Hayes Performance Systems Sport Series Results XC#1 - Iola Bump & Jump (Iola) Sport

XC#1 - Iola Bump & Jump (Iola) Sport

May 04, 2008


Results by: WORS Racing L.L.C.

Women 12 to 14

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3012 Sarah Huang Kenosha WI 13 1:28:24.2 0:00.0 Hayes 2 15 3014 Moriah Griesbach Davis Junction IL 14 1:40:29.0 12:04.8 Point Pursuit 3 27 3003 Liz Shull Libertyville IL 14 1:55:22.4 26:58.2 CLIF BAR

Women 17 to 18

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 3017 Megan Wolf Wauwatosa WI 17 1:31:24.2 0:00.0 Team Extreme 2 18 3013 Alyssa Borell Ripon WI 17 1:43:35.4 12:11.1 Attitude Sports

Women 19 to 24

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 3083 Heidi Hittner Green Bay WI 24 1:30:24.6 0:00.0 2 6 3036 Amelia Barber Madison WI 24 1:31:28.0 1:03.3 3 22 3018 Meghan Korol Madison WI 24 1:46:46.5 16:21.8 Magnus

Women 25 to 29

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 3085 Elizabeth Baumgardt-KayLoves Park IL 28 1:31:01.8 0:00.0 A&B Machine 2 13 3016 Terra Nicklas Glendale WI 28 1:39:16.5 8:14.6

Women 30 to 34

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 3008 Paige Graff Milwaukee WI 34 1:42:48.3 0:00.0 2 21 3089 Diane Ursu Hancock MI 31 1:46:29.5 3:41.1 Red Jacket Bluesky Health 3 30 3030 Michelle Scanley Milwaukee WI 33 2:04:19.3 21:30.9 Alterra

Women 35 to 39

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 3011 Rachael Gatto Oak Forest IL 35 1:32:11.5 0:00.0 MARS / TWIN SIX 2 10 3002 Angela Theriault Shorewood WI 39 1:32:11.9 0:00.3 Alterra Coffee Roasters 3 11 3090 Alice Hittle Appleton WI 37 1:32:43.3 0:31.7 River Valley Cycling 4 16 3009 Ann Holsen Manitowoc WI 35 1:41:59.2 9:47.6 5 20 3025 Brenda Zimmermannthorp Wausau WI 36 1:44:53.3 12:41.7 6 29 3088 Annie Johnson Neenah WI 38 1:59:46.2 27:34.7

Women 40 to 44

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 3086 Amy Michaels Marquette MI 42 1:34:24.4 0:00.0 2 19 3004 Lynne Senkerik Milwaukee WI 43 1:43:55.3 9:30.8 Team Extreme 3 24 3032 Molly Wolf Crystal Lake IL 40 1:50:34.3 16:09.9 Guiness/Wheel Werks 4 25 3084 Tammi Lehto Atlantic Mine MI 42 1:51:56.0 17:31.6 Red Jacket - BlueSky NR 3033 Kelly Boettcher Milwaukee WI 43 DNF 3019 Candy Hofmann Brookfield WI 42 Team Extreme

Women 45 to 49

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3081 Julie Houde Lindenhurst IL 46 1:24:50.4 0:00.0 CCS Dalbix 2 7 3087 Lori Violetta Marquette MI 47 1:31:29.8 6:39.3 Lakeshore Bike 3 14 3001 Colleen Westphal Appleton WI 47 1:39:16.9 14:26.5 Team Pedal Moraine 4 26 3006 Christine Griesbach Davis Junction IL 46 1:53:12.7 28:22.3 Point Pursuit 5 28 3007 Renee Geyer Green Bay WI 45 1:56:23.6 31:33.2 Stadium Bike

Women 50 to 54

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 3015 Deb Joseph Stitzer WI 53 1:31:45.8 0:00.0 MADFORCS 2 23 3005 Deb Sniadajewski Amherst WI 52 1:48:23.8 16:37.9 Point Pursuit

Men 12 to 14

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 2098 Mitchell Bogardus Kenosha WI 14 1:19:26.9 0:00.0 Team MARS 2 25 2128 Nathan Labecki Milwaukee WI 14 1:20:13.5 0:46.6 MARS 3 33 2019 Myles Beach Larsen WI 14 1:21:33.9 2:07.0 mars 4 118 2091 Max Rainey Mount Prospect IL 14 1:33:08.5 13:41.6 Cliff bar 5 146 2153 Ian Haupt Whitefish Bay WI 12 1:36:19.0 16:52.1 Barenuckle Brigade

