Bontrager Comp Series Results XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Comp

XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Comp

September 13, 2009


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 19 to 24

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1043 Matthew Muraski River Falls WI 23 1:52:14.2 0:00.0 The Route 2 2 1525 Jason Aho Racine WI 24 1:53:49.0 1:34.7 3 4 1028 Nick Sabel Ripon WI 23 1:58:05.1 5:50.8 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery 4 10 1545 Joseph Maloney Milwaukee WI 19 2:04:05.1 11:50.8 5 17 1051 Brian Braun Madison WI 22 2:05:51.9 13:37.6 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO 6 21 1066 Peter Coenen Madison WI 23 2:06:25.6 14:11.4 7 39 1523 Tim Racette Antioch IL 22 2:13:01.9 20:47.6 8 43 1065 Sebastian Corby Madison WI 24 2:14:44.9 22:30.6 Log Eaters 9 50 1076 Bill Street Sheboygan WI 24 2:16:09.2 23:54.9 Gear Grinder DNF 1068 Michael Sherven Sheboygan WI 21 Fat Tires and Beer

Male 25 to 29

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1528 Nicholas Holzem Weston WI 27 1:57:44.4 0:00.0 City Bike Works 2 5 1089 Corey Stelljes Madison WI 29 1:59:30.3 1:45.8 chainsmokers 3 11 1029 Dan Schaefer Adell WI 27 2:04:08.0 6:23.6 Team Pedal Moraine 4 20 1537 Michael Joachim Green Bay WI 25 2:06:19.3 8:34.9 Stadium Bike 5 24 1027 Jesse Shoemaker De Pere WI 29 2:07:41.8 9:57.3 Performa Cycling 6 27 1540 Neil Zacharek Sheboygan WI 29 2:08:20.7 10:36.3 7 35 1008 Jake Komosa Crystal Lake IL 27 2:12:37.6 14:53.1 Guinness MTB 8 47 1533 Dan Ellerkamp Madison WI 27 2:15:54.0 18:09.6 Magnus 9 51 1040 Karl Erbach Madison WI 26 2:16:42.6 18:58.2 Project 5 Racing 10 61 1107 Eric Fossell MacHesney Park IL 27 2:21:35.6 23:51.1 Spokes N Spines 11 62 1019 Michael Ziegler Milwaukee WI 28 2:22:31.8 24:47.4 JVC/Michael\'s Cycles DNF 1120 David Bender Belvidere IL 29 JVC/Michael's ycles NR 1088 Benjamin Cisneros Waukesha WI 25 Team Pirate DNF 1544 Luke Holtan Milwaukee WI 27 Velo Trocadero NR 1554 Casey Masterson Milwaukee WI 29 Velo Trocadero DNF 1038 Ben Neubauer Oshkosh WI 25 performa Cycling NR 1052 Constantine Peters Milwaukee WI 27 EXPO Racing NR 1524 Tim Russell Madison WI 28 NR 1557 Andrew Wilcox-Hull Madison WI 26

Male 30 to 34

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 1084 Anthony Dipiazza Kaukauna WI 33 2:00:12.9 0:00.0 Gear-N-Up 2 7 1083 Brian Schwaller Elkhart Lake WI 30 2:00:33.9 0:21.0 Gear Grinder 3 8 1546 Bryan Bos Naperville IL 30 2:01:50.9 1:38.0 SRAM 4 14 1542 Christopher Tries Cudahy WI 30 2:05:07.1 4:54.2 South Shore Cycling 5 18 1541 Erich Ponath Sheboygan WI 31 2:06:03.0 5:50.1 Fattires-N-Beer 6 26 1521 Bram Dorresteyn Madison WI 30 2:08:13.3 8:00.4 7 31 1069 Wally Kunstman Sheboygan WI 32 2:10:41.3 10:28.4 Gear Grinder 8 52 1553 Sean Fagan Janesville WI 33 2:16:53.3 16:40.4 JVC/MIchaels Cycles 9 55 1074 Mark Balkenende Pleasant Prairie WI 34 2:17:39.2 17:26.3 Guinness 10 56 1555 Joseph Verstegen Madison WI 34 2:17:51.2 17:38.3 11 60 1001 Anthony Ferrara Minneapolis MN 31 2:20:06.4 19:53.5 New Moon Bike Shop NR 1558 Rob Carlson Roselle IL 30 NR 1046 Scott Hietpas Appleton WI 34 Wors NR 1078 Krystian Pac Chicago IL 34 PACT - DISH Network - Miodu !

