BelGioioso Elite Series Results XC#1 - Iola Bump & Jump (Iola) Expert

XC#1 - Iola Bump & Jump (Iola) Expert

May 04, 2008


Results by: WORS Racing L.L.C.

Women Junior X

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 532 Kaitie Antonneau Racine WI 16 1:46:50.4 0:00.0 Nova Iscorp 2 9 515 Murphykate Montee Sturgeon Bay WI 17 1:58:11.6 11:21.2 muddy cup racing

Women 19 to 34

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 516 Claire Cannon Milwaukee WI 33 1:51:08.0 0:00.0 Team Wors 2 4 507 Lisa Krayer North Freedom WI 33 1:52:58.6 1:50.6 Wildside Velo Club 3 6 525 Lindsay Guerra Oconomowoc WI 28 1:56:25.8 5:17.8 Mr Tree 4 8 535 Rebecca Blaschka Madison WI 34 1:57:09.1 6:01.1 Team Bike Hub 5 10 520 Gabriela Baranova Zion IL 29 1:58:47.4 7:39.3 Club Tread 6 11 514 Tiffani Walter Rochester MN 31 1:59:47.8 8:39.7 Muddy Cup 7 15 511 Renee Bach Madison WI 32 2:11:04.7 19:56.7 Chain Smokers 8 16 505 Jennifer Whitedog La Crosse WI 29 2:13:42.9 22:34.9 Skinny's

Women 35 and over

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 533 Diana McFadden Duluth MN 38 1:46:12.4 0:00.0 Ski Hut 2 5 512 Holly Klug Chicago IL 37 1:53:48.2 7:35.7 Killjoy 3 7 519 Patti Kaufman Whitefish Bay WI 50 1:56:42.8 10:30.3 Planet Bike 4 12 508 April Dombrowski Oshkosh WI 35 2:02:21.5 16:09.0 Team Pedal Moraine 5 13 513 Christine Czarnecki Milwaukee WI 44 2:03:41.2 17:28.8 Alterra Coffee MTB Team 6 14 518 Brittany Nigh West Bend WI 39 2:04:40.9 18:28.4 Team Pedal Moraine 7 17 517 Gina Kenny Orland Park IL 35 2:14:36.9 28:24.4 Team Extreme DNF 506 Lori Sable Thiensville WI 42

Men Junior X

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 29 47 Mitch Gantz Ashwaubenon WI 18 1:57:04.3 0:00.0 SlingShot Bikes 2 40 25 Zack Geyer Green Bay WI 18 2:05:44.1 8:39.8 Stadium Bike NR 109 Erik Meier Baraboo WI 18 Sharks NR 18 Kelby Shaw Whitewater WI 18 KHS/Kenda

Men 19 to 29

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 99 Landon Lueck Madison WI 29 1:45:32.6 0:00.0 Open For Sponsors 2 2 27 Ted Hanes Fond du Lac WI 27 1:46:58.9 1:26.3 Fond du Lac Cyclery 3 3 79 Dallas Fowler Green Bay WI 21 1:49:24.3 3:51.7 Gear Grinder 4 8 55 Tim Pacholski New Berlin WI 23 1:51:21.0 5:48.4 Velo Trocadero 5 9 33 Aaron McCombs Peoria IL 26 1:52:07.5 6:34.9 Guinness / Wheel Werks 6 10 46 Sam Wellskopf Campbellsport WI 20 1:52:18.2 6:45.6 Attitude Sports 7 11 112 Michael Hemme Chicago IL 29 1:52:51.5 7:18.9 Killjoy 8 14 110 David Meyer Minneapolis MN 28 1:53:09.0 7:36.4 Time 9 15 28 Christian Brekke Madison WI 26 1:53:26.7 7:54.1 Log Eaters 10 20 50 Eric Lau Thiensville WI 23 1:55:24.0 9:51.4 11 25 104 James Lalonde Milwaukee WI 23 1:55:50.6 10:18.0 12 36 52 Luke Batchelor-Clark Madison WI 29 1:59:28.4 13:55.8 Team Magnus 13 38 48 Cory Gwin Madison WI 28 2:03:37.6 18:05.0 Mongoose 14 39 56 Tostin Deyoe La Crosse WI 29 2:05:24.7 19:52.1 15 41 54 Ryan Ruhland Madison WI 27 2:05:53.1 20:20.5 FDL Cyclery 16 44 40 Justin Lund Wausau WI 27 2:07:38.7 22:06.1 EVOMO / Rudy Project 17 50 31 Mike Billmeier Oshkosh WI 24 2:23:53.5 38:20.9 DNF 117 John Fang Oak Creek WI 25 BKB NR 51 Carlos Haeckel Waukesha WI 25 Alterra / Sunringle Factory DNF 114 Casey Masterson Milwaukee WI 28 Velo Trocadero