Men 15 to 16

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 2147 Leif Byrge-Liebig Menomonee Falls WI 15 1:19:08.2 0:00.0 Team Cyclopath 2 16 2115 Phillip Anschutz Sturgeon Bay WI 15 1:19:13.5 0:05.3 3 36 2126 Theodore E. Peters Hartford WI 16 1:21:53.9 2:45.7 Team Mars 4 37 2066 William Griesbach Davis Junction IL 16 1:21:54.0 2:45.8 Point Pursuit 5 47 2109 Michael Dutczak Crete IL 15 1:23:05.1 3:56.9 South Chicago Wheelman 6 88 2037 Caleb Lenss Luxemburg WI 15 1:28:40.0 9:31.8 7 110 2373 Zeb Rybar Apple Valley MN 16 1:31:14.2 12:06.0 8 170 2199 Travis Johnson Two Rivers WI 15 1:43:32.6 24:24.4 9 181 2015 Joel De Witt Fond du Lac WI 16 1:46:24.3 27:16.1 Fond du Lac Cyclery DNF 2054 Trent Dietsche New Berlin WI 16 LifeCyclists

Men 17 to 18

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2413 Justin Michels Neenah WI 17 1:16:28.6 0:00.0 Gear N Up 2 18 2119 Brendon Coleman Cedarburg WI 18 1:19:31.8 3:03.2 Alterra Coffee 3 53 2221 Ted Sobotta West Bend WI 17 1:24:44.5 8:15.8 Mountain Outfitters 4 58 2049 Chris Hinshaw Ripon WI 17 1:25:00.0 8:31.3 5 82 2383 Alex Grohmann Chicago IL 17 1:27:59.9 11:31.2 XXX Racing/29er Crew 6 117 2136 Rudy Konz Neenah WI 17 1:33:06.9 16:38.3 Gear N Up 7 119 2023 Chris Denny Plover WI 17 1:33:11.4 16:42.7 8 128 2097 Adrian Icenogle Ripon WI 18 1:34:13.0 17:44.3 9 190 2397 Nate Hankes Neenah WI 17 1:53:35.1 37:06.4 Gear N Up DNF 2391 Shawn Nelson Fond Du Lac WI 17 FDL Cyclery DNF 2379 Taylor Otto Kaukauna WI 17 Recyclist

Men 19 to 24

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2141 Chase Kincaid Palmyra WI 23 1:16:01.7 0:00.0 UW Madison 2 11 2042 Ryan Carlson Whitewater WI 24 1:18:12.5 2:10.7 UW-Whitewater Cycling 3 60 2409 Parker Roeufanz Hudson WI 20 1:25:00.5 8:58.8 APSIP 4 67 2353 Travis Jansen De Pere WI 22 1:26:01.6 9:59.8 5 80 2151 Carl Morse Hortonville WI 24 1:27:44.6 11:42.8 Wheel and Sprocket 6 91 2056 Andrew Wiesner De Pere WI 21 1:29:05.6 13:03.8 Stadium Bike 7 104 2372 Bryan Garfoot Houghton MI 22 1:30:49.6 14:47.8 Copper Country Cycling 8 108 2108 Joshua Rupnow Cedarburg WI 19 1:31:05.9 15:04.1 Team Extreme 9 115 2036 Joe Paczkowski Withee WI 24 1:32:58.5 16:56.7 10 122 2142 Michael Robinson Madison WI 20 1:33:42.9 17:41.1 UW Madison 11 125 2332 Danny Holtermann Green Bay WI 20 1:34:04.2 18:02.4 Gen Ex 12 148 2038 Chad Hoppe Madison WI 23 1:36:37.9 20:36.1 Team Fond du Lac Cyclery 13 153 2145 Reid Jackowick Wausau WI 19 1:37:46.3 21:44.5 Rib Mountain Cycle 14 156 2352 Peter Coenen Madison WI 22 1:38:21.3 22:19.5 15 164 2392 Michael Lecureux Fond du Lac WI 21 1:40:49.8 24:48.0 Blood Sweat Gears 16 173 2366 Eric Baum Appleton WI 21 1:43:41.5 27:39.7 Blood, Sweat, & Gears 17 174 2382 Scott Anderson Medford WI 20 1:44:01.2 27:59.4 18 182 2104 Joel Jahnke Kenosha WI 20 1:46:46.7 30:44.9 19 185 2134 Chris Mohr Wausau WI 20 1:50:07.7 34:05.9