Male 35 to 39

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 1549 Brad Dash Geneva IL 36 2:03:55.3 0:00.0 Twin Six 2 12 1016 Ric Damm Ripon WI 39 2:04:20.1 0:24.8 FondduLac Cyclery/RiponCollege 3 13 1044 Dan Tavela Franklin WI 39 2:04:22.6 0:27.2 Treadhead 4 16 1035 Chris Schutte Milwaukee WI 38 2:05:36.7 1:41.3 Polska 5 22 1530 Kurt Schwiesow Green Bay WI 35 2:06:28.1 2:32.8 Tower Clock EyeCenter 6 25 1023 Jess Kruchoski Delafield WI 38 2:07:53.1 3:57.7 Guinness werks 7 29 1534 Greg Heil Lake Mills WI 35 2:08:53.2 4:57.8 Wheel & Sprocket 8 32 1548 Forrest Smith Waukesha WI 37 2:11:08.9 7:13.6 Wheel n' Sprocket 9 37 1551 Tyson Schwiesow Green Bay WI 38 2:12:49.6 8:54.3 Tower Clock Eye Center 10 41 1550 Brad Jenks Antioch IL 37 2:14:31.9 10:36.5 Hayes Bicycle Group 11 42 1522 Marc Miller MacHesney Park IL 36 2:14:40.8 10:45.4 Spokes N Spines 12 46 1538 Jon Pritchett Peru IL 36 2:15:52.3 11:57.0 Illinois Valley Cycling 13 54 1053 Chris Gabrielson Baraboo WI 37 2:17:20.9 13:25.6 Wildside Velo Club 14 59 1012 Karl Tillman La Crosse WI 35 2:19:54.6 15:59.2 LaCrosse Velo Club 15 63 1527 Matt Gissibl Wauwatosa WI 39 2:23:55.7 20:00.3 Hayes Bicycle Group 16 64 1006 Rick Walls Wauwatosa WI 36 2:25:45.2 21:49.8 Muddy Cup / T6 17 65 1520 Cory Anderson Lake Geneva WI 39 2:26:32.1 22:36.8 18 67 1556 Dennis Hughes Chicago IL 38 2:35:47.4 31:52.1 19 68 1031 Jonathan Nehring Cedar Grove WI 37 2:41:49.7 37:54.3 Peddle Moraine DNF 1543 Kevin Herman Bartlett IL 37 Guiness DNF 1526 Michael Newman Oak Park IL 36 DNF 1091 Chris Solan Antioch IL 35 Tread Head Cycling DNF 1552 Kevin Tita Madison WI 35 Ride Club

Male 40 to 44

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 1022 Jeff Aksland Libertyville IL 43 2:06:04.7 0:00.0 clif bar 2 28 1539 Paul Fox Oconomowoc WI 42 2:08:21.9 2:17.1 Velo Trocadero 3 30 1032 Steve Pribek Cottage Grove WI 42 2:10:32.1 4:27.3 4 33 1047 Jeff Hammond Oswego IL 41 2:11:31.2 5:26.4 Guinness/Wheel Werks 5 34 1056 Brian Hess Menasha WI 41 2:12:33.6 6:28.9 WORS 6 38 1111 Mark Cole Stevens Point WI 41 2:12:55.1 6:50.3 Specialized/Titletown Flyers 7 40 1021 Ty Gonzalez Milwaukee WI 43 2:13:59.7 7:54.9 Alterra Coffee MTB Team 8 44 1077 Jussi Snellman Madison WI 42 2:15:20.7 9:15.9 9 48 1547 Michael Wheeler Chesterton IN 41 2:16:06.2 10:01.4 10 53 1045 Steve Jeske Belgium WI 42 2:17:17.5 11:12.8 Pedal Moraine 11 66 1030 Glen Stroik Franklin WI 44 2:34:04.2 27:59.4 Wheaton Franciscian Healthcare DNF 1026 Todd Bugnacki Franklin WI 44 Club Tread NR 1532 David Compton Belvidere IL 41 Compton Bros. Racing NR 1061 Ken Krebs Saint Charles IL 42 Guiness DNF 1009 Brian Rummelhart Kenosha WI 40 KenoshaDriversClub.com DNF 1529 Robert Schrank Gurnee IL 41 Team Type 1

Male 45 to 49

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 1086 Jeff Sympson Rockford IL 47 2:05:17.7 0:00.0 RVO/ Kegel's 2 23 1002 Ross Lemke Cedarburg WI 46 2:06:31.5 1:13.7 Team Pedal Moraine 3 36 1531 Ross Giese Lake Geneva WI 47 2:12:41.5 7:23.8 Treadhead Cycling 4 45 1133 Brian Petted Cedarburg WI 46 2:15:29.7 10:12.0 Fuel Cafe/Garage 864 5 49 1050 Jeff Seifert Hartland WI 47 2:16:08.2 10:50.5 Guinness 6 57 1064 Paul Rainey Mount Prospect IL 45 2:18:36.3 13:18.6 Guinness 7 58 1100 Nick Christofalos Lake Bluff IL 47 2:19:42.7 14:25.0 Clif Bar/T6/Higher Gear