KMC Citizen Series Results XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Citizen

XC#10 - Treadfest (Lake Geneva) Citizen

September 13, 2009


Results by: WORS Racing L.L.C.

Female Junior 14 and under

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 5025 Emily Shull Libertyville IL 14 50:56.5 0:00.0 CLIF BAR 2 2 5001 Rachael Jensen Shell Lake WI 13 50:59.1 0:02.6 Riverbrook Momentum 3 14 5027 Maja Holcomb Plymouth WI 13 59:54.4 8:57.9 Fattires-n-beer.com 4 15 5203 Marilee Collier Lindenhurst IL 10 1:00:30.8 9:34.3 Muddy Cup Racing 5 30 5045 Stephanie Yost Ripon WI 14 1:09:27.5 18:31.0 Titletown Flyers 6 31 5210 Tia Williams Fort Atkinson WI 14 1:18:30.3 27:33.8

Female Junior 15 to 18

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 5017 Kira Miller Lodi WI 15 56:58.6 0:00.0 2 19 5034 Arin Lemke Cedarburg WI 17 1:01:53.3 4:54.7 Team Pedal Moriaine 3 26 5019 Samantha Kosarzycki Greendale WI 15 1:05:34.0 8:35.4 Alterra

Female 19 to 29

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 5200 Katy Stine Chicago IL 25 53:39.2 0:00.0 Bear Jar Racing 2 10 5002 Chelsea Zello Muskego WI 20 58:34.2 4:54.9 Team Extreme 3 11 5208 Emily Yeh Chicago IL 23 58:40.0 5:00.7 4 22 5035 Becky Carvin Madison WI 26 1:03:38.4 9:59.1 Muddy Cup Racing 5 25 5198 Katie Kohn Mayville WI 23 1:05:30.7 11:51.5 NR 5036 Kelli Piotrowski Milwaukee WI 28 DNF 5030 Danielle Tournier Carpentersville IL 28 Treadhead Cycling

Female 30 to 39

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 5013 Niki Frazier Cottage Grove WI 34 53:45.3 0:00.0 Wildside Velo Club 2 5 5029 Andrea Lyman Rhinelander WI 35 53:53.9 0:08.5 3 6 5202 Leia Schneeberger Middleton WI 30 56:51.5 3:06.2 4 8 5018 Margaret Matuszak Hilbert WI 32 57:07.9 3:22.6 5 9 5205 Diane Callaway Westby WI 39 58:15.4 4:30.0 Vernon Trails 6 20 5206 Kris Tiles Wausau WI 33 1:02:02.0 8:16.7 7 21 5204 Kerri Swart Allenton WI 33 1:02:34.0 8:48.6 8 24 5024 Chasity Gabrielson Baraboo WI 36 1:04:53.1 11:07.8 Wildside Velo 9 28 5209 Erica Chianese Chicago IL 34 1:08:22.5 14:37.1 Half Acre Cycling NR 5201 Lori Baccus Green Lake WI 34

Female 40 to 49

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 5022 Rolleen Kralovec Green Bay WI 48 58:53.4 0:00.0 Spike 2 16 5197 Connie Holcomb Plymouth WI 45 1:00:34.0 1:40.6 Fattires-n-beer.com 3 18 5010 Sue Borchardt Wabeka WI 49 1:01:33.4 2:40.0 Team Extreme 4 23 5207 Caroline Warren Saint Charles IL 45 1:04:21.7 5:28.3 Green Door Home Inspection 5 27 5199 Nina Fortune Lake Zurich IL 42 1:06:24.8 7:31.4 6 29 5005 Jodi Rummelhart Kenosha WI 40 1:09:09.8 10:16.4 KenoshaDriversClub.com DNF 5007 Demaris Martz Kewaskum WI 45 Mountain Outfitters

Female 50 and over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 5012 Rose Lenss Luxemburg WI 58 59:37.8 0:00.0 Titletown Flyers 2 17 5050 Amy Dykema Evanston IL 50 1:01:25.1 1:47.3 Clif Bar Midwest