Men 25 to 29

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2386 Matthew Vincent Marshfield WI 26 1:15:10.4 0:00.0 2 9 2197 David Bender Belvidere IL 28 1:17:29.7 2:19.2 BikeJournal.comm 3 10 2132 Jim Sadauckas Milwaukee WI 28 1:17:44.4 2:34.0 Hubbard Nepa 4 14 2002 Eric Fossell MacHesney Park IL 26 1:18:52.7 3:42.3 Spines & Spokes 5 28 2107 Jake Komosa Crystal Lake IL 26 1:20:42.1 5:31.6 6 29 2001 James Schwindt Fond du Lac WI 25 1:20:57.1 5:46.6 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery 7 30 2364 Andrew Edens Hubertus WI 29 1:20:58.0 5:47.6 Stadium Bike 8 34 2222 Michael Ziegler Milwaukee WI 27 1:21:35.4 6:25.0 9 40 2381 Scott Spoo Deer Park WI 27 1:22:03.6 6:53.2 10 50 2080 Ben Marchewka Germantown WI 25 1:23:46.6 8:36.2 Team Pedal Moraine 11 70 2140 Jon Camp Madison WI 25 1:26:35.6 11:25.2 Trek Store Madison 12 73 2367 Nick Caliva River Falls WI 29 1:27:03.9 11:53.5 Kinnickinnic Off-Road Cyclists 13 95 2361 Wesley Frame Saint Paul MN 27 1:29:46.7 14:36.2 14 99 2143 Steve Ruppel Wausau WI 29 1:30:23.1 15:12.6 Performa Cycling 15 105 2354 Christopher Cischke Houghton MI 29 1:30:52.1 15:41.7 16 130 2308 Matthew Byrge West Allis WI 29 1:34:19.8 19:09.4 Team Cyclopath 17 159 2028 Luke Utecht De Pere WI 29 1:39:57.4 24:46.9 Performa Cycling 18 177 2360 Nicholas Moen Milwaukee WI 29 1:44:55.7 29:45.3 19 186 2395 John Arpke Kiel WI 27 1:51:53.2 36:42.7 20 187 2365 Scott Moen Cambridge WI 25 1:51:55.8 36:45.3 21 193 2116 Jeffrey Ballweg Madison WI 27 2:07:44.0 52:33.6 NR 2059 Alan Schroeder Sheboygan WI 26

Men 30 to 34

Field Size: 30

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2401 Matt Palomaki Marquette MI 30 1:15:54.9 0:00.0 Sisu Cycles 2 6 2135 Joe Riesberg West Bend WI 31 1:16:01.9 0:07.0 Mountain Outfitters 3 8 2407 Jesse Bell Ishpeming MI 30 1:17:08.4 1:13.5 Sisu Cycles 4 24 2110 Jason Mathis Chicago IL 30 1:20:02.1 4:07.2 Killjoy 5 26 2006 Eric Luebke Manitowoc WI 34 1:20:25.9 4:31.0 6 31 2026 Scott Hietpas Appleton WI 33 1:21:01.2 5:06.3 7 32 2050 Chad Tucker Milwaukee WI 30 1:21:27.9 5:32.9 TEAM GEARGRINDER 8 35 2148 Bradley Byrge Menomonee Falls WI 34 1:21:43.0 5:48.1 Cyclopath 9 38 2501 Ben Leach La Crosse WI 31 1:22:00.5 6:05.6 Skinny's 10 42 2155 Erin Sikora Green Bay WI 31 1:22:36.2 6:41.3 Stadium Bike 11 43 2200 Karl Tillman La Crosse WI 34 1:22:37.5 6:42.6 Tillmaster Nitro 12 44 2414 Kurt Schwiesow Green Bay WI 34 1:23:01.7 7:06.8 13 45 2334 Patrick Dowd Middleton WI 33 1:23:01.8 7:06.9 14 46 2020 Wally Kunstman Sheboygan WI 31 1:23:02.2 7:07.3 gear grinders 15 64 2113 Robert Mautz Milwaukee WI 31 1:25:43.0 9:48.1 Mountain Outfitters 16 66 2130 Thomas Kenny Orland Park IL 34 1:25:47.1 9:52.2 Team Extreme 17 79 2010 Brian Krey Madison WI 32 1:27:42.8 11:47.9 18 81 2137 Joshua Bartoszuk Greenville WI 34 1:27:57.1 12:02.2 Big Ring Racing 19 100 2022 Justin Latham Germantown WI 32 1:30:28.8 14:33.9 Gen X / World Bicycle Relief 20 101 2380 Timothy Hall Edgerton WI 31 1:30:30.3 14:35.3 21 114 2398 Jeff Swamstrom Appleton WI 31 1:32:56.1 17:01.2 22 127 2408 Jimmy Toombs Madison WI 31 1:34:12.3 18:17.4 23 135 2016 Mike Olm Appleton WI 33 1:34:42.5 18:47.6 GenX/World Bicycle Relief 24 136 2133 Steve Kuchenberg Wrightstown WI 31 1:34:43.5 18:48.6 Muddy Cup Racing 25 141 2018 Jeremy Lentz Sussex WI 34 1:35:24.8 19:29.9 26 145 2089 Aaron McGinnis Combined Locks WI 33 1:36:15.8 20:20.9 Gen X / World Bicycle Relief 27 171 2118 Kirk Zahn Lake Villa IL 31 1:43:37.1 27:42.2 2 Tired Racing 28 172 2045 Nate Andrews Milwaukee WI 31 1:43:38.5 27:43.6 29 188 2156 Sheldon Williams Fort Atkinson WI 31 1:52:57.5 37:02.5 DNF 2402 Chao Johnson Augusta WI 34 Augusta Chiropractic