Men 30 to 39

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 29 Josh Barrett Whitewater WI 37 1:50:32.7 0:00.0 Skinny's Fat Tire Race Team 2 7 20 Maciej Nowak Waukesha WI 31 1:50:46.8 0:14.0 Team Polska 3 12 102 Devin Curran Onalaska WI 35 1:52:55.7 2:22.9 Wily Cycles, Hollywood Cycles 4 13 17 Kevin Klug Chicago IL 37 1:53:03.6 2:30.8 Alberto's 5 16 100 Ray Nelson Woodstock IL 38 1:54:03.3 3:30.5 Club Tread 6 18 113 Jack Hirt Wauwatosa WI 31 1:54:57.6 4:24.8 Velo Trocadero 7 19 43 John Gatto Oak Forest IL 38 1:55:03.9 4:31.1 MARS/TWIN SIX 8 23 41 Trevor Olson Rochester MN 35 1:55:48.6 5:15.9 Muddy Cup 9 26 116 Scott Kylander-Johnso Duluth MN 36 1:56:19.4 5:46.7 TREK / VW 10 27 35 Ronald Knutowski Cross Plains WI 31 1:56:42.0 6:09.3 TEAM WHEATON 11 28 30 Bill Nigh West Bend WI 39 1:56:56.2 6:23.5 Team Pedal Moraine 12 31 32 Doug Bailey Lake Geneva WI 31 1:58:19.0 7:46.2 Alterra Coffee Roasters 13 33 60 Mark Walter Rochester MN 33 1:59:22.6 8:49.8 Muddy Cup 14 35 13 Karl Schult Crystal Lake IL 34 1:59:26.6 8:53.8 Guinness / Wheel Werks 15 37 53 Craig Manthe Eau Claire WI 34 2:00:45.2 10:12.5 Polska 16 43 23 Jess Kruchoski Delafield WI 37 2:06:34.0 16:01.2 Guinness 17 45 39 Jerrod Collier Lindenhurst IL 39 2:08:13.1 17:40.3 Muddy Cup Racing 18 46 58 Erik Pueschner La Crosse WI 34 2:10:11.0 19:38.2 19 48 107 Barry Winters Nekoosa WI 39 2:14:31.8 23:59.0 20 51 38 Andrew Jennings Menasha WI 38 2:35:56.2 45:23.4 NR 14 Jason Labella Chicago IL 39 Guinness/Wheel Werks DNF 88 Michael Naughton Crystal Lake IL 38 Guinness

Men 40 and over

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 111 Todd McFadden Duluth MN 44 1:49:58.7 0:00.0 Ski hut 2 5 8 Jeff Melcher West Bend WI 41 1:50:07.7 0:09.0 Team Pedal Moraine 3 17 44 Jan Rybar Apple Valley MN 47 1:54:18.8 4:20.0 Team Pedal Moraine 4 21 115 Mike Bushey Esko MN 40 1:55:30.6 5:31.8 Ski Hut 5 22 11 John Lirette Menomonee Falls WI 42 1:55:36.4 5:37.6 Hayes 6 24 36 J. W. Miller Madison WI 43 1:55:48.8 5:50.0 7 30 108 Christopher Schmidt Houghton MI 41 1:57:31.8 7:33.0 Red Jacket BlueSky Health 8 32 15 John Shull Libertyville IL 46 1:58:28.5 8:29.7 CLIF BAR 9 34 45 Dennis Schueler Hickory Hills IL 46 1:59:26.0 9:27.2 Guiness/Wheelwerks 10 42 71 Dwight Ingalls Oconomowoc WI 43 2:06:21.5 16:22.7 11 47 59 Scott McClement Darien IL 40 2:13:19.5 23:20.7 Guinness 12 49 105 Tim Jennings Wisconsin Rapids WI 41 2:22:24.6 32:25.8 team Has Beens NR 42 Eric Riel Middleton WI 46 RAVEN - HAMMER