI 24 2:13:24.7 0:00.0 Adventure 212/Specialized 2 2 250 Ryan Baumann Green Bay WI 22 2:14:43.8 1:19.1 Trek/LiveStrong 3 6 43 Seth Lenss Green Bay WI 25 2:17:56.6 4:31.9 Title Town Flyers 4 8 21 Ben Koenig Schofield WI 21 2:19:53.9 6:29.2 Rib Mountain Cycles 5 10 48 James Lalonde Madison WI 24 2:22:21.2 8:56.5 GF29 T6 T6 6 13 60 Scott Golomski Green Bay WI 24 2:24:15.7 10:51.0 7 14 26 Carlos Haeckel Waukesha WI 26 2:24:24.4 10:59.7 Alterra / Sun Ringle Factory 8 15 34 Matt Gehling Madison WI 24 2:24:41.2 11:16.5 Team Wors 9 19 254 Seth Eckert Oregon WI 27 2:30:46.0 17:21.3 PYOC NR 49 John Beck Madison WI 25 DNF 13 Christian Brekke Madison WI 27 Fisher 29er Crew NR 252 Dan Teaters Kohler WI 25 Beans + Barley

Male 30 to 39

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 36 MacIej Nowak Waukesha WI 32 2:17:10.9 0:00.0 Team Polska 2 4 100 Ray Nelson Woodstock IL 39 2:17:20.8 0:09.8 Treadhead Cycling 3 5 86 Joe Curtes Milwaukee WI 37 2:17:31.7 0:20.7 Garage 864 / T6 / Bens 4 7 38 Ryan Krayer North Freedom WI 37 2:19:37.8 2:26.8 GTDirtCoalition/WildsideVelo 5 11 50 Michael Hemme Chicago IL 30 2:24:01.0 6:50.0 Killjoy 6 18 253 Rick Mezo Crown Point IN 32 2:28:26.0 11:15.1 RBikes.com/Magura 7 20 31 John Gatto Oak Forest IL 39 2:31:50.5 14:39.5 MARS 8 25 22 Mike Budd Wrightstown WI 37 2:40:44.9 23:33.9 Wheel &Sprockett 9 26 12 Glenn Kirst Menomonee Falls WI 36 2:41:45.4 24:34.5 Wheel & Sprocket 10 28 32 Jason Gosse Chippewa Falls WI 30 2:46:45.5 29:34.5 Wors Posse DNF 19 Dan Holsen Manitowoc WI 39 Lake Area Physical Therapy DNF 7 Landon Lueck Madison WI 30 Mafia Racing/Pabst/Felt DNF 23 Tim Scanley Milwaukee WI 33 Alterra Coffee NR 58 Karl Schult Crystal Lake IL 35 Guinness / Little Ades DQ 257 Matt Silvia La Grange Park IL 36 King Keyser NR 16 Neil Swanson Madison WI 30 Team Wors

Male 40 and over

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 9 Jeff Melcher West Bend WI 42 2:21:23.1 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 12 255 Scott McLaughlin Chicago IL 40 2:24:11.0 2:47.9 SRAM Factory Team 3 16 44 J. W. Miller Madison WI 44 2:27:19.1 5:56.0 \\\\\\\'Mafia Racing/Pabst/Fel 4 17 15 John Shull Libertyville IL 47 2:27:38.4 6:15.2 CLIF BAR 5 21 33 John Lirette Menomonee Falls WI 43 2:32:20.1 10:57.0 Hayes Disc Brakes 6 22 28 Bill Nigh West Bend WI 40 2:32:39.6 11:16.4 Team Pedal Morraine 7 23 251 David Haase Fond Du Lac WI 42 2:36:55.0 15:31.9 Attitude Sports 8 24 69 Jerrod Collier Lindenhurst IL 40 2:37:21.2 15:58.1 Muddy Cup Racing 9 27 39 Dennis Schueler Hickory Hills IL 47 2:44:42.6 23:19.5 Guiness 10 29 56 Scott McClement Darien IL 41 2:47:28.4 26:05.3 Guinness DNF 64 Mike Curtes Mequon WI 43 Fuel Cafe/Milwaukee Bicycle Co DNF 20 Chad Hildebrandt Wausau WI 41 Hammer Nutrition