Men 35 to 39

Field Size: 24

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2406 Norman Paternoster Jr Manitowoc WI 36 1:15:08.0 0:00.0 2 20 2300 Matthew Johnson Saint Paul MN 36 1:19:43.0 4:35.0 Freewheel Bike 3 21 2093 Jarrod Kerkhoff Rockford IL 38 1:19:46.1 4:38.1 Spokes & Spines 4 23 2388 Daniel Guse Fond du Lac WI 39 1:19:57.0 4:49.0 FDL Cyclery 5 39 2030 Joshua Pierre Seymour WI 35 1:22:01.5 6:53.5 6 49 2384 Todd Gruszynski Appleton WI 36 1:23:41.1 8:33.1 Gear N Up 7 51 2204 Steven Schaefer Port Washington WI 35 1:24:21.3 9:13.3 8 54 2052 Jeff Weyenberg Appleton WI 37 1:24:45.9 9:37.9 9 62 2410 Noel Versch Sobieski WI 35 1:25:20.0 10:12.0 10 63 2103 Anthony Dombrowski Oshkosh WI 36 1:25:31.5 10:23.5 Pedal Moraine 11 69 2121 Brian Rummelhart Kenosha WI 39 1:26:29.5 11:21.5 KenoshaDriversClub.com 12 74 2138 Lee Messersmith Aurora IL 36 1:27:06.8 11:58.8 Wheel Fast Racing 13 83 2389 Rob Buksyk Neenah WI 38 1:28:02.1 12:54.1 14 92 2400 Jeff Stoik Eau Claire WI 35 1:29:07.3 13:59.3 15 94 2351 Dan Seanor Wausau WI 37 1:29:44.7 14:36.7 16 103 2060 Randy Snyder Dixon IL 38 1:30:47.1 15:39.1 17 113 2088 Jeff Bublitz Green Bay WI 38 1:32:40.8 17:32.8 Gen X / World Bicycle Relief 18 116 2394 Cole Jacobson Green Bay WI 36 1:32:59.2 17:51.2 19 121 2390 Scary Larry Menasha WI 37 1:33:27.7 18:19.7 20 184 2399 Jason Ecclestone Sheboygan WI 38 1:49:01.2 33:53.2 21 189 2369 Brett Hamlin Lake Linden MI 38 1:53:26.1 38:18.1 RedJacket - BlueSky Health 22 192 2008 Steve Strobel Antigo WI 36 2:07:14.0 52:06.0 NR 2356 Warren Inglis Manitowoc WI 39 NR 2079 Jason Martini Green Bay WI 38 Stadium Bike