Male Junior 14 and under

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 4070 Jake Therrien Neenah WI 13 46:23.2 0:00.0 2 45 4046 Collin Coleman Cedarberg WI 14 49:35.0 3:11.8 Alterra MTB Team 3 55 4219 Dayson Partridge Williams Bay WI 13 50:56.8 4:33.6 4 62 4223 Samuel Huang Kenosha WI 13 53:05.5 6:42.3 Hayes Disk Brakes 5 70 4082 Daniel Barry Roscoe IL 14 54:26.5 8:03.3 Roscoe Rider 6 86 4062 Jordan Watkins Marshfield WI 13 57:56.2 11:33.0 EXPO Racing 7 88 4199 Cade Rosche Roscoe IL 14 58:01.1 11:37.9 Hinkles 8 91 4782 Marko Ivancich Roscoe IL 13 58:25.6 12:02.4 NR 4236 Juan Gonzalez Jr. Chicago IL 9 Extremmexxalapenos

Male Junior 15 to 18

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4015 Tony Kaatz Malone WI 15 42:11.0 0:00.0 Attitude Sports 2 2 4004 David Flaten Eau Claire WI 17 43:02.0 0:50.9 3 13 4013 Jordan Loeck Neenah WI 17 46:06.6 3:55.5 Gen X / World Bicycle Relief 4 25 4225 Jan Warren Saint Charles IL 15 47:15.9 5:04.8 Green Door Home Inspection 5 29 4044 Kyle Berchem Manitowoc WI 16 47:53.5 5:42.4 6 35 4224 Nathan Johnson Dousman WI 16 48:23.9 6:12.8 7 40 4036 Matt Paterson McHenry IL 18 48:51.4 6:40.3 Team AttakTiks 8 48 4075 Brian Schoenrock New London WI 17 50:01.8 7:50.7 Schwag 9 51 4195 Chris Conner Salem WI 16 50:19.1 8:08.0 10 53 4245 Freddie Oby Milwaukee WI 16 50:47.9 8:36.8 Hayes 11 67 4206 Tom Powers Woodridge IL 15 53:46.7 11:35.6 12 71 4211 Wayne Simoncelli Bolingbrook IL 15 54:52.4 12:41.3 13 90 4246 Alex Mayer Mequon WI 17 58:12.7 16:01.6 Taterbake 14 97 4244 Eduardo Chavez Chicago IL 16 59:33.5 17:22.4 15 103 4200 Christopher Zahn Kenosha WI 17 1:01:19.0 19:08.0 Velosport Velosport 16 111 4241 Brian Martinez Chicago IL 15 1:11:15.0 29:03.9

Male 19 to 29

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 4029 Eli Lipp Oconto WI 29 44:01.0 0:00.0 Speed Freak 2 5 4071 Ryan Usiak De Pere WI 29 44:46.8 0:45.8 Titletown Flyers 3 6 4079 Matt Karwowski Madison WI 29 45:01.7 1:00.7 4 14 4785 Patrick Scheibel Fort Atkinson WI 24 46:09.9 2:08.9 5 24 4248 Tim Fiedler Chicago IL 20 47:07.9 3:06.9 6 26 4238 Dave Smage Elkhorn WI 28 47:33.0 3:32.0 7 27 4060 Brian Paterson McHenry IL 25 47:37.6 3:36.6 Team AttakTiks 8 28 4230 William Howerton Chicago IL 25 47:42.4 3:41.4 9 30 4053 Jonathan Blanchard Two Rivers WI 25 48:04.2 4:03.2 10 33 4792 Martin Reza Beloit WI 24 48:16.0 4:15.0 11 39 4205 Joren Devries Mosinee WI 19 48:50.7 4:49.7 12 43 4185 Ryan Rehm De Forest WI 28 49:10.4 5:09.4 13 49 4227 Seth Frye Milwaukee WI 26 50:08.2 6:07.2 Hollander 14 52 4247 Nestor Dominguez Pleasant Prairie WI 20 50:41.7 6:40.7 15 54 4080 Andy Meyer Rothschild WI 24 50:48.2 6:47.2 16 57 4239 Spencer Parulski Oshkosh WI 23 51:53.5 7:52.5 17 65 4057 Travis Schirpke Sussex WI 19 53:09.2 9:08.2 TEAM EXTREME 18 69 4194 Jason Bugalecki Kenosha WI 24 54:20.9 10:19.9 19 80 4216 John Sowatsky Almont MI 20 57:29.1 13:28.1 20 81 4794 Tyler Walters Chicago IL 26 57:36.0 13:35.0 Bear Jar Racing 21 104 4192 Christopher Plunkett Chicago IL 26 1:01:30.3 17:29.3 Team Bert Werd DNF 4783 Ryan Arens Dekalb IL 23 NR 4221 Chris Cox Antioch IL 26