Men 40 to 44

Field Size: 28

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2021 Jussi Snellman Madison WI 41 1:15:43.2 0:00.0 2 13 2396 John Gershenson Chassell MI 41 1:18:45.4 3:02.2 Red Jacket - Blue Sky 3 27 2125 Todd Bugnacki Franklin WI 43 1:20:40.7 4:57.5 Skinny's Racing 4 41 2412 Bruce Breitrick Port Edwards WI 44 1:22:04.3 6:21.1 5 55 2012 Bob Callaway Westby WI 40 1:24:47.2 9:04.0 Vernon Trails 6 59 2169 Wade Flisram La Crosse WI 40 1:25:00.3 9:17.0 Team Extreme 7 61 2017 Greg Morrow Cedarburg WI 44 1:25:16.1 9:32.9 Pedal Moraine 8 71 2033 Brian Hess Menasha WI 40 1:26:53.5 11:10.3 9 89 2377 David Vogt Fitchburg WI 43 1:28:42.6 12:59.4 Flying Bobcats 10 98 2357 Adam Kim Madison WI 42 1:30:20.9 14:37.6 11 102 2046 Kurt Kargel Baraboo WI 43 1:30:41.1 14:57.9 Wildside Velo 12 106 2385 Lyle Michaels Marquette MI 42 1:31:00.7 15:17.5 13 129 2244 Lee Nesbitt Prescott WI 43 1:34:14.7 18:31.5 KORC 14 132 2004 Dean Zigman Sussex WI 44 1:34:28.2 18:44.9 15 134 2387 Kelly Longtine Marathon WI 41 1:34:36.2 18:53.0 16 143 2378 Chris Lehto Atlantic Mine MI 41 1:35:33.6 19:50.4 Red Jacket - Blue Sky 17 147 2072 Dave Geyer Green Bay WI 44 1:36:33.7 20:50.5 Stadium Bike 18 152 2041 Dave Dahlman West Allis WI 42 1:37:31.6 21:48.4 Team Extreme 19 160 2035 Troy Sable West Bend WI 44 1:40:16.2 24:32.9 20 169 2031 Dan Getzen Lake Geneva WI 43 1:42:20.6 26:37.3 Skinny's Racing 21 175 2101 Bob Schmitt West Allis WI 43 1:44:04.1 28:20.9 Cyclopath 22 178 2370 Rob Roehl Hewitt WI 44 1:45:30.8 29:47.6 23 180 2025 Dan Gacke Wausau WI 43 1:45:56.0 30:12.7 24 183 2144 Troy Olm Madison WI 40 1:47:10.9 31:27.6 NR 2358 Matthew Hattenhauer Wausau WI 43 DNF 2123 Michael Quitzon Milwaukee WI 41 NR 2092 Keith Russell Sheboygan WI 41 Gear Grinder NR 2084 Dan Szczepanski Sobieski WI 42 BelGioioso

Men 45 to 49

Field Size: 30

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 2129 Jeffrey Gantz Ashwaubenon WI 46 1:18:23.0 0:00.0 Stadium Bike 2 19 2112 Nick Christofalos Lake Bluff IL 46 1:19:39.1 1:16.1 Higher Gear 3 22 2011 Scott Logue Lake Bluff IL 46 1:19:47.8 1:24.7 4 48 2120 Brian Kelley Bloomer WI 48 1:23:21.9 4:58.8 Kelley Chiro/New Auburn Builde 5 56 2087 Michael Giesen Chilton WI 48 1:24:47.7 6:24.6 stadium bike 6 57 2051 Andy Ramirez Willowbrook IL 46 1:24:48.7 6:25.6 Bike Works 7 68 2117 Kenneth Ramm New Glarus WI 48 1:26:15.5 7:52.4 Team WORS 8 72 2058 Dan Backley Germantown WI 45 1:26:54.4 8:31.3 Alterra Mountain Bike Team 9 75 2122 Steve Hoppman Fond Du Lac WI 47 1:27:12.5 8:49.4 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery 10 78 2202 Kenneth Andrews Belvidere IL 49 1:27:38.0 9:14.9 11 85 2363 Dave Wall Rhinelander WI 49 1:28:25.8 10:02.7 12 86 2095 Timothy Blob Menasha WI 47 1:28:31.2 10:08.2 GearNUp 13 90 2009 Tom Wendland Port Washington WI 46 1:29:05.4 10:42.3 Team Extreme 14 96 2034 Dale Konkol Sturgeon Bay WI 46 1:29:51.9 11:28.8 15 107 2139 Steven Drecoll Mundelein IL 47 1:31:01.4 12:38.3 16 109 2150 Bruce Leblanc Delafield WI 47 1:31:11.9 12:48.9 Team WORS 17 111 2341 Gary Esko Schofield WI 45 1:31:15.7 12:52.6 18 120 2094 Rory Noonan Kaukauna WI 47 1:33:12.8 14:49.8 Recyclist 19 123 2075 Dave Reich Pine River WI 45 1:33:55.0 15:31.9 Team Extreme 20 124 2404 Jeff Schneider Waukesha WI 48 1:33:59.0 15:35.9 21 137 2014 David De Witt Fond du Lac WI 45 1:34:48.7 16:25.6 Fond du Lac Cyclery 22 140 2376 Terry Prewitt Neenah WI 47 1:35:15.5 16:52.4 Attitude Sports 23 142 2044 Steve Baumann Green Bay WI 47 1:35:31.5 17:08.4 Stadium Bike 24 144 2040 John Senkerik Milwaukee WI 49 1:35:54.3 17:31.2 Team Extreme 25 150 2375 Jeff Greatens Green Bay WI 47 1:37:15.7 18:52.7 26 151 2039 Randy Borst Ashwaubenon WI 49 1:37:20.8 18:57.8 Stadium Bike 27 166 2032 Thomas Huffer Green Bay WI 46 1:42:14.5 23:51.4 Stadium Bike 28 168 2374 Mark Sprangers Iola WI 47 1:42:17.5 23:54.4 29 176 2146 Scott Palmersheim Milwaukee WI 46 1:44:05.0 25:41.9 cyclopath 30 179 2106 Ron Kapaun Hudson WI 48 1:45:40.6 27:17.5

Men 50 to 54

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 65 2081 Brad Tennis Baraboo WI 53 1:25:46.9 0:00.0 Wildside Velo 2 76 2105 Steve Kapaun Hudson WI 52 1:27:13.3 1:26.3 3 87 2070 Ron Kubala Green Bay WI 53 1:28:35.9 2:49.0 4 97 2111 Jim Feuerstein Whitelaw WI 50 1:30:06.4 4:19.4 5 112 2131 John Wrycza Naperville IL 50 1:32:01.4 6:14.5 Wheelfast 6 126 2152 Jerry Leair Rubicon WI 52 1:34:04.7 8:17.7 Mr. Tree 7 131 2076 Kris Klapperich Ripon WI 52 1:34:26.5 8:39.6 Team Cyclopath 8 133 2083 Steve Ferguson Marquette MI 53 1:34:29.1 8:42.1 9 138 2154 Rich Mennenoh McHenry IL 54 1:34:57.1 9:10.1 Skinny's Racing 10 139 2003 Dan Schuster Schofield WI 53 1:35:11.0 9:24.0 11 149 2027 Daniel Braun Madison WI 54 1:36:59.5 11:12.5 12 158 2403 William Styer Sheboygan WI 54 1:39:36.7 13:49.8 13 163 2053 Sterling Schmidt Two Rivers WI 54 1:40:46.9 15:00.0 Wheel and Sprocket DNF 2057 Jerry Manta Jr Bristol WI 51 NR 2067 William Peters Green Bay WI 53 STADIUM BIKE

Men 55 to 59

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 52 2219 Brad Swenson Rockford IL 57 1:24:36.1 0:00.0 Spokes N Spines 2 77 2013 Warren Fowler Green Bay WI 55 1:27:24.8 2:48.7 Stadium Bike 3 93 2405 Mike Morrison Eau Claire WI 55 1:29:40.6 5:04.4 4 154 2102 Keith Westphal Appleton WI 57 1:37:49.2 13:13.0 Team Pedal Moraine 5 157 2043 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 56 1:39:07.5 14:31.3 Team Extreme 6 162 2005 David Joyce Ripon WI 55 1:40:46.4 16:10.3 Fond du Lac Cyclery 7 167 2024 James S. Heinecke Sheboygan WI 58 1:42:16.7 17:40.5 UW-Whitewater / PowerBar DNF 2085 Gary Smits Green Bay WI 57 Bellin Health

Men 60 and over

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 84 2073 Wayne Fish Rhinelander WI 60 1:28:18.1 0:00.0 Fish Nordic 2 155 2061 Dale Lenss Luxemburg WI 61 1:37:49.6 9:31.5 3 161 2068 Mike Sherman New Holstein WI 64 1:40:22.1 12:04.0 4 165 2086 Steve Manthe Mc Farland WI 66 1:41:32.2 13:14.1 Chainsmokers 5 191 2065 Robert Langlois Whitelaw WI 65 2:05:00.6 36:42.5