Male 30 to 39

Field Size: 33

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4019 Dan Wierzba Schofield WI 32 43:21.4 0:00.0 2 7 4073 Derek Sommerfeld Kimberly WI 30 45:10.1 1:48.7 3 8 4231 Nate Schoenemann Sheboygan Falls WI 32 45:21.2 1:59.8 4 9 4788 Mark Clinton Fond du Lac WI 37 45:43.7 2:22.3 Attitude Sports 5 10 4789 Greg Love Sugar Grove IL 38 45:45.4 2:24.0 6 15 4028 Rennis Delgado Kimberly WI 31 46:12.5 2:51.0 7 17 4203 Dan Szymanski Lockport IL 35 46:37.5 3:16.1 8 18 4240 Brad Biddick Madison WI 31 46:45.5 3:24.1 9 20 4243 Martin Tank II Oconomowoc WI 32 46:51.7 3:30.3 Team Cyclopath 10 22 4790 Kerry Gonzalez Union Grove WI 30 47:04.8 3:43.4 11 31 4214 Joseph Luniak Killdeer IL 37 48:05.8 4:44.3 Pedros 12 37 4196 Dain Trittau Gilberts IL 38 48:29.9 5:08.5 13 41 4184 Salvatore Virgilio Woodridge IL 31 48:52.9 5:31.5 14 42 4187 Ryan Carignan Racine WI 30 48:59.9 5:38.5 15 50 4791 Ben Jerry Kenosha WI 39 50:08.9 6:47.5 16 56 4198 Ryan Wenson Gilberts IL 34 51:45.5 8:24.1 17 61 4212 Richard McCaleb Elgin IL 36 52:48.9 9:27.5 18 75 4797 Adrian Codel Chicago IL 39 55:59.2 12:37.8 19 77 4232 Marek Kulesza Round Lake IL 35 56:27.6 13:06.1 20 79 4191 Matt Plunkett Chicago IL 31 57:17.1 13:55.7 Team Bert Werd 21 82 4220 Peter Nosal Arlington Heights IL 38 57:39.3 14:17.9 22 85 4210 Mark Herman Glen Ellyn IL 36 57:52.3 14:30.9 23 87 4795 Ben Hill Frankfort IL 37 57:57.5 14:36.1 24 94 4207 Chad Neff Woodstock IL 35 59:03.1 15:41.7 25 96 4182 Brian Szymanski Lemont IL 30 59:22.8 16:01.4 26 106 4242 Will Ancahas Kenosha WI 31 1:02:57.0 19:35.6 27 107 4208 Alistair Schuldt Woodstock IL 37 1:03:24.4 20:03.0 28 109 4228 Mike Williams Roscoe IL 39 1:06:13.8 22:52.4 29 110 4796 Joel Steinberg Chicago IL 37 1:08:42.2 25:20.8 DNF 4040 Peter Fetters Neenah WI 36 NR 4180 Joel Stewart Green Bay WI 38 Titletown Flyers NR 4793 Chris Van Matre Libertyville IL 35 NR 4209 Brian Vandermeulen Romeoville IL 34

Male 40 to 49

Field Size: 33

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 4229 Andrew Baines Rockton IL 40 45:45.7 0:00.0 GWOD 2 12 4042 Larry Hipps Menomonee Falls WI 45 46:03.5 0:17.8 Pedal Moraine 3 19 4183 Chris Harold Lindenhurst IL 42 46:47.2 1:01.5 4 21 4585 Ken Naef Green Bay WI 42 47:03.3 1:17.6 5 23 4226 Ruben Valdez Joliet IL 40 47:07.2 1:21.5 6 32 4780 Chad Newsome Algonquin IL 40 48:08.1 2:22.4 7 34 4237 Jim Willett Oak Brook IL 43 48:20.8 2:35.1 Jim-N-Tomic 8 36 4787 John Rzeszut Carol Stream IL 41 48:28.7 2:43.0 9 38 4193 Bernhart Baumgartner Lake Geneva WI 42 48:47.1 3:01.4 10 46 4038 Michael Miller Lodi WI 48 49:39.6 3:53.9 11 58 4190 Patrick Rogan Burlington WI 41 52:03.3 6:17.6 12 59 4050 Brian Visintin Marinette WI 44 52:09.4 6:23.7 Team Blewalung 13 60 4786 Jon Kerkman Milwaukee WI 41 52:33.1 6:47.4 14 63 4784 Bob Petralia Crystal Lake IL 46 53:07.5 7:21.8 15 64 4218 Roy Bailey Sun Prairie WI 40 53:08.5 7:22.8 16 66 4778 Jim Baxa Twin Lakes WI 42 53:21.7 7:36.0 TreadHead Cycling 17 68 4197 Ricardo Eugenio Chicago IL 42 54:03.9 8:18.2 18 72 4186 Greg Spencer Roscoe IL 48 54:59.5 9:13.8 19 74 4235 Tom Warwick Downers Grove IL 45 55:38.5 9:52.8 Jim-N-Tomic 20 76 4202 Paul Taylor Glenview IL 43 56:14.7 10:29.0 21 84 4779 David Olson Buffalo Grove IL 48 57:49.5 12:03.8 22 89 4072 Kent Kohls Menasha WI 41 58:03.6 12:17.9 23 92 4189 Ted Drevalas Lake Zurich IL 40 58:37.9 12:52.2 24 93 4027 Scott Graff Milwaukee WI 40 59:02.6 13:16.9 25 95 4233 Charles Demes Chicago IL 44 59:16.1 13:30.4 26 98 4026 Paul Traeger Wauwatosa WI 47 1:00:38.6 14:52.9 TEAM EXTREME 27 101 4014 Mike Borchardt Waubeka WI 48 1:01:06.6 15:20.9 Team Extreme 28 102 4234 Herminio Dominguez Pleasant Prairie WI 46 1:01:11.8 15:26.1 29 105 4222 Gregg Nader Libertyville IL 46 1:02:30.4 16:44.7 NR 4781 Tony Baran Elmhurst IL 47 DNF 4025 Mike Gorka Salem WI 42 NR 4215 Kirk Wescom MacHesney Park IL 44 NR 5147 Michael Wheeler Chesterton IN 41

Male 50 to 59

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 44 4188 David Carignan Little Suamico WI 54 49:21.8 0:00.0 2 47 4083 Scott Foate Madison WI 51 49:59.5 0:37.7 3 73 4213 James Brasuell Kenosha WI 53 55:04.3 5:42.5 4 78 4201 George Doty Berlin WI 58 56:43.7 7:21.9 5 83 4181 Efrain Ruiz Milwaukee WI 55 57:48.6 8:26.8 6 99 4043 Dennis Klinkert Menomonee Falls WI 59 1:00:54.9 11:33.1 7 100 4041 Tom Borchardt Middleton WI 56 1:01:04.4 11:42.6 GenX / World Bicycle Relief

Male 60 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 108 4058 Glenn Aavang Stevens Point WI 62 1:06:10.6 0:00.0 2 112 4007 Richard Wenborne Kewaunee WI 63 1:13:29.1 7:18.5 Titletown Flyers 3 113 4030 Ron Jansen New London WI 60 1:22:36.1 16:25.5 NR 4068 James Simmons Baraboo WI 60